Prošlo je 100 godina od "Prvog manifesta nadrealizma" Andree Bretona i 100 godina od prvih publikacija i aktivnosti Beogradskog nadrealističkog kruga stvaralaca.
Cilj izložbe "Aktivitet: 100 godina nadrealizma" je da predstavi celovitu produkciju nadrealističkog kruga, koja podrazumeva dela srpskih nadrealista i dela umetnika koja su nastala pod uticajem nadrealizma, kao i izvestan broj savremenih odgovora na našu nadrealističku produkciju.
Aktiviteti podrazumevaju individualne i grupne prakse u širokom spektru medija, umetničkih formi i tipova diskursa: slike, kolaži, objekti, instalacije, grupne proklamacije i participativne društvene akcije, intervencije, fotografije i fotograme, filozofske traktate i dečiju književnost, multimedijalne pesme-slike, antiromane, fanzine, časopise, ankete, cadavre exquis, polemike i mnoge druge iskaze i objekte.
Rađanje pokreta
Nadrealizam se razvio iz dadaizma, avangardnog nihilističkog umetničkog pokreta, čiji je začetnik bio Tristan Cara.
Međutim, za razliku od dadaizma, koji je propovedao anarhizam, ukidanje estetike i anti-umetnost, nadrealizam je imao tačno utvrđene postulate. Ono što ga je posebno karakterisalo jeste njegovo socijalno-revolucionarno angažovanje.
Pojava Manifesta nadrealizma u Parizu 1924. godine označila je rađanje ovog pravca, čiji je začetnik i predvodnik Andre Breton.
Manifestom nadrealizma raskinute su sve veze sa dadaizmom, a nadrealizam je definisan kao "čist psihički automatizam kojim se želi izraziti stvarno delovanje misli u odsustvu svake kontrole koju bi vršio razum."
Polaznu tačku nadrealizma čini metoda automatskog pisanja, postupak izveden iz psihoanalize, kojim se dolazi do podsvesti, kao središta ljudske psihe.
Breton sa saradnicima iz francuske nadrealističke grupe 1930. objavljuje Drugi manifest nadrealizma, kojim pomera pravac ka socijalnom angažmanu.
Međutim, već od 1928. postaje vidljivo da grupa nije homogena, ocrtavaju se ideološke i lične razlike unutar kruga nadrealističkih stvaralaca, delovi grupe se odvajaju i rađaju se novi manifesti.
Nadstvarnost (surrealism)
Nadstvarno je pojam koji su nadrealisti koristili da ukažu na prodore nesvesnog u svesno i javno i momente u kojima oni postaju vidljivi i čujni.
Za nadrealiste nadstvarnost predstavlja kontinuitet između unutrašnjeg i spoljašnjeg u čoveku, i zonu između nestvarnog i stvarnosti.
Nadrealizam se zalagao za ukidanje granica između svesnog i nesvesnog i za odsustvo svega realnog.
Beogradski nadrealistički krug
Beogradski nadrealisti predstavljaju grupu umetnika i aktivista iz cele Srbije, okupljenih i aktivnih u Beogradu, tokom kasnih dvadesetih i ranih tridesetih godina 20. veka.
Nadrealističke tendencije kod nas javljaju se i pre zvaničnog imenovanja pokreta, a umetnici koji pod njihovim uticajem stvaraju objavljuju svoje radove u časopisima “Svedočanstva” i “Putevi”.
Nadrealistički krug zvanično počinje da postoji potpisivanjem almanaha “Nemoguće” 1930. godine.
Manifest je potpisalo 13 nadrealista i to: Dušan Matić, Milan Dedinac, Aleksandar Vučo, Marko Ristić, Oskar Davičo, Stevan Živadinović - Vane Bor, Đorđe Jovanović, Đorđe Kostić, Koča Popović, Petar Popović, Mladen Dimitrijević, Radojica Živanović - Noe i Branko Milovanović.
Od svih avangardnih pokreta između dva rata nadrealizam je bio najizrazitiji, najorganizovaniji i najodređeniji u svojim težnjama. Pokret je karakterisao pokušaj da se pesnička revolucija dovede u vezu sa društvenom revolucijom i stavi u njenu službu.
Velikanke srpske kulture su često slavljene u inostranstvu, a neshvaćene u svojoj zemlji zbog borbe protiv patrijarhata i birokratije, bile su primer hrabrosti i posvećenosti uprkos preprekama i stereotipima, rečeno je na otvaranju izložbe "Velikanke srpske kulture".
I posle razilaženja grupe većina njenih pripadnika zadržava nadrealističke elemente, te se mož govoriti i o nadrealizmu posle nadrealizma, čiji stvaraoci opstaju sve do 50-ih godina 20. veka.
Autorka koncepta i kustoskinja je Sanja Bahun, profesorka i dekanka Fakulteta umetnosti i humanističkih nauka na Univerzitetu u Eseksu, a kustoskinje izložbe su Sanja Bahun, Aleksandra Mirčić, Una Popović i Žaklina Ratković.
Izložbu je moguće posetiti do 24. februara 2025. godine, u radno vreme Muzeja savremene umetnosti u Beogradu.
U Skupštinu Srbije je stigao predlog izmena Zakona o visokom obrazovanju koji predviđa mogućnost dolaska stranih univerziteta. Nekadašnji ministar prosvete Srđan Verbić je izrazio sumnju u dobre namere predlagača imajući u vidu da je reč o hitnom postupku i bez javne rasprave.
Ostavke ministra Tomislava Momirovića i v. d. direktorke Infrastrukture železnice Jelene Tanasković ne bi začudile analitičara Dejana Vuk Stankovića, dok potpredsednik Pokreta slobodnih građana (PSG) Aris Movsesijan kaže da ne vidi razlog zašto se čeka s ostavkama.
Student (21) koji je nožem ubio osam osoba i ranio još 17 u stručnoj školi u gradu Jising, u provinciji Đijangsu, na istoku Kine, uhapšen je i priznao je zločin, saopštila je kancelarija za javnu bezbednost u Jisingu.
U Srbiji je zaposleno 2,3 miliona ljudi, što je tek nešto više od trećine ukupnog broja stanovnika, a za visoku ekonomiju i razvijenu produktivnost zemlje potrebno je da bude više od 50 odsto radno aktivnih, istakla je za Newsmax Balkans ekonomska novinarka Radojka Nikolić.
Hrvatski premijer Andrej Plenković smenio je ministra zdravlja Vilija Beroša, saopšteno je iz Vlade. Policija je rano ujutru ušla u Beroševu kuću, a prema pisanju hrvatskih medija, on je uhapšen zbog korupcije, kao i načelnik Klinike za neurohirurgiju KB Sestre milosrdnice Krešimir Rotim.
Velikanke srpske kulture su često slavljene u inostranstvu, a neshvaćene u svojoj zemlji zbog borbe protiv patrijarhata i birokratije, bile su primer hrabrosti i posvećenosti uprkos preprekama i stereotipima, rečeno je na otvaranju izložbe "Velikanke srpske kulture".
U čast pokojnog muzičara Masima Savića u beogradskom Sava centru održan je koncert na kojem su, pored ostalih, njegove pesme izvodili Neno Belan, Sergej Ćetković, Amel Ćurić, Kaliopi i Željko Joksimović.
Pozorište Atelje 212 obeležava Dan pozorišta izložbom fotografija Vukice Mikače "Uspomene" i premijerom predstave "Junaci doba krize" Vila Arberija u režiji Andree Pjević.
Odajući počast slavnoj srpskoj vojsci iz Prvog svetskog rata, kompanija Beograd na vodi postavila je novu skulpturu "Ramonda" na travnatoj površini ispred Galerije, na Sava promenadi.
Uprava Arheološkog parka Pompeja, ostataka antičkog grada na jugu Apeninskog poluostrva, donela je odluku da ograniči broj posetilaca na 20.000 dnevno.
Komentari (0)