(VIDEO) Novi sistem pasoške kontrole u zemljama EU: Smanjuju se zloupotrebe, a ubrzavaju granične procedure
Od jeseni prilikom prelaska granice, više nećemo imati pečate u pasošima – bar kada putujemo u zemlje EU i Šengen zone. Umesto toga kontrola će se obavljati isključivo digitalno, putem novog Evropskog sistema ulaska i izlaska.
Međutim, šta to znači za putnike? Hoće li prelazak biti brži ili komplikovaniji? I, možda najvažnije – da li će se nešto dodatno plaćati?
Novi sistem podrazumeva da će prilikom prvog ulaska putnik morati da se registruje. To znači da će se skenirati pasoš, uzimati otisci prstiju i praviti digitalna fotografija. Ovi podaci će se potom čuvati u sistemu i koristiti za buduće ulaske i ova promena uvodiće se sistematski i postepeno a u startu neće biti dostupna na svim graničnim prelazima.
Iz Nacionalne asocijacije turističkih organizacija Srbije (YUTA) kažu da ćemo u narednom periodu ipak putovati kao i do sada i da ovaj sistem neće doći u periodu koji se najavljuje.
"Sistem se ne uvodi za sada, ono što je juče objavljeno da je Evropska komisjija dobila saglansost svih članica i da se očekije da krajem oktobra zaživi taj prvi sistem EES, tj. 'entry/exit system' koji će omogućuti ljudima koji budu putovali, skraćeni sistem kontorole. Odnosno, kada se budu prijavili za taj sistem neće više dobijati fizički pečate u pasoše već se kroz aplikaciju biti kontrolisan ulazak u EU", kaže Aleksandar Seničić, direktor YUTA.
Printscreen: Newsmax Balkans
Uvođenje ovog sistema trebalo bi da smanji mogućnost zloupotreba, ali i ubrza granične procedure. Ipak, postoji bojazan da bi to moglo izazvati duža zadržavanja na prelazima, a s druge strane, jednom kada sistem zaživi, ulasci i izlasci trebalo bi da budu efikasniji i brži.
Sistem podrazumeva i upisivanja ličnih podataka, tačnog datuma ulaska i izlaska iz zemlje EU i sve to najkasnije 96 sati pre nego što krenemo na put.
Nakon njegovog uvođenja biće pokrenut i ETIAS sistem koji podazumeva elektronski sistem za odobrenje putovanja u Evropsku uniju. Dodatna papirologija, više kontrole, ali i veća sigurnost – tako EU pravda ove sisteme.
Iz YUTA ističu da su zajedno sa kolegama iz Evrope insistrirali da se odobri i trećim licima da popunjavaju formulare u ime putnika.
U Grčkoj je na snagu stupila odluka o povećanju cena taksi za turiste, doneta s ciljem da se ostvari prihod za poboljšanje infrastrukture i promoviše održivi turizam nakon prirodnih katastrofa, a poskupljenja će biti od 50 centi do pet evra.
Evropska komisija (EK) predložila je postepeno uvođenje novog evropskog digitalnog graničnog sistema, takozvanog Sistema ulaska/izlaska (EES), dajući članicama rok od šest meseci za njegovu primenu.
"Ovaj prvi sistem, ako krene od oktobra biće besplatan, ali ćemo svaki put kada krenemo na put morati da popunjavamo formulare za razliku od sistema koji će biti nakon njega biti uveden - Etias, koji ćemo plaćati sedam evra i nećemo morati stalno, već samo jednom. Oni putnici koji se loše snalaze tehnološki, oni koji nemaju mejl adresu, nemaju telefon, mogućnost interneta, mogu doći u turističku agenciju i da im oni u svrhu njihovog putovanja u inostranstvo obavi to umesto njih", poručuje Seničić.
Sve u svemu, manje pečata u pasošu, više digitalne kontrole i to će putnicima olakšati putovanje kada sistem zaživi, jer sve države članice, osim Kipra i Irske, i četiri zemlje pridružene Šengenu – Island, Lihtenštajn, Norveška i Švajcarska – učestvovaće u ovom programu.
Emisija Dijagnoza sa Borislavom Višnjićem tražiće odgovore na ključna pitanja od kojih zavisi dalji razvoj Crne Gore i regiona. Glavne teme koje će biti otvarane u emisiji su implikacije koje ključna dešavanja u međunarodnoj politici imaju na Crnu Goru i region. Takođe, bavićemo se i ključnim ekonomskim projektima koji bi doveli do bržeg razvoja naših zemalja ali i koliko na sve procese i neophodne reforme utiče korupcija.
dokumentarni
22:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-ZASTAVA FILM ( R )
Filmovi « Zastava filma » obuhvataju teme koje su najvećim delom vezane za događaje u kojima je vojska, kroz motiv odbrane zemlje, požrtvovanosti i hrabrosti, simbol jedne države i njenog istorijskog nasleđa. U tom pogledu dokumentarni filmovi obrađuju kako događaje pre Drugog svetskog rata, tako najvećim delom one priče koji su vezani za posledice ratnih godina ili i za same životne sudbine onih koji su bili deo njih. Svojim izborom tema filmovi « Zastava filma » su ceo svoj serijal posvetili i istoriji Jugoslovenske narodne armije koju su činili građani na odsluženju vojnog roka, njihovim pričama i dogodovštinama, ali i onim temama koje su deo razvoja moderne srpske vojske, a posebno njenom zadatku odbrane državnih granica. Duga filmska tradicija « Zastave filma » tako doprinosi rasvetljavanju jedne od najvažnijih tema za opstanak jednog društva i otvara brojne teme i dileme vezane za uspon i očuvanje teritorijalnih vrednosti srpske države
dokumentarni
23:00
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
Emilija i Đorđe Ivanišević prevazilaze lošu demografsku sliku Srbije i doprinose poboljšanju nataliteta. Kada su se venčali, Emilija je imala 21 godinu, a Đorđe 24. Sada imaju šestoro dece, dok je sedmo na putu.
Studenti u blokadi organizovali su u Zaječaru protest "Sloboda kreće sa istoka", čiji je glavni cilj, kako su najavili, "buđenje apstinenata pred lokalne izbore". Skup u Zaječaru je počeo u 11 sati i trajao je do osam minuta posle ponoći.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova Uprave granične policije vršili su pojačanu kontrolu kretanja migranata, na području između Šida i granice sa Hrvatskom. U navedenoj akciji jedan migrant je nastradao dok su četvorica zadržana, a nekoliko je pobeglo i za njima se traga.
Korist koju konzumacija organske hrane ima po zdravlje ljudi i očuvanje životne sredine postaje sve poznatija široj javnosti. S druge strane, svest o tome kako u našoj zemlji funkcioniše organska proizvodnja, još uvek nije dovoljno razvijena.
Čačanski penzioner Rato Smiljanić kuću svojih roditelja u centru Čačka pretvorio je u Muzej sećanja na nekadašnju Jugoslaviju. Postavka broji više hiljada eksponata koji podsećaju na zlatni period bivše Jugoslavije.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Zaječaru, u saradnji sa Osnovnim javnim tužilaštvom, uhapsili su D. Ž. (42) zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo ugrožavanje sigurnosti.
Defektolog Marina Janković Nikolić govorila je za Newsmax Balkans o ulozi defektologa kao spoljnog stručnog saradnika škole u inkluzivnom obrazovanju. Naglasila je nedostatak kadra u odnosu na potrebe škola, ali i nedovoljnu upućenost škola i roditelja u vrstu usluge koju defektolog pruža.
Prošla godina bila je rekordna za elektronsku trgovinu u Srbiji – građani su putem interneta obavili više od 82 miliona kupovina. Iako su ti brojevi impresivni, domaće tržište i dalje zaostaje za evropskim prosekom.
Pod sloganom "Za slobodu govora, protiv represije i ugnjetavanja", novosadski studenti u blokadi organizovali su protestnu šetnju u znak solidarnosti sa srpskim maturantima i građanima na Kosovu i Metohiji, kao i u znak otpora svakom obliku institucionalne tišine i pritiska.
Komentari (0)