(VIDEO) Priština proglasila vanredno stanje zbog velike količine smeća: U Gračanici zagađeno korito reke Gračanke

Gradonačelnik Prištine iz redova Demokratskog saveza Kosova Perparim Rama proglasio je vanredno stanje zbog velike količine otpada, nakon što je 31. januara istekao ugovor jednoj privatnoj kompaniji koja je bila angažovana na upravljanju otpadom.

Autor:  

Siniša Kostić

|  

05.02.2025. 20:51

(VIDEO) Priština proglasila vanredno stanje zbog velike količine smeća: U Gračanici zagađeno korito reke Gračanke

Istovremeno, odbornici Demokratske partije osporili su uredbu kojom je dozvoljeno angažovanje privatnih firmi koje bi trebalo da reše problem. Inače, odluka lokalnih vlasti Prištine ne utiče na Gračanicu jer u njoj funkcioniše posebno komunalno preduzeće koje za sada nesmetano radi. Gračanica, međutim ima druge ekološke probleme, a oni se odnose na korito reke Gračanke i sanaciju jalovine Trepčinog rudnika Kišnica.

Lokalne vlasti Prištine, kada je u pitanju upravljanje otpadom, imaju plan da Prištinu podele na pet zona i, pored regionalne kompanije Pastrimi, angažuju još pet privatnih kompanija. Predviđeno je da se otpad uklanja tokom noćnih sati.

Međutim, ovaj plan su osujetili odbornici DPK, koji zahtevaju novu uredbu po kojoj ne bi bilo moguće angažovanje privatnih kompanija.

"Zbog političkog inata na predlog DPK, njihovih odbornika u Skupštini Grada Prištine, započet je proces izmene pravilnika za upravljanje otpadom, sa ciljem da se onemogući angažovanje privatnih kompanija. Ovo je u suprotnosti sa zakonima Kosova jer ne može da se monopolizuje neki sektor i da se omogući da se angažuje samo jedna kompanija, bilo da je ona javna ili privatna", naglasio je direktor javnih službi u Prištini Bekim Brestovci.

"Situacija je veoma loša i teška i to je primoralo gradonačelnika da proglasi vanrednu situaciju", pojasnio je Brestovci.

Povodom najave angažovanja privatnih firmi na čišćenju Prištine, radnici Pastrimija protestovali su tokom novembra meseca prošle godine.

Izvršni direktor regionalne kompanije za otpad Pastrimi Petri Trevčica optužio je gradonačelnika Prištine za manipulaciju samo da bi dao tendere svojim prijateljima.

Zagađenje korita reke Gračanke

Novonastala situacija u Prištini nije uticala na opštinu Gračanica gde posluje drugo javno preduzeće koje upravlja otpadom.

"Opština Gračanica je još 2000. godine formirala svoje javno komunalno preduzeće Ekologiju i mogu da kažem sa ponosom da od tada nemamo problema sa pružanjem usluga građanima za prikupljanje i odnošenje smeća. Naravno, imamo problema sa divljim deponijama koje nam stvaraju većinom kompanije i privatna lica iz susednih opština kao što su Kosovo Polje, Priština i Lipljan, gde nam na tim obodima naše opštine u većim satima bacaju smeće i prave nam divlje deponije", izjavio je direktor javnih službi u opštini Gračanica Vladica Trajković.

Printscreen: Newsmax Balkans

Gračanica, međutim ima druge ekološke probleme, a oni se odnose na korito reke Gračanke i sanaciju jalovine Trepčinog rudnika Kišnica.

Zagađenje korita reke Gračanke i sanacija jalovine iz rudnika Kišnica, i jedan i drugi problem ozbiljno narušavaju zdravlje meštana Gračanice i okolnih sela.

"Meštani Gračanice su uporni i radimo na tome. Naravno, to nije pod našom nadležnošću da možemo sami da rešimo probleme, ali smo kontaktirali predstavnike Trepče i predstavnike Ministarstva životne sredine, u međuvremenu smo imali sastanak i sa Agencijom za privatizaciju koja je bila nadležna za kompaniju Trepča. Međutim, kada smo nudili neka naša rešenja gde smo imali određene količine zemlje da tu jalovinu pokrijemo, nisu nam dozvolili jer kažu da je u nekom procesu tenderisanja da se ta jalovina proda i odnese", naveo je Trajković.

Izdvojeno oko 80 miliona evra za rešenje pitanja zagađenja

Trajković je istakao da su alarmirali Ministarstvo za životnu sredinu i opštinu Priština, ali da nisu naišli na razumevanje.

Sredinom 2022. godine predsednica opštine Gračanica Ljiljana Šubarić izjavila je da je obezbeđeno 80 miliona evra za rešenje pitanja zagađenja reke Gračanke i kanalizacione mreže, iako je projekat najavljivan za 2023. godinu, do njegove realizacije nije došlo.

Saznajemo da je završena studija izvodljivosti te da bi uskoro trebalo da se započne sa eksproprijacijom zemljišta duž ovog rečnog toka. Inače, u projekat nije uključena samo opština Gračanica, već i Obilić, Kosovo Polje, Lipljan i Priština.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)