(VIDEO) Stanić (PKS) o osetnom padu stranih investicija: Posledica spoljnog faktora, ne domaćih prilika

U Srbiji je u prvih pet meseci 2025. zabeležen osetan pad stranih direktnih investicija - za čak 67 odsto u odnosu na isti period prošle godine.

Autor:

M. K.

25.07.2025. 07:08

(VIDEO) Stanić (PKS) o osetnom padu stranih investicija: Posledica spoljnog faktora, ne domaćih prilika

Prema podacima Narodne banke Srbije, ukupni priliv stranog kapitala iznosio je svega 631 milion evra, dok je u celoj 2024. zabeležen rekordan iznos od pet milijardi evra. O uzrocima ovog trenda i najprivlačnijim sektorima za ulaganje u emisiji Presek govorio je Bojan Stanić iz Privredne komore Srbije.

Kako je objasnio za Newsmax Balkans, pad priliva stranih investicija nije karakterističan samo za Srbiju - ceo region oseća posledice usporene ekonomske aktivnosti u Evropskoj uniji.

"Reč je o posledici šireg konteksta - slabije dinamike privrednog rasta, porasta cene rada, ali i geopolitičke i društvene nestabilnosti. Srbija i dalje ima priliv investicija, ali značajno manji", rekao je Stanić.

Kao glavni izvor stranog kapitala navodi se Evropska unija, ali i Kina, dok najveći deo ulaganja formalno dolazi iz Holandije, što se u velikoj meri objašnjava poreskim olakšicama koje holandske firme nude za preusmeravanje kapitala iz drugih zemalja.

Najviše se ulaže u izvozno orijentisane grane

Strani investitori i dalje su najviše zainteresovani za sektore koji imaju snažan izvozni potencijal.

Naš sagovornik kaže da su na prvom mestu metalska i hemijska industrija, zatim IT i telekomunikacije, a značajna su i ulaganja u energetiku i rudarstvo.

"U fokusu su industrije koje mogu da donesu devizni prihod. Sa druge strane, maloprodaja, trgovina i usluge beleže nešto slabiji priliv", navodi Stanić.

Printscreen: Newsmax Balkans

Za razliku od stranih ulaganja, domaće investicije beleže stabilan trend već nekoliko godina. Ipak, njihov obim nije dovoljan da nadomesti pad stranog kapitala.

"Većina izvoza i dalje dolazi iz stranih firmi, ali važno je naglasiti da su domaće mikro, male i srednje firme ključne kao deo lanca snabdevanja tih investitora", kaže Stanić.

Politička stabilnost kao uslov za oporavak

Ekonomista upozorava da, pored globalnih faktora, investitori pažljivo prate i politička dešavanja u zemlji. Eventualne tenzije i krize mogu dodatno obeshrabriti potencijalne ulagače.

"Srbija i dalje važi za najatraktivniju destinaciju za strane investitore na Zapadnom Balkanu, ali da bi taj status zadržala, mora da obezbedi stabilno i predvidivo okruženje", zaključuje Stanić.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)