(VIDEO) Analitičar o poseti Sorensena: Predstavnik EU ispituje teren, dijalog zavisi od formiranja vlasti u Prištini
Iznenadna poseta specijalnog predstavnika EU za dijalog Beograda i Prištine Petera Sorensena je opipavanje terena u uslovima političkog kolapsa vlasti Prištine, od čega će zavisiti kako će "zamrznuti dijalog" moći da krene napred, kaže za Newmax Balkans analitičar Ivan Miletić.
On je u Preseku izneo svoje viđenje situacije oko nastavka razgovora o statusu Kosova i Metohije.
"Da bi se odmrzao dijalog, moramo da znamo ko su politički akteri na samom KiM. Videli smo da su nedavno bili izbori, da je došlo do potpunog kolapsa i urušavanja političkog sistema koji je očito kreirala Bajdenova administracija. Te administracije više nema, ambasadora SAD na KiM više nema i samim tim vidimo da je nemoguće napraviti neku političku arhitekturu na KiM. Tako da, dok ne budemo imali formiranje organa vlasti, mi nećemo moći da imamo nekakve razgovore, jer pitanje je uvek s kim mi razgovaramo", ističe Miletić.
Direktor Kancelarije za Kosovo i Metohiju Petar Petković sastao se sa specijalnim predstavnikom Evropske unije za dijalog Beograda i Prištine Peterom Sorensenom, sa kojim je razgovarao o više važnih pitanja od značaja za život srpskog naroda na Kosovu i Metohiji.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se u Beogradu sa specijalnim predstavnikom Evropske unije za dijalog Beograda i Prištine Peterom Sorensenom i tom prilikom upoznao ga sa problemima sa kojima se suočava srpski narod na Kosovu i Metohiji.
O poseti Sorensena Beogradu i Prištini, sagovornik Newsmax Balkans rekao je da on ovim ispituje teren.
"Ovo je samo upoznavanje sa terenom evropskog novog predstavnika, ispitivanje tog terena, ali realno gledano, dok se ne formira vlast, dok mi ne znamo ko je zaista tamo predsednik, ko je premijer i kako funkcionišu organi vlasti u toj administraciji koju vodi Priština, mi realno ne možemo da očekujemo nikakve razgovore, pregovore ili dogovore", kategoričan je Miletić.
Osvrnuo se i na mogućnost da aktuelni predsednik SAD Donald Tramp nekim svojim potezima u budućnosti može da podstakne ovaj dijalog.
"Naravno da to može Tramp da uradi. Sva dešavanja u ovakvim relacijama isključivo zavise od onoga šta će SAD i Vašington da definišu. Dosta zavisi od relacije između EU i SAD. Ne treba zaboraviti da i tu imamo promenu dinamike i da jednostavno nema više uniformisanog pristupa, jer nemamo uniformisanu strategiju šta raditi sa evroatlantskim relacijama. Tako da ćemo morati da sačekamo i dešavanja u Ukrajini i da se završi i odnos Evrope i SAD da bismo imali taj uniformisani front s jedne i s druge strane. Do tada je vrlo važno držati stabilan kurs da kriza ne eskalira", objašnjava Miletić.
Ulazimo u srž najvažnijih svetskih događaja kroz prizmu kompleksnih političkih odnosa, diplomatije i mišljenja koja pomeraju granice. Pridružite nam se u otkrivanju priča iza naslovnica i kako ti događaji oblikuju naš svakodnevni život. Puls planete s Ikom Ferrer Gotić.
specijal
22:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-DRŽAVA JUŽNIH SLOVENA
Serijal prati političke, društvene i kulturne događaje koji su oblikovali zajednički život naroda na Balkanu, osvetljavajući ključne ličnosti, sporazume i konflikte koji su obeležili ovaj period. Kroz svedočanstva istoričara, analize događaja i bogate arhivske snimke, Država Južnih Slovena pruža gledaocima dublje razumevanje jugoslovenske ideje, njenog uticaja na generacije i razloga za njen neizbežan kraj. Ovaj serijal poziva publiku da sagleda složene odnose i nasleđe države koja je bila simbol zajedništva, ali i epicentar političkih previranja.
dokumentarni
23:00
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
Policijska uprava u Nišu saopštila je da postoji sumnja da su dvojica radnika Elektrodistribucije Srbije - Ogranak Niš, prevarili više osoba, tražeći od njih novac.
Grčki koncesionari nisu ispunili sve tehničke preduslove, zbog čega zajednička elektronska naplata putarine između Srbije i Grčke, putem taga, nije zaživela 1. jula, kada je to bilo predviđeno, objašnjava za Newsmax Balkans ambasador Srbije u Atini Nikola Nedeljković.
Hale Beogradskog sajma i ove godine će biti mesto na kojem će neke visokoškolske ustanove Univerziteta u Beogradu od 24. jula organizovati prijemne ispite, a neki čak i probne prijemne ispite, za upis brucoša na prvu godinu školske 2025/2026, saopštio je Sajam.
Srbija ima drugog najboljeg naučnika u svetu u oblasti mezenhimskih matičnih ćelija. Radovi profesora doktora Vladislava Volarevica citirani su više od sedam hiljada puta, što ga čini našim najcitiranijim naučnikom.
U Ulici vajara Živojina Lukića na Novom Beogradu došlo je do incidenta kada je policajac pucao u psa rase kane korso koji je bez nadzora napao dvoje građana i nasrtao na prolaznike.
Vest da je petnaestogodišnjak koji se izgubio u Vrčinu pronađen i to zahvaljujući Gorskoj službi spasavanja obradovala je sve. Spasioci su brzom intervencijom pronašli dečaka. Kako je sezona godišnjih odmora, mnogi slobodne dane provode van grada i zato je neophodan oprez, ali i odgovarajuća oprema.
U 2024. godini 14,3 miliona dece širom sveta nije primilo nijednu vakcinu, što je neznatno manje nego 2022. godine. Iako su ovi brojevi u blagom padu, oni su i dalje veći nego pre pandemije kovida-19, kada je globalni zdravstveni sistem bio stabilniji.
Predlogom Zakona o izmenama i dopunama Zakona o udžbenicima, koji je stigao u skupštinsku proceduru, kao najvažnije novine, uvode se udžbenici od nacionalnog značaja i od posebnog značaja za nacionalnu manjinu, određuje se preporučena masa udžbenika i način utvrđivanja njihove maloprodajne cene.
Na 66. Međunarodnoj matematičkoj olimpijadi (IMO), najprestižnijem međunarodnom takmičenju iz matematike za učenike do 19 godina u svetu, koja se održava od 10. do 20. jula 2025. godine u Australiji, reprezentativci Srbije osvojili su dve srebrne i dve bronzane medalje, kao i dve pohvale.
Komentari (0)