Udruženje "Studenti 2.0": Dekani i profesori da budu odgovorni prema studentima koji žele nastavu
Udruženje "Studenti 2.0" su, povodom odluke Rektorskog kolegijuma da ne prihvati poziv na dijalog upućen od predsedika Srbije Aleksandra Vučića, pozvali dekane i profesore da budu odgovorni prema studentima i pokažu dobru volju za konstruktivno rešavanje aktuelnih problema.
U saopštenju su istakli da su studenti izgubili već previše vremena i da je potrebno da se pokaže odgovornost prema studentima koji žele da se vrate na fakultete.
"Pozivamo dekane i profesore da budu odgovorni prema studentima i da pokažu dobru volju za konstruktivno rešavanje aktuelnih problema. U skladu sa tim, pozivamo ih da najkasnije do 10. februara naprave jasan plan šta od nastave treba da se nadoknadi po predmetima i jasan plan nadoknade propuštenog gradiva", navode iz tog udruženja.
Takođe, podsećaju na svoje zahteve da se obezbede ispitni rokovi koji neće biti skraćeni, već trajati u predviđenom vremenskom intervalu u skladu sa usvojenim kalendarom za ovu godinu.
"Studenti su sve više zabrinuti i sa pravom očekuju konkretne poteze svih relevantnih aktera. Zbog toga zahtevamo hitno donošenje odluka koje će obezbediti nastavak obrazovnog procesa", navode iz udruženja Studenti 2.0.
Rektorski kolegijum Univerziteta u Beogradu saopštio je da je razmotrio poziv na dijalog upućen od predsednika Republike Srbije 3. februara i doneo odluku da pod ovakvim okolnostima poziv ne prihvati.
Fakulteti širom Srbije su i dalje u blokadi, ali među studentima koji se bore za ispunjenje zahteva ima i onih koji su zabrinuti za to kako će se dalje odvijati ova školska godina, te je grupa onih koji se zalažu za prekid blokada iznela svoje zahteve.
Oni ističu da se sada otvara i pitanje upisa brucoša, navodeći da je potrebno da se u najkraćem roku reši pitanje upisa nove generacije brucoša i objavi jasan plan aktivnosti za buduće studente i polaganje prijemnih ispita u novim terminima, jer za sada nije izvodljivo da se ispoštuju aktuelni rokovi.
Iz udruženja su ponovili da ne treba ignorisati zahteve studenata koji žele da se vrate na fakultete, s obzirom na to da u Srbiji ima oko 268.000 studenata, a da je samo jedan deo njih za blokade.
"Smatramo da će u nekom trenutku svakako biti neophodno da se sedne za sto i razgovara, a da je bolje da to bude pre nego kasnije, kako više ne bismo izgubili vremena. Ovo je poslednji trenutak da pokažemo odgovornost i zajednički pronađemo izlaz iz situacije koja preti da ugrozi celu akademsku godinu", navode iz udruženja.
Poručuju da su otvoreni za sve konstruktivne predloge i spremni da učestvuje u svakom obliku razgovora koji vodi ka rešavanju problema.
Fakulteti širom Srbije su i dalje u blokadi, ali među studentima koji se bore za ispunjenje zahteva ima i onih koji su zabrinuti za to kako će se dalje odvijati ova školska godina, te je grupa onih koji se zalažu za prekid blokada iznela svoje zahteve.
Politički upliv i ako postoji, nema nikakve šanse jer je studentski pokret toliko jak i homogen. Oni čvrsto stoje iza svojih uverenja i ne pričaju o stranačkoj politici, osim što smatraju da su institucije u državi upropašćene, izjavio je profesor Hemijskog fakulteta u Beogradu Aleksandar Popović.
U prelaznoj vladi, koja treba da bude stvar konsenzusa, treba da sede ministri koji umeju da upravljaju krizom, ali kod nas to nije moguće zbog principa 'naš čovek', smatra advokat Sead Spahović, nekadašnji koministar u jedinoj takvoj vladi u Srbiji.
Bertran Kluzel, politički i ekonomski analitičar i nekadašnji savetnik predsednika Francuske, u intervjuu za Newsmax Balkans je, između ostalog, rekao da je nada Srbije "velika i bitna" kada je reč o njenom putu ka Evropskoj uniji (EU).
Rektorski kolegijum Univerziteta u Beogradu saopštio je da je razmotrio poziv na dijalog upućen od predsednika Republike Srbije 3. februara i doneo odluku da pod ovakvim okolnostima poziv ne prihvati.
Predsednica Društva sudija Srbije Dragana Boljević rekla je za Newsmax Balkans, govoreći o radu Tužilaštva posle pada nadstrešnice u Novom Sadu, da ne isključuje mogućnost da je pritisak javnosti ubrzao njegov rad, ističući da nije dobro da bilo kakav pritisak postoji.
Srpska lista održala je predizborni miting u Leposaviću na kojem su čelnici stranke pozvali građane da na parlamentarnim izborima 9. februara podrže njihovu političku opciju, jer je ona garant opstanka srpskog naroda na Kosovu.
Nakon obavljenih DNK analiza od strane Insituta za sudsku medicinu Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu identifikovani su posmrtni ostaci šestoro stradalih u požaru koji je izbio u Domu za odrasla i stara lica "Ivanović" 20. januara 2025. godine u mestu veliki Borak, GO Barajevo.
Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu predložilo je sudu određivanje pritvora do 30 dana za četvoro osumnjičenih da su u Ruzveltovoj ulici pretukli troje ljudi.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić razgovarao je telefonom sa predsednicom Evropske komisije (EK) Ursulom fon der Lajen i istakao da su imali dobar i sadržajan razgovor o aktuelnoj situaciji u Srbiji i regionu, evropskom putu Srbije i reformskim procesima koje sprovodi na tom putu.
Visoki savet tužilaštva (VST) saopštio je da su na sednici održanoj 3. februara, ukupno 52 nosioca javnotužilačke funkcije, od kojih je 51 tužilac, izabrana u osnovna tužilaštva na teritoriji Beograda, dok je za Više javno tužilaštvo u Zrenjaninu izabran glavni javni tužilac.
Prelazna vlada je jedini efikasan način da se ispune svi zahtevi studenata, reši društveno-politička kriza u kojoj se nalazimo i stvore uslovi za demokratske i poštene izbore, rekao je predsednik Narodnog pokreta Srbije (NPS) Miroslav Aleksić predstavljajući predlog koncepta prelazne vlade.
Komentari (0)