Gosti Newsmax Balkans o hapšenju Grčića i 14 osumnjičenih: Kazna zatvora od dve do 15 godina, pratiti tokove novca

U Beogradu je uhapšeno 15 osoba zbog postojanja osnova sumnje da su zloupotrebili službeni položaj u vezi sa javnim nabavkama za javno preduzeće Elektroprivreda Srbije (EPS). Advokatica Jovana Zečević kaže za Newsmax Balkans da je predviđena kazna za ta dela od dve do 15 godina zatvora.

Autor:  

Newsmax Balkans

|  

12.02.2025. 21:28

Gosti Newsmax Balkans o hapšenju Grčića i 14 osumnjičenih: Kazna zatvora od dve do 15 godina, pratiti tokove novca

Među uhapšenima je i bivši direktor EPS Milorad Grčić, koji je aktuelni predsednik opštine Obrenovac.

Sumnja se da je ova grupa oštetila to javno preduzeće za blizu milion evra i pribavila protivpravnu imovinsku korist. 

Advokatica Zečević rekla je za našu televiziju da se nada da će se otvoriti još ovakvih slučajeva, i to ne samo u Beogradu, već i po dubini Srbije, kako je najavljeno. 

Printscreen: Newsmax BalkansAdvokatica Jovana Zečević

"Volela bih da se sve što je moguće u ovom trenutku uradi kako bi se stalo na put korupciji, i krenulo u sistemsko čišćenje. Morate da imate dokaze za koje se nadam da su prethodnih meseci prikupljani. Da je postojalo praćenje toka novca, da postoje materijalni dokazi. U pitanju su gomile i gomile pisane dokumentacije, koja pokazuje kako je došlo do pribavljanja enormne količine novca, koji nije otišao u tokove EPS, već u lične džepove. Od tog novca kupili su katastrofalan broj nekretnina, zlata, torbica", navela je Zečević.

Pitanje je, dodala je, kako je taj novac raspoređen.

"Ko zna koja količina novca je sklonjena, ali je praćenje toka novca ključna stvar da biste došli do onoga što je cilj, a to je najpre donošenje rešenja o privremenom oduzimanju imovine, a zatim i trajnom, ako se utvrdi njihova krivična odgovornost", objasnila je ona. 

Razbijanje kriminalnih organizacija kroz tokove novca

Za korupciju se kaže da je ona kancer društva, koja izjeda sve društvene institucije. Žarko Popović, nekadašnji načelnik Odeljenja za krivične delikte u Beogradu kaže za Newsmax Balkans da se korupciji ora pristupiti na sistemski i organizovan način. 

"Amerika je 1974. godine donela takozvani Rikov zakon koji je podrazumevao razbijanje kriminalnih grupa, ili mafije, kako se to popularno kaže, kroz praćenje kretanja toka novca - gde se ulaže, način na koji se dolazi do njega. Za nekoliko meseci je u Njujorku razbijeno pet mafijaških porodica", ispričao je Popović. 

Printscreen: Newsmax BalkansŽarko Popović

Kako je dodao, ne samo da su krivično-pravno bili procesuirani, već im je sva imovina, stečena od tog novca, bila oduzeta. 

"Najvažnije je da su ljudi koji su 'pali', a dobili sankcije od 150 godina zatvora, prijavili kao svedoci saradnici u postupku. Tako se razbije ta grupa na paramparčad sa svih strana. Takvu vrstu zakona Srbija mora da implementira, ali kroz sistem, nezavisno od volje neke političke partije", istakao je naš sagovonik.    

Dodao je da je potrebno primeniti zakon poput Rikovog i u Srbiji. 

"Ako smo mogli da implementiramo, izvinite na izrazu, kretenske zakone, onda mogu da se primene i zakoni poput Rikovog", istakao je Popović.

"Ozbiljna krivična dela"

Advokatica je objasnila da su kazne za krivična dela za koja se sumnjiče uhapšeni -zatvorske, i da idu u rasponu od dve, tri godine, pa do 12 ili 15.

"To zavisi od sticaja više krivičnih dela. Reč je o ozbiljnim krivičnim delima za koje mora da postoji i ozbiljna dokumentacija, pored praćenih razgovora, telefona, transfera novca, pisane dokumentacije", navela je naša sagovornica. 

Značaj javnosti u postupku

Gosti Newsmax Balkans saglasni su i da javnost u ovom postupku ima veoma značajnu ulogu. 

"Javnost u postupku je jako bitna, da novinari sa stručnog aspekta komentarišu te stvari. Naša policija i tužilaštvo su osposobljeni na jako niskom nivou, zato društvena klima mora da se promeni, mora ceo sistem da se menja. Sumnjam u validan ishod celog postupka, jer će se sve to na sudu razvodniti i ubaciće se virus politike, što je najgore", naveo je Popović.

Advokatica je istakla da se sistem pritiska javnosti, kao u slučaju pada nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu, treba primeniti i u ovoj situaciji.

"Poverenje u pravosudni sistem je poljuljano, činjenicom da morate da vršite pritisak da biste došli do dokaza. Od pravosudnih organa očekujete da su to oni organi koji na osnovu svog znanja sprovode tu istragu zakonito i najbolje moguće", rekla je Zečević.

Žarko Popović istakao je da je problem naše države nekompetencija i gašenje pravih vrednosti.

"Vladavina prava je postala demagogija", istakao je naš sagovornik. 

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)