(VIDEO) I do 2.000 dinara za osmomartovski poklon učiteljici: "Roditelji osećaju pritisak, nekad je cvet bio dovoljan"
Bliži nam se Dan žena Osmi mart - jedan od praznika kada se daruje. I dok se na vajber grupama dogovaraju pokloni za učiteljice i vaspitačice, mnogi se pitaju gde je granica između iskrenog "hvala" i društvenog pritiska?
Ukoliko vam dete pohađa vrtić ili osnovnu školu sigurno ste član neke od grupa na društvenim mrežama u kojima se ovih dana vodi polemika o tome koliko novca treba izdvojiti za kupovinu poklona za 8. mart.
Dok jedini predlažu velike cifre, drugi ipak smatraju da poklon treba da bude simboličan.
"Mislim da ne treba ništa da izdvoje, jer one već imaju platu. Prema tome, užasavam se toga", navela je jedna Beograđanka.
Holivud je od muškaraca napravio oličenje romantike, ali da li su muškarci romantičniji u stvarnom životu zavisi od toga kako definišete romantiku, kao i od kulturoloških, društvenih i drugih očekivanja koja mogu da utiču na romantično ponašanje, kažu stručnjaci.
Prema podacima Ženskog udruženja Kolubarskog okruga, žene su isključene iz podele imovine u preko 43 odsto slučajeva, dok su muškarci isključeni u samo 0,5 odsto slučajeva, rekla je za Newsmax Balkans predsednica Udruženja Jelena Ružić.
"Neke sitne parice, 200 do 300 dinara maksimum", rekla je druga.
"Cifre od 1.500 do 2.000 dinara, mislim da je to puno, za moje dvoje dece, meni je to previše. Mislim da je po 300 dinara dovoljno da odvoji svako dete i da se kupi učiteljici normalan poklon", kazala je još jedna sagovornica ankete koju smo sproveli.
Rasprava nije izostala ni na društvenim mrežama, a jedan od komentara glasi: "Hiljadu dinara po detetu, odnosno 20 do 30 hiljada za dve vaspitačice jeste mnogo i bespotrebno. Osmi mart nije skup poklon. Drugo šta kupiti za kraj vaspitačici, auto?"
Pritisak na roditeljima
Roditelji često osećaju pritisak da se uključe, jer ne žele da se njihovo dete izdvoji. Nažalost, umesto da pokloni budu iskren znak pažnje, postaju društvena obaveza koja stvara frustraciju, smatraju psiholozi.
Printscreen: Newsmax Balkans
"Nekada je cvet bio dovoljan znak pažnje, čime je bilo jasno da nije to pitanje ni samo pažnje nego pitanje prava žena i sećanja zašto mi to slavimo. Sad kako su moje unuke u školi vidim da to nije pitanje pažnje i da deca sve manje znaju zašto mi to uopšte radimo. To se pretvara u takmičenje među roditeljima ko će bolji poklon da da i to je onda počelo da gubi smisao", kaže za Newsmax Balkans psiholog Snežana Anđelić.
"Pompeznost banalizuje suštinu"
Iako se ideja darivanja za 8. mart zasniva na iskazivanju poštovanja i zahvalnosti, u praksi je postala još jedan namet roditeljima. Umesto da se deci usađuju vrednosti iskrenosti i pažnje kroz simbolične poklone, mnogi se osećaju primorano da daju novac za skupe aranžmane koji se očekuju, ali nisu nužno željeni.
"Pompeznost samo banalizuje suštinu i mislim da je krajnje vreme da prestanemo svaku priliku da koristimo kako bismo se takmičili i dobijali pažnju te učiteljice i vaspitačice. Predlažem da takvi znaci pažnje postoje preko cele godine, poput zahvalnosti što se brine o deci i što svoj posao radi najbolje što može, jer to nije lako", navela je Anđelić.
Dok učiteljice i vaspitačice tvrde da im materijalni pokloni nisu potrebni, roditelji iz godine u godinu upadaju u isti krug kolektivnog pritiska. Možda je vreme da se svi zapitamo da li smo zaista zaboravili da je najvredniji poklon onaj koji dolazi iz srca, a ne iz novčanika.
“Presek plus” je nova emisija na kanalu NewsMax Balkans televizije koja se emituje petkom od 21 čas. U 45 minuta “spakovali smo” najvažnije i najatraktivnije sadržaje iz naše produkcije Informativnog programa koji su obeležili nedelju za nama. Podsećamo, analiziramo, pojašnjavamo društvene, političke i ekonomske fenomene koji znaju da budu itekako komplikovani. “Presek plus” donosi i priliku da upoznate i druge naše kolege koji rade na “pravim vestima za prave ljude”, a nisu svakodnevno ispred TV kamera.
specijal
12:00
PRESEK 1
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
13:00
TRAŽIM REČ
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
14:00
NAŠA PRIČA 1. DEO
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
specijal
15:00
PRESEK 2
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
15:30
NAŠA PRIČA 2. DEO
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
Kreće sezona odmora, a za mnoge koji imaju kućne ljubimce problem gde će ih smestiti dok su odsutni. Poslednjih godina u Srbiji je sve više pansiona koji nude niz usluga za brigu i smeštaj vašeg kućnog ljubimca. Pre nego što se opredelite za tu opciju, pogledajte cene.
Pripadnici pontonirskih jedinica Vojske Srbije postavili su pontonski most preko Velike Morave u opštini Svilajnac, u neposrednoj blizini postojećeg, glavnog mosta na kojem je obustavljen saobraćaj, saopštilo je Ministarstvo odbrane.
"Reka Raška je umrla", reči su ribolovaca koji su trideset godina čuvali i gajili različite vrste ribe na teritoriji Novog Pazara. Nakon velikog pomora, u vodi nije ostalo ništa osim uginulih riba koje ribolovci danima nalaze duž čitave reke. Nadležni još utvrđuju šta se tačno dogodilo.
Vlada Srbije odobrila je budžetske kvote za upis nove generacije studenata. Država će finansirati studiranje 28.977 studenata, od toga 9.343 na Beogradskom univerzitetu. Tri fakulteta u Beogradu nisu dobila upisne kvote. Univerzitet najavio da će prijemni ispiti biti organizovani od 24. do 28. jula.
Da li u Srbiji i dalje traje studentski protest ili su neke druge društvene grupe preuzele organizaciju blokada? Šta je rezultat višemesečne krize i koliku su cenu već platili budući akademci, univerzitet i država?
Predsednik Srpske liste Zlatan Elek izjavio je da je važno da Srbi potpišu peticiju protiv izgradnje mosta na Ibru, koju je pokrenula Srpska lista, i time pokažu jedinstven stav i da su protiv projekata Prištine koji su na štetu srpske zajednice.
Prema informacijama Uprave granične policije dobijenim u 5.15 časova, putnička vozila se na izlazu iz zemlje na graničnom prelazu Gradina zadržavaju 20 minuta, a na Preševu 80 minuta, dok se autobusi na Preševu zadržavaju 30 minuta, saopštio je Auto-moto savez Srbije.
Gradske i republičke inspekcijske službe zatvorile su prolaz ispod objekta u Knez Mihailovoj 10 ispred parfimerije "Jasmin", a ekipa Javnog komunalog preduzeća "Beograd-put" uklonilo je plafonske obloge, saopštio je Sekretarijat za inspekciju, nadzor i komunikaciju.
Javni prevoz u Beogradu saobraća normalno, bez izmena, izuzev u delu gde su grupe građana blokirale pojedine saobraćajnice. Studenti u blokadi najavili su blokade ulica od sedam do 10 časova, pripadnici MUP ih sprečavaju i upozoravaju građane da je zaustavljanje saobraćaja protivzakonito.
Dok se većina građana Srbije u julu i avgustu sprema za odlazak na more, retko ko razmišlja o mogućim zdravstvenim problemima tokom putovanja. Ipak, jedno nepredviđeno trovanje hranom, bol u zubu ili povreda na plaži mogu lako pretvoriti odmor iz snova u noćnu moru - i to uz visoke troškove.
Komentari (1)
Slavica
Zašto prosvetari ne odbiju poklone? Time bi se svi problemi vezani za davanja za poklone rešili Koliko znam niko nikad poklon nije odbio
pre 3 meseca
0 0 Odgovori