(VIDEO) Tinejdžeri u kandžama sintetičkih droga: "Dolaze do njih na mestima koja ne možemo ni da zamislimo"

Sintetičke droge - ne otkrivaju se na toksikološkim nalazima, lako su dostupne, a njihova upotreba, pretežno među mladima, sve češće vodi ka ozbiljnim mentalnim bolestima, poput šizofrenije.

27.07.2025. 20:08

(VIDEO) Tinejdžeri u kandžama sintetičkih droga: "Dolaze do njih na mestima koja ne možemo ni da zamislimo"

Na izgled, to su šarene kesice, biljni mirisi ili takozvani osveživači prostora. Iza takvog bezazlenog pakovanja i naziva kriju se supstance koje mogu izazvati ozbiljne poremećaje u ponašanju i percepciji stvarnosti.

Lekari sve češće beleže slučajeve, pretežno kod mlađih ljudi, koji nakon korišćenja sintetičkih droga razviju simptome kao što su paranoja, halucinacije, potpuni gubitak dodira sa stvarnošću. Postoji i opasnost od razvoja šizofrenije.

Printscreen: Newsmax Balkans

"Mi nemamo tačne podatke koja bi tačno sintetička droga izazvala šizofreniju, a koja ne. Sve sintetičke droge predstavljaju rizik, posebno za osobe koje su genetski predisponirane da obole od psihičkih poremećaja - u ovom slučaju, od šizofrenije. Postoji povezanost. Kod nekih ljudi posledice korišćenja sintetičkih droga mogu biti trenutne, dok su kod drugih, nažalost, trajne - i razvijaju se u hroničnu šizofreniju", navodi za Newsmax Balkans dr Milena Milošević iz Klinike za pomoć zavisnicima "Dr Vorobjev".

Za sintetičke droge karakteristično je dejstvo koje može biti i odloženo. Halucinogene supstance poput LSD ili takozvanog anđeoskog praha dovode do toga da se, čak i nakon nekoliko dana, nedelja ili meseci, javljaju flešbekovi.

"To znači da se u tim situacijama i periodima mogu javiti određene halucinacije i persekucije. Persekucije su uverenja da neko želi da nam naudi, da nas prati... To dovodi do izmenjene percepcije i menja naša čula. Shodno tome, često se dešava da osoba ima osećaj da vidi zvuke ili čuje boje", objašnjava za Newsmax Balkans psiholog Sandra Božić.

Printscreen: Newsmax Balkans

Najčešći korisnici ovih supstanci jesu adolescenti, koji ih često mogu priuštiti i od džeparca. A kako dolaze do njih?

"Verovatno na mestima na koja ne možemo ni da zamislimo. Na internetu je mnogo toga dostupno, i to pod raznoraznim imenima koja mogu biti primamljiva za mlade. Prave se u obliku tabletica raznih boja i znakova – upravo da bi bile privlačne", dodaje Božić.

Distribuiraju se pod nazivima poput "soli za kupanje", "osveživači prostora", "biljni tamjan" i slično. Osim što su lako dostupne, problem predstavlja i njihova neprepoznatljivost - nemoguće ih je detektovati uobičajenim toksikološkim analizama i ne nalaze se u bazi postojećih droga. Ipak, mozak ih i te kako prepoznaje.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)