(VIDEO) Novinarka iz Atine o požarima: Grčka još u stanju pripravnosti, ali vremenski uslovi idu na ruku vatrogascima
Grčka je i dalje u četvrtom stepenu opasnosti, ali vetar je slabiji, temperature su niže i nadamo se da se dramatični snimci prethodnih dana neće ponoviti, rekla je novinarka Jasmina Stamenić u emisiji "Otvori oči", opisujući stanje u zemlji pogođenoj velikim požarima.
Nakon nekoliko dana borbe sa vatrenom stihijom, Grčka pokušava da uhvati predah. Dok su prizori plamena koji proždire šume i preti naseljima postali gotovo svakodnevica tokom letnjih meseci, ove godine opasnost je bila naročito velika.
Prema rečima novinarke koja živi u Grčkoj, najveći požari izbili su u okolini Atine, na Kritu, Eviji i ostrvu Kitira, a evakuacije su sprovedene u više sela. Eksplozije su se čule i u fabrici zapaljivih materijala u selu Drosopigi, nadomak glavnog grada.
Foto: Tanjug/AP Photo/Yorgos Karahalis
Uprkos tome, situacija se trenutno stabilizuje.
"Juče je gašeno 50 požara, ali Grčka je još u stanju pripravnosti. Ipak, čini se da klimatski uslovi idu na ruku vatrogascima – temperatura je pala sa 45 na 36–38 stepeni, a vetar je slabiji", navodi Stamenić.
Omiljena srpska letovališta bezbedna
Letovališta koja su omiljena među turistima, poput Kasandre, Sitonije i opštine Aristoteles, za sada su pošteđena većih katastrofa.
"Na Halkidikiju nije bilo ozbiljnijih posledica jer su unapred uvedena ograničenja kretanja. Nije bilo žrtava, niti je vatra stigla do naseljenih mesta. Preventiva je ključ", istakla je Stamenić.
Svi turisti iz Srbije su bezbedni i nemaju razloga da brinu, izjavio je direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija Srbije (YUTA) Aleksandar Seničić povodom potpune zabrane kretanja vozila i pešaka u delovima Halkidikija zbog "veoma visokog rizika" od požara.
Požari koji su početkom jula buktali na teritoriji Srbije napravili su ogromnu štetu. Dobrovoljno vatrogasno drštvo iz Stapara, blizu Sombora, upućeno je za vreme požara u 400 kilometara udaljeno Prokuplje. Dobrovoljni vatrogasac Milisav Galić podelio je za Newsmax Balkans iskustvo iz Prokuplja.
Zamenik komandanta Vatrogasne brigade Beograd Dragan Miković izjavio je da je u julu na teritoriji Srbije zabeleženo 647 požara, dodajući da je to duplo više nego u prvih 20 dana prošlogodišnjeg jula, kada je zabeležen 271 požar, kao i da je zabeležen veći broj požara na automobilama.
Nakon velikog požara iz 2017. godine, u kome je stradalo 105 ljudi, Grčka je značajno uložila u modernizaciju svojih vatrogasnih kapaciteta.
"Vlada Kirjakosa Micotakisa je iz evropskih fondova obezbedila 2,1 milijardu evra za modernizaciju. Kupljeno je više desetina vatrogasnih vozila, uveden je sistem brzog reagovanja uz pomoć preko 80 dronova i formiran je centar za praćenje potencijalnih požara. Uveden je i krizni broj 112, koji se pokazao ključnim za brzu evakuaciju stanovništva", objašnjava Stamenić.
Foto: Tanjug/AP Photo/Yorgos Karahalis
U gašenju požara učestvuje oko 18.000 profesionalnih vatrogasaca i dodatnih 10.000 dobrovoljaca, kao i pomoć iz drugih evropskih zemalja. Grčka je, u okviru mehanizma EU za civilnu zaštitu, dobila podršku iz Češke i Italije, uključujući specijalizovane avione i helikoptere.
"Čine se koraci, ali za potpuni sistemski kapacitet još je potrebno vreme - deo opreme se tek očekuje", dodaje sagovornica emisije.
Poseban izazov je i što se požari dešavaju u blizini gustih urbanih sredina.
"Ono što dodatno uliva strah jeste blizina požara Atini. Iako se plamen zaustavio, oprez ostaje, jer je vatra pretila i stambenim zonama. Posle svega što se dogodilo 2017. godine, svaki dim u blizini glavnog grada izaziva zebnju", navodi Stamenić.
Požari širom Evrope
Dok se Grčka bori s vatrenim stihijama, slična situacija beleži se i širom Mediterana. U Turskoj je, prema navodima predsednika Redžepa Tajipa Erdogana, mobilisano preko 132.000 volontera, 25.000 radnika, stotine helikoptera i aviona u borbi protiv požara.
U Španiji, Albaniji i Makedoniji vatra je zahvatila šumska područja, a temperature iznad 40 stepeni dodatno otežavaju gašenje.
U Crnoj Gori gore Luštica, Lovćen, Čemovsko polje, ali i delovi Pive i Durmitora. Predsednik Crne Gore Jakov Milatović zatražio je međunarodnu pomoć Evropske unije, dok su pojedini granični prelazi i putevi u regionu zatvoreni zbog opasnosti od širenja požara.
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
21:00
SINTEZA (R)
Da li se nazire kraj političkoj krizi i da li zbog toga trpi srpska privreda? Šta i nama i Evropi donosi tornado iz Vašingtona? Može li bunt potrošača da snizi visoke cene hrane, goriva i usluga? Odgovore smo potražili od novinara "Nedeljnika" Miše Brkića.
specijal
22:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-PROCES-KAKO NASTAJU SLATKI KREMOVI, ŠEŠIRI I PLASTIČNI PROIZVODI? (R)
U ovoj epizodi emisije "Proces" povešćemo vas u prostorije jednog savremenog konditorskog pogona i pokazati kako se proizvodi krem pomoću tehnologija poslednje generacije. Pridružite nam se i u razgovoru sa šeširdžijom čiji zanat ne jenjava decenijama. Obići ćemo i modernu fabriku plastičnih proizvoda. Od sirovina do gotovog proizvoda – kako nastaju slatki kremovi, šeširi i plastični predmeti koje koristimo svakodnevno? U novoj epizodi emisije Proces otkrivamo detalje o tri potpuno različite industrije i metodama njihove proizvodnje. Proizvodnja slatkog krema – Od pažljivo kontrolisanih sirovina do visokotehnološke obrade i pakovanja. Kako se odvija proces homogenizacije, zašto je važna granulacija i kako nastaju različite vrste krema – saznajte u poseti savremenom konditorskom pogonu. Ručna izrada šešira – Tradicionalni zanat koji i danas opstaje. Majstor šeširđija vodi nas kroz proces izrade, od odabira materijala do finalnog oblikovanja i ukrašavanja. Industrijska proizvodnja plastike – Kako od granula nastaju svakodnevni predmeti? Posmatramo proces oblikovanja plastičnih proizvoda – od topljenja sirovine, ubrizgavanja u kalupe, hlađenja i završne montaže. Otkrijte kako funkcionišu različiti procesi proizvodnje, koliko su precizni tehnološki postupci, ali i kako se tradicija zanata uklapa u moderno tržište.
dokumentarni
23:00
NEWSMAX USA-TOP STORY
Prikazuje karusel dnevnih objava i najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča i najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
Šumski požari koji nedeljama besne u Turskoj zapretili su da ugroze Bursu, četvrti najveći grad u zemlji, zbog čega je više od 1.500 ljudi napustilo svoje domove, prenosi AP. U Albaniji kritično u primorskom letovalištu Borš na obali Jonskog mora, plamen se proširio ka kućma i hotelima.
Na celoj teritoriji Vranja, uključujući i Vranjsku Banju, proglašena je vanredna situacija zbog velikog broja požara na otvorenom, a odluka o tome doneta je na vanrednoj sednici Gradskog štaba, navedeno je na zvaničnoj stranici Grada Vranja.
Građani, studenti, bajkeri i ratni veterani su u Rumi održali protestnu šetnju, odali poštu stradalima u padu nadstrešnice i potom se okupili ispred prostorija Srpske napredne stranke.
Osam osoba uhapšeno je tokom velike akcije razbijanja mreže krijumčarenja migranata i prevara sa dokumentima sa sedištem u Atini, saopštila je evropska policijska služba Evropol.
Islamska država (IS) preuzela je odgovornost za napad na katoličku crkvu na severoistoku Demokratske Republike Kongo u kojem je u nedelju ubijeno 38 ljudi.
Jedna osoba je poginula, a više stotina je evakuisano kada su jake padavine, snažan vetar i bujice pogodile Rumuniju, saopštio je rumunski Generalni inspektorat za vanredne situacije (IGSU).
Američki predsednik Donald Tramp pojačava pritisak na Rusiju da okonča rat u Ukrajini, pošto je rekao da će postaviti novi rok Moskvi od 10 do 12 dana da postigne napredak ka okončanju sukoba.
Desetine ministara spoljnih poslova okupiće se u Ujedinjenim nacijama na konferenciji posvećenoj rešenju po modelu dve države za sukob Izraela i Palestine, ali Sjedinjene Američke Države i Izrael bojkotovaće ovaj skup, preneli su američki mediji.
Muškarac (41) je na letu iz Lutona prema Glazgovu uzvikivao da ima bombu, "smrt Americi" i "Alahu Akbar". Dva putnika ga zatim obaraju i drže prikovanog za pod aviona. Policija Škotske je saopštila da snimak procenjuju pripadnici jedinice za borbu protiv terorizma, piše BBC.
EU pristala je na trgovinski dogovor s američkim predsednikom Donaldom Trampom kojim se uvodi carina od 15 odsto na većinu evropskog izvoza u SAD, zvanični Brisel je podržao sporazum, ali reakcije u ključnim državama članicama bile su podeljene, a industrija u Nemačkoj otvoreno izražava zabrinutost.
Na poznatoj pijaci Or Tor Kor u Bangkoku u četvrtak je u masovnoj pucnjavi ubijeno šest osoba, među kojima su četiri pripadnika obezbeđenja i jedna prodavačica. Napadač je potom izvršio samoubistvo.
Komentari (0)