Kako je naveo u razgovoru za Hinu, objavljenom na portalu Index, pod najvećim pritiskom je kontinentalni deo Hrvatske tokom zime, dok je leti taj problem manji.
"Procenjuje se da u Hrvatskoj godišnje preko 3.500 ljudi umre preuranjenom smrću zbog lošeg kvaliteta vazduha, dok ih samo u Evropi prema procenama Evropske agencije za zaštitu životne sredine umre oko 300 hiljada", istakao je Duplić.
Prema njegovim rečima, u Hrvatskoj su 2023. godine pod najvećim pritiskom zagađenja vazduha lebdećim česticama bili Zagreb, Slavonski Brod, Sisak i Kutina.
"Moramo ba budemo svesni da imamo veliku starost voznog parka. Prosečna starost automobila u Hrvatskoj je između 13 i 14 godina, a imamo i jako veliki broj dizelskih vozila. U Zagrebu kontinuirano raste broj vozila, a saobraćaj je jedan od glavnih izvora zagađenja vazduha. Tu bi trebalo delovati", rekao je Duplić.
Kako je naveo, Ministarstvo zaštite životne sredine i Fond za zaštitu životne sredine ove godine su pokrenuli program za poboljšanje kvaliteta vazduha vredan više od 220 miliona evra.
Prema planu, finansiraće se projekti za vozila s nultim emisijama za one koji imaju veliku kilometražu, poput taksi službi ili dostavnih vozila, i to u iznosu od 90 miliona evra, pri čemu će 45 miliona evra biti bespovratno, a preostalo kroz povoljne zajmove.
Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:
Pratite nas na društvenim mrežama:
Komentari (0)