(VIDEO) Da li su deca u Srbiji lake mete seksualnih nasilnika : "Prisutna je kultura neverovanja žrtvama"

Svaka osma žena i i svaki jedanaesti muškarac u svetu bili su žrtva seksualnog zlostavljanja pre 18. godine, podaci su istraživanja UNICEF. Više od 370 miliona devojaka bile su žrtve silovanja ili seksualnog zlostavljanja tokom detinjstva ili adolescencije.

Autor:  

Ana Đurašković

|  

01.04.2025. 20:56

(VIDEO) Da li su deca u Srbiji lake mete seksualnih nasilnika : "Prisutna je kultura neverovanja žrtvama"

Da li su deca u Srbiji lake mete za nasilnike?

Teško je prihvatiti činjenicu da se seksualno zlostavljanje dešava deci, još teže da su vrlo često zlostavljači osobe iz detetovog bliskog okruženja.

Teško je suočiti se sa činjenicom da je dete žrtva, pa neretko prijavljivanje izostaje ili stigne onda kada tragovi povreda ne budu vidljivi.

Prema istraživanju UNICEF u našem regionu više od osam odsto dece prijavljuje da je doživelo seksualno zlostavljanje.

"Govor tela šalje poruku"

Psiholog Snežana Aleksić istakla je za Newsmax Balkans da je prijavljivanje seksualnog zlostavljanja praćeno uznemirenošću, strahovima i nesigurnošću.

Printscreen: Newsmax Balkans

"Lako možemo da prepoznamo način na koji osoba priča o seksualnom zlostavljanju. Ne mora da postoji ni emocionalna reakcija, to može da bude emocionalna zamrznutost, a postoji mogućnost da nema nikakve reakcije. Sam govor tela govori tačno gde ste", naglasila je Aleksić.

Registar osoba osuđenih za krivična dela seksualnog nasilja nad maloletnicima u Srbiji postoji od 2015. godine, a spisak je prema statistici svake godine duži za oko 100 imena.

Krivični i dokazni postupak za mnoge žrtve predstavlja još teže iskustvo ponovno preživljavanje traume i suočavanje s bolom.

"Žrtvi se ne veruje"

Specijalizovani pedagog Jelena Vukićević navela je da se žrtvama nasilja obično ne veruje.

"Nedostaju nam preventivni programi, pričalo se o registrima počinilaca, koji postoje, ali ne možemo 100 posto biti sigurni da li su to svi oni koji su počinioci, s obzirom da je u našem društvu veliki problem prijava i često se žrtvama ne veruje", naglasila je Vukićević.

Dodala je i to da je teško poverovati detetu.

Printscreen: Newsmax Balkans

"Sama činjenica da je dete žrtva zlostavljanja strašna je i onda nekako da bi se odbranili, spremni smo da umanjimo ono što nam dete govori, a imamo i kulturu neverovanja žrtvama. Uvek se dovodi u pitanje šta je žrtva mogla drugačije da uradi da ne bi počinilac na nju baš naišao i nad njom učinio krivično delo", zakjučila je pedagoškinja.

Izlazak u javnost žrtava seksualnog zlostavljanja može da ohrabri druge koji su pretpreli određeni vid nasilja da o tome progovore.

Nasilje bez obzira na oblik, možete da prijavite direktno policiji, Centru za socijalni rad ili Osnovnom javnom tužilaštvu.
 

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)