Na današnji dan pre 26 godina ubijen Slavko Ćuruvija: Pripadnici Državne bezbednosti osuđeni, pa oslobođeni krivice

Na današnji dan, 11. aprila 1999. godine, u Svetogorskoj ulici u Beogradu ubijen je Slavko Ćuruvija, novinar i vlasnik listova Dnevni telegraf i Evropljanin.

Autor:  

M. K.

|  

11.04.2025. 07:50

Na današnji dan pre 26 godina ubijen Slavko Ćuruvija: Pripadnici Državne bezbednosti osuđeni, pa oslobođeni krivice

Ćuruvija je na Uskrs ubijen u haustoru zgrade u kojoj je stanovao, u centru Beograda. Ubica je iz pištolja marke "škorpion" pucao u Ćuruviju s leđa. Tom prilikom u vlasnika Dnevnog telegrafa ispaljeno je 17 metaka, a zatim je ubica pobegao u nepoznatom pravcu. Tog 11. aprila sa Ćuruvijom se nalazila i njegova nevenčana supruga Branka Prpa.

Istraga i suđenja

Istražni i sudski proces trajao je više od dve decenije. U februaru 2024. godine Apelacioni sud oslobodio je okrivljene Radomira Markovića, Milana Radonjića, Miroslava Kuraka i Ratka Romića, iako su prethodno prvostepenom presudom bili osuđeni na ukupno 100 godina zatvora.

Podsećamo, krajem 2000. godine u medijima se pojavio dokument pod nazivom Dosije "Ćuran", koji je otkrio da je Ćuruviju pratila Državna bezbednost (DB), kao i da je pratnja obustavljena neposredno uoči ubistva.

Istražne radnje započete su 2001. godine, za vreme vlade premijera Zorana Đinđića. Početkom 2013. formirana je Komisija za istraživanje ubistava novinara.

Prvo suđenje počelo je tek 16 godina nakon ubistva – u junu 2015. godine. Prva prvostepena presuda doneta je u aprilu 2019. godine.

Foto: Srđan Ilić

Tužilaštvo je tada tražilo maksimalne kazne od po 40 godina zatvora. Radomir Marković i Milan Radonjić osuđeni su na po 30 godina, a Miroslav Kurak i Ratko Romić na po 20 godina zatvora. Međutim, u presudi se, pored bivših funkcionera DB, kao neposredni izvršilac pojavljuje NN osoba. Presuda je poništena u septembru iste godine zbog odstupanja od optužnice.

Apelacioni sud vratio je predmet na ponovno suđenje prvostepenom sudu. Ponovljeno suđenje počelo je u jesen 2020. godine. Krajem 2021. godine doneta je druga prvostepena presuda, gotovo istovetna kao i prva. Sudsko veće Specijalnog suda u ponovljenom postupku je proglasilo krivim nekadašnje pripadnike DB. I ta presuda je kasnije oborena.

Apelacioni sud potom je odlučio da sam otvori pretres – da sasluša optužene i ključne svedoke i iznova razmotri dokaze.

Foto: AP/Darko Vojinović

Odluka Apelacionog suda objavljena je 2. februara 2024. godine. Okrivljeni za ubistvo Slavka Ćuruvije – Marković, Radonjić, Kurak i Romić – oslobođeni su krivice.

Na ovu odluku Apelacionog suda oštro su reagovala brojna novinarska udruženja, kolege, prijatelji, Fondacija "Slavko Ćuruvija" i porodica.

Novinarsku karijeru počeo u Borbi

Podsećamo, Slavko Ćuruvija rođen je u Zagrebu 9. avgusta 1949. godine. Diplomirao je na Fakultetu političkih nauka u Beogradu.

Radni vek započeo je u preduzeću Mašinogradnja. Od 1984. godine radio je kao analitičar u Upravi za analize Saveznog sekretarijata za unutrašnje poslove.

Godine 1986. Ćuruvija se pridružio novinarskoj redakciji lista Borba. Počeo je kao komentator, a zatim je napredovao do urednika unutrašnjopolitičke rubrike i na kraju do pozicije glavnog i odgovornog urednika.

Bio je dopisnik ili saradnik više medija: Komunist, NIN, Vjesnik, Večernji list, Nedelja, Pobjeda, TV Beograd, TV Politika, TV Sarajevo.

Foto: Srđan Ilić

Posle osam godina rada u Borbi, 1994. godine, zajedno sa Momčilom Đorgovićem osnovao je list Telegraf. Dve godine kasnije, poslovno su se razišli, pa Ćuruvija osniva Dnevni telegraf - prvi privatni dnevni list u Srbiji.

Godinu dana pred njegovo ubistvo osnovao je magazin Evropljanin.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)