(VIDEO) Srbi sa KiM prelaze više od 100 kilometara da podignu platu: "Nastaviš da živiš tako kako ti je nametnuto"

Kosovskim Srbima je gotovo godinu dana zabranjeno da na teritoriji srpske južne pokrajine koriste dinar kao platežno sredstvo, nakon što je Priština uredbom zabranila ovu srpsku monetu.

Autor:  

Siniša Kostić

|  

04.01.2025. 19:07

(VIDEO) Srbi sa KiM prelaze više od 100 kilometara da podignu platu: "Nastaviš da živiš tako kako ti je nametnuto"

Građani koji plate primaju u dinarima po svoje zarade moraju u gradove u centralnoj Srbiji što iziskuje i vreme i novac, a u najtežoj situaciji su penzioneri i socijalno ugroženi slučajevi.

Kompromis oko ovog problema nije nađen ni nakon sedam sastanaka u Briselu u procesu dijaloga koji se vodi između Beograda i Prištine. 

Februara meseca prošle godine stupila je na snagu uredba Centralne banke u Prištini, koja predviđa da se sve novčane transakcije obavljaju isključivo u evrima, čime je neposredno zabranjen srpski dinar na Kosovu i Metohiji.

Srbi su protestima upozoravali na kršenje osnovnih ljudskih prava. Reagovali su i međunarodni predstavnici, pozivajući na pronalaženje rešenja. Ipak, godinu dana kasnije, građani i dalje moraju i više od sto kilometara da pređu u jednom pravcu kako bi podigli svoja primanja u dinarima.

"Građani su od 1. februara morali da se snalaze na razne načine, alternative više nije bilo. Jedini način da bi podigli svoja primanja morali su da putuju do najbližeg grada u centralnoj Srbiji. Iz Gračanice je, recimo, to bila Kuršumlija, to je od nekih 65 kilometara u jednom pravcu. Trebalo je da prelaze 130 kilometara da bi podigli svoj novac", navodi predsednik Udruženja privrednika u Gračanici Saša Sekulić.

Živiš kako ti je nametnuto, nemamo druge opcije

"Nemamo druge opcije, kada bismo imali druge opcije sigurno ne, jer znate kad vas dovedu u situaciju da jednostavno ili prihvatate ili odlazite odavde i sad mi koji smo uporni da ostanemo ovde, prihvatamo sve to što se događa i jednostavno nastaviš da živiš tako kako ti je nametnuto, navodi Gordana Đorić iz Udruženja poslovnih žena "Avenija".

Obećanja Prištine da će problemi koji su nastali biti rešeni - nisu ispunjena. 

"Sigurna sam da, kad je dinar u pitanju, neće biti nikakvih pregovora, nego da ćemo nastaviti da radimo kao do sada, da se snalazimo kako znamo i umemo, i da očekujemo šta će sledeće da bude, a da će biti na našu štetu", navodi naša sagovornica.

Šta donose februarski izbori?

Kako ističe Sekulić, sedam puta je razgovarano u Briselu, ali nije postignut dogovor zbog čvrstih stavova jedne i druge strane.

"Da li će ove godine biti tema dinara ponovo, ne znamo, čekamo da se ta tema pokrene u okviru Zajednice srpskih opština", ističe on.

Vlada u Prištini je iznela čitav niz mera nakon zabrane dinara, a nijedna od tih stvari se nikada nije primenila u praksi, niti je iko pozvan na odgovornost.

Hoće li biti političke volje da se ovo važno pitanje Srba reši, znaćemo tek nakon februarskih izbora, kada će se videti ko će voditi novu vladu u Prištini i kakav će stav zauzeti po ovom pitanju.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)