Neljubazno osoblje, problemi sa zakazivanjem pregleda, a većina žalbi neosnovana: Kakva su prava pacijenata u Srbiji
Svi smo kao korisnici zdravstvene zaštite barem jednom otišli lekaru, a neki od nas iz zdravstvenih ustanova izašli su nezadovoljni. Jedan od razloga za to može da bude i kršenje prava. Znamo li uopšte kakva su naša prava prilikom lečenja?
Liste čekanja, problemi sa zakazivanjem termina pregleda, neljubazno osoblje... Žalbe ovakvog tipa ne završe se samo kao jadikovanje prijateljima, porodici i komšijama, već se neke od njih zaista nađu na adresi zdravstvenih ustanova.
"Iz mog iskustva, a govorim u proteklih godinu dana, žalbe pacijenata na nekom nedeljnom nivou su nekad dve ili tri, nekad do pet. Ali, suštinski veći deo žalbi je neosnovan. Onaj procenat žalbi koji je osnovan dalje procesuiramo u situacijama da pacijentu objasnimo da je napravljen propust i da poboljšamo kvalitet rada u našoj ustanovi da do dotičnih propusta ne bi dolazilo", navodi dr prim. Snežana Despotović Kušljević, načelnica opšte medicine Doma zdravlja dr Milutin Ivković.
Od ovog vikenda u Srbiji više nema liste čekanja za CT preglede, jer je u zdravstvenim ustanovama širom zemlje tu dijagnostičku proceduru u subotu i nedelju obavilo 2.806 građana, odnosno svi koji su bili na listi čekanja, saopštilo je Ministarstvo zdravlja.
Ministar zdravlja dr Zlatibor Lončar razgovarao je sa rukovodiocima zdravstvenih ustanova u kojima postoje liste čekanja i iskazao nezadovoljstvo brojem operacija u pojedinim bolnicama. Ubuduće broj urađenih operacija u svakoj ustanovi biće istaknut u realnom vremenu na sajtu tog ministarstva.
Pacijenti se, dodaje, uglavnom žale na traženje nekih svojih prava, za koja oni misle da su prava, a po Zakonu o zdravstvenoj zaštiti i Zakonu o propisivanju lekova, na to nemaju prava.
Zaštitnik prava pacijenata ne radi
Kako pojašnjavaju u Domu zdravlja Dr Milutin Ivković na Paliluli, žalbe mogu da budu pismene i usmene.
Usmene žalbe rešava načelnik odeljenja, dok se pismene upućuju na direktora zdravstvene ustanove, zdravstvenu inspekciju ili Zaštitnika prava pacijenata.
"Imamo Zaštitnika prava pacijenata koji baš nikako ne radi. To je nekada bilo u okviru zdravstvenih ustanova što je potpuno besmisleno bilo, a sada je još besmislenije. Sada je u okviru lokalne samouprave i 99 odsto Beograđana nema pojma gde se nalazi zaštitnik prava pacijenata za Beograd. Slična je situacija i sa ostalim ljudima koji žive u našoj republici", navodi za Newsmax Balkans Savo Pilipović, predsednik Udruženja pacijenata.
Neadekvatna komunikacija
Neretko, najveći problem na relaciji lekar - pacijent javlja se zbog neadekvatne komunikacije.
"Zakon o zdravstvenoj zaštiti kaže da pre operacije lekar mora da razgovara sa pacijentom, da lekar mora da uputi pacijenta u to šta je suština te operacije, i da mora da mu ukaže na sve rizike i eventualne posledice koje ta operacija nosi sa sobom", navodi Pilipović.
Doktorka navodi da pacijent ima, ako je potpuno u pravu i nezadovoljan je pružanjem zdravstvene zaštite od dotičnog zdravstvenog radnika, pravo i da zameni zdravstvenog radnika.
"Nijedan konflikt ne nastupa sa jedne strane. Uvek su konflikti i sukobi i nerazumevanje obostrani", kaže doktorka Despotović Kušljević.
Gde su prava, tu su i obaveze koje pacijenti treba da ispune, ističu lekari.
S druge strane, iz Udruženja pacijenata kažu da je sistem takav da ne odgovara ni pacijentima, ni lekarima.
Dok se vruć krompir prenosi s ruke na ruku, najviše štete snose oni koji su se razboleli.
Nekadašnji ministar odbrane i bivši predsednik Demokratske stranke Dragan Šutanovac biće novi ambasador Srbije u Vašingtonu, potvrđeno je za Newsmax Balkans.
Vozač automobila "ford fokus" beogradskih registarskih oznaka udario je vozilom studentkinju Pravnog fakulteta koja je stajala na trotoaru za vreme protesta na raskrsnici Ruzveltove i Ulice kraljice Marije u Beogradu, nakon čega je pobegao, ali je ubrzo priveden.
Biti ili ne biti, pitanje je sad. Januarski ispitni rok je odložen na većini fakulteta u Srbiji, a šta će biti sa početkom drugog polugodišta u srednjim i osnovnim školama? Vlada kaže - u ponedeljak su svi u klupama, a šta kažu prosvetari, roditelji i maturanti?
Više javno tužilaštvo (VJT) u Beogradu preuzelo je na nadležnost slučaj protiv M. P. (37), vozača automobila koji je u Ruzveltovoj ulici tokom blokade saobraćaja udario i nosio devojku S. P. (20) na krovu vozila nekoliko metara, nakon čega je ona pala na asfalt, a on pobegao sa mesta incidenta.
U Srbiji će tokom dana u severnim, zapadnim i centralnim delovima Srbije biti oblačno i hladno vreme, na jugozapadu, jugu i jugoistoku zemlje malo do umereno oblačno sa sunčanim intervalima, a u Timočkoj Krajini sunčano, saopštio je danas Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
Studenti i građani koji su im se pridružili protestovali su ispred zgrade Radio-televizije Srbije (RTS), a na skupu je učestvovalo, kako je saopštio Arhiv javnih skupova, između 53.000 i 55.000 ljudi.
Nastavničko veće Gimnazije u Čačku saopštilo je da je donelo odluku da od ponedeljka 20. januara potpuno obustavi nastavu, zbog napada maskiranih napadača na profesora te škole i njegovu porodicu.
Svaka peta mlada osoba u EU redovno i prekomerno pije alkohol, a prema istraživanju Instituta "Batut", iz 2022. godine, u Srbiji sedam odsto mladih redovno konzumira alkoholna pića. Najmlađi lečeni alkoholičar ima 12 godina.
Presuda kojom je osuđen doktor Zoran Roško, optužen za smrt reprezentativke Srbije u streljaštvu Bobane Momčilović Veličković, objavljena je u Zaječaru.
Biti ili ne biti, pitanje je sad. Januarski ispitni rok je odložen na većini fakulteta u Srbiji, a šta će biti sa početkom drugog polugodišta u srednjim i osnovnim školama? Vlada kaže - u ponedeljak su svi u klupama, a šta kažu prosvetari, roditelji i maturanti?
Komentari (0)