Prošlo je 100 godina od "Prvog manifesta nadrealizma" Andree Bretona i 100 godina od prvih publikacija i aktivnosti Beogradskog nadrealističkog kruga stvaralaca.
Cilj izložbe "Aktivitet: 100 godina nadrealizma" je da predstavi celovitu produkciju nadrealističkog kruga, koja podrazumeva dela srpskih nadrealista i dela umetnika koja su nastala pod uticajem nadrealizma, kao i izvestan broj savremenih odgovora na našu nadrealističku produkciju.
Aktiviteti podrazumevaju individualne i grupne prakse u širokom spektru medija, umetničkih formi i tipova diskursa: slike, kolaži, objekti, instalacije, grupne proklamacije i participativne društvene akcije, intervencije, fotografije i fotograme, filozofske traktate i dečiju književnost, multimedijalne pesme-slike, antiromane, fanzine, časopise, ankete, cadavre exquis, polemike i mnoge druge iskaze i objekte.
Rađanje pokreta
Nadrealizam se razvio iz dadaizma, avangardnog nihilističkog umetničkog pokreta, čiji je začetnik bio Tristan Cara.
Međutim, za razliku od dadaizma, koji je propovedao anarhizam, ukidanje estetike i anti-umetnost, nadrealizam je imao tačno utvrđene postulate. Ono što ga je posebno karakterisalo jeste njegovo socijalno-revolucionarno angažovanje.
Foto: Milena Đorđević
Pojava Manifesta nadrealizma u Parizu 1924. godine označila je rađanje ovog pravca, čiji je začetnik i predvodnik Andre Breton.
Manifestom nadrealizma raskinute su sve veze sa dadaizmom, a nadrealizam je definisan kao "čist psihički automatizam kojim se želi izraziti stvarno delovanje misli u odsustvu svake kontrole koju bi vršio razum."
Foto: Milena Đorđević
Polaznu tačku nadrealizma čini metoda automatskog pisanja, postupak izveden iz psihoanalize, kojim se dolazi do podsvesti, kao središta ljudske psihe.
Breton sa saradnicima iz francuske nadrealističke grupe 1930. objavljuje Drugi manifest nadrealizma, kojim pomera pravac ka socijalnom angažmanu.
Međutim, već od 1928. postaje vidljivo da grupa nije homogena, ocrtavaju se ideološke i lične razlike unutar kruga nadrealističkih stvaralaca, delovi grupe se odvajaju i rađaju se novi manifesti.
Nadstvarnost (surrealism)
Nadstvarno je pojam koji su nadrealisti koristili da ukažu na prodore nesvesnog u svesno i javno i momente u kojima oni postaju vidljivi i čujni.
Foto: Milena Đorđević
Za nadrealiste nadstvarnost predstavlja kontinuitet između unutrašnjeg i spoljašnjeg u čoveku, i zonu između nestvarnog i stvarnosti.
Nadrealizam se zalagao za ukidanje granica između svesnog i nesvesnog i za odsustvo svega realnog.
Beogradski nadrealistički krug
Beogradski nadrealisti predstavljaju grupu umetnika i aktivista iz cele Srbije, okupljenih i aktivnih u Beogradu, tokom kasnih dvadesetih i ranih tridesetih godina 20. veka.
Nadrealističke tendencije kod nas javljaju se i pre zvaničnog imenovanja pokreta, a umetnici koji pod njihovim uticajem stvaraju objavljuju svoje radove u časopisima “Svedočanstva” i “Putevi”.
Nadrealistički krug zvanično počinje da postoji potpisivanjem almanaha “Nemoguće” 1930. godine.
Manifest je potpisalo 13 nadrealista i to: Dušan Matić, Milan Dedinac, Aleksandar Vučo, Marko Ristić, Oskar Davičo, Stevan Živadinović - Vane Bor, Đorđe Jovanović, Đorđe Kostić, Koča Popović, Petar Popović, Mladen Dimitrijević, Radojica Živanović - Noe i Branko Milovanović.
Od svih avangardnih pokreta između dva rata nadrealizam je bio najizrazitiji, najorganizovaniji i najodređeniji u svojim težnjama. Pokret je karakterisao pokušaj da se pesnička revolucija dovede u vezu sa društvenom revolucijom i stavi u njenu službu.
Velikanke srpske kulture su često slavljene u inostranstvu, a neshvaćene u svojoj zemlji zbog borbe protiv patrijarhata i birokratije, bile su primer hrabrosti i posvećenosti uprkos preprekama i stereotipima, rečeno je na otvaranju izložbe "Velikanke srpske kulture".
I posle razilaženja grupe većina njenih pripadnika zadržava nadrealističke elemente, te se mož govoriti i o nadrealizmu posle nadrealizma, čiji stvaraoci opstaju sve do 50-ih godina 20. veka.
Autorka koncepta i kustoskinja je Sanja Bahun, profesorka i dekanka Fakulteta umetnosti i humanističkih nauka na Univerzitetu u Eseksu, a kustoskinje izložbe su Sanja Bahun, Aleksandra Mirčić, Una Popović i Žaklina Ratković.
Izložbu je moguće posetiti do 24. februara 2025. godine, u radno vreme Muzeja savremene umetnosti u Beogradu.
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
06:30
DOKUMENTARNI PROGRAM-NEWSMAX ORIGINALS ( R )
,,Newsmax Originals’’ je serijal koji donosi najvažnije priče i događaje iz savremene američke istorije, pružajući gledaocima jedinstven uvid u teme koje su oblikovale Sjedinjene Američke Države i njihov uticaj na svet.
dokumentarni
07:00
SINTEZA ( R )
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
08:00
TRAŽIM REČ ( R )
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
09:30
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
10:00
STAV DANA ( R )
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
Urbanističke inspektorke izvršile su inspekcijski nadzor i utvrdile nepravilnosti u tehničkoj dokumentaciji na osnovu koje je izdata građevinska dozvola za gradilište u Ulici kneza Miloša broj 42, potvrđeno je za Newsmax Balkans.
Veliki šumski požar koji je izbio u sredu uveče u šumovitom području Glikadija na severnom egejskom ostrvu Tasos nastavio je da gori i u četvrtak, a situacija, prema izveštajima, opisana kao teška.
Iza protesta u Srbiji stoji Evropska unija. Iz njihovih centara se finansira sve što se dešava. Cilj je destabilizacija Srbije čime se pod kontrolu stavljaju i ostali srpski prostori. Destabilizacija u BiH je koordinisana usko sa svim što se dešava kod nas, izjavio je advokat Goran Petronijević.
U Užicu je održan protest ispred Gradske uprave zbog određivanja jednomesečnog pritvora za sedmoro građana koji su osumnjičeni za napad na pripadnike policije tokom blokade saobraćajnica, nakon čega je ponovo blokiran magistralni put Užice-Zlatibor.
Vatra je opustošila nekoliko sela u Topličkom okrugu, na jugu Srbije. Izgorele su kuće, traktori, stoka, a mnogi meštani ovih sela ostali su bez ičega. U suzama su za Newsmax Balkans ispričali da je u trenu nestalo sve što su godinama i decenijama stvarali.
Na Petrovaradinskoj tvrđavi je počeo 25. Egzit festival, koji će trajati do 13. jula, a na glavnoj bini prve večeri posetioce očekuje nastup holandskoj di-džeja Tijesta, koji je više puta dobio titulu najboljeg na svetu.
Dres kod je ponovo aktuelan u poznatom milanskom pozorištu Skala, mada nikada zvanično nije ni bio ukinut, ali se proteklih godina nije primenjivao, prenose italijanski mediji.
Komentari (0)