Sud u Bostonu proglasio krivim nadzornika logora Čelebići, svedočili srpski logoraši
Devetoro logoraša iz Republike Srpske, Srbije, Australije i Sjedinjenih Američkih Država svedočilo je u sudu u američkom gradu Bostonu u procesu protiv Kemala Mrndžića, bivšeg nadzornika stražara u ozloglašenom logoru Čelebići.
Sud je proglasio krivim Mrndžića (51), a narednih dana biće mu izrečena zatvorska kazna, saznaje Serbian Times iz izvora u kancelariji američkog Tužilaštva.
Mrndžić, koji ima prebivalište u mestu Svompskot, nedaleko od Bostona, osuđen je nakon ubrzanog dvonedeljnog suđenja za 25-godišnju šemu kojom je prikrivao svoje učešće u progonu etničkih Srba tokom rata u Bosni. Takođe je osuđen za lažne tvrdnje na osnovu kojih je postao izbeglica u Sjedinjenim Državama i konačno državljanin SAD.
Mrndžić, koji je pre 17 meseci uhapšen u svojoj kući tokom akcije specijalnih snaga policije, takođe je osuđen po sledećim tačkama optužnice; davanje lažne izjave agentima Državne bezbednosti o njegovoj ulozi u logoru; posedovanje potvrde o naturalizaciji i kartice socijalnog osiguranja dobijene na prevaru; i korišćenjem na prevaru stečenog pasoša i uverenja o naturalizaciji. Porota ga je oslobodila po dve tačke optužnice za davanje lažnih izjava specijalnim agentima Državne bezbednosti.
Savezne Velika porota je podignula optužnicu protiv Mrndžića u junu 2023. Na suđenju je otkriveni šokantni detalji koji otkrivaju da se Mrndžić godinama u SAD predstavljao kao Srbin i vešto krio svoje pravo ime i prezime. Čak je odlazio i na neka druženja sa Srbima, piše Serbian TImes.
Svedočenja logoraša
Mrndžić je pod lažnim imenom, sa izmišljenom pričom i falsifikovanim dokumentima 1999. kao srpski izbeglica primljen u Ameriku.
Prema rečima bivšeg logoraša Slobodana Mrkajića, logoraši su potvrdili pravi identitet Mrndžića, koji je bio nadzornik stražara u logoru Čelebići, prenela je RTRS.
Više od 20 godina Kemal Mrndžić živeo je američki san, imao dobro plaćen posao, a i porodicu je doveo u SAD. Ipak, prepoznali su ga preživeli Srbi iz konjičkih logora smrti Čelebić i Musala i uhapšen je zahvaljajući njihovim iskazima, navodi RTRS.
Na sudu je lagao američke vlasti, prvo da nije bio stražar u logoru Čelebić, potom da je samo obezbeđivao logor sa spoljne strane, ali da logoraše nikada nije video, kaže bivši zatočenik iz logora Čelebić Slobodan Mrkajić.
Vrhovni sud Kosova je, nakon razmatranja zahteva osnovnog suda privremenih institucija u Prištini da da mišljenje o tome može li optuženima u slučaju Banjska biti suđeno u odsustvu, saopštio da je diskreciono pravo sudija da odlučuju kako im odgovara.
U Specijalnom sudu u Beogradu završeno je ispitivanje K. K. koji je počinio masovno ubistvo 3. maja u školi Vladislav Ribnikar, u nastavku suđenja njegovim roditeljima Miljani i Vladimiru Kecmanoviću.
"Sada su nas pozvali da svedočimo, a jedini razlog je da mu potvrdimo identitet, da je bio u logoru i da je to taj Kemal Mrndžić, a ne po imenu kojim se predstavio. Naše saznanje je da je otišao u Ameriku pod srpskim imenom, a drugo saznanje da je izmenio neka slova što je za njih katastrofalno", dodao je Mrkajić.
Mrkajić je, kako dodaje RTRS, upisao dve godine i osam meseci ''logoraškog staža'' u čak sedam logora koje je tzv. Armija BiH oformila za Srbe na području Sarajeva i Konjica. Svaki, a posebno Tarčin i Čelebići pamti po "špaliru", odnosno batinama dobrodošlice, a Kemala Mrndžića po belom opasaču.
"Dolazio je Mrndžić u Čelebiće, meni je lično slomio sedam rebara, usnu mi je rasekao čizmom. Po mom mišljenju bio je levak i levom nogom je najviše udarao. Imao je običaj da pušku nosi s rukom na obaraču", kazao je Mrkajić.
Ranije je u Hagu desetak logoraša iz Čelebića svedočilo da je Kemal Mrndžić koristio karate udarce da nanesi bol zatočenicima, ali je on pred istražiteljima Tribunala negirao te optužbe.
Potrđen identitet Kemala Mrndžića
Srpski logoraši imaju saznanja da je pre dolaska u Čelebiće, bio pripadnik jedinice Akrepi tzv. Armije BiH koja je poubijala desetine srpskih civila u selima Blace i Bradina kod Konjica. Svedočenje srpskih logoraša bilo je dovoljno da se potvrdi pravi identitet Kemala Mrndžića, dodaje RTRS, navodeći da je izvesno da će biti osuđen na višegodišnju zatvorsku kaznu za prevaru i laganje imigracionih vlasti kako bi dobio izbeglički status u Americi.
"To je za sada nezvanično, ali postoji mogućnost da će ga osuditi i za zlodela koja je radio i za lažno predstavljanje što će biti maksimalna kazna", tvrdi Mrkajić.
Kroz objekte bivše JNA u Čelebićima od aprila do decembra 1992. prošlo je oko 400 srpskih logoraša. Svakodnevno su bili prebijani i seksulano zlostavljani. Najmanje 14 ih je ubijeno ili podleglo mučenju. Haški tribunal osudio je komandanta logora, njegovog zamenika i jednog stražara na višegodišnje zatvorske kazne. Pred Sudom BiH u toku je proces protiv 12 Bošnjaka za zločin nad Srbima u Konjicu, koji obuhvata i logor Čelebići.
,,Newsmax Originals’’ je serijal koji donosi najvažnije priče i događaje iz savremene američke istorije, pružajući gledaocima jedinstven uvid u teme koje su oblikovale Sjedinjene Američke Države i njihov uticaj na svet.
dokumentarni
06:00
PROZORI BALKANA BEST I ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
06:30
DOKUMENTARNI PROGRAM-SPOMENICI SRBIJE ( R )
Naš dokumentarni program otvara vrata u svet prošlosti, sadašnjosti i budućnosti Srbije i Balkana
dokumentarni
07:00
SINTEZA ( R )
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
08:00
TRAŽIM REČ ( R )
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
09:30
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
Urbanističke inspektorke izvršile su inspekcijski nadzor i utvrdile nepravilnosti u tehničkoj dokumentaciji na osnovu koje je izdata građevinska dozvola za gradilište u Ulici kneza Miloša broj 42, potvrđeno je za Newsmax Balkans.
Zemljotres jačine 4,9 po Rihterovoj skali dogodio se u Jonskom moru, u blizini grčkog ostrva Zakintos, saopštio je Evropsko-mediteranski seizmološki centar (EMSC).
Bivši ministar spoljnih poslova Goran Svilanović rekao je u emisiji GrađaNIN, govoreći o trenutnoj situaciji u društvu, da smo svi zaglavljeni u političkoj situaciji, za koju je ocenio da je komplikovana.
Rajan Rut, optužen za pokušaj atentata na Donalda Trampa, uputio je sudiji pismo u kojem izražava želju da bude pogubljen i predlaže da bude uključen u razmenu zatvorenika sa zemljama poput Kine, Irana ili Rusije, čak nudeći da bude poslat da se "smrzne u Sibiru" u zamenu za ukrajinskog vojnika.
Mađarski ministar spoljnih poslova Peter Sijarto izjavio je da nove, povećane carine Sjedinjenih Američkih Država na uvoz iz Evropske unije dokazuju i nesposobnost rukovodstva u Briselu, te da je vreme za patriotski zaokret.
Porodična kompanija američkog predsednika Donalda Trampa, "Organizacija Tramp", udružiće se sa rumunskom kompanijom za nekretnine "SDC Imobiliare" kako bi izgradili kulu sa luksuznim stanovima u Bukureštu, saopštile su obe kompanije.
Francuski predsednik Emanuel Makron osudio je odluku američkog predsednika Donalda Trampa da uvede carine od 30 odsto na uvoz iz EU, i pozvao Evropsku komisiju da pripremi odgovarajuće kontramere ukoliko se ne postigne drugačiji dogovor.
Policija u Londonu uhapsila je više od 70 učesnika protesta zbog podrške grupi Palestinska akcija, koju je London označio kao terorističku organizaciju, saopštila je organizacija "Branite naše porote" (Defend Our Juries).
Najmanje četiri osobe su izgubile život, dok se oko 20 osoba vodi kao nestalo nakon što se prevrnuo čamac sa migrantima u vodama Karipskog mora kod obale Dominikanske Republike, saopštile su lokalne vlasti.
Prema najnovijim podacima iz sredine 2024. godine, širom sveta živi oko 304 miliona međunarodnih migranata, što čini otprilike 3,7 odsto globalne populacije. U tu brojku ubrajaju se radni migranti, izbeglice, tražioci azila i druge mobilne populacije.
U Moskvi je zabeležena temperatura od 34,6 stepeni, čime je oboren temperaturni rekord postavljen 1903. godine, izjavio je naučni direktor Ruskog hidrometeorološkog centra Roman Vilfand.
Komentari (0)