Poslednja dva pacijenta koja su se lečila u Beogradu od posledica požara u Kočanima pušteni kući nakon 80 dana
Poslednja dva pacijenta koja su se se lečila u Beogradu od zadobijenih povreda u velikom požaru u diskoteci u Kočanima u Severnoj Makedoniji, puštena su kući posle 80 dana.
Rukovodilac Klinike za opekotine, plastičnu i rekonstruktivnu hirurgiju Milan Stojičić, kaže da je kod pacijenata koji su najduže ostali bilo potrebe za kompleksnim rekonstrukcijama, ali da su svi pacijenti preživeli i potpuno izlečeni pušteni kući.
Stojičić je za RTS rekao da su svi pacijenti preživeli i u dobrom su stanju, potpuno izlečeni, otpušteni iz naše ustanove, kao i da su svi lečeni u Urgentnom centru.
"U isto vreme mi smo imali i pacijente na Klinici za opekotine, tako da su naši timovi zajednički radili sa kolegama iz Urgentnog centra gde su i lečeni ovi pacijenti. Svakodnevno smo radili", rekao je on.
Kako je rekao, oni su transportovani avionom Vojske Republike Srbije iz Makedonije do Beograda, odmah su primljeni i počeli praktično sa lečenjem istog trenutka.
"Neki su bili u veoma teškom stanju, povrede su kod nekih bile i vidljive, kod nekih unutrašnje, kada su zahvaćena pluća, petoro pacijenata bilo je na mehaničkoj ventilaciji" objasnio je doktor i dodao da su svi pacijenti bili sa teškim telesnim povredama.
Tužilaštvo Severne Makedonije je u nastavku istrage o požaru u diskoteci u Kočanima uhapsilo vlasnika agencije za obezbeđenje imovine i lica iz Skoplja i osumnjičilo ga za teška krivična dela protiv opšte bezbednosti, sapšteno je.
Dva meseca nakon požara u diskoteci u severnomakedonskom gradu Kočani, u kojem je poginulo 62, a povređeno 200 ljudi, na Klinici za plastičnu hirurgiju u Skoplju nalaze se tri pacijenta koja i dalje imaju otvorene rane, a 11 ih je u inostranstvu.
Kada je počeo postupak rehabilitacije primljeni su i psiholozi, odnosno psihološka podrška zbog post-traumatskog sindroma.
"Nema uspeha bez multidisciplinarnog pristupa u lečenju opekotinskih povreda. Kao što ste rekli, od prvog trenutka tu su uključeni bili i fizijatri, započeto je sa rehabilitacijom, zatim psihološka podrška koja je neophodno i pružena je od samog početka. Da ne govorimo o stalnom radu anesteziologa, bronhologa, pulmologa", rekao je Stojičić.
Za većinu ovih pacijenata, dodaje, neophodna je bila transplantacija kože, a oni su uglavnom sami sebi bili davaoci.
"Kod najvećeg broja pacijenata urađene su autotransplantacije kože, čime je njihovo lečenje završeno. Na sreću imali smo donacije i koristili veštačku kožu", naveo je doktor.
Posle požara u Kočanima sedamnestoro pacijenata prebačeno je u Beograd u Urgentni centar, odnosno Klinički centar Srbije, a neki pacijenti su bili smešteni i na Vojno medicinskoj akademiji u Kliničkom centru u Nišu.
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
17:00
PROZORI BALKANA
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
17:30
STAV REGIONA SARAJEVO
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
specijal
18:00
PRESEK 3
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
19:00
STAV DANA
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
specijal
19:30
STAV REGIONA PODGORICA
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
Nakon što je tokom jutra policija uklonila sve blokade, građani su u više delova Beograda, ali i drugih gradova ponovo izašli na ulice. Pripadnici MUP pomeraju ih sa kolovoza na trotoar, ali su na pojedinim mestima ulice i dalje blokirane kontejnerima i drugim predmetima.
Građani i studenti okupili su se ispred Višeg javnog tužilaštva u Beogradu u nedelju u 20 sati zbog hapšenja više studenata. Okupljeni ispred Palate pravde u Savskoj ulici prešli su na Gazelu, a građani u više gradova blokirali su raskrsnice u znak građanske neposlušnosti zbog hapšenja studenata.
Jedna osoba poginula je, a druga je spasena iz vozila koje je učestvovalo u saobraćajnoj nesreći koja se dogodila na raskrsnici ulica Novosadske i Fruškogorske u Sirigu.
U Beogradu su nastavljene blokade pojedinih saobraćajnica, nakon što su studenti i građani i prethodnih dana blokirali ulice u više gradova u zemlji. Studenti u blokadi su ponovili da je od subote upaljeno zeleno svetlo i pozvali građane u akcije neposlušnosti.
Zagrebačka policija kriminalistički istražuje državljanina Srbije (36), uhapšenog u ponedeljak posle ponoći u naselju Medveščak, koji je osumnjičen za krivično delo protivpravnog oduzimanja slobode, pošto je sa njim, u automobilu, pronađena druga muška osoba vezanih ruku.
Uprava policije Crne Gore saopštila je da je uhapšen S. M. (23) iz Srbije, zbog lažnog prijavljivanja da je u avionu Er Srbije na relaciji Beograd-Tivat postavljena bomba, zbog čega je bio zatvoren tivatski aerodrom.
Prosečna zarada bez poreza i doprinosa (neto) u maju 2025. godine u Crnoj Gori iznosila je 1.014 evra, dok je prosečna bruto zarada bila 1.208 evra, saopštila je Uprava za statistiku Crne Gore (MONSTAT).
Crna Gora treba da uđe u Evropsku uniju i pored svih mana u tom savezu, jer je svaka druga alternativa lošija, ocijenila je za Newsmax Balkans televiziju nekadašnja crnogorska ministarka evropskih poslova Gordana Đurović.
Zamjenik ministra vanjskih poslova BiH (HDZ) Josip Brkić govorio je u emisiji Razumno sa Borisom Brezom o obaranju apelacije Slavena Kvačevića, izmjenama Izbornog zakona, ali i o diplomatskoj šteti koju BiH trpi zbog sastanka Zukana Heleza sa iranskim izaslanikom, te otkazivanja konferencije rabina.
Dervo Sejdić, koji je uz Jakoba Fincija, tužio i dobio spor protiv BiH pred Europskim sudom u Strasbourgu, govorio je u emisiji Razumno sa Borisom Brezom o tome zašto ova presuda nije provedena nakon 16 godina, te što misli o odbacivanju apelacije u predmetu Slaven Kovačević.
Komentari (0)