(INFOGRAFIKA) Životni vek duži, a penzionerski staž kraći: Građani Srbije prosečno uživaju u penziji nepunih 12 godina
Podizanje uslova za sticanje prava na starosnu penziju zabrinulo je građane Evrope, a sudeći prema statističkim podacima, prosečan građanin Starog kontinenta, iako živi duže, sve kraće uživa u penzionerskim danima.
Nedostatak radne snage, starenje stanovništva i opterećenost penzionog fonda uticali su na to da mnoge države reformišu svoje zakonodavstvo – na štetu građana.
Danski parlament je prošle nedelje usvojio zakon o postepenom povećanju starosne granice za penzionisanje na 70 godina do 2040. godine. Mnoge evropske države podižu lestvicu.
"U Danskoj imamo neku vrstu indeksacije – dužina života se usklađuje sa dužinom radnog veka. Koliko se produžava životni vek, toliko se i podiže lestvica za odlazak u penziju. Oni to automatski usklađuju sa podacima koje dobijaju od državnog zavoda za statistiku", za Newsmax Balkans navodi ekonomista Mihailo Gajić.
Grafika: Newsmax Balkans
U većini država moguće je otići u penziju sa navršenih 40 godina radnog staža. Međutim, u nekim evropskim zemljama postoje "penali" – ako se penzionisanje ostvari pre zakonom predviđenih godina, visina primanja se smanjuje u određenom procentu, zavisno od toga koliko ranije se zahtev podnese.
Između 15 i 20 godina uplaćivanja doprinosa u penzioni fond, u većini država predstavlja minimalan uslov za penziju. Naravno, sa tako malim stažom, dokumenta mogu da predaju penzionom fondu tek kada ispune godine života koje su granica za starosnu penziju.
U Srbiji se podiže starosna granica za žene
U Srbiji pravo na penziju imaju muškarci sa 65 godina života i najmanje 15 godina staža. Žene odlaze u penziju sa 63 godine i 10 meseci i takođe uz najmanje 15 godina staža. Starosna granica za žene se postepeno povećava za dva meseca godišnje, dok ne dostigne 65 godina do 2032. godine.
Građani Srbije prosečno uživaju u penziji nepunih 12 godina – žene 14,8 godina, dok su muškarci u penziji u proseku 8,8 godina.
Međutim, ako se pogleda prosečna dužina životnog veka, građani Srbije znatno kraće primaju penziju nego penzioneri u regionu i Evropi. Kada je reč o očekivanom životnom veku, Srbija se nalazi u donjem delu na tabeli evropskih zemalja.
Sociolog Ivan Živkov za Newsmax Balkans objašnjava da je Srbija izrazito decentrirana kultura i da je malo verovatno da bi došlo do protesta zbog pooštravanja penzione politike.
"Ovde je sve usmereno ka deci i mlađoj populaciji. Stari se zanemaruju u svakom pogledu, ne samo kada je u pitanju uživanje u penziji. I to prihvataju i sami stariji ljudi. Često od njih čujemo rečenicu: ‘Nije to više za mene’. Tako se odriču i zdravstvene zaštite koja se, recimo, u zapadnoj Evropi podrazumeva – da će biti pružena i osobama od 80 godina. Ovde to nije slučaj", navodi Živkov.
Sve dosadašnje promene penzionog sistema u Srbiji uglavnom su išle na štetu penzionera, rekla je u "Preseku" predsednica Udruženja penzionera Stari grad, Snežana Šantić, upoređujući penzioni sistem u našoj državi sa drugim zemljama Evrope.
Prema njegovim rečima, fenomen je daleko dublji i složeniji nego što se čini.
"Što se tiče kvaliteta života, mi se nećemo nikada izjednačiti sa Evropom. Samo prepisivanje propisa nije isto što i izjednačavanje kvaliteta. Mi možemo prepisati zakone, ali smo prosto drugačija društva. A ni penzioneri ni radnici pred kraj karijere neće se buniti, čak i ako novi zakoni ne idu njima u korist. Setimo se kada su pre 12 godina smanjene penzije – nije bilo nikakve reakcije", kaže Živkov.
U Turskoj najlakši odlazak u penziju
Turski predsednik Redžep Tajip Erdogan ukinuo je pre dve i po godine starosnu granicu za odlazak u penziju. Prethodno je ona za žene iznosila 58, a za muškarce 60 godina. Danas, ako počnu da rade nakon srednje škole, žene mogu da se penzionišu već sa 49, a muškarci sa 52 godine.
Najniža starosna granica za penzionisanje u Francuskoj povećana je sa 62 na 64 godine 2023. godine, što je izazvalo masovne proteste. Pored povećanja starosne granice, povećan je i potreban radni staž - sa 41,5 na 43 godine za punu penziju. Oni koji to ne ispune moraće da rade do 67. godine.
U Grčkoj i Luksemburgu radnici se penzionišu već sa 62 godine. U Nemačkoj se starosna granica postepeno podiže – planirano je da dostigne 67 godina do 2031. godine.
Austrija još ima granicu od 65 godina, dok je Italija već podigla prag na 67 godina.
Reforme i u regionu
U Hrvatskoj se sprovodi reforma prema kojoj se granica za žene svake godine podiže za tri meseca, kako bi se do 2030. izjednačila sa muškarcima – na 65 godina.
Slovenija je pre tačno deset godina podigla granicu za odlazak u starosnu penziju. Postoje planovi da se ona poveća na 67 godina do 2035. godine.
U Crnoj Gori, nakon reforme penzionog sistema, starosna granica je pomerena – za muškarce ona iznosi 65 godina, dok bi žene trebalo da budu izjednačene sa njima do 2032. godine. Ove godine, zahtev mogu da podnesu žene sa navršene 63 godine.
Tišina je moćnija od izgovorenih reči. Kako da pronađemo unutrašnji mir i veru? Zašto se kaže da je tišina nekada moćnija od izgovrenih reči? Koliko je važno da pođemo na put kroz sebe? Gost emisije: profesor književnosti, pisac i predavač Nenad Gugl.
specijal
04:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-ZAVESTANJE-DŽON FROTINGAM I DEO
Serijal koji je posvećen osvedočenim, ali zaboravljenim ili slabo pominjanim prijateljima Srbije kroz istoriju. Ovo je način da im još jednom odamo počast i zahvalnost za ono što su uradili za Srbiju, kao i da podsetimo javnost na njihova nesebična dela prema Srbiji i srpskom narodu.
dokumentarni
05:00
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
dokumentarni
06:00
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
06:30
DOKUMENTARNI PROGRAM-NEWSMAX ORIGINALS ( R )
,,Newsmax Originals’’ je serijal koji donosi najvažnije priče i događaje iz savremene američke istorije, pružajući gledaocima jedinstven uvid u teme koje su oblikovale Sjedinjene Američke Države i njihov uticaj na svet.
dokumentarni
07:00
SINTEZA ( R )
To što studenti pozivaju na generalni štrajk govori da su građani, sindikati i zaposleni konačno pronašli nekog kredibilnog aktera koji može to da radi sa visokim stepenom uspeha. Lupili su nam šamar svima, izjavio je gost Sinteze i profesor Fakulteta političkih nauka u penziji Zoran Stojiljković.
Policijska uprava u Nišu saopštila je da postoji sumnja da su dvojica radnika Elektrodistribucije Srbije - Ogranak Niš, prevarili više osoba, tražeći od njih novac.
U sezoni poljoprivrednih i građevinskih radova, broj bolovanja u Srbiji naglo raste - toliko da pojedine kompanije razmišljaju o zatvaranju ili preseljenju proizvodnje. Dok poslodavci traže pojačanu kontrolu, građani tvrde da rade i kada su bolesni. Nadležni najavljuju sistemsku akciju.
Hale Beogradskog sajma i ove godine će biti mesto na kojem će neke visokoškolske ustanove Univerziteta u Beogradu od 24. jula organizovati prijemne ispite, a neki čak i probne prijemne ispite, za upis brucoša na prvu godinu školske 2025/2026, saopštio je Sajam.
Koncert rok grupe Momčila Bajagića Bajage, "Bajaga i Instruktori", zakazan za 22. avgust u Solinu, otkazan je zbog pritiska solinskih branitelja i udruženja proisteklih iz Domovinskog rata, a na osnovu neproverenih tvrdnji, obelodanila je splitska Slobodna Dalmacija.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić ocenio je kao izuzetno važno da se govori o investicijama planiranim u Nišu i naglasio da će do kraja godine u grad na Nišavi doći još dve fabrike.
Zborovi građana i studenti koji blokiraju fakultete okupili su se u Nišu ispred zgrade TV Niš, s obrazloženjem da su nezadovoljni izveštavanjem te medijske kuće, za koju tvrde da širi dezinformacije i da nema dozvolu za rad.
Apelacioni sud u Beogradu je, odlučujući u trećem stepenu, bivšem predsedniku suda u Šapcu Gojku Lazarevu smanjio za dva meseca kaznu i pravosnažno ga osudio na godinu i četiri meseca zatvora zbog zloupotrebe položaja.
Visokom službeniku Kosovske policije Bojanu Jevtiću, koji je uhapšen kao osumnjičeni za špijunažu, prema navodima zvaničnika u Prištini, sa srpskom Bezbednosno informativnom agencijom – određen je jednomesečni pritvor, potvrdio je Osnovni sud u Prištini.
Treće osnovno javno tužilaštvo u Beogradu podiglo je optužnicu protiv državljanina Kirgistana Ž. M. zbog sumnje da je izazvao tešku saobraćajnu nesreću upravljajući električnim biciklom, pri čemu je teško povređena pešakinja koja je prelazila ulicu na zeleno svetlo.
Na predlog Štaba za vanredne situacije, gradonačelnik Kragujevca Nikola Dašić doneo je odluku o ukidanju vanredne situacije na celoj teritoriji grada Kragujevca, usled poboljšanja stanja na terenu i prestanka opasnosti po život i zdravlje ljudi i materijalna dobra.
Od ponedeljka počinje prijem dokumentacije za upis na fakultete Beogradskog univerziteta. U zavisnosti od Univerziteta, prijemni su u toku, tek počinju ili su završeni kao što je to slučaj sa Državnim univerzitetom u Novom Pazaru.
Komentari (0)