Neljubazno osoblje, problemi sa zakazivanjem pregleda, a većina žalbi neosnovana: Kakva su prava pacijenata u Srbiji

Svi smo kao korisnici zdravstvene zaštite barem jednom otišli lekaru, a neki od nas iz zdravstvenih ustanova izašli su nezadovoljni. Jedan od razloga za to može da bude i kršenje prava. Znamo li uopšte kakva su naša prava prilikom lečenja?

Autor:  

Natalija Dojčinović

|  

04.12.2024. 20:28

Neljubazno osoblje, problemi sa zakazivanjem pregleda, a većina žalbi neosnovana: Kakva su prava pacijenata u Srbiji
Foto: Milena Đorđević

Liste čekanja, problemi sa zakazivanjem termina pregleda, neljubazno osoblje... Žalbe ovakvog tipa ne završe se samo kao jadikovanje prijateljima, porodici i komšijama, već se neke od njih zaista nađu na adresi zdravstvenih ustanova.

"Iz mog iskustva, a govorim u proteklih godinu dana, žalbe pacijenata na nekom nedeljnom nivou su nekad dve ili tri, nekad do pet. Ali, suštinski veći deo žalbi je neosnovan. Onaj procenat žalbi koji je osnovan dalje procesuiramo u situacijama da pacijentu objasnimo da je napravljen propust i da poboljšamo kvalitet rada u našoj ustanovi da do dotičnih propusta ne bi dolazilo", navodi dr prim. Snežana Despotović Kušljević, načelnica opšte medicine Doma zdravlja dr Milutin Ivković.

Pacijenti se, dodaje, uglavnom žale na traženje nekih svojih prava, za koja oni misle da su prava, a po Zakonu o zdravstvenoj zaštiti i Zakonu o propisivanju lekova, na to nemaju prava. 

Zaštitnik prava pacijenata ne radi

Kako pojašnjavaju u Domu zdravlja Dr Milutin Ivković na Paliluli, žalbe mogu da budu pismene i usmene.

Usmene žalbe rešava načelnik odeljenja, dok se pismene upućuju na direktora zdravstvene ustanove, zdravstvenu inspekciju ili Zaštitnika prava pacijenata.

"Imamo Zaštitnika prava pacijenata koji baš nikako ne radi. To je nekada bilo u okviru zdravstvenih ustanova što je potpuno besmisleno bilo, a sada je još besmislenije. Sada je u okviru lokalne samouprave i 99 odsto Beograđana nema pojma gde se nalazi zaštitnik prava pacijenata za Beograd. Slična je situacija i sa ostalim ljudima koji žive u našoj republici", navodi za Newsmax Balkans Savo Pilipović, predsednik Udruženja pacijenata.

Neadekvatna komunikacija

Neretko, najveći problem na relaciji lekar - pacijent javlja se zbog neadekvatne komunikacije.

"Zakon o zdravstvenoj zaštiti kaže da pre operacije lekar mora da razgovara sa pacijentom, da lekar mora da uputi pacijenta u to šta je suština te operacije, i da mora da mu ukaže na sve rizike i eventualne posledice koje ta operacija nosi sa sobom", navodi Pilipović. 

Doktorka navodi da pacijent ima, ako je potpuno u pravu i nezadovoljan je pružanjem zdravstvene zaštite od dotičnog zdravstvenog radnika, pravo i da zameni zdravstvenog radnika.

"Nijedan konflikt ne nastupa sa jedne strane. Uvek su konflikti i sukobi i nerazumevanje obostrani", kaže doktorka Despotović Kušljević. 

Gde su prava, tu su i obaveze koje pacijenti treba da ispune, ističu lekari.

S druge strane, iz Udruženja pacijenata kažu da je sistem takav da ne odgovara ni pacijentima, ni lekarima.

Dok se vruć krompir prenosi s ruke na ruku, najviše štete snose oni koji su se razboleli.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)