(VIDEO) Ministar za evropske integracije: Kritike iz Brisela prepoznajemo kao smernice za reforme

Srbija ozbiljno analizira sadržaj izveštaja Evropske komisije o našoj državi, dosta toga od navedenog mi već sprovodimo, reforme su u toku, čvrsto se držimo reformske agende, kaže za emisiju "Otvori oči" ministar za evropske integracije Nemanja Starović.

Autor:

M. K.

10.07.2025. 11:55

(VIDEO) Ministar za evropske integracije: Kritike iz Brisela prepoznajemo kao smernice za reforme

Najnoviji izveštaj Evropske komisije o vladavini prava u Srbiji sadrži niz zamerki koje se odnose na nezavisnost regulatornih tela, politički pritisak na pravosuđe, borbu protiv korupcije i transparentnost javnih nabavki. 

"Reč je o relativno novom mehanizmu koji Evropska unija primarno koristi za ocenu država članica, a od prošle godine uključene su i neke zemlje kandidati, među kojima je i Srbija", objasnio je Starović.

Dodao je da, iako zemlje kandidati ne dobijaju formalne preporuke kroz ovaj izveštaj, sadržaj koji se odnosi na Srbiju sagledava se ozbiljno i analizira u okviru postojećih reformskih procesa.

Evropska komisija izrazila je zabrinutost zbog nedovoljno efikasne borbe protiv visoke korupcije, posebno ističući retke istrage i presude, kao i nisku stopu zaplene imovine. Na to je Starović odgovorio da su državne institucije već započele sveobuhvatnu akciju u tom domenu.

"Od početka godine imamo vidljive rezultate - brojne istrage, hapšenja i postupke. Pravni okvir je dobar, ali je potrebna veća efikasnost i koordinacija među nadležnim organima", rekao je ministar za evropske integracije.

Foto: Milena Đorđević

Kao ključno je istakao jačanje "kulture integriteta" koja, prema njegovim rečima, počinje još u porodici i školama.

Javne nabavke pod posebnim nadzorom

Kritike su upućene i na račun sistema javnih nabavki, naročito u vezi s izuzećima kod velikih infrastrukturnih projekata koji se realizuju kroz međudržavne sporazume.

"Zakon o javnim nabavkama je striktan i sistemski dobro postavljen. Međutim, izuzeća postoje kod sporazuma sa stranim državama, što nije specifičnost Srbije. Bez tih aranžmana, teško bismo održali trenutni tempo infrastrukturnog razvoja", rekao je Starović, pozivajući se na primere saradnje sa Kinom.

Pritisak na pravosuđe

Evropska komisija posebno je ukazala na političke pritiske na pravosuđe i neadekvatne reakcije Visokog saveta sudstva na izjave državnih funkcionera. Starović je podsetio da je Srbija već sprovela važne ustavne promene s ciljem povećanja nezavisnosti pravosudnih institucija.

Foto: Milena Đorđević

"U januaru 2022. godine, kroz referendum, izmenili smo Ustav kako bi se pravosuđe dodatno distanciralo od uticaja izvršne i zakonodavne vlasti. Implementacija tih izmena je u toku i predstavlja značajan korak u usklađivanju sa evropskim standardima", rekao je on.

Poruka iz Brisela korisna

Starović je zaključio da izveštaj Evropske komisije treba sagledati u kontekstu opšteg stanja u EU. Naveo je da i među članicama postoje ozbiljni problemi u vladavini prava i percepciji pravosuđa, što pokazuje da su izazovi univerzalni.

"U Eurobarometru vidimo da 69 odsto građana EU smatra da je korupcija široko rasprostranjena u njihovim državama. Zato izveštaje poput ovog shvatamo kao smernice, a ne isključivo kao kritiku", poručio je Starović.

Gostovanje Nemanje Starovića pogledajte u videu:

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)