(VIDEO) Konsultant za prava potrošača savetuje kako se zaštititi od prevara turističkih agencija
Konsultant za prava potrošača Mladen Alfirović pojasnio je za Newsmax Balkans kako putnici mogu da se zaštite od prevara turističkih agencija i šta da rade ukoliko do njih dođe.
Umesto obećanog izleta na festival cveća u Temišvar, više od 200 građana ostalo je na ulici bez ikakve informacije, ali i bez novca. Turistička agencija "Explore travel", koja je putem Instagram profila "Novi Sad putovanja", prodala izlete za ovu manifestaciju, iste je naplatila, a potom nestala.
Alfirović je ukazao da koliko god su nam društvene mreže donele korist, toliko su otvorile prostor za prevare i manipulacije od strane raznih fizičkih lica.
"Suština je da potrošači moraju biti izuzetno dobro informisani pre nego što se odluče da nekom ukažu svoje poverenje ili da nekom uplate novac za putovanje. Veliki broj fizičkih lica pokušava na razne načine preko društvenih mreža da putem prevara i manipulacija zaradi neki novac i da putnike, odnosno potrošače, dovede u zabludu. Zato bi trebalo da pre donošenja odluke o nekim turističkim aranžmanima koje možda deluju primamljivo zbog niske cene, da se izuzetno dobro informišemo kako bismo završili na putovanju, a ne ostali bez novca i bez putovanja", istakao je Alfirović u jutarnjem programu "Otvori oči".
Na šta obratiti pažnju prilikom odabira agencije
Kako je naveo, prva i osnovna stvar koju bi svaki putnik trebalo da proveri kada pokušava da pronađe neku primamljivu ponudu onlajn jeste da li je ta agencija registrovana.
"Zakon o elektronskom trgovanju propisuje obavezu za svakog ko prodaje robu ili pruža određene usluge putem interneta da osnovne podatke o svojoj firmi, odnosno kompaniji, mora navesti preko te društvene mreže ili preko platforme preko koje nudi usluge. To praktično znači da bi na tom nekom profilu gde su potrošači mogli da pronađu informaciju o putovanju, morali bi da se nalaze i svi ostali podaci. To je adresa sedišta agencije i ono što je najvažnije PIB, matični broj", pojasnio je sagovornik Newsmax Balkans.
Printscreen: Newsmax Balkans
Prema njegovim rečima, druga bitna stvar je da građani izbegavaju društvene mreže prilikom realizacije nekog putovanja ili uplata aranžmana.
"Društvene mreže mogu biti samo alat gde ćete vi pronaći određenu ponudu, a kako biste zapravo zaključili ugovor o putovanju vi morate direktno stupiti u kontakt sa tom agencijom. Dakle, morate proveriti osnovne podatke, jer koliko god mi dobre zakone imali, nažalost, te prevare koje se dešavaju preko društvenih mreža se ne mogu u potpunosti iskoreniti jer se zaista na lak i brz način svako može registrovati, napraviti neki profil, izaći sa nekom primamljivom ponudom", naveo je Alirović.
Direktor Nacionalne asocijacije turističkih agencija Srbije (YUTA) Aleksandar Seničić izjavio je za Newsmax Balkans da je oko 30 odsto stranih turista otkazalo rezervacije u poslednje vreme, dok je oko 40 odsto onih koji su otkazali neku vrstu kongresnog turizma.
Od jeseni prilikom prelaska granice, više nećemo imati pečate u pasošima – bar kada putujemo u zemlje EU i Šengen zone. Umesto toga kontrola će se obavljati isključivo digitalno, putem novog Evropskog sistema ulaska i izlaska.
Dodao je da svaka agencija koja ima licencu mora nakon uplate poslati putniku ugovor o zaključenju, ugovor o turističkom putovanju i ono što je najvažnije, garanciju putovanja.
"To znači da u slučaju da ne dođe do realizacije samog putovanja možete da budete sigurni da će novac biti vraćen. Ukoliko vam ne vrati samostalna agencija, da ćete moći da naplatite iz te polise osiguranja koju bi svaka agencija morala da poseduje da bi uopšte dobila licencu", rekao je konsultant za prava potrošača.
Šta uraditi ukoliko dođe do prevare
Upitan šta putnici mogu da urade ukoliko dođe do prevare, Alfirović kaže da može da se podnese krivična prijava protiv fizičkog ili pravnog lica koje je izvršilo krivično delo prevare.
"Ukoliko tužilaštvo pokrene krivični postupak i to lice bude proglašeno krivim, eventualno oštećeni građani bi mogli da se pridruže tom krivičnom postupku i da postave takozvano imovinsko pravni zahtev za obeštećenje, odnosno da im se vrati taj novac koji su uplatili. To je izuzetno dug i neizvestan proces, tako da je bolje da se ovakve situacije izbegnu, da se dobro informišemo, da se edukujemo, jer samo informisani potrošači su zaštićeni", istakao je naš sagovornik.
Umesto standardnog prikaza postignuća i titula, ovaj serijal pruža dubinski uvid u njihove životne puteve, izazove, unutrašnje borbe i trenutke koji su oblikovali njihov karakter.
dokumentarni
20:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-DEKADE
Serijal osvetljava ključne trenutke koji su ostavili dubok trag na generacije i nudi sveobuhvatan pogled na period socijalizma, kulturnog razvoja i političkih previranja.
dokumentarni
21:00
DIJAGNOZA
Emisija Dijagnoza sa Borislavom Višnjićem tražiće odgovore na ključna pitanja od kojih zavisi dalji razvoj Crne Gore i regiona. Glavne teme koje će biti otvarane u emisiji su implikacije koje ključna dešavanja u međunarodnoj politici imaju na Crnu Goru i region. Takođe, bavićemo se i ključnim ekonomskim projektima koji bi doveli do bržeg razvoja naših zemalja ali i koliko na sve procese i neophodne reforme utiče korupcija.
dokumentarni
22:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-ZASTAVA FILM ( R )
Filmovi « Zastava filma » obuhvataju teme koje su najvećim delom vezane za događaje u kojima je vojska, kroz motiv odbrane zemlje, požrtvovanosti i hrabrosti, simbol jedne države i njenog istorijskog nasleđa. U tom pogledu dokumentarni filmovi obrađuju kako događaje pre Drugog svetskog rata, tako najvećim delom one priče koji su vezani za posledice ratnih godina ili i za same životne sudbine onih koji su bili deo njih. Svojim izborom tema filmovi « Zastava filma » su ceo svoj serijal posvetili i istoriji Jugoslovenske narodne armije koju su činili građani na odsluženju vojnog roka, njihovim pričama i dogodovštinama, ali i onim temama koje su deo razvoja moderne srpske vojske, a posebno njenom zadatku odbrane državnih granica. Duga filmska tradicija « Zastave filma » tako doprinosi rasvetljavanju jedne od najvažnijih tema za opstanak jednog društva i otvara brojne teme i dileme vezane za uspon i očuvanje teritorijalnih vrednosti srpske države
dokumentarni
23:00
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
Emilija i Đorđe Ivanišević prevazilaze lošu demografsku sliku Srbije i doprinose poboljšanju nataliteta. Kada su se venčali, Emilija je imala 21 godinu, a Đorđe 24. Sada imaju šestoro dece, dok je sedmo na putu.
Zarobljenici smo toga da mora da bude pobeđenih i poraženih, a ne mora. Mogu da se nađu ustavna rešenja, zajednička uprava, da se redefiniše kulturna autonomija, da se vrati pravo na jezik i školstvo, izjavila je profesorka Fakulteta političkih nauka u penziji Radmila Nakarada.
Studenti u blokadi organizovali su u Zaječaru protest "Sloboda kreće sa istoka", čiji je glavni cilj, kako su najavili, "buđenje apstinenata pred lokalne izbore". Skup u Zaječaru je počeo u 11 sati i trajao je do osam minuta posle ponoći.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova Uprave granične policije vršili su pojačanu kontrolu kretanja migranata, na području između Šida i granice sa Hrvatskom. U navedenoj akciji jedan migrant je nastradao dok su četvorica zadržana, a nekoliko je pobeglo i za njima se traga.
Defektolog Marina Janković Nikolić govorila je za Newsmax Balkans o ulozi defektologa kao spoljnog stručnog saradnika škole u inkluzivnom obrazovanju. Naglasila je nedostatak kadra u odnosu na potrebe škola, ali i nedovoljnu upućenost škola i roditelja u vrstu usluge koju defektolog pruža.
Prošla godina bila je rekordna za elektronsku trgovinu u Srbiji – građani su putem interneta obavili više od 82 miliona kupovina. Iako su ti brojevi impresivni, domaće tržište i dalje zaostaje za evropskim prosekom.
Pod sloganom "Za slobodu govora, protiv represije i ugnjetavanja", novosadski studenti u blokadi organizovali su protestnu šetnju u znak solidarnosti sa srpskim maturantima i građanima na Kosovu i Metohiji, kao i u znak otpora svakom obliku institucionalne tišine i pritiska.
Volonterima Zoo planeta u Nišu građani su danas prijavili da se u jednoj ulici u Nišu nalazi krokodil, a izlaskom na teren ekipa je ustanovila da se radi o prepariranoj životinji. Oni su, kako kažu, obavestili policiju.
Svakog 25. maja od 1945. pa sve do 1988. godine, u Socijalističkoj Federativnoj Republici Jugoslaviji slavio se Dan mladosti. Iako se već dugo ne obeležava, muzej Jugoslavije i dan-danas posećuju turisti iz različitih delova nekadašnje države.
U Višem javnom tužilaštvu (VJT) u Beogradu saslušan je Ž. V. (23) zbog postojanja osnova sumnje da je 30. aprila ove godine oko četiri časa aktivirao i bacio ručnu bombu u jedan restoran na teritoriji Starog grada koja je eksplodirala.
Komentari (0)