(VIDEO) Srbi sa KiM prelaze više od 100 kilometara da podignu platu: "Nastaviš da živiš tako kako ti je nametnuto"
Kosovskim Srbima je gotovo godinu dana zabranjeno da na teritoriji srpske južne pokrajine koriste dinar kao platežno sredstvo, nakon što je Priština uredbom zabranila ovu srpsku monetu.
Građani koji plate primaju u dinarima po svoje zarade moraju u gradove u centralnoj Srbiji što iziskuje i vreme i novac, a u najtežoj situaciji su penzioneri i socijalno ugroženi slučajevi.
Kompromis oko ovog problema nije nađen ni nakon sedam sastanaka u Briselu u procesu dijaloga koji se vodi između Beograda i Prištine.
Kancelarija za Kosovo i Metohiju saopštila je da su porodici Đokić iz Radeva kod Lipljana zapaljeni pomoćni objekti u kojima su čuvani detelina, kukuruz i poljoprivredne mašine, čime je pričinjena značajna materijalna šteta i ugrožena njihova egzistencija.
Tužilaštvo u Prištini podiglo je pred Osnovnim sudom optužnicu protiv petorice Srba, zbog sumnje da su navodno počinili ratni zločin protiv civilnog stanovništva u regionu Gnjilana tokom sukoba na KiM.
Nakon brutalnog upada Kurtijevih parapolicijskih jedinica u tri srpske institucije u Kosovskoj Mitrovici, rukovodstvo Srpske liste održalo je sastanak sa zaposlenima u tim preduzećima i poručilo im da niko od njih neće ostati bez ličnih dohodaka.
Februara meseca prošle godine stupila je na snagu uredba Centralne banke u Prištini, koja predviđa da se sve novčane transakcije obavljaju isključivo u evrima, čime je neposredno zabranjen srpski dinar na Kosovu i Metohiji.
Srbi su protestima upozoravali na kršenje osnovnih ljudskih prava. Reagovali su i međunarodni predstavnici, pozivajući na pronalaženje rešenja. Ipak, godinu dana kasnije, građani i dalje moraju i više od sto kilometara da pređu u jednom pravcu kako bi podigli svoja primanja u dinarima.
"Građani su od 1. februara morali da se snalaze na razne načine, alternative više nije bilo. Jedini način da bi podigli svoja primanja morali su da putuju do najbližeg grada u centralnoj Srbiji. Iz Gračanice je, recimo, to bila Kuršumlija, to je od nekih 65 kilometara u jednom pravcu. Trebalo je da prelaze 130 kilometara da bi podigli svoj novac", navodi predsednik Udruženja privrednika u Gračanici Saša Sekulić.
Živiš kako ti je nametnuto, nemamo druge opcije
"Nemamo druge opcije, kada bismo imali druge opcije sigurno ne, jer znate kad vas dovedu u situaciju da jednostavno ili prihvatate ili odlazite odavde i sad mi koji smo uporni da ostanemo ovde, prihvatamo sve to što se događa i jednostavno nastaviš da živiš tako kako ti je nametnuto, navodi Gordana Đorić iz Udruženja poslovnih žena "Avenija".
Obećanja Prištine da će problemi koji su nastali biti rešeni - nisu ispunjena.
"Sigurna sam da, kad je dinar u pitanju, neće biti nikakvih pregovora, nego da ćemo nastaviti da radimo kao do sada, da se snalazimo kako znamo i umemo, i da očekujemo šta će sledeće da bude, a da će biti na našu štetu", navodi naša sagovornica.
Šta donose februarski izbori?
Kako ističe Sekulić, sedam puta je razgovarano u Briselu, ali nije postignut dogovor zbog čvrstih stavova jedne i druge strane.
"Da li će ove godine biti tema dinara ponovo, ne znamo, čekamo da se ta tema pokrene u okviru Zajednice srpskih opština", ističe on.
Vlada u Prištini je iznela čitav niz mera nakon zabrane dinara, a nijedna od tih stvari se nikada nije primenila u praksi, niti je iko pozvan na odgovornost.
Hoće li biti političke volje da se ovo važno pitanje Srba reši, znaćemo tek nakon februarskih izbora, kada će se videti ko će voditi novu vladu u Prištini i kakav će stav zauzeti po ovom pitanju.
Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović izjavila je za Newsmax Balkans da je uverena da će najavljeni sastanak sa reprezentativnim prosvetnim sindikatima biti početak novog odnosa između Vlade Srbije i prosvetnih radnika.
Dečacima starosti 10 i 13 godina izvršena je amputacija prstiju šake kao posledica korišćenja pirotehničkih sredstava za vreme praznika, navela je za Newsmax Balkans doktorka Violeta Nikolić.
Specijalista za plućne bolesti dr Zorica Plavšić savetuje da se, kada je vazduh zagađen, diše kroz nos preko maske, dok Andreja Stojić sa Instituta za fiziku upozorava na prisustvo teških metala u vazduhu, dodajući da Srbija nema dovoljno kapaciteta da ozbiljnije pristupi ovom problemu.
Vlada Srbije formirala je na sednici timove za pregovore sa Rusima o dugoročnom ugovoru za snabdevanje gasom i za pregovore o kompaniji NIS, izjavila je ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović.
U Srbiji će u utorak tokom dana biti umereno do pretežno oblačno, toplo i uglavnom suvo, a u drugom delu dana je tek ponegde moguća slaba kratkotrajna kiša.
Od ranjavanja Stefana i Miloša Stojanovića na Badnji dan, 6. januara, u Gotovuši u opštini Štrpce prošle su dve godine, a meštani se događaja sećaju sa zebnjom i ističu da strahuju da se nešto slično ne ponovi, prenosi Kosovo online.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Jagodini isključili su iz saobraćaja četrdesettrogodišnjeg vozača "tojote" koji je pod dejstvom psihoaktivnih supstanci izazvao saobraćajnu nezgodu sa materijalnom štetom, kao i još troje vozača zbog nasilničke vožnje u pijanom stanju.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave saobraćajne policije presretačem su zaustavili vozilo "seat" koje se na putu Novi Sad - Bačka Palanka kretalo brzinom od 121,5 kilometara na čas, na delu puta gde je brzina ograničena na 80 kilometara na čas.
Specijalista za plućne bolesti dr Zorica Plavšić savetuje da se, kada je vazduh zagađen, diše kroz nos preko maske, dok Andreja Stojić sa Instituta za fiziku upozorava na prisustvo teških metala u vazduhu, dodajući da Srbija nema dovoljno kapaciteta da ozbiljnije pristupi ovom problemu.
Centralna izborna komisija obavila je žreb za rangiranje ovlašćenih političkih subjekata za izbore 9. februara, za koje zvanična kampanja počinje 11. januara, piše Indeks onlajn. Srpska lista na izbore će izaći pod rednim brojem 112.
Komentari (0)