Akcija dobrovoljnog davanja krvi u znak sećanja na žrtve 11. septembra
Ambasada Sjedinjenih Američkih Država u Beogradu u partnerstvu sa Crvenim krstom Srbije 14. godinu za redom akcijom dobrovoljnog davanja krvi obeležila je godišnjicu terorističkog napada u SAD.
U zgradi Crvenog krsta Srbije, osim volontera i dobrovoljnih davaoca učestvovao je ambasador u Beogradu Kristofer Hil.
Hil je poručio da su u ambasadi SAD veoma ponosni na saradnju i sve aktivnosti koje realizuju sa brojnim institucijama u Srbiji, ali da je najveći ponos saradnja upravo sa Crvenim krstom.
Foto: Tanjug/Sava RadovanovićAmbasador SAD u Srbiji Kristofer Hil
"Pre svega želim da izrazim zahvalnost svim saradnicima i zaposlenima u Crvenom krstu Srbije koji su pomogli svojim radom da za skoro 200 godina postojanja ova institucija postane to što jeste. Posebna zahvalnost volonterima koji svoje slobodno vreme koriste za obavljanje aktivnosti u Crvenom krstu. Impresioniran sam radom volontera, zato sam se i oženio ženom koja je isto to radila", rekao je ambasador.
Hil kaže da je povod za okupljanje događaj koji se ne sme zaboraviti.
"To je bio napad na nedužne civile, po tome pamtimo 11. septembar. Ne postoje reči kojima možemo da naglasimo herojstvo ljudi koji su izgubili živote ili bili ranjeni. Nema boljeg načina da ih se sećamo od pokazivanja humanosti i akcije davanja krvi", istakao je Hil.
Foto: Tanjug/Sava RadovanovićAkcija dobrovoljnog davanja krvi
Akcija dobrovoljnog davanja krvi održana je u znak sećanja na 11. septembar 2001. kada su dva putnička aviona su u razmaku od 16 minuta, udarila u kule Svetskog trgovinskog centra u Njujorku, jednog od simbola tog grada. Ubrzo posle napada u Njujorku, dogodio se napad i u Vašingtonu. Napadnuta je zgrada Pentagona u koji je udario treći avion.
U terorističkim napadima, najrazornijim koje istorija poznaje, u organizaciji ekstremne islamističke grupe Al Kaida, Osame bin Ladena, život je izgubilo gotovo 3.000 osoba, među njima i jedan Srbin.
Naš dokumentarni program otvara vrata u svet prošlosti, sadašnjosti i budućnosti Srbije i Balkana
dokumentarni
23:00
NEWSMAX USA-TOP STORY
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
Osnivač i vlasnik Newsmaxa Kristofer Rudi istakao je, tokom posete Beogradu, da je impresioniran onim što je Newsmax Balkans za kratko vreme postigao. Rudi, koji je blizak saradnik predsednika SAD Donalda Trampa, poručio je i da su ljudima u demokratiji potrebne tačne informacije da donesu odluke.
Pregovori delegacija Sjedinjenih Američkih Država i Kine o carinama nastavljeni su u Ženevi. Gost emisije „Presek“, analitičar Emil Zoronjić, objašnjava zašto je za Srbiju bitan dogovor velikih sila oko tarifa, kao i kakvi će biti budući ekonomski odnosi SAD i Kine.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Kragujevcu, uhapsili su B. R. (38) iz Kragujevca, zbog sumnje da je nožem ubio svoju bivšu suprugu B. S. (41).
Vlajko Kaurin, koji je u logor Jasenovac dospeo sa šest i po godina, govorio je za Newsmax Balkans o zločinima kojima je svedočio i ispričao kako je to odrastati i živeti sa tako traumatičnim iskustvom.
Na jugozapadu, jugu i istoku Srbije očekuje se niska oblačnost, a ponegde i pojava magle, dok će u ostalim oblastima biti vedro i hladno sa lokalnom pojavom slabog prizemnog mraza, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
U Srbiji sa nekom retkom bolešću živi, prema najnovijim procenama stručnjaka, između 350.000 i 400.000 građana, koji se svakodnevno suočavaju sa različitim poteškoćama, od kasne dijagnostike, preko izražene diskriminacije, do prevelike birokratije.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić dočekao je na beogradskom aerodromu "Nikola Tesla" predsednika Evropskog saveta Antonija Koštu, koji je doputovao u posetu Srbiji.
Femicid koji se dogodio u Kragujevcu osmi je po redu u Srbiji od početka godine. Programska direktorka Femplaca Kosana Beker istakla je da se o ovakvim slučajevima priča samo kada se dese, a da žene u suštini nemaju poverenja da prijave nasilje kako bi dobile adekvatnu zaštitu.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Leskovcu tokom vikenda su alkotestirali 428 vozača, od kojih je troje zadržano u službenim prostorijama zbog vožnje pod dejstvom alkohola, dok je jedan vozač zadržan zbog vožnje pod dejstvom psihoaktivnih supstanci.
Srbija je među zemljama sa najnižim udelom visokoobrazovanih građana u Evropi, pokazali su najnoviji podaci Eurostata. U populaciji od 25 do 74 godine, manje od 25 odsto građana ima završeno tercijarno obrazovanje. Irska prednjači sa najvišim udelom, dok su iza Srbije ostale samo Italija i Rumunija.
Univerzitet u Beogradu saopštio je da podržava zahteve studenata i brani njihovo pravo na društveni angažman u okvirima akademskih normi i zakona, ističući ujedno da je kontinuitet obrazovanja javni interes i da je potrebno obezbediti uslove za završetak školske godine.
Komentari (0)