Beležiće digitalno podatke iz pasoša, otiske prstiju i lica: Kada ćemo uz EES sistem putovati u zemlje EU
Evropska komisija (EK) predložila je postepeno uvođenje novog evropskog digitalnog graničnog sistema, takozvanog Sistema ulaska/izlaska (EES), dajući članicama rok od šest meseci za njegovu primenu.
Građani Srbije će u većini slučajeva biti podložni ovom sistemu kada prelaze granice EU, a kako se navodi u saopštenju Komisije, reč je o najsavremenijem IT sistemu koji će digitalno beležiti ulaske i izlaske, podatke iz pasoša, otiske prstiju i slike lica ljudi koji nisu državljani EU, a koji putuju radi kraćeg boravka u neku od članica EU ili Šengenskog prostora.
"Uskoro će Evropa morati da aktivira najsavremeniji digitalni sistem upravljanja granicom na svetu, Sistem ulaska/izlaska. To će biti velika prekretnica u naporima Unije da unapredi bezbednost granica, znajući ko ulazi i ko izlazi sa teritorije Unije", rekla je izvršna potpredsednica Komisije za tehnološki suverenitet, bezbednost i demokratiju Hena Virkunen.
Evropska komisija donela je odluku da odloži uvođenje sistema ulaska i izlaska na spoljnim granicama Evropske unije (EES), koji je trebalo da počne da radi 10. novembra, saopštila je komesarka EU za unutrašnje poslove Ilva Johanson.
Ona je dodala da se ovim predlogom omogućava državama članicama da postepeno uvedu novi sistem kako bi osigurali da on od prvog dana funkcioniše nesmetano i bezbedno i pozvala zakonodavce da se o tome brzo dogovore.
Komesar za unutrašnje poslove i migracije Magnus Bruner rekao je da će omogućavanje državama članicama da postepeno uvedu novi sistem osigurati da on neometano funkcioniše od prvog dana.
"Moramo da znamo ko ulazi i izlazi iz EU. Da bismo poboljšali bezbednost i efikasnost graničnih prelaza, postavljamo IT sisteme sa inovativnim tehnologijama. Sistem ulaska/izlaska je veliki korak ka integrisanijem i sveobuhvatnijem upravljanju granicom", ocenio je Bruner.
Smanjiće prevare i olakšati putovanja
U saopštenju Komisije napominje se da će sistem olakšati putovanja, modernizovati upravljanje spoljnim granicama, smanjiti prevare u vezi sa identitetom, omogućiti identifikaciju osoba koje prekorače trajanje vize, i ojačati bezbednost šengenskog prostora. Sistem će omogućiti i automatizaciju graničnih kontrola, postepeno ubrzavanje graničnih procedura i poboljšaće isustvo putnika, dodaje Komisija.
"To je kamen temeljac arhitekture interoperabilnosti koja omogućava da svi granični i bezbednosni informacioni sistemi komuniciraju zajedno", poručuje se u saopštenju.
Predlog Komisije, kako se napominje, omogućava državama članicama da postepeno iskoriste mnoge prednosti i mogućnosti sistema, dok graničnim vlastima i industriji transporta daje više vremena da se prilagode novim procedurama.
Uvođenje sistema EES više puta odlagano
Ovaj predlog će sada biti dostavljen Evropskom parlamentu i Savetu radi usvajanja, a nakon toga će uredba o ovom sistemu stupiti na snagu, što će omogućiti državama članicama da počnu sa pripremama za postepeno uvođenje sistema.
Uvođenje sistema EES je više puta odlagano, a ovaj sistem razlikuje se od od Evropskog sistema putnih informacija i autorizacije (ETIAS), koji bi, prema ranijim najavama, trebalo da stupi na snagu sledeće godine i koji će zahtevati od zainteresovanih putnika da popune kratak formular, a podnošenje zahteva za ETIAS putnu dozvolu koštaće sedam evra.
Nekadašnji ministar odbrane i bivši predsednik Demokratske stranke Dragan Šutanovac biće novi ambasador Srbije u Vašingtonu, potvrđeno je za Newsmax Balkans.
Biti ili ne biti, pitanje je sad. Januarski ispitni rok je odložen na većini fakulteta u Srbiji, a šta će biti sa početkom drugog polugodišta u srednjim i osnovnim školama? Vlada kaže - u ponedeljak su svi u klupama, a šta kažu prosvetari, roditelji i maturanti?
Vozač automobila "ford fokus" beogradskih registarskih oznaka udario je vozilom studentkinju Pravnog fakulteta koja je stajala na trotoaru za vreme protesta na raskrsnici Ruzveltove i Ulice kraljice Marije u Beogradu, nakon čega je pobegao, ali je ubrzo priveden.
Više javno tužilaštvo (VJT) u Beogradu preuzelo je na nadležnost slučaj protiv M. P. (37), vozača automobila koji je u Ruzveltovoj ulici tokom blokade saobraćaja udario i nosio devojku S. P. (20) na krovu vozila nekoliko metara, nakon čega je ona pala na asfalt, a on pobegao sa mesta incidenta.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se u Beogradu sa premijerom Mađarske Viktorom Orbanom i ministrom spoljnih poslova te zemlje Peterom Sijartom, a tema sastanka su geopolitička i regionalna pitanja, kao i jačanje saradnje dve zemlje u cilju pronalaženja rešenja na novonastale izazove.
Auto-moto savez Srbije upozorava vozače na opreznu vožnju zbog magle i moguće poledice, i dodaje da će poslednji dani zimskog raspusta doneti povremeno pojačan intenzitet saobraćaja na putevima koji vode sa naših skijališta i popularnih planinskih vrhova ka gradskim sredinama.
U Srbiji će tokom dana u severnim, zapadnim i centralnim delovima Srbije biti oblačno i hladno vreme, na jugozapadu, jugu i jugoistoku zemlje malo do umereno oblačno sa sunčanim intervalima, a u Timočkoj Krajini sunčano, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
Studenti i građani koji su im se pridružili protestovali su ispred zgrade Radio-televizije Srbije (RTS), a na skupu je učestvovalo, kako je saopštio Arhiv javnih skupova, između 53.000 i 55.000 ljudi.
Nastavničko veće Gimnazije u Čačku saopštilo je da je donelo odluku da od ponedeljka 20. januara potpuno obustavi nastavu, zbog napada maskiranih napadača na profesora te škole i njegovu porodicu.
Svaka peta mlada osoba u EU redovno i prekomerno pije alkohol, a prema istraživanju Instituta "Batut", iz 2022. godine, u Srbiji sedam odsto mladih redovno konzumira alkoholna pića. Najmlađi lečeni alkoholičar ima 12 godina.
Presuda kojom je osuđen doktor Zoran Roško, optužen za smrt reprezentativke Srbije u streljaštvu Bobane Momčilović Veličković, objavljena je u Zaječaru.
Komentari (0)