Neljubazno osoblje, problemi sa zakazivanjem pregleda, a većina žalbi neosnovana: Kakva su prava pacijenata u Srbiji
Svi smo kao korisnici zdravstvene zaštite barem jednom otišli lekaru, a neki od nas iz zdravstvenih ustanova izašli su nezadovoljni. Jedan od razloga za to može da bude i kršenje prava. Znamo li uopšte kakva su naša prava prilikom lečenja?
Liste čekanja, problemi sa zakazivanjem termina pregleda, neljubazno osoblje... Žalbe ovakvog tipa ne završe se samo kao jadikovanje prijateljima, porodici i komšijama, već se neke od njih zaista nađu na adresi zdravstvenih ustanova.
"Iz mog iskustva, a govorim u proteklih godinu dana, žalbe pacijenata na nekom nedeljnom nivou su nekad dve ili tri, nekad do pet. Ali, suštinski veći deo žalbi je neosnovan. Onaj procenat žalbi koji je osnovan dalje procesuiramo u situacijama da pacijentu objasnimo da je napravljen propust i da poboljšamo kvalitet rada u našoj ustanovi da do dotičnih propusta ne bi dolazilo", navodi dr prim. Snežana Despotović Kušljević, načelnica opšte medicine Doma zdravlja dr Milutin Ivković.
Od ovog vikenda u Srbiji više nema liste čekanja za CT preglede, jer je u zdravstvenim ustanovama širom zemlje tu dijagnostičku proceduru u subotu i nedelju obavilo 2.806 građana, odnosno svi koji su bili na listi čekanja, saopštilo je Ministarstvo zdravlja.
Ministar zdravlja dr Zlatibor Lončar razgovarao je sa rukovodiocima zdravstvenih ustanova u kojima postoje liste čekanja i iskazao nezadovoljstvo brojem operacija u pojedinim bolnicama. Ubuduće broj urađenih operacija u svakoj ustanovi biće istaknut u realnom vremenu na sajtu tog ministarstva.
Pacijenti se, dodaje, uglavnom žale na traženje nekih svojih prava, za koja oni misle da su prava, a po Zakonu o zdravstvenoj zaštiti i Zakonu o propisivanju lekova, na to nemaju prava.
Zaštitnik prava pacijenata ne radi
Kako pojašnjavaju u Domu zdravlja Dr Milutin Ivković na Paliluli, žalbe mogu da budu pismene i usmene.
Usmene žalbe rešava načelnik odeljenja, dok se pismene upućuju na direktora zdravstvene ustanove, zdravstvenu inspekciju ili Zaštitnika prava pacijenata.
"Imamo Zaštitnika prava pacijenata koji baš nikako ne radi. To je nekada bilo u okviru zdravstvenih ustanova što je potpuno besmisleno bilo, a sada je još besmislenije. Sada je u okviru lokalne samouprave i 99 odsto Beograđana nema pojma gde se nalazi zaštitnik prava pacijenata za Beograd. Slična je situacija i sa ostalim ljudima koji žive u našoj republici", navodi za Newsmax Balkans Savo Pilipović, predsednik Udruženja pacijenata.
Neadekvatna komunikacija
Neretko, najveći problem na relaciji lekar - pacijent javlja se zbog neadekvatne komunikacije.
"Zakon o zdravstvenoj zaštiti kaže da pre operacije lekar mora da razgovara sa pacijentom, da lekar mora da uputi pacijenta u to šta je suština te operacije, i da mora da mu ukaže na sve rizike i eventualne posledice koje ta operacija nosi sa sobom", navodi Pilipović.
Doktorka navodi da pacijent ima, ako je potpuno u pravu i nezadovoljan je pružanjem zdravstvene zaštite od dotičnog zdravstvenog radnika, pravo i da zameni zdravstvenog radnika.
"Nijedan konflikt ne nastupa sa jedne strane. Uvek su konflikti i sukobi i nerazumevanje obostrani", kaže doktorka Despotović Kušljević.
Gde su prava, tu su i obaveze koje pacijenti treba da ispune, ističu lekari.
S druge strane, iz Udruženja pacijenata kažu da je sistem takav da ne odgovara ni pacijentima, ni lekarima.
Dok se vruć krompir prenosi s ruke na ruku, najviše štete snose oni koji su se razboleli.
Ninela Radičević, majka Ane Božović, učenice petog razreda koja je ubijena u masovnoj pucnjavi u Osnovnoj školi Vladislav Ribnikar, poslaće molbu Ministarstvu pravde kako bi u javnu raspravu o izmenama Krivičnog zakonika bila uključena i tema o snižavanju granice krivične odgovornosti.
Severni pol se pomera i to 50 kilometara godišnje, što je zvanično potvrdila i Evropska svemirska agencija. Jedna jedina studija koju je uradio privatni istraživač Adrian Kerton iz Ujedinjenog Kraljevstva pokazuje da su klimatske promene u direktnoj korelaciji sa pomeranjem Severnog pola.
Kandidat republikanaca Donald Tramp pobedio je na predsedničkim izborima u SAD, pokazuju trenutne projekcije rezultata, a sada ima 295 elektorskih glasova. On je ranije već proglasio pobedu.
Reprezentativni sindikati prosvetnih radnika saopštili su da nije postignut dogovor sa predstavnicima Vlade Srbije i da će u sredu u 12 časova protestovati ispred Skupštine Srbije, dok škole i predškolske ustanove neće raditi.
U Beogradu je završen dvodnevni samit Globalnog partnerstva za veštačku inteligenciju, najveće međunarodne inicijative posvećene tom pitanju. Naša zemlja je član od pre dve godine i ostvarila je značajan napredak u oblasti telekomunikacija i veštačke inteligencije.
U Osnovnom sudu privremenih prištinskih institucija u Uroševcu održano je prvo ročište glavnog pretresa u predmetu protiv okrivljenog pripadnika Kosovskih bezbednosnih snaga Azema Kurtaja.
Policija u Smederevskoj Palanci je, u saradnji sa Posebnim odeljenjem za visokotehnološki kriminal Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, uhapsila S. K. (65) i B. V. (74) iz Smederevske Palanke, zbog postojanja osnova sumnje da su izvršile više krivičnih dela prevara.
Inicijativa "Most ostaje" održala je dvočasovnu blokadu glavne raskrsnice u Beogradu na vodi od 17.30 sati. Građani su zauzeli raskrsnicu, kao i prošle srede, zbog rušenja Starog savskog mosta.
U Specijalnom sudu u Beogradu, u nastavku suđenja pripadnicima grupe Veljka Belivuka, advokati i optuženi izlagali su primedbe na iskaze okrivljenih-saradnika.
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić rekao je da su među šest kandidata koji ispunjavaju uslove za direktora policije nalaze Dragan Vasiljević, Veselin Milić, Dejan Luković, Zoran Šašić.
Građevinski fakultet Univerziteta u Beogradu saopštio je da je vanredni profesor iz oblasti metalnih konstrukcija Milan Spremić neosnovano u pritvoru povodom slučaja obrušavanja nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
Komentari (0)