(VIDEO) Srbi sa KiM prelaze više od 100 kilometara da podignu platu: "Nastaviš da živiš tako kako ti je nametnuto"
Kosovskim Srbima je gotovo godinu dana zabranjeno da na teritoriji srpske južne pokrajine koriste dinar kao platežno sredstvo, nakon što je Priština uredbom zabranila ovu srpsku monetu.
Građani koji plate primaju u dinarima po svoje zarade moraju u gradove u centralnoj Srbiji što iziskuje i vreme i novac, a u najtežoj situaciji su penzioneri i socijalno ugroženi slučajevi.
Kompromis oko ovog problema nije nađen ni nakon sedam sastanaka u Briselu u procesu dijaloga koji se vodi između Beograda i Prištine.
Kancelarija za Kosovo i Metohiju saopštila je da su porodici Đokić iz Radeva kod Lipljana zapaljeni pomoćni objekti u kojima su čuvani detelina, kukuruz i poljoprivredne mašine, čime je pričinjena značajna materijalna šteta i ugrožena njihova egzistencija.
Tužilaštvo u Prištini podiglo je pred Osnovnim sudom optužnicu protiv petorice Srba, zbog sumnje da su navodno počinili ratni zločin protiv civilnog stanovništva u regionu Gnjilana tokom sukoba na KiM.
Nakon brutalnog upada Kurtijevih parapolicijskih jedinica u tri srpske institucije u Kosovskoj Mitrovici, rukovodstvo Srpske liste održalo je sastanak sa zaposlenima u tim preduzećima i poručilo im da niko od njih neće ostati bez ličnih dohodaka.
Februara meseca prošle godine stupila je na snagu uredba Centralne banke u Prištini, koja predviđa da se sve novčane transakcije obavljaju isključivo u evrima, čime je neposredno zabranjen srpski dinar na Kosovu i Metohiji.
Srbi su protestima upozoravali na kršenje osnovnih ljudskih prava. Reagovali su i međunarodni predstavnici, pozivajući na pronalaženje rešenja. Ipak, godinu dana kasnije, građani i dalje moraju i više od sto kilometara da pređu u jednom pravcu kako bi podigli svoja primanja u dinarima.
"Građani su od 1. februara morali da se snalaze na razne načine, alternative više nije bilo. Jedini način da bi podigli svoja primanja morali su da putuju do najbližeg grada u centralnoj Srbiji. Iz Gračanice je, recimo, to bila Kuršumlija, to je od nekih 65 kilometara u jednom pravcu. Trebalo je da prelaze 130 kilometara da bi podigli svoj novac", navodi predsednik Udruženja privrednika u Gračanici Saša Sekulić.
Živiš kako ti je nametnuto, nemamo druge opcije
"Nemamo druge opcije, kada bismo imali druge opcije sigurno ne, jer znate kad vas dovedu u situaciju da jednostavno ili prihvatate ili odlazite odavde i sad mi koji smo uporni da ostanemo ovde, prihvatamo sve to što se događa i jednostavno nastaviš da živiš tako kako ti je nametnuto, navodi Gordana Đorić iz Udruženja poslovnih žena "Avenija".
Obećanja Prištine da će problemi koji su nastali biti rešeni - nisu ispunjena.
"Sigurna sam da, kad je dinar u pitanju, neće biti nikakvih pregovora, nego da ćemo nastaviti da radimo kao do sada, da se snalazimo kako znamo i umemo, i da očekujemo šta će sledeće da bude, a da će biti na našu štetu", navodi naša sagovornica.
Šta donose februarski izbori?
Kako ističe Sekulić, sedam puta je razgovarano u Briselu, ali nije postignut dogovor zbog čvrstih stavova jedne i druge strane.
"Da li će ove godine biti tema dinara ponovo, ne znamo, čekamo da se ta tema pokrene u okviru Zajednice srpskih opština", ističe on.
Vlada u Prištini je iznela čitav niz mera nakon zabrane dinara, a nijedna od tih stvari se nikada nije primenila u praksi, niti je iko pozvan na odgovornost.
Hoće li biti političke volje da se ovo važno pitanje Srba reši, znaćemo tek nakon februarskih izbora, kada će se videti ko će voditi novu vladu u Prištini i kakav će stav zauzeti po ovom pitanju.
Berza dodatno obogaćuju program analizom privrednih i društvenih dešavanja regiona
dokumentarni
14:00
SINTEZA ( R )
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
15:00
PRESEK 2
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
specijal
15:30
TRAŽIM REČ
Slušamo „glas naroda“ koji će imati pravo da „traži reč“. Vikend koji ne odmara, već ima cilj da pronađe odgovore za celu porodicu.
specijal
17:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-NEPOZNATE PRICE PRIRODE
Nepoznate priče prirode je dokumentarni serijal koji istražuje netaknutu lepotu prirodnih predela Srbije, otkrivajući skrivene tajne, jedinstvenu floru i faunu, kao i živote ljudi koji ih okružuju.
dokumentarni
17:30
PROZORI BALKANA BEST I
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
Rod Blagojevic, an American of Serbian descent and one of Donald Trump's closest associates, stated for Newsmax Balkans that he is impressed by how Serbia is economically progressing and that he understands why the Serbian people love the US president.
Rod Blagojević, Amerikanac srpskog porekla koji je jedan od najbližih saradnika Donalda Trampa, izjavio je za Newsmax da misli da je Srbija idealno mesto susreta Trampa i ruskog lidera Vladimira Putina.
Rod Blagojević, Amerikanac srpskog porekla koji je jedan od najbližih saradnika Donalda Trampa, izjavio je za Newsmax Balkans da je impresioniran time kako Srbija ekonomski napreduje, kao i da razume zašto srpski narod voli predsednika SAD.
Nekoliko stotina studenata i srednjoškolaca, kojima su se pridružili i građani, blokiralo je od 11.30 do 13 časova prilaz Pupinovom mostu sa zemunske strane.
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je za Newsmax Balkans da će najverovatnije za desetak dana zakazati sednicu parlamenta, na kojoj će, između ostalog, biti konstatovana ostavka predsednika Vlade Srbije Miloša Vučevića.
Studenti, građani, prosvetni radnici iz novobeogradskih škola i učenici počeli su u 13 časova blokadu kružnog toka kod zgrade Opštine Novi Beograd, koja će trajati jedan sat.
Novosadski roditelji, učesnici šetnje "Roditeljske solidarnosti" - šetnje podrške prosvetnim radnicima i studentima, okupili su se na raskrsnici kod Futoške pijace.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić nastavio je obilazak Severnobanatskog i Srednjebanatskog okruga, posetom u Melencima porodici Slijepčević, koja se bavi ratarstvom, te najavio u drugoj polovini aprila početak izgradnje fabrike pijaće vode u Zrenjaninu. On je odatle poslao poruku i Srbima sa KiM.
Direktor Kancelarije za KiM Petar Petković demantovao je pisanje pojedinih prištinskih medija o tome da raseljenim Srbima u nedelju neće biti dozvoljeno da organizovano dođu na glasanje i istakao da je Beograd dobio čvrsto uveravanje međunarodne zajednice će oni moći da iskoriste biračko pravo.
Jak vetar otežava vožnju na jugu Banata i donjem Podunavlju, a poseban oprez savetuje se vozačima teretnih vozila i autobusa, naglašavaju iz Automoto saveza Srbije.
Ministarstvo za infrastrukturu Kosova saopštilo je da im do sada nije tražena dozvola za organizovanje prevoza birača na KiM na dan izbora, dok je iz policije najavljeno da će u nedelju na KiM moći da uđu samo autobusi koji imaju ovlašćenje za linije ili koji prolaze po pravilima INTER BUS.
U Srbiji nas u jutarnjim satima očekuje slab i umeren mraz, po kotlinama i dolinama reka zapadne i južne Srbije kratkotrajna magla. Tokom dana pretežno sunčano uz malu ili umerenu oblačnost, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
Predsedništvo Ruske stranke saopštilo je da je donelo odluku da odbornik Ruske stranke u Skupštini Niša Tihomir Perić prestane da podržava koaliciju okupljenu oko Srpske napredne stranke. Perić se još nije oglasio da li će poslušati odluku Predsedništva stranke.
Komentari (0)