Olupina nemačkog vojnog broda izvađena iz Dunava, plovni put sve prohodniji
U toku je uklanjanje potopljene nemačke ratne flote iz Dunava kod Prahova, a pomoćnik ministra građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Aleksandar Banjac kaže da je izvađen još jedan, dok su dva broda potkopana kako bi se postigla određena kota nivoa Dunava potrebna za plovidbu.
Banjac je istakao da je drugi izvučeni brod minolovac dugačak 14 metara.
"Kada smo ronili, nismo mogli da vidimo ima li bilo kakve municije, a kada je izvučen, u pramcu su pronađena četiri sanduka sa municijom - tri ručne granate i puške", rekao je Banjac.
Navodi da je posao poveren Milenijum timu, sa kojim je potpisan ugovor na pet godina u vrednosti od 32 miliona dinara.
"Finansira ga delom Evropska unija, koja je dala bespovratni grant od 16 miliona evra, dok je 16 miliona evra kredit Evropske investicione banke", rekao je Banjac istakavši da je za sada planirano uklanjanje 21 broda.
Dugo se čekalo na rešenje problema Dunavske flote
Izvađeni brodovi se trenutno, prema njegovim rečima, nalaze u luci Prahovo i oni su posebno obezbeđeni, zbog municije koja još uvek nije kompletno uništena. Na pitanje zašto se toliko dugo čekalo na vađenje ratne flote koja je ostala nakon Drugog svetskog rata, Banjac kaže da su glavni razlozi napredak tehnologije uklanjanja, ali i povećan saobraćaj Dunavom.
"Dunav je jako značajan za privredu, zbog velikog prometa robe", rekao je on.
Pomoćnik ministra građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture naglasio je da je planirana rekonstrukcija luke Prahovo nakon deset godina, a da će tender za taj posao uskoro biti objavljen.
"Rekonstrukcijom je predviđeno proširenje kapaciteta same luke Prahova. Ona je prva ulazna luka u Srbiju, tako da je posao veoma značajan i za celu privredu", istakao je Banjac.
Kratko vreme za komplikovanu akciju
Direktor sektora za razminiranje Milenijum tima Vuk Radović kaže da brzina Dunava i nivo reke omogućavaju rad tri meseca godišnje - u avgustu, septembru i oktobru.
"Ako imamo sreće, moguć je rad i u novembru što se tiče fizičkog izvođenja posla", rekao je Radović.
On ističe da su oni pioniri u ovom poslu, koji pišu metodologiju i prave put za neke druge firme koje će se u budućnosti baviti ovim poslom.
"Nigde u svetu nemate situaciju da na nekom međunarodnom plovnom putu imate sistematski potopljena plovila sa sve eksplozivnim sredstvima na njima", rekao je Radović.
Veliki školski čas, održan je u Kragujevcu, sećanje na dan kada su pre 83 godine u Šumaricama Nemci streljali oko 3.000 nedužnih građana, među kojima je bilo i oko tri stotine đaka i nastavnika.
Objašnjava da je u pitanju komplikovan posao koji najpre mora proći bezbednosne procedure, a da je maksimalna vidljivost 30 centimentara.
"Kada se ta procedura završi, šaljemo ronioce i radimo istražno ronjenje. Imate brod na brodu, oni su uglavnom pod sedimentom koji je potrebno izvući pumpama. Ako je plovilo dugačko 70 metara, morate ga seći na delove", objašnjava Radović.
Suština je, kako kaže, čišćenje kote Dunava do nivoa 23.20 u odnosu na more, kako bi se oslobodio međunarodni plovni put na toj reci.
"Sve što je do te kote mi moramo da izvadimo napolje", rekao je Radović.
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
17:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-NEPOZNATE PRICE PRIRODE
Nepoznate priče prirode je dokumentarni serijal koji istražuje netaknutu lepotu prirodnih predela Srbije, otkrivajući skrivene tajne, jedinstvenu floru i faunu, kao i živote ljudi koji ih okružuju.
dokumentarni
17:30
PROZORI BALKANA BEST I
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
18:00
PRESEK 3
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
19:00
STAV NEDELJE
Klasična forma intervjua sa ključnim akterima iz sveta politike, biznisa i društva. Otkrivamo manje poznate aspekte aktuelnih događaja i donosimo dublji uvid u najvažnije izazove i prilike današnjice. “Stav nedelje” postavlja prava pitanja i insistira na odgovorima koje nećete čuti nigde drugde.
specijal
19:30
DOKUMENTARNI PROGRAM-SPOMENICI SRBIJE ( R )
Naš dokumentarni program otvara vrata u svet prošlosti, sadašnjosti i budućnosti Srbije i Balkana
Rektor Univerziteta u Beogradu prof. dr Vladan Đokić izašao je posle skoro dva i po sata iz Uprave kriminalističke policije, gde je bio pozvan u svojstvu građanina radi prikupljanja obaveštenja u predistražnom postupku zbog krivičnog dela zloupotreba službenog položaja.
Televizija Newsmax Balkans se pridružila apelu televizije Euronews Srbija koja je u saopštenju zatražila da se omogući rad Radio televizije Srbije (RTS), čije zgrade u Beogradu su blokirane od ponedeljka uveče.
Cene goriva u državama bivše Jugoslavije drastično variraju. Na osnovu najnovijih cena goriva i zvaničnih podataka o prosečnim neto zaradama, izračunali smo koliko litara benzina i dizela vozači mogu da kupe za jednu prosečnu platu u svojoj državi.
Dečak Marek iz Bačkog Petrovca četvrtu godinu zaredom pred Vaskrs, uz pomoć mame i bake, organizuje humanitarnu akciju prodaje kolača. Ove godine prikupljeni novac doniraće Teodori povređenoj u padu nadstrešnice u Novom Sadu 1. novembra 2024. godine.
I dalje traje blokada zgrada Radio-televizije Srbije u Beogradu, u Takovskoj i Aberdarevoj ulici i na Košutnjaku. RTS prilagođava programsku šemu zbog otežanih okolnosti rada uz reči da rade "u do sada najtežim uslovima".
U Skupštini Kosova poslanicima su danas potvrđeni mandati, ali je sednica ponovo prekinuta nakon dva neuspešna pokušaja izbora kandidatkinje Samoopredeljenja za predsednicu parlamenta Aljbuljene Hadžiju.
Ministarstvo spoljnih poslova Srbije izrazilo je duboku zabrinutost zbog višednevne blokade RTS, smatrajući da je to ozbiljan napad na slobodu medija i pravo na informisanje, zbog čega poziva međunarodne organizacije i institucije da pruže podršku slobodi medija u Srbiji i osude pritisak i blokade.
Direktor Kancelarije za KiM Petar Petković ukazao je da je, na današnji dan, pre tačno 12 godina, potpisan Prvi sporazum o principima normalizacije odnosa Beograda i Prištine, poznat i kao Briselski sporazum i naglasio da se EU, kao garant potpisanog, ne angažuje da Prištinu "privoli na poštovanje".
Na svim auto-putevima i magistralnim putnim pravcima očekuju se povremeni talasi pojačanog saobraćaja, s obzirom na to da će mnogi krenuti ka odredištima na kojima će provesti praznične, uskršnje dane, saopštio je Auto-moto savez Srbije.
Studenti i građani koji ih podržavaju peti dan blokiraju zgrade Radio-televizije Srbije u Takovskoj, Aberdarevoj ulici i na Košutnjaku. Javni servis nije emitovao Jutarnji program, a neće biti ni prenosa ponoćne i jutarnje liturgije povodom Uskrsa.
U Srbiji će biti pretežno sunčano, osim na istoku i jugoistoku Srbije gde se uz promenljivu oblačnost još ponegde očekuje kratkotrajna kiša ili pljusak, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
Veliki doček priređen je za studente koji su biciklima išli od Novog Sada do Strazbura kako bi skrenuli pažnju evropskih zvaničnika, kao i cele javnosti, na dešavanja u Srbiji prethodnih meseci.
Komentari (0)