Olupina nemačkog vojnog broda izvađena iz Dunava, plovni put sve prohodniji
U toku je uklanjanje potopljene nemačke ratne flote iz Dunava kod Prahova, a pomoćnik ministra građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Aleksandar Banjac kaže da je izvađen još jedan, dok su dva broda potkopana kako bi se postigla određena kota nivoa Dunava potrebna za plovidbu.
Banjac je istakao da je drugi izvučeni brod minolovac dugačak 14 metara.
"Kada smo ronili, nismo mogli da vidimo ima li bilo kakve municije, a kada je izvučen, u pramcu su pronađena četiri sanduka sa municijom - tri ručne granate i puške", rekao je Banjac.
Navodi da je posao poveren Milenijum timu, sa kojim je potpisan ugovor na pet godina u vrednosti od 32 miliona dinara.
"Finansira ga delom Evropska unija, koja je dala bespovratni grant od 16 miliona evra, dok je 16 miliona evra kredit Evropske investicione banke", rekao je Banjac istakavši da je za sada planirano uklanjanje 21 broda.
Dugo se čekalo na rešenje problema Dunavske flote
Izvađeni brodovi se trenutno, prema njegovim rečima, nalaze u luci Prahovo i oni su posebno obezbeđeni, zbog municije koja još uvek nije kompletno uništena. Na pitanje zašto se toliko dugo čekalo na vađenje ratne flote koja je ostala nakon Drugog svetskog rata, Banjac kaže da su glavni razlozi napredak tehnologije uklanjanja, ali i povećan saobraćaj Dunavom.
"Dunav je jako značajan za privredu, zbog velikog prometa robe", rekao je on.
Pomoćnik ministra građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture naglasio je da je planirana rekonstrukcija luke Prahovo nakon deset godina, a da će tender za taj posao uskoro biti objavljen.
"Rekonstrukcijom je predviđeno proširenje kapaciteta same luke Prahova. Ona je prva ulazna luka u Srbiju, tako da je posao veoma značajan i za celu privredu", istakao je Banjac.
Kratko vreme za komplikovanu akciju
Direktor sektora za razminiranje Milenijum tima Vuk Radović kaže da brzina Dunava i nivo reke omogućavaju rad tri meseca godišnje - u avgustu, septembru i oktobru.
"Ako imamo sreće, moguć je rad i u novembru što se tiče fizičkog izvođenja posla", rekao je Radović.
On ističe da su oni pioniri u ovom poslu, koji pišu metodologiju i prave put za neke druge firme koje će se u budućnosti baviti ovim poslom.
"Nigde u svetu nemate situaciju da na nekom međunarodnom plovnom putu imate sistematski potopljena plovila sa sve eksplozivnim sredstvima na njima", rekao je Radović.
Veliki školski čas, održan je u Kragujevcu, sećanje na dan kada su pre 83 godine u Šumaricama Nemci streljali oko 3.000 nedužnih građana, među kojima je bilo i oko tri stotine đaka i nastavnika.
Objašnjava da je u pitanju komplikovan posao koji najpre mora proći bezbednosne procedure, a da je maksimalna vidljivost 30 centimentara.
"Kada se ta procedura završi, šaljemo ronioce i radimo istražno ronjenje. Imate brod na brodu, oni su uglavnom pod sedimentom koji je potrebno izvući pumpama. Ako je plovilo dugačko 70 metara, morate ga seći na delove", objašnjava Radović.
Suština je, kako kaže, čišćenje kote Dunava do nivoa 23.20 u odnosu na more, kako bi se oslobodio međunarodni plovni put na toj reci.
"Sve što je do te kote mi moramo da izvadimo napolje", rekao je Radović.
Biti ili ne biti, pitanje je sad. Januarski ispitni rok je odložen na većini fakulteta u Srbiji, a šta će biti sa početkom drugog polugodišta u srednjim i osnovnim školama? Vlada kaže - u ponedeljak su svi u klupama, a šta kažu prosvetari, roditelji i maturanti?
Vozač automobila "ford fokus" beogradskih registarskih oznaka udario je vozilom studentkinju Pravnog fakulteta koja je stajala na trotoaru za vreme protesta na raskrsnici Ruzveltove i Ulice kraljice Marije u Beogradu, nakon čega je pobegao, ali je ubrzo priveden.
Više javno tužilaštvo (VJT) u Beogradu preuzelo je na nadležnost slučaj protiv M. P. (37), vozača automobila koji je u Ruzveltovoj ulici tokom blokade saobraćaja udario i nosio devojku S. P. (20) na krovu vozila nekoliko metara, nakon čega je ona pala na asfalt, a on pobegao sa mesta incidenta.
Patrijarh srpski Porfirije posetio je u Kliničkom centru Srbije studentkinju Pravnog fakulteta Sonju Ponjavić, povređenu tokom blokade, i poželeo joj brzo ozdravljenje i potpuni oporavak po izlasku iz bolnice, saopštila je Srpska pravoslavna crkva.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) u Novom Sadu uhapsili su A. V. (2004) iz Temerina, zbog postojanja osnova sumnje da je učinio krivično delo izazivanje opšte opasnosti, saopštila je Policijska uprava Novi Sad.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se u Beogradu sa premijerom Mađarske Viktorom Orbanom i ministrom spoljnih poslova te zemlje Peterom Sijartom, a tema sastanka su geopolitička i regionalna pitanja, kao i jačanje saradnje dve zemlje u cilju pronalaženja rešenja na novonastale izazove.
Auto-moto savez Srbije upozorava vozače na opreznu vožnju zbog magle i moguće poledice, i dodaje da će poslednji dani zimskog raspusta doneti povremeno pojačan intenzitet saobraćaja na putevima koji vode sa naših skijališta i popularnih planinskih vrhova ka gradskim sredinama.
U Srbiji će tokom dana u severnim, zapadnim i centralnim delovima Srbije biti oblačno i hladno vreme, na jugozapadu, jugu i jugoistoku zemlje malo do umereno oblačno sa sunčanim intervalima, a u Timočkoj Krajini sunčano, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
Studenti i građani koji su im se pridružili protestovali su ispred zgrade Radio-televizije Srbije (RTS), a na skupu je učestvovalo, kako je saopštio Arhiv javnih skupova, između 53.000 i 55.000 ljudi.
Nastavničko veće Gimnazije u Čačku saopštilo je da je donelo odluku da od ponedeljka 20. januara potpuno obustavi nastavu, zbog napada maskiranih napadača na profesora te škole i njegovu porodicu.
Svaka peta mlada osoba u EU redovno i prekomerno pije alkohol, a prema istraživanju Instituta "Batut", iz 2022. godine, u Srbiji sedam odsto mladih redovno konzumira alkoholna pića. Najmlađi lečeni alkoholičar ima 12 godina.
Komentari (0)