(FOTO) Proslava Dana državnosti u Orašcu: "Srbija će ostati slobodna i neutralna"
Centralna državna ceremonija povodom Dana državnosti održana je u Orašcu, a predvodio ju je odlazeći predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević, kao izaslanik predsednika Republike, i predsednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković.
Na početku je održan pomen za ustanike koji su na Sretenje 1804. godine podigli Prvi srpski ustanak, a koji je održao mitropolit šumadijski Jovan. Vučević i Višković potom su položili vence na spomenik vođi Prvog srpskog ustanka Karađorđu, a usledilo je intoniranje himne Bože pravde.
Obeležavanju Dana državnosti prisustvovali su predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić, kao i ministri odbrane Bratislav Gašić, informisanja i telekomunikacija Dejan Ristić, ministar poljoprivrede Aleksandar Martinović, ministar kulture Nikola Selaković, ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović, ministarka za brigu o porodici i demografiju Milica Đurđević Stamenkovski.
Prisustvovali su i ministarka privrede Adrijana Mesarović, ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Tomislav Žigmanov, ministar za brigu o selu Milan Krkobabić, ministarka nauke Jelena Begović, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nemanja Starović.
Svečanosti su prisustvovali i gosti iz regiona, među kojima su bili predsednik Skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić i ministri u Vladi Republike Srpske, ali predstavnici diplomatskog kora i crkveni velikodostojnici. Srbija i Republika Srpska danas obeležavaju Dan državnosti - Sretenje, u spomen na početak Prvog srpskog ustanka 15. februara 1804. godine u Orašcu i proglašenje Sretenjskog Ustava Kneževine Srbije 15. februara 1835. godine.
Vučević: Srbija nikada neće priznati otimanje svoje teritorije
Obraćajući se prisutnima, Vučević je poručio da će Srbija ostati slobodarska i neutralna, iako to mnogima ne odgovara, kao i da je otvaranje dijaloga po brojnim pitanjima jedini put koji može da nas izvede iz bilo koje društvene krize.
Vučević je naveo da međusobno poštovanje i uvažavanje opštih interesa moraju biti temelj na kojem možemo da gradimo budućnost.
"Mnogima danas ne odgovara slobodarska i neutralna Srbija, a ja im sa ovog mesta poručujem da će Srbija to ostati jer to želi većina njenih građana. Ma kakve pritiske nam pravili, Srbija nikada neće priznati otimanje svoje teritorije, Kosova i Metohije, niti će ugroziti svoje prijateljstvo sa tradicionalnim saveznicima. To je zavet Karađorđevih ustanika, to je dug koji svi imamo prema slobodi", naglasio je Vučević.
Višković: Sloboda je svetinja
Višković je u svom obraćanju istakao da je sloboda svetinja srpskog naroda, sveta reč i zavet, a da je "pelcer slobode" srpskog naroda krenuo iz Orašca pre 221 godinu.
"Mi iz Republike Srpske najbolje znamo kako smo krajem prošlog veka skupo platili slobodu opstanka Srba na prostorima Bosne i Hercegovine", rekao je Višković.
Zahvalio je predsednicima Srbije i Republike Srpske Aleksandru Vučiću i Miloradu Dodiku što su prošlog leta na Svesrpskom saboru, donoseći Deklaraciju o pravima i slobodama srpskog naroda, utemeljili da Sretenje bude zajednički praznik, Dan državnosti Srbije i Republike Srpske.
Tokom današnje ceremonije upriličen je odgovarajući kulturno-umetnički program.
Za kraj svečanosti, hor je izveo numeru "Ovo je Srbija".
Na Sretenje 1804. godine, ustanici predvođeni Đorđem Petrovićem Karađorđem doneli su na zboru u Orašcu odluku o početku Prvog srpskog ustanka. Neposredan povod za Karađorđevu bunu, izbijanje Prvog srpskog ustanka bila je Seča knezova, kada su dahije krenule u sistematsko uklanjanjanje, likvidaciju, istaknutijih Srba, a tokom januara i februara te godine ubijeno je više od sedamdeset osoba iz reda najugledniji među Srbima na prostoru pašaluka.
U Srbiji i Republici Srpskoj 15. februar obeležava se kao Dan državnosti - Sretenje. Dan državnosti Srbije je kao državni praznik u našoj zemlji uveden 10. jula 2001, a slavi se od 15. februara 2002. godine.
U Ambasadi Srbije u Atini održan je svečani prijem povodom Dana državnosti Republike Srbije, kojem je prisustvovalo 40 ambasadora, veliki broj diplomata, kao i zvanice iz sveta grčke politike, privredei i javnog života.
U narednih nekoliko godina ustanici su porazili otomanske snage i oslobodili gotovo celu teritoriju tadašnjeg Beogradskog pašaluka, čime je počelo stvaranje srpske države.
Sudbinu Prvog srpskog ustanka odrediće ishod sporazuma koji je Rusija, suočena sa invazijom Napoleona, sklopila sa Turskom, u Bukureštu, maja 1812. godine.
Prvi srpski ustanak ugušen je oktobra 1813. Karađorđe i drugi srpski prvaci, uz mnoštvo naroda, prebegli su u Austriju.
U Kragujevcu je 15. februara, 31 godinu kasnije, 1835. godine, donet Sretenjski ustav, prvi ustav Kneževine Srbije koji je bio jedan od najdemokratskijih ustava tog vremena.
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
dokumentarni
06:00
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
06:30
DOKUMENTARNI PROGRAM-NEWSMAX ORIGINALS ( R )
,,Newsmax Originals’’ je serijal koji donosi najvažnije priče i događaje iz savremene američke istorije, pružajući gledaocima jedinstven uvid u teme koje su oblikovale Sjedinjene Američke Države i njihov uticaj na svet.
dokumentarni
07:00
SINTEZA ( R )
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
08:00
TRAŽIM REČ ( R )
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
09:30
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
Urbanističke inspektorke izvršile su inspekcijski nadzor i utvrdile nepravilnosti u tehničkoj dokumentaciji na osnovu koje je izdata građevinska dozvola za gradilište u Ulici kneza Miloša broj 42, potvrđeno je za Newsmax Balkans.
Veliki šumski požar koji je izbio u sredu uveče u šumovitom području Glikadija na severnom egejskom ostrvu Tasos nastavio je da gori i u četvrtak, a situacija, prema izveštajima, opisana kao teška.
Iza protesta u Srbiji stoji Evropska unija. Iz njihovih centara se finansira sve što se dešava. Cilj je destabilizacija Srbije čime se pod kontrolu stavljaju i ostali srpski prostori. Destabilizacija u BiH je koordinisana usko sa svim što se dešava kod nas, izjavio je advokat Goran Petronijević.
U Užicu je održan protest ispred Gradske uprave zbog određivanja jednomesečnog pritvora za sedmoro građana koji su osumnjičeni za napad na pripadnike policije tokom blokade saobraćajnica, nakon čega je ponovo blokiran magistralni put Užice-Zlatibor.
Vatra je opustošila nekoliko sela u Topličkom okrugu, na jugu Srbije. Izgorele su kuće, traktori, stoka, a mnogi meštani ovih sela ostali su bez ičega. U suzama su za Newsmax Balkans ispričali da je u trenu nestalo sve što su godinama i decenijama stvarali.
Ana Ilić (33) iz Vatrogasno-spasilačke jedinice iz Niša osvojila je prvo mesto među ženama na takmičenju "Najjači vatrogasac-spasilac" održanom u Sankt Peterburgu. Ana je za Newsmax Balkans govorila kako je postala prva žena vatrogasac u Nišu i kako je vatrogastvo od hobija postalo njeno zanimanje.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da država nikada neće dati "zeleno svetlo" policiji da oštrije reaguje prema onima koji blokiraju, već samo uz minimalnu upotrebu sile i u krajnjoj nuždi.
Bivši ministar spoljnih poslova Goran Svilanović rekao je u emisiji GrađaNIN, govoreći o trenutnoj situaciji u društvu, da smo svi zaglavljeni u političkoj situaciji, za koju je ocenio da je komplikovana.
Studenti i građani blokirali su saobraćaj na Autokomandi u Beogradu, a blokade su održane i u Užicu, Novom Sadu, Nišu, Boru, Čačku, Zrenjaninu i još nekoliko gradova Srbije.
Profesor Pravnog fakulteta Vladan Petrov kazao je za Newsmax Balkans da Rezolucija o Srebrenici spada u domen tzv. kulture sećanja, pa se kao takva usvaja u Generalnoj skupštini UN po olakšanoj proceduri, a uz to nema obavezujuće dejstvo prema međunarodnom pravu.
Evropska komisija objavila je novi izveštaj o vladavini prava u Srbiji, sa lošijom ocenom u odnosu na prethodne. Predsednik Građanskog demokratskog foruma Zoran Vuletić istakao je za Newsmax Balkans da se u Srbiji reforme ne sprovode i da je put ka Evropskoj uniji zatvoren.
U Srbiji su gotovo svakodnevni slučajevi nestalih osoba, a nažalost, nije retkost da porodice danima, pa i godinama čekaju na bilo kakvu informaciju o svojim bližnjima. Takođe, svedoci smo brojnih nestanaka koji nikada nisu rešeni.
Štrajkački odbor zaposlenih Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu saopštio je da je većinom glasova odlučio da obustavi štrajk započet 5. maja i da, kako se navodi, borbu za dobrobit društva nastavi drugim oblicima društvenog i profesionalnog delovanja.
Komentari (0)