Predsednik Paraolimpijskog komiteta: Budžet smanjen u poslednje četiri godine, sredstva 12 puta manja nego kod Hrvata

Budžet Paraolimpijskog komiteta smanjen je u prethodne četiri godine, naša sredstva 12 su puta manja nego kod Hrvata. Ovo nije seoski fudbalski klub, brinemo o 17 saveza, o hiljadu sportista, kaže predsednik Paraolimpijskog komiteta i gost Sinteze Zoran Mićović.

Autor:  

Newsmax Balkans

|  

04.12.2024. 22:57

Predsednik Paraolimpijskog komiteta: Budžet smanjen u poslednje četiri godine, sredstva 12 puta manja nego kod Hrvata

Prema nezvaničnim podacima, u Srbiji živi oko 800.000 osoba sa invaliditetom.

Osobe sa invaliditetom spadaju u kategoriju marginalizovanih i najranjivijih. Izložene su predrasudama, a članovi porodica ih često skrivaju. Ipak, invaliditet ne bi trebalo da bude prepreka u ostvarivanju želja i ciljeva.

"Osobe sa invaliditetom nisu osobe sa posebnim potrebama. Potrebe su im iste, a mi treba da im pomognermo da ostvare svoje ciljeve", istakao je gost Sinteze.

Najveće prepreke

U Skupštini je nedavno održana sednica parlamenta Grupe za unapređenje osoba sa invaliditetom povodom koje je naš sagovornik istakao da je iznenađen jer se na sednici apostrofirala priča o pristupačnosti samo u skupštini.

"Život je svuda, ne samo u skupštini, treba razmišljati o životu tih ljudi na fakultetima, u restoranima, na železničkoj stanici, u pošti. Tu treba da se ugledamo na zapadnu Evropu", pojasnio je gost Sinteze.

Predsednik Paraolimpijskog komiteta je istakao da je mukotrpan, ali častan posao pomoći tim osobama da dođu do boljih uslova i da im se pokaže da nema granica.

"Neophodno je da im se pokaže da treba aktivno da se uključe u život. Međutim, da bi to uspelo, mnogo faktora treba da se promeni, a jedan od najvažnijih je pitanje arhitektonskih barijera. Ljudi se nisu brinuli o tome da neko sa invaliditetom treba da uđe u autobus, poštu, metro, hotel. Imamo Zakon o profesionalnoj rehabilitaciji koji je zastareo, a poslodavcima se više isplati da plate kaznu nego da zaposle osobe sa invaliditetom", istakao je on. 

Svetli primeri

Mićović ističe da uspesi paraolimpijaca treba da budu lajtmotiv svima u toj kategoriji.

"Sportisti su najbolji promoteri države u svetu, po tome se meri uspeh jedne zemlje. Na nama je da pokažemo jednu lepu priču o tome", konstatovao je sagovornik Newsmax Balkans.

Istakao je da bi najbolje bilo kada bi se svetli primeri iz sveta brzo prenosili u Srbiju.

"Savremeni svet i države u usponu, Kina pre svega, veliku pažnju obraćaju na to, odnosno na rešavanje tih problema", izneo je Mićović.

Nedostatak sredstava

Govoreći o budžetu za Paraolimpijski komitet, naš sagovornik ističe da finansije nisu porasle u prethodne četiri godine, već da su smanjene.

"Ta sredstva su 12 puta manja nego kod Hrvata. S tim uglavnom možemo da obezbedimo da sportisti otputuju. Međutim, nekada ne možemo da pošaljemo sportiste na kvalifikaciju jer nemamo sredstva", naveo je Mićović.

Dodao je i da je neophodno da se neko ozbiljno pozabavi time.

"Trebalo bi da dobijemo značajna sredstva. Ovo nije seoski fudbalski klub, brinemo o 17 saveza, o hiljadu sportista", pojasnio je gost Sinteze.

 

Naš sagovornik istakao je da je na jednom seminaru Međunarodnog paraolimpijskog komiteta došao do informacije da je 6,1 puta skuplje stvoriti sportistu šampiona u paraolimpizmu.

"To je skup sport, troškovi su veliki, da ne govorimo o rekvizitima. Kolica za ozbiljne šampione u inostranstvu koštaju osam puta više nego naša. Kod nas se jednom nabavi puška za streljanu i ne menja se", istakao je.

Govoreći o finansijskim nedostacima, istakao je da su pomoćna sredstva bolja, a ujedno i rezultati, što je država moćnija.

"To treba lokalne samouprave da rešavaju, to neće odozgo rešavati", istakao je Mićović.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)