(VIDEO) Deca na ulicama Niša prose svakodnevno: Nevidljivi za sistem socijalne zaštite, "estetski" problem grada
Veliki broj dece prosi ili pere šoferšajbne na ulicama i raskrsnicama Niša. Ta deca, vrlo često se tretiraju kao "estetski problem", izložena su nasilju i diskriminaciji, a sistemskog rešenja u državi nema, tvrde u nevladinom sektoru.
Bliži nam se Dan žena Osmi mart - jedan od praznika kada se daruje. I dok se na vajber grupama dogovaraju pokloni za učiteljice i vaspitačice, mnogi se pitaju gde je granica između iskrenog "hvala" i društvenog pritiska?
Polovina zaposlenih u toku radnog vremena i posle njega aktivno traži posao. Proces pronalaženja novog posla u mnogome olakšavaju digitalne platforme namenjene zapošljavanju, što sa druge strane otežava poslodavcima da zadrže kvalitetnog i lojalnog radnika.
Svakog su dana na najprometnijim raskrsnicama u Nišu.
"Prose za hleb, ali se problem ne rešava"
Mnoga deca na ulici zarađuju odmalena.
Nadležni ih tretiraju kao "estetski problem" grada, sklanjaju ih sa ulica, kada su važni događaji ili diplomatske posete.
Zvaničnih podataka o njihovom broju nema.
Kako je za Newsmax Balkans istakla Tatjana Nikolić iz Centra za devojke, uglavnom su nevidljivi za sistem socijalne i zdravstvene zaštite i obrazovanja, a često su izloženi diskriminaciji i nasilju.
"Dosta dece i odraslih je na ulicama Niša, prose za hleb, ali problem se ne rešava. Osim što ponekad skupe i daju im jednokratnu pomoć, sistemski se problem ne rešava. Jako je bitno ući u to kako oni žive, kakvi su im uslovi, da li roditelji imaju neki način da zarade ili im ovo društvo i grad nije ostavio nikakvu mogućnost. Znam jednu situaciju gde je sadašnji partner jedne mame završio u zatvoru jer je prosio, a nije imao da plati. Pitam se gde ostaje ta žena sa malim detetom i dve devojčice, da li sad oni treba da izađu na ulicu i da prose jer zapravo nemaju druga sredstva", zapitala je Nikolić.
Deca sigurna u Dnevnom centru
Dnevni centar za decu ulice je prostor u koji dolaze deca koja borave i rade na ulici i tu osećaju da su na sigurnom.
Uz pomoć Evropske unije, Centar za devojke je pre godinu i po dana otvorio Dnevni centar za decu sa ulice.
Printscreen: Newsmax Balkans
"Ovde mogu da dođu svakodnevno, da pojedu topao obrok, da se okupaju, presvuku, igraju, nauče neke osnovne stvari, kako se vezuje pertla, koji su dani u nedelji, sve ono što negde nisu imali prilike da nauče na drugom mestu", navela je Sara Plazinić Nikolić iz Centra za devojke.
U zakonu o javnom redu i miru predviđene su kazne za one koji, kako se navodi, prosjačenjem ugrožavaju spokojstvo građana ili narušavaju javni red i mir.
O ličnim pričama dece na ulici zna se vrlo malo, a njima je potrebna priča.
Da biste čuli muziku, ne morate da odete na koncert, svirku, u filharmoniju ili kafanu. Na umetnost možete da naletite sasvim slučajno i svakodnevno. Tako vam hladni podzemni prolaz Sava centra može učiniti toplijim ulični umetnik Ziki zvucima svoje klavirske harmonike.
Ministarstvo prosvete pripremilo je izmene i dopune pravilnika o školskom kalendaru za 2024/2025. godinu koje predviđaju da se školska godina može produžiti za osnovne škole najviše pet nastavnih dana, a za srednje škole najviše 20, odnosno 25 nastavnih dana (za gimnazije).
U sudaru autobusa i automobila na auto-putu A3 u Hrvatskoj kod Popovače, stradale su dve osobe, a 31 je povređena. Oba vozila su registarskih oznaka iz Bosne i Hercegovine. Saobraćaj ka Srbiji je uspostavljen, a ka Zagrebu se vozi obilazno i kolona je duga 15 kilometara.
Rusija 9. svibnja priprema paradu u Moskvi u povodu Dana pobjede nad fašizmom. Iz zapadnih centara s podozrenjem se gleda na lidere koji će doći na mjesto koje je nekoć važilo kao simbol antifašističkog naslijeđa i podsjećanja na potrebu stalnog bdijenja nad ostacima fašizma, koji nikad ne spava.
Vlajko Kaurin, koji je u logor Jasenovac dospeo sa šest i po godina, govorio je za Newsmax Balkans o zločinima kojima je svedočio i ispričao kako je to odrastati i živeti sa jednim tako traumatičnim iskustvom.
U Srbiji će biti promenljivo oblačno i nestabilno, mestimično sa kišom i lokalnim pljuskovima sa grmljavinom, koji će biti izraženiji u drugom delu dana, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
Kardinal i beogradski nadbiskup Ladislav Nemet izjavio je kako se govori da je Evropa stara, ali da treba pogledati države koje su živele pod vlašću Sovjetskog Saveza, da se događaju čudesa i da pravoslavne crkve cvetaju i da to govori za Srbiju.
Na Balkanu i u našoj zemlji postoji zamor od pristupanja EU, a prisutno je i razočaranje jer proces traje dugo. Ipak, mislim da je stepen podrške članstvu EU i dalje visok i da je to prirodan prostor za razvoj Srbije, izjavio je ministar za evropske integracije Nemanja Starović.
Naš zadatak je da uspostavimo dijalog sa onim organizacijama koje su prepoznate kao institucije kojima se žrtve javljaju. Čak 37 odsto žena žrtava obraća se verskim zajednicama, odnosno, svojim sveštenicima tražeći podršku i pomoć, izjavila je ministarka Tatjana Macura.
Pravosudne institucije širom zemlje stupile su u potpuni štrajk na poziv Sindikata sudske vlasti, a među njima su i tri suda u Beogradu. Razlog štrajka je višegodišnje ignorisanje zahteva zaposlenih u pravosuđu.
Po nalogu javnog tužioca Trećeg osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu policijski službenici u Surčinu su doneli rešenje o zadržavanju R. J. (18) zbog sumnje da je polno uzmeniravao maloletno lice, saopštilo je Treće osnovno javno tužilaštvo.
Komentari (0)