(VIDEO) Šta ne treba jesti kada su visoke temperature: Dijetolog Stanković upozorava na namirnice koje su opasne

Dijetolog Prof. dr Vekoslava Stanković rekla je za Newsmax Balkans da je najčešći uzrok stomačnih virusa neadekvatno čuvanje hrane, posebno je upozorila na pojedine namirnice.

04.07.2025. 17:19

(VIDEO) Šta ne treba jesti kada su visoke temperature: Dijetolog Stanković upozorava na namirnice koje su opasne

Stanković je istakla da je najčešći uzrok stomačnih virusa neadekvatno čuvanje namirnica.

"Namirnice u toku leta bi trebalo da se čuvaju u rashladnim uređajima i kraći vremenski period, jer ovo je temperatura koja pogoduje bakterijama i virusima i na taj način se brže razvijaju i češće dolazi do infekcija. Pored tog održavanje i klima uređaja koje, ako nisu adekvatno čišćene mogu da, budu leglo virusa i bakterija koje mogu da izazovu takođe crevne infekcije", ukazala je Stanković u jutarnjem programu "Otvori oči".

Prema njenim rečima, bitan je način čuvanja i tretiranja namirnica u toku leta posebno voća i povrća.

"Postoje pesticidi, potom vrlo često se zaliva neadekvatnim vodama, da ne kažem fekalno zagađenim vodama i na taj način može da, ako se neadekvatno operu, odnosno tretiraju posle i termički, može doći do crevnih infekcija", upozorila je dijetolog.

Printscreen: Newsmax BalkansVekoslava Stanković

Dodala je najveća opasnost od mleka i mlečnih proizvoda, kao i mesnih prerađevina, zato, kako je navela moraju da se čuvaju u rashladnim uređajima.

"Na spoljašnjoj temperaturi, one brže sazreva, brže propadaju. Možemo mi da tretiramo i da operemo, ali dolazi do fermentacije, do razvoja nekih bakterija, koje, nećemo da reći da su patogene, međutim, ne odgovaraju našem organizmu i na taj način može da dođe do problema, neželjenih problema", pojasnila je Stanković.

Naglasila je da sirovo mleko, posni i sirevi, mladi kajmak i kiselo mleko u letnjim mesecima najbolje da se iskoriste do dva dana.

"Posle toga dolazi do prirodne, brže fermentacije, a onda može da dođe i do kontaminacije", upozorila je.

Stanković savetuje da mleveno meso u letnjim mesecima treba odmah termički obraditi i nikako ne ostavljati za sledeći dan.

Takođe, prema njenim rečima, treba izbegavati sladoled.

"Ako su mlečn tu može da se pojavi i salmonela i šigela. Ukoliko su oni pravljeni takozvani đelato sladoledi, tu može da se dobija ešerihija koli od osobe koja radi sa tim sladoledima. Treba voditi računa sa sladoledima na točenje i koji se prodaju na ulici", istakla je Stanković.

Ona preporučuje da bi najbolje bilo da se na ovako visokim temperaturama izbegava jaka i masna hrana.

"Može supe od piletine ili od junetine, znači tu imamo i proteine i sve ostale nutrijente, zatim riba, integralni hleb obavezno. Povrće i salate, pa i voće, najbolje uzimati rashlađeno, hidrirati se obavezno vodom, nikakve gazirane sokove, možda koja kap limuna, đumbira i na taj način ćemo i pregurati ove vrele dane", istakla je Stanković.

Gostovanje pogledajte u videu:

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)