Obeležen Dan sećanja na stradanje u Jajincima, Vučević: Mesto sećanja i opomene
U Spomen-parku Jajinci obeležen je Dan sećanja na stradanje Srba, Roma i Jevreja na stratištu u Jajincima. Predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević izjavio je da će Vlada učiniti sve da sačuva sećanja na stradalnike, a preživeli logoraš ukazao da žrtve ne smeju biti zaboravljene.
Vučević je istakao i da će Vlada učiniti sve što je potrebno da se čuva i poštuje ovaj spomen-kompleks.
Premijer je na obeležavanju, kao izaslanik predsednika Republike, istakao da su Jajinci mesto sećanja, tuge i bola, kao i mesto opomene i kolektivne savesti svih nas.
On je rekao da je važno da sačuvamo mir i u ovim teškim vremenima.
"Čuvamo svim sredstvima mir i pre svega našu svetu slobodu. Ona je jedini garant da se ovi užasi nikada više ne ponove", naglasio je Vučević.
Predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević izjavio je u utorak da "ima najmanje dve godine" do eventualnog otvaranja rudnika Rio Tinta u Srbiji i da je potrebno čuti struku da bi bila doneta konačna odluka.
Premijer Miloš Vučević izjavio je da je ideja da obavezno služenje vojnog roka, u trajanju od 75 dana, počne u septembru 2025. godine, odnosno da prva klasa vojnika bude na jesen te godine.
Predsednik Vlade Republike Srbije Miloš Vučević izjavio je u Vrnjačkoj Banji da je glavni zadatak Vlade Srbije da prosečna penzija do 2027. godine bude 650 evra.
Naveo je da se 20. vek može nazvati vremenom strašnog suda za pojedine narode i da je od 1912. do 1945. godine više od dva miliona Srba izgubilo živote usled ratnih dejstava i politika okupacionih režima.
"Srbi su prvi u Evropi tokom trajanja Prvog svetskog rata na svojoj koži iskusili šta znače koncentracioni logori za civilno stanovništvo. Nezamislivo istrebljivanje i satiranje srpskog stanovništva, kao da je postavilo idejne pretpostavke za zlo koje će uslediti u Drugom svetskog ratu. Drugi svetski rat sručio se na našu otačbinu, usledila je surova i teška okupacija", rekao je premijer.
Foto: Beoinfo
On je podsetio da je samo u Beogradu u nemačkom bombardovanju 6. aprila 1941. godine ubijeno više od 2.000 ljudi.
"Početak aprilske okupacije sa sobom je doneo i koncept industrijalizovanog genocida, koji je sa sobom ostavio brojne rane, zbog koje i Beograd i cela Srbija danas tuguje i žali. Bivše vojno strelište u blizini Jajinaca izabrano od strane okupacionih nemačkih vlasti kao prostor za pogubljenje, a procene govore da je stradalo više od 80.000 ljudi", naveo je Vučević.
Predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević istakao je na svečanosti povodom obeležavanja 58 godina rada Matematičke gimnazije da je prosveti potrebno vratiti ugled.
Predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević prisustvovao je u Sremskoj Kamenici donatorskoj večeri povodom obnove manastira Hilandar, poručivši da je od 2004. do danas uloženo više od dve milijarde dinara u ovu svetinju.
Podsetio je da su na Jajince masovno dovođeni i ubijani Srbi, Jevreji, Romi, kao i članovi i pristalice pokreta otpora, jednog i drugog i naglasio da je zadatak istoričara da istraže živote žrtava i prikupljaju njihove biografije kako bismo jasno i trevezeno mogli da shvatimo pravu veličinu gubitka.
"Danas preporođena Srbija okrenuta je prema ovom mestu masovnog stradanja, kao i svim našim stratištima, sa dužnim pijetetom i poštovanjem, bez ikakve politizacije žrtava", istakao je Vučević.
Dodao je da mi sami moramo da učimo decu da na Jajincima leže naši preci i da niko drugi to neće činiti osim nas, a da bi mnogi voleli da se o srpskim žrtvama ne priča.
"Hoće da nas ubede da se one nisu desile. Nameće nam se narativ da smo mi narod dželata, a zapravo smo narod žrtva. Šta drugo može biti nego žrtva kada je po zvaničnom naređenju naših sto života vredelo kao jedan nacistički", naveo je Vučević.
Istakao je da masovno ubijanje Srba danas predstavljaja važnu lekciju za čitavo čovečanstvo.
Foto: Beoinfo
Milinko Čekić, preživeli logaraš iz Jasenovca, rekao je da strašan zločin u Jajincima ne sme biti zaboravljen.
"Takav zločin i posle 80 godina ne možemo da zaboravimo, tim pre što oni koji bi trebali da se stide, izvinjavaju i traže oprost i dalje veličaju te zločince kao nacionalne heroje. Ne mogu da ne govorim i o hrvatskim ustašama koji su svoje ruke okrvalili krvlju više hiljada logoraša sa Beogradskog sajmišta koje su njima Nemci poslali na klanje. I danas se ponose time i čine sve da život ono malo Srba što je ostalo u Hrvatskoj učine nešto težim", rekao je Čekić.
On je podsetio da su hrvatske vlasti predsednika Srbije Aleksandra Vučića, koji sve čini da se odnose sa Hrvatskom učine normalnim, vratile sa granice kada je otišao da obiđe Jasenovac i ukazao da su odnosom prema predsedniku Srbije pokazale odnos prema celom srpskom narodu.
Zahvalio se rukovodstvu Srbije što je donet zakon i što je počela rekonstrukcija logora na Starom beogradskom sajmištu i istakao da, pored toga što se radi na projektima razvoja, predsednik Srbije brine i o projektima memorijala. Streljanja u Jajincima trajala su od jula 1941. do novembra 1943. godine, a nemački Gestapo je od 8. novembra 1943. do 2. aprila 1944. godine vršio ekshumaciju i spaljivanje leševa, kako bi sakrio tragove zločina.
Komisija za utvrđivanje ratnih zločina formirana odmah po završetku Drugog svetskog rata, nakon istrage je iznela podatak da je na stratištu u Jajincima stradalo 80.000 ljudi.
Spomen-park Jajinci ima više segmenata i njegovo formiranje počelo je 7. jula 1951. godine postavljanjem spomenika na samom ulazu u spomenički kompleks.
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
19:00
STAV DANA
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
specijal
19:30
STAV REGIONA PODGORICA
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
specijal
20:00
PORTAL
Portal. Vaš prolaz u svet. Svakog radnog dana u 20h emisija koja objašnjava izbore, pregovore, sukobe i ratove. Otvorite portal i zakoračite izvan naših granica!
specijal
20:30
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
special
21:00
SINTEZA
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
Osnivač i vlasnik Newsmaxa Kristofer Rudi istakao je, tokom posete Beogradu, da je impresioniran onim što je Newsmax Balkans za kratko vreme postigao. Rudi, koji je blizak saradnik predsednika SAD Donalda Trampa, poručio je i da su ljudima u demokratiji potrebne tačne informacije da donesu odluke.
Javno tužilaštvo za organizovani kriminal, u saradnji sa policijom, prikupilo je dokaze koji ukazuju na osnovanu sumnju da je Goran Vasić, vršilac dužnosti direktora Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture, zloupotrebio službeni položaj i falsifikovao službenu ispravu.
Pregovori delegacija Sjedinjenih Američkih Država i Kine o carinama nastavljeni su u Ženevi. Gost emisije „Presek“, analitičar Emil Zoronjić, objašnjava zašto je za Srbiju bitan dogovor velikih sila oko tarifa, kao i kakvi će biti budući ekonomski odnosi SAD i Kine.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Kragujevcu, uhapsili su B. R. (38) iz Kragujevca, zbog sumnje da je nožem ubio svoju bivšu suprugu B. S. (41).
Na zagrebačkom stadionu Maksimir, na današnji dan, 13. maja 1990. godine, dogodili su se neredi za koje mnogi smatraju da su bili uvod u raspad SFR Jugoslavije. Neodigrana fudbalska utakmica između Dinama iz Zagreba i Crvene zvezde najavila je krvavi rat na prostorima bivše Jugoslavije.
Novosadski zbor građana i studenti organizovali su blokadu 30 raskrsnica u tom gradu, čime traže raspisivanje izbora za savete mesnih zajednica. Zbog produženja pritvora članovima "Stava" i PSG, zborivi su objavili da će blokada trajati dodatnih 15 minuta.
Procene kažu da u Srbiji od celijakije boluje oko 70.000 ljudi, mada zvanični registar ne postoji i stvarni broj može biti i veći. Udruženje za celijakiju Srbije aktivno radi na edukaciji, podršci novodijagnostikovanima i lobiranju za ravnomernu dostupnost bezglutenskih proizvoda širom zemlje.
Viši sud u Novom Sadu produžio je za još 30 dana pritvor za šest osumnjičenih da su izvršili krivična dela pripremanje dela protiv ustavnog uređenja i bezbednosti Srbije u saizvršilaštvu u vezi sa krivičnim delom napad na ustavno uređenje i pozivanje na nasilnu promenu ustavnog uređenja.
Predstavnici opozicije u Skupštini Srbije predočili su predsedniku Evropskog saveta Antoniju Košti da bi Evropska unija (EU) trebalo da otvoreno i jasno podrži borbu građana za pravnu državu, slobodu medija, izborne reforme i borbu protiv korupcije.
Više javno tužilaštvo u Beogradu podiglo je optužnicu protiv Srećka S. (41) zbog postojanja opravdane sumnje da je 28. marta 2025. godine neovlašćeno, radi prodaje prenosio skoro šest kilograma opojne droge kokain.
Javno tužilaštvo za organizovani kriminal, u saradnji sa policijom, prikupilo je dokaze koji ukazuju na osnovanu sumnju da je Goran Vasić, vršilac dužnosti direktora Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture, zloupotrebio službeni položaj i falsifikovao službenu ispravu.
Zemljotres jačine 4,4 stepena Rihtera pogodio je trusno područje Flegrejska polja u blizini Napulja, izazvavši uznemirenost stanovnika koji su izašli na ulice, dok je lokalni železnički saobraćaj u prekidu, a škole su evakuisane.
Komentari (0)