Vučić: Nisam optimista po pitanju integracija Srbije u EU do 2028.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da nije optimista po pitanju procesa integracija Srbije u EU do 2028, da ne veruje da će zemlje kandidati iz regiona postati članice EU pre 2030. i da će do te godine Ukrajina biti prva sledeća zemlja koja će se pridružiti Uniji.
"Nakon toga, verujem da će Srbija, Albanija, Crna Gora i nadamo se, ako Bugari dozvole (Severnoj) Makedoniji da se pridruži, verujem da će se i oni pridružiti, ali nakon što se Ukrajina pridruži. To je ono u šta ja verujem, videćemo da li sam u pravu ili ne", rekao je Vučić na panelu "Pridruživanje Zapadnog Balkana EU" koji je organizovan u okviru Globalnog bezbednosnog foruma "GLOBSEC 2024" u Pragu.
Na konstataciju drugog učesnika panela, predsednika Crne Gore Jakova Milatovića, da Srbija šalje nejasne poruke gde želi da bude, Vučić je odgovorio da ima vrlo jasnu poruku o evropskom putu, ali i da su mnogi ljudi iz regiona, zajedno sa nekim drugima, uvek insistirali na tome da ta poruka nije dovoljno jasna, jer se to uklapalo u njihov narativ.
Predsednik Francuske Emanuel Makron doputovao je u Beograd, a na aerodromu Nikola Tesla dočekao gaje predsednik Srbije Aleksandar Vučić. Makron je sa aerodroma otišao u Palatu Srbija gde mu je priređen svečani doček, sa vojnim počastima.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić pozvao je naučnu zajednicu da učestvuje u diskusiji o projektu "Jadar", a ministarka nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Jelena Begović najavila je uspostavljanje digitalnog portala i mobilne aplikacije za praćenje životne sredine.
Predsednik Francuske Emanuel Makron se na početku obraćanja zahvalio predsedniku Vučiću na toplom dočeku i naveo da mu je drago što se sa svojom delegacijom vratio u Srbiju.
"Ne biste vi bili toliko dobri da ne postoji nevaljala Srbija", rekao je Vučić.
On je naveo da sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom nije razgovarao dve i po godine i da Srbija nije na dve strane, već da je na putu ka EU, ali da ima tradicionalno dobre veze sa Rusijom.
"Mnogi su pričali sa njim telefonom, posećivali ga, pričali sa njim širom sveta. Ne mislim na (Viktora) Orbana, mislim na mnoge lidere. Na mnoge evropske lidere, ja nisam pričao sa njim. Ali, kao što vidite, vi iz nekog razloga ste hteli da naglasite da ja radim nešto što ne rade drugi evropski lideri", rekao je Vučić.
Dodao je da postoje različite procene o budućnosti EU i da svi žele da budu njen deo.
"Međutim nismo sigurni kako će situacija izgledati u zemljama članicama EU. Ono što je očigledno je da Ukrajina i Moldavija dobijaju momentum, što je razumljivo, ali istovremeno postoji javna iscrpljenost unutar EU na temu proširenja", rekao je Vučić.
Tanjug
Na Milatovićevu izjavu da je Jugoslaviju činilo šest republika i da nasleđe Pokreta nesvrstanih postoji i u drugim republikama, a ne samo u Srbiji, Vučić je odgovorio da su Crna Gora i mnoge zapadne zemlje učestvovale u rasturanju jedne od tih republika, Srbije.
"Priznali ste nezavisnost 'Kosova'. I to je urađeno protiv povelja Evropske unije, rezolucije UN 1244 i urađeno je protiv zakona. Napad na Srbiju je sproveden bez ikakve odluke Saveta bezbednosti UN. To je mala razlika između nas. Zapravo i ne tako mala", rekao je Vučić.
Predsednik je najavio razgovore sa kompanijom Rio Tinto i poručio njihovim predstavnicima da se dobro pripreme, jer kako je rekao, biće to dug razgovor.
Odgovarajući na pitanje novinara u Pragu kako komentariše to što je nemački kancelar Olaf Šolc obišao radove na otvaranju rudnika litijuma u Nemačkoj u finišu izborne kampanje, rekao da je to razlika između nas i njih i da je Šolc pred narodom rekao da je to perspektiva za zemlju.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić posetio je u utorak, 20. avgusta, poslastičarnicu Pelivan u Beogradu i poručio da pretnjama koje su prethodnih dana upućene vlasnicima, nema mesta u srpskom društvu i da je Srbija zemlja svih njenih građana, bez obzira na nacionalnu ili versku pripadnost.
"On je u finišu kapanje otišao da otvara radove na rudniku litijuma, i da kaže narodu da je to budućnost. On nije imao bilo kakve sukobe, bilo kakve probleme. On zna da je to jasan signal nemačkoj industriji da će da ide napred. Da će mercedes, folksvagen, moći da rade najbolji posao za Nemačku i njene građane", rekao je Vučić.
Vučić je naveo da mi umesto da budemo zahvalni što imamo litijum na našoj teritoriji, mi imamo ljude koji sa, kako je naveo predsednik, "što manje znanja, površnosti, ali više
Govoreći o upadu prištinskih snaga na sever Kosova i Metohije, Vučić je ocenio da je važno to što su i Evropljani i Amerikanci osudili premijera privremenih institucija samouprave u Prištini Aljbina Kurtija, dodajući da "polako ali sigurno" ceo svet počinje da razume ko je taj koji stvarno i suštinski pravi probleme u regionu.
"Važno je to što KFOR, što NATO, drži svoje pozicije čvrsto vezano za most na Ibru. Ja moram da priznam da ne razumem sasvim šta je smisao, osim želje da se isprovocira Srbija? Uopšte ne razumem šta je smisao i šta je krajnji rezultat, koji prištinsko rukovodstvo vidi", rekao je on u Pragu.
Vučić je u Pragu razgovarao sa predsednikom Češke Petrom Pavelom o situaciji u regionu, posebno eskalaciji situacije na Kosovu i Metohiji, kao i bilateralnim odnosima Srbije i Češke i zatražio njegovu podršku u održanju mira i stabilnosti u regionu.
TanjugAleksandar Vučić i Miroslav Lajčak
Predsednik Srbije se u Pragu sastao i sa specijalnim izaslanikom EU za dijalog Beograda i Prištine Miroslavom Lajčakom i zatražio konkretnu i nedvosmislenu reakciju EU i zemalja članica ne samo u osudi najnovijeg nasilja Prištine na KiM, već i u sprečavanju takvih poteza i zaštiti Srba.
Na marginama Globalnog bezbednosnog foruma Vučić je razgovarao i sa bivšim izvestiocem Evropskog parlamenta za Srbiju Vladimirom Bilčikom, predsednikom Finske Aleksandrom Stubom i sa predsednicom Evropske komisije Ursulom fon der Lajen.
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
14:00
NAŠA PRIČA 1. DEO
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
specijal
15:00
PRESEK 2
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
15:30
NAŠA PRIČA 2. DEO
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
specijal
16:00
GradjaНИН ( R )
GradjaНИН sa Aleksandrom Timofejevim je emisija informativnog karaktera u kojoj autor, inače glavni i odgovorni urednik NIN-a, razgovara sa kolegama i gostima o aktuelnim temama kojim se već punih 90 godina bavi ugledni NIN, najstariji nedeljnik na Balkanu i šesti po „krštenici“ u Evropi. Gosti dolaze iz različitih sfera interesovanja publike i autora. Nema tabu tema i što je možda najvažnije u ovim vremenima velike podeljenosti u Srbiji, emisija prati uredjivačku politiku NIN-a, a to je da ima sagovornike sa svih strana kako iz politike tako i svega ostalog iz zemlje, regiona i sveta važnog za život gradjana Srbije. GradjaНИН је еmisija koja prati život, postavlja pitanja, dobronamerno kritikuje i trudi se da nam svako danas bude bar malo bolje nego juče, a svako sutra bolje nego danas.
specijal
17:00
PROZORI BALKANA
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
Muriz Memić, otac ubijenog mladića Dženana Memića, u emisiji Razumno sa Borisom Brezom otkrio je dosad nepoznate detalje i novine iz predmeta o kojem godinama bruji cijeli Balkan.
Prema preliminarnim podacima Rumuske izborne komisije, u drugom krugu predsedničkih izbora pobedio je nezavisni kandidat i gradonačelnik Bukurešta Nikušor Dan, koji je osvojio 53,60 odsto glasova.
Strahinja Trivković (19), maturant Treće beogradske gimnazije, dobitnik je više od 160 nacionalnih i međunarodnih nagrada iz različitih oblasti, a 2025. godine proglašen je za najboljeg diplomatu na svetu. Za Newsmax Balkans govorio je o svojim priznanjima i otkrio u čemu je ključ njegovog uspeha.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da su 21. marta u Nišu neki pokušali da ukinu pravo na slobodu govora i drugačijeg mišljenja, da ukinu demokratiju i zavedu teror u našoj zemlji.
Ilija Cvitanović, predsjednik HDZ 1990 i izaslanik u Domu naroda BiH, govorio je u emisiji "Razumno" sa Borisom Brezom o aktualnoj političkoj situaciji u Bosni i Hercegovini.
Sve više mladih u Srbiji upada u zamku kockanja, najmlađi među njima ima 12 godina. Psihoterapeutkinja dr Jelena Manojlović iz SOS centra i Marinko Šakan iz Udruženja priređivača igara na sreću "Lex Alea" objasnili su za Newsmax Balkans sve o uzrocima, prevenciji i zakonima koji regulišu ovu oblast.
Politički analitičar Zoran Vuletić rekao je da novi potencijal i novi izvor opozicionih glasova leži u dogovoru studenata, opozicije, univerziteta i profesora, dok je Sava Stambolić iz Centra za društvenu stabilnost dodao da će izbora biti kada se proceni da je to dobro za društvo.
U naredna dva sata u Banatu, kao i u delovima Podrinja i Mačve, mestimično de očekuju kiša ili lokalni plјuskovi sa grmlјavinom, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
Uprava za izvršenje krivičnih sankcija oglasila se o zdravstvenom stanju pritvorene profesorke i aktivistkinje Marije Vasić, koja od prošle nedelje štrajkuje glađu i žeđu, ističući da je ona priključena na infuziju.
Na ovogodišnji konkurs za upis dece u državne predškolske ustanove na teritoriji Beograda, koji je završen 16. maja, stigao je ukupno 15.522 zahtev, a preliminarne rang liste biće objavljene 9. juna, rekla je gradska sekretarka za obrazovanje i dečju zaštitu Aleksandra Čamagić.
Da li jačaju ili jenjavaju studentski protesti? Gde su srpske opozicione stranke i da li bi trebalo da se povuku sa političke scene i podrže novu, ali još nepoznatu političku opciju predvođenu studentima? Hoće li vlast istrajati u odbijanju zahteva za prevremenim izborima?
Komentari (0)