Tramp promenio ton prema Moskvi: Od pokušaja dijaloga o kraju rata u Ukrajini do otvorene pretnje sankcijama

Odnosi između Vašingtona i Moskve ponovo su zahladneli, što je posebno uočljivo u poslednjim nastupima predsednika SAD Donalda Trampa, koji je izjavio da je nezadovoljan ponašanjem ruskog lidera Vladimira Putina i naveo da razmatra nove sankcije protiv Rusije.

12.07.2025. 08:37

Tramp promenio ton prema Moskvi: Od pokušaja dijaloga o kraju rata u Ukrajini do otvorene pretnje sankcijama

Po prvi put otkako je ponovo preuzeo čelnu funkciju u Beloj kući, Tramp je oštro govorio o ruskom lideru.

"Ubija mnogo ljudi, uglavnom svojih i ukrajinskih vojnika. Broj poginulih sada iznosi i do 7.000 nedeljno. Putin nas zasipa gomilom sr**a, ako želite da znate istinu. On je sve vreme veoma fin, ali se ispostavi da je to besmisleno. Stalno nam lepo priča, ali sve to ne znači ništa", rekao je Tramp u obraćanju novinarima.

Ponovio je da rat u Ukrajini "nikada nije trebalo da se desi" i da treba da se završi jer "mnogo ljudi umire".

Spoljnopolitički analitičar Dimitrije Milić ocenjuje da Donald Tramp ponavlja politiku brojnih svojih prethodnika, a to je vraćanje na standardnu politiku konfrontacije sa Moskvom nakon neuspešnog pokušaja otopljavanja odnosa.

Foto: Tanjug video

"Slične pokušaje imao je i Barak Obama, ali i sam Donald Tramp u prvom mandatu, međutim to nije donelo uspeh, jer Rusija i SAD prilično različito vide ulogu Rusije. Vašington nije spreman da prizna ulogu Moskve kao hegemona Istočne Evrope, naročito zbog činjenice da najveći broj država tog regiona ne želi da bude u ruskoj sferi uticaja i danas su američki saveznici", navodi Milić.

Prema njegovim rečima, neuspeh pregovora dve strane pokazao je u praksi razlike u vizijama, te Trampova politika prema Moskvi postepeno počinje da liči na Bajdenovu.

Jovanović: Rusija, za razliku od Irana, ima sve atribute velike sile

Komentarišući promenu Trampovog narativa prema Putinu, bivši jugoslovenski diplomata Živadin Jovanović ocenjuje da američki predsednik od Kremlja očekuje ustupke koji nisu realni i da pokušava da primeni isti model rešavanja kriza koji je koristio u slučaju Irana i Izraela - model "prelamanja preko kolena" - koji, kako ističe, ne može da se primeni kada je reč o Rusiji.

"Tramp nije prihvatio dokument sa 16 ili 17 tačaka koji je Putin ponudio kao osnovu za trajni mir u Ukrajini. Reč je o ozbiljnim predlozima za rešavanje sukoba, koji uključuju neutralan status Ukrajine, garantovanje prava ruskoj populaciji, odustajanje od članstva u NATO i priznavanje stanja na terenu", navodi Jovanović.

Foto: AP Photo

On podseća da Rusija, za razliku od Irana, ima sve atribute velike sile - nuklearni potencijal, vojnu i ekonomsku moć - zbog čega samtra da pokušaj Trampa da primeni taktiku ucene i svršenog čina nije moguć.

"Tramp u domaćoj areni mora da balansira pod pritiskom izraelskog lobija. Zbog toga je, da bi dobio podršku Tel Aviva za mirovni sporazum sa Iranom, čak odlučio da bombarduje postrojenja za mirnodopsku upotrebu nuklearne energije. Time je rizikovao stvaranje katastrofe, ali je pokušao da zadovolji političke i geopolitičke interese", dodaje Jovanović.

Amerika i dalje finansijski i vojno podržava režim u Kijevu

Ipak, prema Jovanovićevim rečima, Tramp ne može javno da pohvali Putina zbog dominacije rusofobije na Zapadu i zato balansira između pragmatičnog razumevanja situacije i političke potrebe da bude kritički nastrojen prema Moskvi.

"Amerika i dalje finansijski i vojno podržava režim u Kijevu, što dodatno obesmišljava pokušaje da se dođe do kompromisa. Tramp to zna, ali ne može javno da kaže da je zadovoljan Putinom. To je dvostruka igra koja neće doneti rešenje", zaključuje Jovanović.

Ostaje da se vidi da li će Tramp, uprkos domaćem pritisku i spoljnopolitičkim izazovima, uspeti da pronađe realističan pristup rešavanju ukrajinske krize, ili će se odnosi sa Moskvom dodatno zaoštriti.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)