(FOTO) Proslava Dana državnosti u Orašcu: "Srbija će ostati slobodna i neutralna"
Centralna državna ceremonija povodom Dana državnosti održana je u Orašcu, a predvodio ju je odlazeći predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević, kao izaslanik predsednika Republike, i predsednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković.
Na početku je održan pomen za ustanike koji su na Sretenje 1804. godine podigli Prvi srpski ustanak, a koji je održao mitropolit šumadijski Jovan. Vučević i Višković potom su položili vence na spomenik vođi Prvog srpskog ustanka Karađorđu, a usledilo je intoniranje himne Bože pravde.
Obeležavanju Dana državnosti prisustvovali su predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić, kao i ministri odbrane Bratislav Gašić, informisanja i telekomunikacija Dejan Ristić, ministar poljoprivrede Aleksandar Martinović, ministar kulture Nikola Selaković, ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović, ministarka za brigu o porodici i demografiju Milica Đurđević Stamenkovski.
Prisustvovali su i ministarka privrede Adrijana Mesarović, ministar za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog Tomislav Žigmanov, ministar za brigu o selu Milan Krkobabić, ministarka nauke Jelena Begović, ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Nemanja Starović.
Svečanosti su prisustvovali i gosti iz regiona, među kojima su bili predsednik Skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić i ministri u Vladi Republike Srpske, ali predstavnici diplomatskog kora i crkveni velikodostojnici. Srbija i Republika Srpska danas obeležavaju Dan državnosti - Sretenje, u spomen na početak Prvog srpskog ustanka 15. februara 1804. godine u Orašcu i proglašenje Sretenjskog Ustava Kneževine Srbije 15. februara 1835. godine.
Vučević: Srbija nikada neće priznati otimanje svoje teritorije
Obraćajući se prisutnima, Vučević je poručio da će Srbija ostati slobodarska i neutralna, iako to mnogima ne odgovara, kao i da je otvaranje dijaloga po brojnim pitanjima jedini put koji može da nas izvede iz bilo koje društvene krize.
Vučević je naveo da međusobno poštovanje i uvažavanje opštih interesa moraju biti temelj na kojem možemo da gradimo budućnost.
"Mnogima danas ne odgovara slobodarska i neutralna Srbija, a ja im sa ovog mesta poručujem da će Srbija to ostati jer to želi većina njenih građana. Ma kakve pritiske nam pravili, Srbija nikada neće priznati otimanje svoje teritorije, Kosova i Metohije, niti će ugroziti svoje prijateljstvo sa tradicionalnim saveznicima. To je zavet Karađorđevih ustanika, to je dug koji svi imamo prema slobodi", naglasio je Vučević.
Višković: Sloboda je svetinja
Višković je u svom obraćanju istakao da je sloboda svetinja srpskog naroda, sveta reč i zavet, a da je "pelcer slobode" srpskog naroda krenuo iz Orašca pre 221 godinu.
"Mi iz Republike Srpske najbolje znamo kako smo krajem prošlog veka skupo platili slobodu opstanka Srba na prostorima Bosne i Hercegovine", rekao je Višković.
Zahvalio je predsednicima Srbije i Republike Srpske Aleksandru Vučiću i Miloradu Dodiku što su prošlog leta na Svesrpskom saboru, donoseći Deklaraciju o pravima i slobodama srpskog naroda, utemeljili da Sretenje bude zajednički praznik, Dan državnosti Srbije i Republike Srpske.
Tokom današnje ceremonije upriličen je odgovarajući kulturno-umetnički program.
Za kraj svečanosti, hor je izveo numeru "Ovo je Srbija".
Na Sretenje 1804. godine, ustanici predvođeni Đorđem Petrovićem Karađorđem doneli su na zboru u Orašcu odluku o početku Prvog srpskog ustanka. Neposredan povod za Karađorđevu bunu, izbijanje Prvog srpskog ustanka bila je Seča knezova, kada su dahije krenule u sistematsko uklanjanjanje, likvidaciju, istaknutijih Srba, a tokom januara i februara te godine ubijeno je više od sedamdeset osoba iz reda najugledniji među Srbima na prostoru pašaluka.
U Srbiji i Republici Srpskoj 15. februar obeležava se kao Dan državnosti - Sretenje. Dan državnosti Srbije je kao državni praznik u našoj zemlji uveden 10. jula 2001, a slavi se od 15. februara 2002. godine.
U Ambasadi Srbije u Atini održan je svečani prijem povodom Dana državnosti Republike Srbije, kojem je prisustvovalo 40 ambasadora, veliki broj diplomata, kao i zvanice iz sveta grčke politike, privredei i javnog života.
U narednih nekoliko godina ustanici su porazili otomanske snage i oslobodili gotovo celu teritoriju tadašnjeg Beogradskog pašaluka, čime je počelo stvaranje srpske države.
Sudbinu Prvog srpskog ustanka odrediće ishod sporazuma koji je Rusija, suočena sa invazijom Napoleona, sklopila sa Turskom, u Bukureštu, maja 1812. godine.
Prvi srpski ustanak ugušen je oktobra 1813. Karađorđe i drugi srpski prvaci, uz mnoštvo naroda, prebegli su u Austriju.
U Kragujevcu je 15. februara, 31 godinu kasnije, 1835. godine, donet Sretenjski ustav, prvi ustav Kneževine Srbije koji je bio jedan od najdemokratskijih ustava tog vremena.
Strogo poverljivo nudi dubinski prikaz jedne od najintrigantnijih faza regionalne istorije, pružajući uvid u prošlost koja i dalje ima snažan uticaj na savremeno društvo.
dokumentarni
12:00
PRESEK 1
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
13:00
NAŠA PRIČA 1. DEO
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
specijal
14:00
SINTEZA ( R )
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
15:00
PRESEK 2
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
15:30
NAŠA PRIČA 2. DEO
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
U akciji suzbijanja nelegalne gradnje uhapšeno je šest osoba, za koje postoji osnovana sumnja da su izgradili četiri stambena objekta na Ledinama u Beogradu, bez prethodno izdate građevinske dozvole.
Muškarac koji je osam sati bio zatrpan u kanalu u selu Petka kod Lazarevca izvučen je i prebačen je u bolnicu, potvrdio je ministar policije Ivica Dačić na svom Instagram nalogu.
Bivši sekretar Sekretarijata za poslove legalizacije u Beogradu Nemanja Stajić uhapšen je zbog sumnje da je odobrio ozakonjenje niza nelegalno izgrađenih objekata i protivpravno prisvojio 6,5 miliona evra, izjavio je glavni tužilac Višeg javnog tužilaštva Nenad Stefanović.
Bivši sekretar Sekretarijata za poslove legalizacije u Beogradu Nemanja Stajić uhapšen je zbog sumnje da je odobrio ozakonjenje niza nelegalno izgrađenih objekata. Pripadnici UKP-a su po nalogu VJT u Beogradu priveli i Novaka Stajića, njegovog brata. U toku je hapšenje i više investitora.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je, gostujući na TV Insajder, da na nadstrešnici na Železničkoj stanici u Novom Sadu nije izvršena rekonstrukcija u konstrukcionom smislu.
Javno komunalno preduzeće "Pogrebne usluge" uputilo je apel Beograđanima da u subotu, kada Srpska pravoslavna crkva obeležava Velike (zimske) zadušnice kao dan posvećen upokojenima, na groblje odlaze koristeći gradski prevoz, a ne svojim automobilima.
Policija u Beogradu identifikovala je i pronašla E. C. (31) koji se sumnjiči da je 19. februara ove godine podesnim predmetom razbio staklo na objektu Studentskog kulturnog centra (SKC).
Dve osobe su ranjene tokom noći u pucnjavi koja se dogodila nešto posle tri sata u jednom restoranu u Knez Danilovoj ulici u beogradskoj opštini Palilula, potvrđeno je Tanjugu u MUP.
Uprava kriminalističke policije je po nalogu Višeg javnot tužilaštva u Nišu počela sa pretresima i privođenjima osumnjičenih na više lokacija u Nišu u nastavku akcije borbe protiv korupcije, javlja Radio-televizija Srbije (RTS).
Iz Auto-moto saveza Srbije (AMSS) poručuju da će u petak vožnja u toplijem delu dana, između 10 i 18 časova, biti bezbednija s obzirom na manji rizik od mraza i zaleđenih deonica.
U Srbiji će, nakon hladnog jutra, tokom dana biti sunčano i malo toplije uz slab i promenljiv vetar i temperaturama od minus 12 do šest stepeni, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
Studenti u blokadi emitovali su u četvrtak uveče na svom Jutjub kanalu svoju prvu epizodu informativne emisije "Oseti nešto, Srbijo". Kako su naveli, oni preuzimaju izveštavanje, pošto je javni servis, Radio-televizija Srbije, nestao.
Srbija je odavno zrela za reforme i studentski pokret je otvorio nadu za to. Studentski protesti su energija za reformu koja Srbiji zaista treba, podsetili su nas na patriotizam, solidarnost, jednakost, izjavio je predsednik Foruma za etničke odnose Dušan Janjić.
Komentari (0)