Sud u Bostonu proglasio krivim nadzornika logora Čelebići, svedočili srpski logoraši
Devetoro logoraša iz Republike Srpske, Srbije, Australije i Sjedinjenih Američkih Država svedočilo je u sudu u američkom gradu Bostonu u procesu protiv Kemala Mrndžića, bivšeg nadzornika stražara u ozloglašenom logoru Čelebići.
Sud je proglasio krivim Mrndžića (51), a narednih dana biće mu izrečena zatvorska kazna, saznaje Serbian Times iz izvora u kancelariji američkog Tužilaštva.
Mrndžić, koji ima prebivalište u mestu Svompskot, nedaleko od Bostona, osuđen je nakon ubrzanog dvonedeljnog suđenja za 25-godišnju šemu kojom je prikrivao svoje učešće u progonu etničkih Srba tokom rata u Bosni. Takođe je osuđen za lažne tvrdnje na osnovu kojih je postao izbeglica u Sjedinjenim Državama i konačno državljanin SAD.
Mrndžić, koji je pre 17 meseci uhapšen u svojoj kući tokom akcije specijalnih snaga policije, takođe je osuđen po sledećim tačkama optužnice; davanje lažne izjave agentima Državne bezbednosti o njegovoj ulozi u logoru; posedovanje potvrde o naturalizaciji i kartice socijalnog osiguranja dobijene na prevaru; i korišćenjem na prevaru stečenog pasoša i uverenja o naturalizaciji. Porota ga je oslobodila po dve tačke optužnice za davanje lažnih izjava specijalnim agentima Državne bezbednosti.
Savezne Velika porota je podignula optužnicu protiv Mrndžića u junu 2023. Na suđenju je otkriveni šokantni detalji koji otkrivaju da se Mrndžić godinama u SAD predstavljao kao Srbin i vešto krio svoje pravo ime i prezime. Čak je odlazio i na neka druženja sa Srbima, piše Serbian TImes.
Svedočenja logoraša
Mrndžić je pod lažnim imenom, sa izmišljenom pričom i falsifikovanim dokumentima 1999. kao srpski izbeglica primljen u Ameriku.
Prema rečima bivšeg logoraša Slobodana Mrkajića, logoraši su potvrdili pravi identitet Mrndžića, koji je bio nadzornik stražara u logoru Čelebići, prenela je RTRS.
Više od 20 godina Kemal Mrndžić živeo je američki san, imao dobro plaćen posao, a i porodicu je doveo u SAD. Ipak, prepoznali su ga preživeli Srbi iz konjičkih logora smrti Čelebić i Musala i uhapšen je zahvaljajući njihovim iskazima, navodi RTRS.
Na sudu je lagao američke vlasti, prvo da nije bio stražar u logoru Čelebić, potom da je samo obezbeđivao logor sa spoljne strane, ali da logoraše nikada nije video, kaže bivši zatočenik iz logora Čelebić Slobodan Mrkajić.
Vrhovni sud Kosova je, nakon razmatranja zahteva osnovnog suda privremenih institucija u Prištini da da mišljenje o tome može li optuženima u slučaju Banjska biti suđeno u odsustvu, saopštio da je diskreciono pravo sudija da odlučuju kako im odgovara.
U Specijalnom sudu u Beogradu završeno je ispitivanje K. K. koji je počinio masovno ubistvo 3. maja u školi Vladislav Ribnikar, u nastavku suđenja njegovim roditeljima Miljani i Vladimiru Kecmanoviću.
"Sada su nas pozvali da svedočimo, a jedini razlog je da mu potvrdimo identitet, da je bio u logoru i da je to taj Kemal Mrndžić, a ne po imenu kojim se predstavio. Naše saznanje je da je otišao u Ameriku pod srpskim imenom, a drugo saznanje da je izmenio neka slova što je za njih katastrofalno", dodao je Mrkajić.
Mrkajić je, kako dodaje RTRS, upisao dve godine i osam meseci ''logoraškog staža'' u čak sedam logora koje je tzv. Armija BiH oformila za Srbe na području Sarajeva i Konjica. Svaki, a posebno Tarčin i Čelebići pamti po "špaliru", odnosno batinama dobrodošlice, a Kemala Mrndžića po belom opasaču.
"Dolazio je Mrndžić u Čelebiće, meni je lično slomio sedam rebara, usnu mi je rasekao čizmom. Po mom mišljenju bio je levak i levom nogom je najviše udarao. Imao je običaj da pušku nosi s rukom na obaraču", kazao je Mrkajić.
Ranije je u Hagu desetak logoraša iz Čelebića svedočilo da je Kemal Mrndžić koristio karate udarce da nanesi bol zatočenicima, ali je on pred istražiteljima Tribunala negirao te optužbe.
Potrđen identitet Kemala Mrndžića
Srpski logoraši imaju saznanja da je pre dolaska u Čelebiće, bio pripadnik jedinice Akrepi tzv. Armije BiH koja je poubijala desetine srpskih civila u selima Blace i Bradina kod Konjica. Svedočenje srpskih logoraša bilo je dovoljno da se potvrdi pravi identitet Kemala Mrndžića, dodaje RTRS, navodeći da je izvesno da će biti osuđen na višegodišnju zatvorsku kaznu za prevaru i laganje imigracionih vlasti kako bi dobio izbeglički status u Americi.
"To je za sada nezvanično, ali postoji mogućnost da će ga osuditi i za zlodela koja je radio i za lažno predstavljanje što će biti maksimalna kazna", tvrdi Mrkajić.
Kroz objekte bivše JNA u Čelebićima od aprila do decembra 1992. prošlo je oko 400 srpskih logoraša. Svakodnevno su bili prebijani i seksulano zlostavljani. Najmanje 14 ih je ubijeno ili podleglo mučenju. Haški tribunal osudio je komandanta logora, njegovog zamenika i jednog stražara na višegodišnje zatvorske kazne. Pred Sudom BiH u toku je proces protiv 12 Bošnjaka za zločin nad Srbima u Konjicu, koji obuhvata i logor Čelebići.
Biti ili ne biti, pitanje je sad. Januarski ispitni rok je odložen na većini fakulteta u Srbiji, a šta će biti sa početkom drugog polugodišta u srednjim i osnovnim školama? Vlada kaže - u ponedeljak su svi u klupama, a šta kažu prosvetari, roditelji i maturanti?
Više javno tužilaštvo (VJT) u Beogradu preuzelo je na nadležnost slučaj protiv M. P. (37), vozača automobila koji je u Ruzveltovoj ulici tokom blokade saobraćaja udario i nosio devojku S. P. (20) na krovu vozila nekoliko metara, nakon čega je ona pala na asfalt, a on pobegao sa mesta incidenta.
Mišljenja prosvetnih sindikata su podeljena, jedni smatraju da je generalni štrajk protivzakonit i da prosvetni radnici nemaju pravo na to, te da je dogovorom sve rešeno, dok deo sindikalnog članstva štrajk vidi kao legitiman i dogovor sa Vladom ne priznaje.
Primirje u Pojasu Gaze stupiće na snagu u nedelju u 8.30 sati po lokalnom vremenu (6.30 GMT), saopštio je portparol katarskog Ministarstva spoljnih poslova Madžed Al Ansari.
Opozvani predsednik Južne Koreje Jun Suk Jeol prisustvovao je sudskom ročištu da bi izneo stavove protiv zahteva istražitelja da mu se produži pritvor zbog optužbi za pobunu, izjavio je Junov advokat SeokDong-Hyeon. Ispred suda se nalaziile hiljade njegovih pristalica, policija je intervenisala.
Viši kasacioni sud u Bukureštu odbacio je žalbu nezavisnog kandidata na izborima za predsednika Rumunije Kalina Đorđeskua u vezi sa poništenjem izbora, preneli su rumunski mediji.
Bolivijski sud izdao je nalog za hapšenje bivšeg predsednika te zemlje Eva Moralesa nakon što se nije pojavio na sudu zbog navodne veze s maloletnicom.
Novoizabrani američki predsednik Donald Tramp objavio je da će se njegova inauguracija u ponedeljak, zbog očekivanih vrlo niskih temperatura, biti održati u zatvorenom prostoru američkog Kapitola, a ne na otvorenom.
Izrael je odredio 95 palestinskih zatvorenika koji će biti oslobođeni iz izraelskih zatvora u prvoj fazi sporazuma o oslobađanja talaca u zamenu za tri žene koje drži palestinska militantna grupa Hamas, objavio je izraelski sajt Inet.
Vrhovni sud Sjedinjenih Američkih Država potvrdio je Zakon kojim se brani poslovanje kineske kompanije Tik-tok, a zabrana bi trebalo da stupi na snagu već u nedelju.
Šef vatrogasne službe u okrugu Orindž u Kaliforniiji Brajan Fenesi spasao je od požara dve kuće u naselju Iton kod Los Anđelesa uz pomoć piva i mleka, prenose američki mediji.
Komentari (0)