(VIDEO) Novi sistem pasoške kontrole u zemljama EU: Smanjuju se zloupotrebe, a ubrzavaju granične procedure
Od jeseni prilikom prelaska granice, više nećemo imati pečate u pasošima – bar kada putujemo u zemlje EU i Šengen zone. Umesto toga kontrola će se obavljati isključivo digitalno, putem novog Evropskog sistema ulaska i izlaska.
Međutim, šta to znači za putnike? Hoće li prelazak biti brži ili komplikovaniji? I, možda najvažnije – da li će se nešto dodatno plaćati?
Novi sistem podrazumeva da će prilikom prvog ulaska putnik morati da se registruje. To znači da će se skenirati pasoš, uzimati otisci prstiju i praviti digitalna fotografija. Ovi podaci će se potom čuvati u sistemu i koristiti za buduće ulaske i ova promena uvodiće se sistematski i postepeno a u startu neće biti dostupna na svim graničnim prelazima.
Iz Nacionalne asocijacije turističkih organizacija Srbije (YUTA) kažu da ćemo u narednom periodu ipak putovati kao i do sada i da ovaj sistem neće doći u periodu koji se najavljuje.
"Sistem se ne uvodi za sada, ono što je juče objavljeno da je Evropska komisjija dobila saglansost svih članica i da se očekije da krajem oktobra zaživi taj prvi sistem EES, tj. 'entry/exit system' koji će omogućuti ljudima koji budu putovali, skraćeni sistem kontorole. Odnosno, kada se budu prijavili za taj sistem neće više dobijati fizički pečate u pasoše već se kroz aplikaciju biti kontrolisan ulazak u EU", kaže Aleksandar Seničić, direktor YUTA.
Printscreen: Newsmax Balkans
Uvođenje ovog sistema trebalo bi da smanji mogućnost zloupotreba, ali i ubrza granične procedure. Ipak, postoji bojazan da bi to moglo izazvati duža zadržavanja na prelazima, a s druge strane, jednom kada sistem zaživi, ulasci i izlasci trebalo bi da budu efikasniji i brži.
Sistem podrazumeva i upisivanja ličnih podataka, tačnog datuma ulaska i izlaska iz zemlje EU i sve to najkasnije 96 sati pre nego što krenemo na put.
Nakon njegovog uvođenja biće pokrenut i ETIAS sistem koji podazumeva elektronski sistem za odobrenje putovanja u Evropsku uniju. Dodatna papirologija, više kontrole, ali i veća sigurnost – tako EU pravda ove sisteme.
Iz YUTA ističu da su zajedno sa kolegama iz Evrope insistrirali da se odobri i trećim licima da popunjavaju formulare u ime putnika.
U Grčkoj je na snagu stupila odluka o povećanju cena taksi za turiste, doneta s ciljem da se ostvari prihod za poboljšanje infrastrukture i promoviše održivi turizam nakon prirodnih katastrofa, a poskupljenja će biti od 50 centi do pet evra.
Evropska komisija (EK) predložila je postepeno uvođenje novog evropskog digitalnog graničnog sistema, takozvanog Sistema ulaska/izlaska (EES), dajući članicama rok od šest meseci za njegovu primenu.
"Ovaj prvi sistem, ako krene od oktobra biće besplatan, ali ćemo svaki put kada krenemo na put morati da popunjavamo formulare za razliku od sistema koji će biti nakon njega biti uveden - Etias, koji ćemo plaćati sedam evra i nećemo morati stalno, već samo jednom. Oni putnici koji se loše snalaze tehnološki, oni koji nemaju mejl adresu, nemaju telefon, mogućnost interneta, mogu doći u turističku agenciju i da im oni u svrhu njihovog putovanja u inostranstvo obavi to umesto njih", poručuje Seničić.
Sve u svemu, manje pečata u pasošu, više digitalne kontrole i to će putnicima olakšati putovanje kada sistem zaživi, jer sve države članice, osim Kipra i Irske, i četiri zemlje pridružene Šengenu – Island, Lihtenštajn, Norveška i Švajcarska – učestvovaće u ovom programu.
O politici Fridriha Merca, Kristijanu Šmitu i krizi u BiH. Spirala ćutnje-zašto se sve manje iznose politički stavovi u BiH? Gosti: Josep Juratović i Ivana Marić
specijal
15:00
INFORMATIVNA EMISIJA-PRESEK 2
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo i da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
15:30
TRAŽIM REČ
Uloga oca u zdravoj porodici.Gosti: Mirko Mitrović, Milorad Ristić i Đorđe Gaćeša
Otkrijte prirodnu moć srpskih banja – mesto gde telo ozdravljuje, a duša se odmara. Na izvoru zdravlja je serijal o banjama sa lekovitim svojstvima. Upoznajte banje iz drugog ugla i otkrijte njihove dobrobiti. Prezenterka: Jovana Ljubisavljević
dokumentarni
17:30
PROZORI BALKANA (R)
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
18:00
INFORMATIVNA EMISIJA-PRESEK 3
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo i da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
Viši sud u Beogradu doneo je presudu kojom su roditelji dečaka koji je počinio masovno ubistvo u školi "Vladislav Ribnikar" i sama škola obavezani da solidarno isplate 3,1 milion dinara ranjenom učeniku J. D, zbog pretrpljene nematerijalne štete.
Dve 22-godišnje devojke iz Lazarevca preminule su od povreda zadobijenih u sudaru putničkog i teretnog vozila u mestu Čepelica na magistralnom putu Bileća-Trebinje.
Sonja (57) i Marko Mirotić (69) iz Podgorice ispunili su svoj dugogodišnji san i pokazali da je sve moguće - ostvarili su se kao roditelji posle 22 godine borbe za potomstvo. Sonja je za Newsmax Balkans ispričala kako je izgledao put na kom nikada nisu izgubili nadu, veru i upornost.
Veliki požar zahvatio je područje u okolini sela Mečkovac, nadomak Vranja, a vatrena stihija, potpomognuta jakim vetrom i visokim temperaturama, opasno se približava kućama i poljoprivrednim imanjima.
U pucnjavi u Budvi koja se dogodila rano ujutru na Slovenskoj plaži ubijeni su otac i sin. Za dvostruko ubistvo osumnjičen je S. S. (65), brat i stric dvojice ubijenih, koji je uhapšen.
Predsednik Aleksandar Vučić ukazao je danas da Srbija neće uvoditi sankcije Ruskoj Federaciji, kao i da će država nastaviti da vodi principijelnu politiku.
U Prištini je na snagu stupila privremena mera Ustavnog suda kojom se poslanicima zabranjuje da donose bilo kakve odluke ili preduzimaju bilo kakve radnje, budući da nisu uspeli da konstituišu Skupštinu Kosova u roku od 30 dana.
Predsednik Aleksandar Vučić poručio je tokom obilaska Centra za palijativno zbrinjavanje Klinike za pulmologiju Univerzitetskog kliničkog centra Srbije (UKCS), da država mora da pokaže veću brigu o starima i svim drugim građanima za koje nema mesta u bolnicama.
Ministar za evropske integracije Nemanja Starović izjavio je da je prva sledeća mogućnost za otvaranje Klastera 3 u pristupnim pregovorima sa EU krajem septembra.
U Srbiji je nešto više od 1.500 pedijatara i oko 300 lekara na specijalizaciji iz te grane medicine, što je 12 odsto manje nego pre 10 godina, podaci su Ministarstva zdravlja.
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da je od subote do nedelje 6.00 sati u Srbiji evidentirano je 236 požara na otvorenom prostoru, a da je trenutno aktivno 27 požara.
Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ) upozorio je danas na lokalno jake pljuskove sa grmljavinom, kratkotrajnom pojavom grada i jakim vetrom na području Kolubarskog i Mačvanskog okruga.
U Srbiji će, prema prognozi Republičkog hidrometeorološkog zavoda (RHMZ), biti promenljivo oblačno, osetno svežije i veoma nestabilno vreme sa pljuskovima i grmljavinom.
Komentari (0)