Hil: Nema najave da će biti uvedene sankcije protiv NIS
Ambasador Sjedinjenih Američkih Država Kristofer Hil kaže da nema najave da će biti uvedene sankcije protiv Naftne industrije Srbije, ali da postoji zabrinutost SAD jer je to jedina rafinerija u Srbiji, a koja se nalazi u ruskom većinskom vlasništvu.
Kada su Rusi kupili NIS, u Vašingtonu je zbog toga postojala zabrinutost, rekao je Hil za RTS.
"Rusija nastavlja da vodi rat protiv Ukrajine, što je varvarski, jer ovo je 21. vek, a to i dalje traje. Postoji zabrinutost da NIS u ruskim rukama finansijski pomaže Moskvi u ratu u Ukrajini. To treba razmotriti", izjavio je Hil.
Povodom najave da bi Sjedinjene Američke Države mogle da uvedu sankcije Naftnoj industriji Srbije, ambasada te države u Srbiji nije mogla da komentariše tu vest, ali je naglasila da je već dugo poznato da postoji rizik saradnje sa ruskim firmama, posebno u energetskom sektoru.
Srbija se jasno kreće ka Zapadu i želim da verujem da se SAD i Srbija dobro razumeju, da radimo zajedno na pitanjima, ne samo između dveju zemalja, već i sa drugim državama, istakao je u emisiji Portal ambasador SAD u Srbiji Kristofer Hil.
Prema njegovim rečima konačna odluka o NIS-u ni na koji način neće uticati na srpsku privredu.
"Srpska privreda beleži rast i mi smo zainteresovani da ona sa tim i nastavi", rekao je Hil za RTS.
"EXPO27 za Srbiju istorijski trenutak"
Govoreći o svetskoj izložbi EXPO27, ambasador Hil je rekao da su se SAD obavezale da obezbede fondove za ozbiljan paviljon te zemlje na Svetskoj izložbi.
"Za Srbiju je to istorijski trenutak i mi želimo da učestvujemo u tome", dodao je Hil.
Srbija ima veoma aktivnu diplomatiju
Na pitanje o evrointegracijama Srbije Hil je rekao da nije na njemu da govori o Evropskoj uniji i koga treba da prime, ali da Srbija može mnogo da ponudi u pogledu svojih ekonomskih dostignuća i činjenice da ima veoma aktivnu diplomatiju širom sveta, uključujući i na globalnom jugu.
"I mislim da Evropa i SAD treba da budu svesne činjenice da Srbija ima dobre odnose u tom delu sveta i mislim da treba da učinimo više sa Srbijom i nadam se da će Evropska unija doći do tog zaključka. Inače, tu je uvek pitanje kritičnih minerala za koje znam da u Srbiji postoji problem sa litijumom, a u ostatku Evrope je to pitanje kritičnih sirovina, tako da Nemačka sprovodi rudarske operacije tog tipa, druge evropske zemlje i Sjedinjene države to rade takođe. Tako da postoji mnogo pitanja koja mogu Srbiju da približe Evropskoj uniji. Iskreno, svako ko je bio u Srbiji deset minuta zna da je ovo evropska zemlja", zaključio je Hil.
Fakulteti širom Srbije su i dalje u blokadi, ali među studentima koji se bore za ispunjenje zahteva ima i onih koji su zabrinuti za to kako će se dalje odvijati ova školska godina, te je grupa onih koji se zalažu za prekid blokada iznela svoje zahteve.
Politički upliv i ako postoji, nema nikakve šanse jer je studentski pokret toliko jak i homogen. Oni čvrsto stoje iza svojih uverenja i ne pričaju o stranačkoj politici, osim što smatraju da su institucije u državi upropašćene, izjavio je profesor Hemijskog fakulteta u Beogradu Aleksandar Popović.
U prelaznoj vladi, koja treba da bude stvar konsenzusa, treba da sede ministri koji umeju da upravljaju krizom, ali kod nas to nije moguće zbog principa 'naš čovek', smatra advokat Sead Spahović, nekadašnji koministar u jedinoj takvoj vladi u Srbiji.
Rektorski kolegijum Univerziteta u Beogradu saopštio je da je razmotrio poziv na dijalog upućen od predsednika Republike Srbije 3. februara i doneo odluku da pod ovakvim okolnostima poziv ne prihvati.
U Srbiji se ujutru očekuje slab i umeren mraz, po kotlinama i dolinama reka jugozapadne, južne i jugoistočne Srbije magla, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
Lider pokreta Samoopredeljenje i premijer Kosova Aljbin Kurti poručio je na predizbornom mitingu u Podujevu da su sa lošim komšijama potrebni "visok moral i napunjena puška".
Neophodno je podići svest da je organ lek i da se nekome samo transplantacijom može spasiti život. Trebaju nam donori i podizanje svesti o donatorstvu, a za to je potrebno da svi slojevi društva budu maksimalno uključeni, izjavio je prof. doktor Milovan Bojić u Sintezi.
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić ocenila je da se Rektorski kolegijum Univerziteta u Beogradu, koji je saopštio da je doneo odluku da ne prihvati poziv predsednika Srbije Aleksandra Vučića na dijalog, "samougasio".
U Institutu za onkologiju i radiologiju, gde se godišnje leči oko 40.000 pacijenata, svakog dana se ozrači skoro 400 pacijenata, oko 250 ih primi hemioterapiju, dok se dvadesetak operiše. Stručnjaci naglašavaju da je bitna prevencija jer je 40 odsto slučajeva oboljevanja od maligniteta izlečivo.
Predsednica Društva sudija Srbije Dragana Boljević rekla je za Newsmax Balkans, govoreći o radu Tužilaštva posle pada nadstrešnice u Novom Sadu, da ne isključuje mogućnost da je pritisak javnosti ubrzao njegov rad, ističući da nije dobro da bilo kakav pritisak postoji.
Srpska lista održala je predizborni miting u Leposaviću na kojem su čelnici stranke pozvali građane da na parlamentarnim izborima 9. februara podrže njihovu političku opciju, jer je ona garant opstanka srpskog naroda na Kosovu.
Komentari (0)