U Moldaviji se održava drugi krug predsedničkih izbora, 141 prijava o nepravilnostima

Građani Moldavije glasaju nedelju u drugom krugu predsedničkih izbora, birajući između trenutne, proevropske predsednice i njenog protivkandidata koji se suočava s kritikama da je prijatelj Rusije.

Izvor: Fonet, Tanjug   |  

03.11.2024. 15:26

U Moldaviji se održava drugi krug predsedničkih izbora, 141 prijava o nepravilnostima
Foto: Tanjug/AP/Vadim Ghirda

U državi koja se nalazi na raskrsnici političke podele između istoka i zapada, aktualna predsednica Maja Sandu pobedila je 20. oktobra u prvom krugu izbora s 42 odsto osvojenih glasova, piše redakcija Radija Slobodna Evropa na engleskom jeziku.

Njen glavni protivkandidat, bivši glavni tužilac Aleksandar Stojanoglo, koji je dobio podršku proruske Stranke socijalista Moldavije, u prvom krugu je dobio 26 odsto glasova birača.

Zvaničnici tvrde da je izlaznost do 12 sati bila veća nego tokom prvog kruga.

Sandu: Lopovi žele da kupe naše glasove

"Lopovi žele da kupe naše glasove, žele da kupe našu državu, ali moć naroda je beskrajno veća od svake njihove zlobe. Snaga Moldavije je u svakome od vas. Glavu gore, Moldavci", kazala je Sandu novinarima na biralištu nakon što je glasala.

Izbori u Moldaviji održavaju se usred optužbi za rusko uplitanje u predsedničku trku i referendum o potencijalnoj daljoj integraciji Moldavije u Evropsku uniju, što je smer koji Sandu i njene pristalice podržavaju.

Referendum za integraciju Moldavije u Evropsku uniju, održan istovremeno s prvim krugom predsedničkih izbor, prošao je sa 50,38 odsto glasova za proevropsku struju.

Posmatrači izbora primili 141 prijavu o incidentima

Moldavska organizacija Promo-LEKS primila je 141 prijavu o incidentima tokom predsedničkih izbora, izjavio je predsednik te organizacije Nikolae Panfil na konferenciji za novinare u glavnom gradu Moldavije, Kišinjevu.

"Naš tim je obradio 141 slučaj označen kao incidentan. Od toga je potvrđeno 109 slučajeva", rekao je Panfil, prenosi agencija RIA Novosti.

Foto: Tanjug/AP/Vadim Ghirda

Prema Panfilovim rečima, 51 slučaj se odnosi na tehničke probleme prilikom registracije birača, dok je 25 incidenata uključivalo oštećenje ili manipulisanje glasačkim kutijama ili nevalidne dokumente bez pečata.

Na listi nepravilnosti je navedeno i narušavanje tajnosti glasanja, kao što je fotografisanje glasačkih listića, prekid video-nadzora izbornih radnji, neopravdani prekid ili obustava glasanja na biračkom mestu, izborna kampanja, organizovan prevoz birača do jednog od biračkih mesta u Turskoj i slično.

Panfil je objasnio da je na dan izbora Promo-LEKS delegirao jednog posmatrača na 614 biračkih mesta, a pored toga raspoređeno je 89 mobilnih grupa za praćenje procesa.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)