Sud u Bostonu proglasio krivim nadzornika logora Čelebići, svedočili srpski logoraši
Devetoro logoraša iz Republike Srpske, Srbije, Australije i Sjedinjenih Američkih Država svedočilo je u sudu u američkom gradu Bostonu u procesu protiv Kemala Mrndžića, bivšeg nadzornika stražara u ozloglašenom logoru Čelebići.
Sud je proglasio krivim Mrndžića (51), a narednih dana biće mu izrečena zatvorska kazna, saznaje Serbian Times iz izvora u kancelariji američkog Tužilaštva.
Mrndžić, koji ima prebivalište u mestu Svompskot, nedaleko od Bostona, osuđen je nakon ubrzanog dvonedeljnog suđenja za 25-godišnju šemu kojom je prikrivao svoje učešće u progonu etničkih Srba tokom rata u Bosni. Takođe je osuđen za lažne tvrdnje na osnovu kojih je postao izbeglica u Sjedinjenim Državama i konačno državljanin SAD.
Mrndžić, koji je pre 17 meseci uhapšen u svojoj kući tokom akcije specijalnih snaga policije, takođe je osuđen po sledećim tačkama optužnice; davanje lažne izjave agentima Državne bezbednosti o njegovoj ulozi u logoru; posedovanje potvrde o naturalizaciji i kartice socijalnog osiguranja dobijene na prevaru; i korišćenjem na prevaru stečenog pasoša i uverenja o naturalizaciji. Porota ga je oslobodila po dve tačke optužnice za davanje lažnih izjava specijalnim agentima Državne bezbednosti.
Savezne Velika porota je podignula optužnicu protiv Mrndžića u junu 2023. Na suđenju je otkriveni šokantni detalji koji otkrivaju da se Mrndžić godinama u SAD predstavljao kao Srbin i vešto krio svoje pravo ime i prezime. Čak je odlazio i na neka druženja sa Srbima, piše Serbian TImes.
Svedočenja logoraša
Mrndžić je pod lažnim imenom, sa izmišljenom pričom i falsifikovanim dokumentima 1999. kao srpski izbeglica primljen u Ameriku.
Prema rečima bivšeg logoraša Slobodana Mrkajića, logoraši su potvrdili pravi identitet Mrndžića, koji je bio nadzornik stražara u logoru Čelebići, prenela je RTRS.
Više od 20 godina Kemal Mrndžić živeo je američki san, imao dobro plaćen posao, a i porodicu je doveo u SAD. Ipak, prepoznali su ga preživeli Srbi iz konjičkih logora smrti Čelebić i Musala i uhapšen je zahvaljajući njihovim iskazima, navodi RTRS.
Na sudu je lagao američke vlasti, prvo da nije bio stražar u logoru Čelebić, potom da je samo obezbeđivao logor sa spoljne strane, ali da logoraše nikada nije video, kaže bivši zatočenik iz logora Čelebić Slobodan Mrkajić.
Vrhovni sud Kosova je, nakon razmatranja zahteva osnovnog suda privremenih institucija u Prištini da da mišljenje o tome može li optuženima u slučaju Banjska biti suđeno u odsustvu, saopštio da je diskreciono pravo sudija da odlučuju kako im odgovara.
U Specijalnom sudu u Beogradu završeno je ispitivanje K. K. koji je počinio masovno ubistvo 3. maja u školi Vladislav Ribnikar, u nastavku suđenja njegovim roditeljima Miljani i Vladimiru Kecmanoviću.
"Sada su nas pozvali da svedočimo, a jedini razlog je da mu potvrdimo identitet, da je bio u logoru i da je to taj Kemal Mrndžić, a ne po imenu kojim se predstavio. Naše saznanje je da je otišao u Ameriku pod srpskim imenom, a drugo saznanje da je izmenio neka slova što je za njih katastrofalno", dodao je Mrkajić.
Mrkajić je, kako dodaje RTRS, upisao dve godine i osam meseci ''logoraškog staža'' u čak sedam logora koje je tzv. Armija BiH oformila za Srbe na području Sarajeva i Konjica. Svaki, a posebno Tarčin i Čelebići pamti po "špaliru", odnosno batinama dobrodošlice, a Kemala Mrndžića po belom opasaču.
"Dolazio je Mrndžić u Čelebiće, meni je lično slomio sedam rebara, usnu mi je rasekao čizmom. Po mom mišljenju bio je levak i levom nogom je najviše udarao. Imao je običaj da pušku nosi s rukom na obaraču", kazao je Mrkajić.
Ranije je u Hagu desetak logoraša iz Čelebića svedočilo da je Kemal Mrndžić koristio karate udarce da nanesi bol zatočenicima, ali je on pred istražiteljima Tribunala negirao te optužbe.
Potrđen identitet Kemala Mrndžića
Srpski logoraši imaju saznanja da je pre dolaska u Čelebiće, bio pripadnik jedinice Akrepi tzv. Armije BiH koja je poubijala desetine srpskih civila u selima Blace i Bradina kod Konjica. Svedočenje srpskih logoraša bilo je dovoljno da se potvrdi pravi identitet Kemala Mrndžića, dodaje RTRS, navodeći da je izvesno da će biti osuđen na višegodišnju zatvorsku kaznu za prevaru i laganje imigracionih vlasti kako bi dobio izbeglički status u Americi.
"To je za sada nezvanično, ali postoji mogućnost da će ga osuditi i za zlodela koja je radio i za lažno predstavljanje što će biti maksimalna kazna", tvrdi Mrkajić.
Kroz objekte bivše JNA u Čelebićima od aprila do decembra 1992. prošlo je oko 400 srpskih logoraša. Svakodnevno su bili prebijani i seksulano zlostavljani. Najmanje 14 ih je ubijeno ili podleglo mučenju. Haški tribunal osudio je komandanta logora, njegovog zamenika i jednog stražara na višegodišnje zatvorske kazne. Pred Sudom BiH u toku je proces protiv 12 Bošnjaka za zločin nad Srbima u Konjicu, koji obuhvata i logor Čelebići.
Portal. Vaš prolaz u svet. Svakog radnog dana u 20h emisija koja objašnjava izbore, pregovore, sukobe i ratove. Otvorite portal i zakoračite izvan naših granica!
specijal
20:30
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
special
21:00
SINTEZA
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
22:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-NEWSMAX ORIGINALS
,,Newsmax Originals’’ je serijal koji donosi najvažnije priče i događaje iz savremene američke istorije, pružajući gledaocima jedinstven uvid u teme koje su oblikovale Sjedinjene Američke Države i njihov uticaj na svet.
dokumentarni
23:00
NEWSMAX USA-TOP STORY
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
Koliko su Ujedinjene nacije uspele da očuvaju svetski mir nakon Drugog svetskog rata? Koji su razlozi zbog kojih raste potreba za reformom ove organizacije, i kakva je budućnost UN u svetu koji postaje sve složeniji i nestabilniji, za Sintezu odhovara bivši predsednik Skupštine UN, Srđan Kerim.
Republički hidrometeorološki zavod upozorio je da će Srbiju zahvatiti obimne padavine ovog popodneva, a jak grad pao je kod Lajkovca, bujica oštetila deo auto-puta kod Smedereva-
Ministar spoljnih poslova Francuske Žan-Noel Baro izjavio je danas da su evropske zemlje prošle nedelje obavestile Vašington o elementima koji su za njih neprihvatljivi u pregovorima u vezi sa mogućim mirovnim sporazumom između Ukrajine i Rusije.
Telo pape Franje je izloženo u kapeli u kući Santa Marta, gde je živeo tokom 12 godina, koliko je bio na čelu Rimokatoličke crkve. Sahrana će biti održana u subotu, 26. aprila u 10 sati po lokalnom vremenu.
Američki univerzitet Harvard tužio je administraciju predsednika SAD Donalda Trampa zbog pretnji da će ukinuti milijarde dolara finansiranja te visokoobrazovne institucije.
Amerikanac Patrik Kruzijus izjasnio se krivim pred okružnim sudom u Teksasu za ubistvo 23 osobe u rasističkom napadu 2019. godine u prodavnici Volmart u gradu El Pasu, koji se nalazi u blizini meksičke granice.
Papa Franja je u testamentu, sačinjenom 29. juna 2022. godine, ostavio zavet da njegovo poslednje počivalište bude bazilika Svete Marije Velike, objavljeno je u Vatikanu.
Papa Franja je preminuo usled moždanog udara i srčane insuficijencije, naveo je direktor Uprave za zdravlje i higijenu Vatikana Andrea Arkanđeli u potvrdi o uzroku papine smrti.
Komentari (0)