Poplave u centralnoj Evropi odnele 23 života: Mađarska se sprema za "najteže dane"

Poplave u srednjoj i istočnoj Evropi odnele su živote 23 ljudi. Mađarska se priprema za najveću poplavu za poslednjih 10 godina, Poljska se suočava s vanrednim stanjem i evakuacijom stanovništva, u pojedinim delovima Austrije proglašeno je stanje prirodne katastrofe.

Izvor: HRT, Tanjug   |  

18.09.2024. 10:55 >> 18:17

Poplave u centralnoj Evropi odnele 23 života: Mađarska se sprema za "najteže dane"
Foto: Tanjug/AP/Robert Michael

Češki mediji javili su da je poslednja žrtva 70-godišnja žena iz sela u blizini Jesenika, koja je pronađena 20 metara od svoje kuće, a u toj zemlji nivoi vode uglavnom opadaju, iako reke i dalje beleže visok vodostaj u nekim delovima južne Bohemije. Prema podacima Rojtersa, u Rumuniji je poginulo sedam ljudi, u Poljskoj sedam, a u Austriji pet.

Ciklon Boris izazvao je obilne padavine na području centralne i istočne Evrope. U Poljskoj je najteže u Ostravi, trećem po veličini češkom gradu, koji je doslovno potopljen. Izlila se reka Odra, a poslednji stanovnici evakuisani su helikopterima.

Poplavom je najteže pogođena pokrajina Donja Austrija, koja je cela proglašena područjem katastrofe, i dalje je u kriznom modusu.

Istovremeno, ogromni vodeni talas koji ide Dunavom stigao je u Slovačku, a za njega se pripremaju i u Mađarskoj, posebno Budimpešta, gde je vojska već na terenu. 

Gradonačelnik Budimpešte Gergelj Karačonji ranije je izjavio je da Budimpešti preti najveća poplava u poslednjoj deceniji, a prestoničke vlasti su već počele da se pripremaju za predstojeću katastrofu.

Ukaz mađarskog premijera Viktora Orbana o zaštiti od poplava, prema kojem su naložene koordinisane mere zaštite za celu teritoriju Mađarske stupio je na snagu, a on je izjavio da je u toku najteža faza zaštite, za koju se očekuje da će trajati do sledećeg četvrtka.

Foto: Tanjug/AP/Gergely Janossy

Orban: Ovo je najteži period

Vrh poplavnog talasa zahvatio je Mađarsku u utorak uveče, rekao je Orban u sredu ujutro novinarima, dodavši da će nadležne službe, vojska, Ministarstvo unutrašnjih poslova i volonteri raditi na zaštiti oblasti ugroženih poplavnim talasom iz zapadnih delova zemlje, prenosi MTI.

"Ovo je najteži period. Trajaće oko nedelju dana ili osam dana počev od danas", rekao je on. 

Prema njegovim rečima, do sada je evakuisano 4.392 ljudi, a najugroženije oblasti trenutno su Pilišmarot, neki delovi autoputa 11 na severozapadu zemlje i ostrvo Margaret, kao i metro stanica Baćanji skver u Budimpešti, gde stručnjaci za upravljanje vodnim resursima rade na skretanju toka vode. Orban je izrazio nadu da ta stanica metroa neće morati da bude zatvorena.

Foto: Tanjug/AP/Stanislav Hodina

Prema ukazu koji je Orban potpisao, aktivnostima u oblasti odbrane koordiniše ministar nadležan za odbranu od katastrofa, odnosno ministar unutrašnjih poslova Šandor Pinter, prenosi mađarski portal Indeks.

Ukazom koji je Orban potpisao naložena je koordinisana zaštitna aktivnost za celokupnu teritoriju Mađarske u cilju koordinacije zadataka zaštite odbrambeno-bezbednosnih organizacija i organa državne uprave zbog velikih i dugotrajnih poplava na rekama Mađarske.

Ukaz je stupio na snagu u utorak uveče u 22 sata, a prestaće da važi 24. septembra.

Češka: Reke se i dalje izlivaju iz korita

Reke se i dalje izlivaju iz korita u Češkoj, dok je nivo Dunava porastao u Slovačkoj i Mađarskoj. Češko-poljska pogranična područja su od vikenda među najteže pogođenima, jer su reke srušile ili oštetile mostove i uništile kuće. Premijer Petr Fiala saopštio je da je evakuisano više od 13.000 ljudi, a desetine hiljada čeških i poljskih domaćinstava i dalje je bez struje.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)