Na današnji dan pre 26 godina ubijen Slavko Ćuruvija: Pripadnici Državne bezbednosti osuđeni, pa oslobođeni krivice
Na današnji dan, 11. aprila 1999. godine, u Svetogorskoj ulici u Beogradu ubijen je Slavko Ćuruvija, novinar i vlasnik listova Dnevni telegraf i Evropljanin.
Ćuruvija je na Uskrs ubijen u haustoru zgrade u kojoj je stanovao, u centru Beograda. Ubica je iz pištolja marke "škorpion" pucao u Ćuruviju s leđa. Tom prilikom u vlasnika Dnevnog telegrafa ispaljeno je 17 metaka, a zatim je ubica pobegao u nepoznatom pravcu. Tog 11. aprila sa Ćuruvijom se nalazila i njegova nevenčana supruga Branka Prpa.
Istraga i suđenja
Istražni i sudski proces trajao je više od dve decenije. U februaru 2024. godine Apelacioni sud oslobodio je okrivljene Radomira Markovića, Milana Radonjića, Miroslava Kuraka i Ratka Romića, iako su prethodno prvostepenom presudom bili osuđeni na ukupno 100 godina zatvora.
Podsećamo, krajem 2000. godine u medijima se pojavio dokument pod nazivom Dosije "Ćuran", koji je otkrio da je Ćuruviju pratila Državna bezbednost (DB), kao i da je pratnja obustavljena neposredno uoči ubistva.
Fondacija Slavko Ćuruvija (FSĆ) dobila je pretnju na svom Fejsbuk profilu, kada je izvesni Dušan Milisavljević ostavio komentar u kojem velikim slovima piše: "A zašto to vas iz Ćuruvije brine, pazite, ima još Uskrsa, pozlatile se ruke".
Apelacioni sud u Beogradu odbio je žalbe i potvrdio prvostepenu odluku da bivši pripadnik Jedinice za specijalne operacije (JSO) Branko Berček ne bude pušten na uslovni otpust iz zatvora.
Istražne radnje započete su 2001. godine, za vreme vlade premijera Zorana Đinđića. Početkom 2013. formirana je Komisija za istraživanje ubistava novinara.
Prvo suđenje počelo je tek 16 godina nakon ubistva – u junu 2015. godine. Prva prvostepena presuda doneta je u aprilu 2019. godine.
Foto: Srđan Ilić
Tužilaštvo je tada tražilo maksimalne kazne od po 40 godina zatvora. Radomir Marković i Milan Radonjić osuđeni su na po 30 godina, a Miroslav Kurak i Ratko Romić na po 20 godina zatvora. Međutim, u presudi se, pored bivših funkcionera DB, kao neposredni izvršilac pojavljuje NN osoba. Presuda je poništena u septembru iste godine zbog odstupanja od optužnice.
Apelacioni sud vratio je predmet na ponovno suđenje prvostepenom sudu. Ponovljeno suđenje počelo je u jesen 2020. godine. Krajem 2021. godine doneta je druga prvostepena presuda, gotovo istovetna kao i prva. Sudsko veće Specijalnog suda u ponovljenom postupku je proglasilo krivim nekadašnje pripadnike DB. I ta presuda je kasnije oborena.
Apelacioni sud potom je odlučio da sam otvori pretres – da sasluša optužene i ključne svedoke i iznova razmotri dokaze.
Foto: AP/Darko Vojinović
Odluka Apelacionog suda objavljena je 2. februara 2024. godine. Okrivljeni za ubistvo Slavka Ćuruvije – Marković, Radonjić, Kurak i Romić – oslobođeni su krivice.
Na ovu odluku Apelacionog suda oštro su reagovala brojna novinarska udruženja, kolege, prijatelji, Fondacija "Slavko Ćuruvija" i porodica.
Novinarsku karijeru počeo u Borbi
Podsećamo, Slavko Ćuruvija rođen je u Zagrebu 9. avgusta 1949. godine. Diplomirao je na Fakultetu političkih nauka u Beogradu.
Radni vek započeo je u preduzeću Mašinogradnja. Od 1984. godine radio je kao analitičar u Upravi za analize Saveznog sekretarijata za unutrašnje poslove.
Godine 1986. Ćuruvija se pridružio novinarskoj redakciji lista Borba. Počeo je kao komentator, a zatim je napredovao do urednika unutrašnjopolitičke rubrike i na kraju do pozicije glavnog i odgovornog urednika.
Bio je dopisnik ili saradnik više medija: Komunist, NIN, Vjesnik, Večernji list, Nedelja, Pobjeda, TV Beograd, TV Politika, TV Sarajevo.
Foto: Srđan Ilić
Posle osam godina rada u Borbi, 1994. godine, zajedno sa Momčilom Đorgovićem osnovao je list Telegraf. Dve godine kasnije, poslovno su se razišli, pa Ćuruvija osniva Dnevni telegraf - prvi privatni dnevni list u Srbiji.
Godinu dana pred njegovo ubistvo osnovao je magazin Evropljanin.
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
jutarnji program
10:00
STAV DANA ( R )
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
special
10:30
PORTAL ( R )
Portal. Vaš prolaz u svet. Svakog radnog dana u 20h emisija koja objašnjava izbore, pregovore, sukobe i ratove. Otvorite portal i zakoračite izvan naših granica!
special
11:00
PULS PLANETE ( R )
Ulazimo u srž najvažnijih svetskih događaja kroz prizmu kompleksnih političkih odnosa, diplomatije i mišljenja koja pomeraju granice. Pridružite nam se u otkrivanju priča iza naslovnica i kako ti događaji oblikuju naš svakodnevni život. Puls planete s Ikom Ferrer Gotić.
specijal
12:00
PRESEK 1
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
13:00
TRAŽIM REČ
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
Na dnevnom redu sednice Skupštine Srbije bila je jedna tačka - izbor Vlade i polaganje zakletve predsednika i članova Vlade. Mandatar Đuro Macut izložio je ekspoze pred narodnim poslanicima, te je usledila rasprava o novom sastavu vlade. Rad parlamenta nastavljen je u 15 sati, posle pauze.
Studenti u blokadi od ponedeljka uveče blokiraju ulaze u zgrade Javnog servisa u Beogradu, a u Novom Sadu u 5.30 prekinuta je blokada RTV. U saopštenju RTS zahteva prekid blokade zgrada u Takovskoj i Aberdarevoj i na Košutnjaku, kao i "prestanak pristiska na medije".
U Crnoj Gori su održani lokalni izbori u Nikšiću i Herceg Novom. U Nikšiću je Demokratska partija socijalista osvojila 16 mandata, dok je lista "Za budućnost Crne Gore", osvojila 15 mandata. U Herceg Novom pobedu je proglasio dosadašnji gradonačelnik Stevan Katić ispred liste "Znamo se po djelima".
Srbija je na putu da dobije novu vladu. Premijer Đuro Macut predstavio je svoj tim i prioritete u radu. Ko su najverovatnije novi ministri i šta se od njih očekuje, za Stav dana govorili su analitičar Stevica Deđanski i Stefan Srbljanović iz Centra za društvenu stabilnost.
Evropska komesarka za proširenje Marta Kos najavila je da će krajem aprila posetiti Beograd, kao i da očekuje od nove vlade Srbije da bude proevropska i proreformska.
Studenti u blokadi blokiraju ulaze u zgrade RTS u Takovskoj i Aberdarevoj i na Košutnjaku. Od utorka popodne blokiran je i glavni ulaz RTV u Novom Sadu. Oko šest časova ujutru došlo je do guranja policije i građana, a kako RTS piše policajac je tada povređen, a studenti su dobili udarce pendrecima.
Ministarstvo unutrašnjih poslova je saopštilo da je uhapšen Zoran Đajić (70) zbog osnovane sumnje da je izvršio krivično delo ugrožavanje sigurnosti. On je na društvenoj mreži X pretio predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću.
Kandidat za ministra prosvete u Vladi Republike Srbije, profesor dr Dejan Vuk Stanković je, nakon sednice Narodne skupštine, razgovarao sa građanima okupljenim ispred parlamenta i otišao da se upozna sa studentima Udruženja Studenti 2.0, koji borave u Pionirskom parku.
Radio-televizija Srbije (RTS) je već dugo jedino mesto u Srbiji gde se susreću i razgovaraju oni koji misle različito i jedini program koji mogu zajedno prate ti koji misle različito, poručuje se u saopštenju Medijskog javnog servisa, a povodom studentskih blokada zgrada RTS.
Srbija je na putu da dobije novu vladu. Premijer Đuro Macut predstavio je svoj tim i prioritete u radu. Ko su najverovatnije novi ministri i šta se od njih očekuje, za Stav dana govorili su analitičar Stevica Deđanski i Stefan Srbljanović iz Centra za društvenu stabilnost.
Komentari (0)