Prošlo je 100 godina od "Prvog manifesta nadrealizma" Andree Bretona i 100 godina od prvih publikacija i aktivnosti Beogradskog nadrealističkog kruga stvaralaca.
Cilj izložbe "Aktivitet: 100 godina nadrealizma" je da predstavi celovitu produkciju nadrealističkog kruga, koja podrazumeva dela srpskih nadrealista i dela umetnika koja su nastala pod uticajem nadrealizma, kao i izvestan broj savremenih odgovora na našu nadrealističku produkciju.
Aktiviteti podrazumevaju individualne i grupne prakse u širokom spektru medija, umetničkih formi i tipova diskursa: slike, kolaži, objekti, instalacije, grupne proklamacije i participativne društvene akcije, intervencije, fotografije i fotograme, filozofske traktate i dečiju književnost, multimedijalne pesme-slike, antiromane, fanzine, časopise, ankete, cadavre exquis, polemike i mnoge druge iskaze i objekte.
Rađanje pokreta
Nadrealizam se razvio iz dadaizma, avangardnog nihilističkog umetničkog pokreta, čiji je začetnik bio Tristan Cara.
Međutim, za razliku od dadaizma, koji je propovedao anarhizam, ukidanje estetike i anti-umetnost, nadrealizam je imao tačno utvrđene postulate. Ono što ga je posebno karakterisalo jeste njegovo socijalno-revolucionarno angažovanje.
Pojava Manifesta nadrealizma u Parizu 1924. godine označila je rađanje ovog pravca, čiji je začetnik i predvodnik Andre Breton.
Manifestom nadrealizma raskinute su sve veze sa dadaizmom, a nadrealizam je definisan kao "čist psihički automatizam kojim se želi izraziti stvarno delovanje misli u odsustvu svake kontrole koju bi vršio razum."
Polaznu tačku nadrealizma čini metoda automatskog pisanja, postupak izveden iz psihoanalize, kojim se dolazi do podsvesti, kao središta ljudske psihe.
Breton sa saradnicima iz francuske nadrealističke grupe 1930. objavljuje Drugi manifest nadrealizma, kojim pomera pravac ka socijalnom angažmanu.
Međutim, već od 1928. postaje vidljivo da grupa nije homogena, ocrtavaju se ideološke i lične razlike unutar kruga nadrealističkih stvaralaca, delovi grupe se odvajaju i rađaju se novi manifesti.
Nadstvarnost (surrealism)
Nadstvarno je pojam koji su nadrealisti koristili da ukažu na prodore nesvesnog u svesno i javno i momente u kojima oni postaju vidljivi i čujni.
Za nadrealiste nadstvarnost predstavlja kontinuitet između unutrašnjeg i spoljašnjeg u čoveku, i zonu između nestvarnog i stvarnosti.
Nadrealizam se zalagao za ukidanje granica između svesnog i nesvesnog i za odsustvo svega realnog.
Beogradski nadrealistički krug
Beogradski nadrealisti predstavljaju grupu umetnika i aktivista iz cele Srbije, okupljenih i aktivnih u Beogradu, tokom kasnih dvadesetih i ranih tridesetih godina 20. veka.
Nadrealističke tendencije kod nas javljaju se i pre zvaničnog imenovanja pokreta, a umetnici koji pod njihovim uticajem stvaraju objavljuju svoje radove u časopisima “Svedočanstva” i “Putevi”.
Nadrealistički krug zvanično počinje da postoji potpisivanjem almanaha “Nemoguće” 1930. godine.
Manifest je potpisalo 13 nadrealista i to: Dušan Matić, Milan Dedinac, Aleksandar Vučo, Marko Ristić, Oskar Davičo, Stevan Živadinović - Vane Bor, Đorđe Jovanović, Đorđe Kostić, Koča Popović, Petar Popović, Mladen Dimitrijević, Radojica Živanović - Noe i Branko Milovanović.
Od svih avangardnih pokreta između dva rata nadrealizam je bio najizrazitiji, najorganizovaniji i najodređeniji u svojim težnjama. Pokret je karakterisao pokušaj da se pesnička revolucija dovede u vezu sa društvenom revolucijom i stavi u njenu službu.
Velikanke srpske kulture su često slavljene u inostranstvu, a neshvaćene u svojoj zemlji zbog borbe protiv patrijarhata i birokratije, bile su primer hrabrosti i posvećenosti uprkos preprekama i stereotipima, rečeno je na otvaranju izložbe "Velikanke srpske kulture".
I posle razilaženja grupe većina njenih pripadnika zadržava nadrealističke elemente, te se mož govoriti i o nadrealizmu posle nadrealizma, čiji stvaraoci opstaju sve do 50-ih godina 20. veka.
Autorka koncepta i kustoskinja je Sanja Bahun, profesorka i dekanka Fakulteta umetnosti i humanističkih nauka na Univerzitetu u Eseksu, a kustoskinje izložbe su Sanja Bahun, Aleksandra Mirčić, Una Popović i Žaklina Ratković.
Izložbu je moguće posetiti do 24. februara 2025. godine, u radno vreme Muzeja savremene umetnosti u Beogradu.
Nekadašnji ministar odbrane i bivši predsednik Demokratske stranke Dragan Šutanovac biće novi ambasador Srbije u Vašingtonu, potvrđeno je za Newsmax Balkans.
Biti ili ne biti, pitanje je sad. Januarski ispitni rok je odložen na većini fakulteta u Srbiji, a šta će biti sa početkom drugog polugodišta u srednjim i osnovnim školama? Vlada kaže - u ponedeljak su svi u klupama, a šta kažu prosvetari, roditelji i maturanti?
Vozač automobila "ford fokus" beogradskih registarskih oznaka udario je vozilom studentkinju Pravnog fakulteta koja je stajala na trotoaru za vreme protesta na raskrsnici Ruzveltove i Ulice kraljice Marije u Beogradu, nakon čega je pobegao, ali je ubrzo priveden.
Više javno tužilaštvo (VJT) u Beogradu preuzelo je na nadležnost slučaj protiv M. P. (37), vozača automobila koji je u Ruzveltovoj ulici tokom blokade saobraćaja udario i nosio devojku S. P. (20) na krovu vozila nekoliko metara, nakon čega je ona pala na asfalt, a on pobegao sa mesta incidenta.
Režiser i scenarista Dejvid Linč, koji je promenio američki film svojim mračnim, nadrealističkim umetničkim izrazom u filmovima poput Blue Velvet i Mulholland Drive, kao i televiziju serijom Twin Peaks, preminuo je u 78. godini.
Romani "Duž oštrog noža leti ptica" Tanje Stupar Trifunović, "Lutam sad mrtav svetom" Borivoja Gerzića, "NGDL" Marinka Arsića Ivkova i "Limeni lijes za Zaimović Zejnu" Muharema Bazdulja, ušli su u uži izbor za NIN-ovu nagradu, objavio je taj nedeljnik.
Srpsko narodno pozorište se oprašta od jedne od svojih najpopularnijih postavki. Publika će 18. i 21. januara imati priliku da poslednji put pogleda ovu inscenaciju opere „Evgenije Onjegin“ Petra Iljiča Čajkovskog, koja se godinama izdvajala kao omiljeni naslov novosadske publike.
Novu muzičku sezonu ansambli Muzičke produkcije RTS - Simfonijski orkestar i Hor, započeli su novogodišnjim koncertom u Sava centru, uz zvezde inostranih scena kao što su sopran Sonja Šarić, mecosopran Sofija Petrović, tenor Kvonsu Džon i bariton Željko Lučić.
Književna dela su svojevrsna arhiva baštine jednog naroda. Da li su romani i ogledalo naroda i države? Da li književnici kroz svoje priče slikaju i portret cele nacije? Odgovore tražimo od književnog kritičara Gojka Božovića.
Reditelj Milorad Milinković sahranjen je na beogradskom Novom groblju, u prisustvu članova porodice i brojnih kolega, saradnika, prijatelja i poštovalaca.
Komentari (0)