(VIDEO) I do 2.000 dinara za osmomartovski poklon učiteljici: "Roditelji osećaju pritisak, nekad je cvet bio dovoljan"
Bliži nam se Dan žena Osmi mart - jedan od praznika kada se daruje. I dok se na vajber grupama dogovaraju pokloni za učiteljice i vaspitačice, mnogi se pitaju gde je granica između iskrenog "hvala" i društvenog pritiska?
Ukoliko vam dete pohađa vrtić ili osnovnu školu sigurno ste član neke od grupa na društvenim mrežama u kojima se ovih dana vodi polemika o tome koliko novca treba izdvojiti za kupovinu poklona za 8. mart.
Dok jedini predlažu velike cifre, drugi ipak smatraju da poklon treba da bude simboličan.
"Mislim da ne treba ništa da izdvoje, jer one već imaju platu. Prema tome, užasavam se toga", navela je jedna Beograđanka.
Holivud je od muškaraca napravio oličenje romantike, ali da li su muškarci romantičniji u stvarnom životu zavisi od toga kako definišete romantiku, kao i od kulturoloških, društvenih i drugih očekivanja koja mogu da utiču na romantično ponašanje, kažu stručnjaci.
Prema podacima Ženskog udruženja Kolubarskog okruga, žene su isključene iz podele imovine u preko 43 odsto slučajeva, dok su muškarci isključeni u samo 0,5 odsto slučajeva, rekla je za Newsmax Balkans predsednica Udruženja Jelena Ružić.
"Neke sitne parice, 200 do 300 dinara maksimum", rekla je druga.
"Cifre od 1.500 do 2.000 dinara, mislim da je to puno, za moje dvoje dece, meni je to previše. Mislim da je po 300 dinara dovoljno da odvoji svako dete i da se kupi učiteljici normalan poklon", kazala je još jedna sagovornica ankete koju smo sproveli.
Rasprava nije izostala ni na društvenim mrežama, a jedan od komentara glasi: "Hiljadu dinara po detetu, odnosno 20 do 30 hiljada za dve vaspitačice jeste mnogo i bespotrebno. Osmi mart nije skup poklon. Drugo šta kupiti za kraj vaspitačici, auto?"
Pritisak na roditeljima
Roditelji često osećaju pritisak da se uključe, jer ne žele da se njihovo dete izdvoji. Nažalost, umesto da pokloni budu iskren znak pažnje, postaju društvena obaveza koja stvara frustraciju, smatraju psiholozi.
Printscreen: Newsmax Balkans
"Nekada je cvet bio dovoljan znak pažnje, čime je bilo jasno da nije to pitanje ni samo pažnje nego pitanje prava žena i sećanja zašto mi to slavimo. Sad kako su moje unuke u školi vidim da to nije pitanje pažnje i da deca sve manje znaju zašto mi to uopšte radimo. To se pretvara u takmičenje među roditeljima ko će bolji poklon da da i to je onda počelo da gubi smisao", kaže za Newsmax Balkans psiholog Snežana Anđelić.
"Pompeznost banalizuje suštinu"
Iako se ideja darivanja za 8. mart zasniva na iskazivanju poštovanja i zahvalnosti, u praksi je postala još jedan namet roditeljima. Umesto da se deci usađuju vrednosti iskrenosti i pažnje kroz simbolične poklone, mnogi se osećaju primorano da daju novac za skupe aranžmane koji se očekuju, ali nisu nužno željeni.
"Pompeznost samo banalizuje suštinu i mislim da je krajnje vreme da prestanemo svaku priliku da koristimo kako bismo se takmičili i dobijali pažnju te učiteljice i vaspitačice. Predlažem da takvi znaci pažnje postoje preko cele godine, poput zahvalnosti što se brine o deci i što svoj posao radi najbolje što može, jer to nije lako", navela je Anđelić.
Dok učiteljice i vaspitačice tvrde da im materijalni pokloni nisu potrebni, roditelji iz godine u godinu upadaju u isti krug kolektivnog pritiska. Možda je vreme da se svi zapitamo da li smo zaista zaboravili da je najvredniji poklon onaj koji dolazi iz srca, a ne iz novčanika.
Da biste čuli muziku, ne morate da odete na koncert, svirku, u filharmoniju ili kafanu. Na umetnost možete da naletite sasvim slučajno i svakodnevno. Tako vam hladni podzemni prolaz Sava centra može učiniti toplijim ulični umetnik Ziki zvucima svoje klavirske harmonike.
Ministarstvo prosvete pripremilo je izmene i dopune pravilnika o školskom kalendaru za 2024/2025. godinu koje predviđaju da se školska godina može produžiti za osnovne škole najviše pet nastavnih dana, a za srednje škole najviše 20, odnosno 25 nastavnih dana (za gimnazije).
U sudaru autobusa i automobila na auto-putu A3 u Hrvatskoj kod Popovače, stradale su dve osobe, a 31 je povređena. Oba vozila su registarskih oznaka iz Bosne i Hercegovine. Saobraćaj ka Srbiji je uspostavljen, a ka Zagrebu se vozi obilazno i kolona je duga 15 kilometara.
Rusija 9. svibnja priprema paradu u Moskvi u povodu Dana pobjede nad fašizmom. Iz zapadnih centara s podozrenjem se gleda na lidere koji će doći na mjesto koje je nekoć važilo kao simbol antifašističkog naslijeđa i podsjećanja na potrebu stalnog bdijenja nad ostacima fašizma, koji nikad ne spava.
Vlajko Kaurin, koji je u logor Jasenovac dospeo sa šest i po godina, govorio je za Newsmax Balkans o zločinima kojima je svedočio i ispričao kako je to odrastati i živeti sa jednim tako traumatičnim iskustvom.
U Srbiji će biti promenljivo oblačno i nestabilno, mestimično sa kišom i lokalnim pljuskovima sa grmljavinom, koji će biti izraženiji u drugom delu dana, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
Generalni direktor Radio-televizije Srbije Dragan Bujošević i glavni i odgovorni urednik Informativnog programa RTS Nenad Lj. Stefanović ocenili su da dvonedeljna blokada javnog servisa nema nikakve veze sa izborom novog Saveta REM-a i da je krajnji cilj studenata u blokadi promena vlasti.
Kardinal i beogradski nadbiskup Ladislav Nemet izjavio je kako se govori da je Evropa stara, ali da treba pogledati države koje su živele pod vlašću Sovjetskog Saveza, da se događaju čudesa i da pravoslavne crkve cvetaju i da to govori za Srbiju.
Na Balkanu i u našoj zemlji postoji zamor od pristupanja EU, a prisutno je i razočaranje jer proces traje dugo. Ipak, mislim da je stepen podrške članstvu EU i dalje visok i da je to prirodan prostor za razvoj Srbije, izjavio je ministar za evropske integracije Nemanja Starović.
Naš zadatak je da uspostavimo dijalog sa onim organizacijama koje su prepoznate kao institucije kojima se žrtve javljaju. Čak 37 odsto žena žrtava obraća se verskim zajednicama, odnosno, svojim sveštenicima tražeći podršku i pomoć, izjavila je ministarka Tatjana Macura.
Pravosudne institucije širom zemlje stupile su u potpuni štrajk na poziv Sindikata sudske vlasti, a među njima su i tri suda u Beogradu. Razlog štrajka je višegodišnje ignorisanje zahteva zaposlenih u pravosuđu.
Komentari (1)
Slavica
Zašto prosvetari ne odbiju poklone? Time bi se svi problemi vezani za davanja za poklone rešili Koliko znam niko nikad poklon nije odbio
pre 1 mesec
0 0 Odgovori