Na današnji dan pre 26 godina ubijen Slavko Ćuruvija: Pripadnici Državne bezbednosti osuđeni, pa oslobođeni krivice
Na današnji dan, 11. aprila 1999. godine, u Svetogorskoj ulici u Beogradu ubijen je Slavko Ćuruvija, novinar i vlasnik listova Dnevni telegraf i Evropljanin.
Ćuruvija je na Uskrs ubijen u haustoru zgrade u kojoj je stanovao, u centru Beograda. Ubica je iz pištolja marke "škorpion" pucao u Ćuruviju s leđa. Tom prilikom u vlasnika Dnevnog telegrafa ispaljeno je 17 metaka, a zatim je ubica pobegao u nepoznatom pravcu. Tog 11. aprila sa Ćuruvijom se nalazila i njegova nevenčana supruga Branka Prpa.
Istraga i suđenja
Istražni i sudski proces trajao je više od dve decenije. U februaru 2024. godine Apelacioni sud oslobodio je okrivljene Radomira Markovića, Milana Radonjića, Miroslava Kuraka i Ratka Romića, iako su prethodno prvostepenom presudom bili osuđeni na ukupno 100 godina zatvora.
Podsećamo, krajem 2000. godine u medijima se pojavio dokument pod nazivom Dosije "Ćuran", koji je otkrio da je Ćuruviju pratila Državna bezbednost (DB), kao i da je pratnja obustavljena neposredno uoči ubistva.
Fondacija Slavko Ćuruvija (FSĆ) dobila je pretnju na svom Fejsbuk profilu, kada je izvesni Dušan Milisavljević ostavio komentar u kojem velikim slovima piše: "A zašto to vas iz Ćuruvije brine, pazite, ima još Uskrsa, pozlatile se ruke".
Apelacioni sud u Beogradu odbio je žalbe i potvrdio prvostepenu odluku da bivši pripadnik Jedinice za specijalne operacije (JSO) Branko Berček ne bude pušten na uslovni otpust iz zatvora.
Istražne radnje započete su 2001. godine, za vreme vlade premijera Zorana Đinđića. Početkom 2013. formirana je Komisija za istraživanje ubistava novinara.
Prvo suđenje počelo je tek 16 godina nakon ubistva – u junu 2015. godine. Prva prvostepena presuda doneta je u aprilu 2019. godine.
Foto: Srđan Ilić
Tužilaštvo je tada tražilo maksimalne kazne od po 40 godina zatvora. Radomir Marković i Milan Radonjić osuđeni su na po 30 godina, a Miroslav Kurak i Ratko Romić na po 20 godina zatvora. Međutim, u presudi se, pored bivših funkcionera DB, kao neposredni izvršilac pojavljuje NN osoba. Presuda je poništena u septembru iste godine zbog odstupanja od optužnice.
Apelacioni sud vratio je predmet na ponovno suđenje prvostepenom sudu. Ponovljeno suđenje počelo je u jesen 2020. godine. Krajem 2021. godine doneta je druga prvostepena presuda, gotovo istovetna kao i prva. Sudsko veće Specijalnog suda u ponovljenom postupku je proglasilo krivim nekadašnje pripadnike DB. I ta presuda je kasnije oborena.
Apelacioni sud potom je odlučio da sam otvori pretres – da sasluša optužene i ključne svedoke i iznova razmotri dokaze.
Foto: AP/Darko Vojinović
Odluka Apelacionog suda objavljena je 2. februara 2024. godine. Okrivljeni za ubistvo Slavka Ćuruvije – Marković, Radonjić, Kurak i Romić – oslobođeni su krivice.
Na ovu odluku Apelacionog suda oštro su reagovala brojna novinarska udruženja, kolege, prijatelji, Fondacija "Slavko Ćuruvija" i porodica.
Novinarsku karijeru počeo u Borbi
Podsećamo, Slavko Ćuruvija rođen je u Zagrebu 9. avgusta 1949. godine. Diplomirao je na Fakultetu političkih nauka u Beogradu.
Radni vek započeo je u preduzeću Mašinogradnja. Od 1984. godine radio je kao analitičar u Upravi za analize Saveznog sekretarijata za unutrašnje poslove.
Godine 1986. Ćuruvija se pridružio novinarskoj redakciji lista Borba. Počeo je kao komentator, a zatim je napredovao do urednika unutrašnjopolitičke rubrike i na kraju do pozicije glavnog i odgovornog urednika.
Bio je dopisnik ili saradnik više medija: Komunist, NIN, Vjesnik, Večernji list, Nedelja, Pobjeda, TV Beograd, TV Politika, TV Sarajevo.
Foto: Srđan Ilić
Posle osam godina rada u Borbi, 1994. godine, zajedno sa Momčilom Đorgovićem osnovao je list Telegraf. Dve godine kasnije, poslovno su se razišli, pa Ćuruvija osniva Dnevni telegraf - prvi privatni dnevni list u Srbiji.
Godinu dana pred njegovo ubistvo osnovao je magazin Evropljanin.
Portal. Vaš prolaz u svet. Svakog radnog dana u 20h emisija koja objašnjava izbore, pregovore, sukobe i ratove. Otvorite portal i zakoračite izvan naših granica!
specijal
20:30
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
special
21:00
SINTEZA
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
22:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-NEWSMAX ORIGINALS
,,Newsmax Originals’’ je serijal koji donosi najvažnije priče i događaje iz savremene američke istorije, pružajući gledaocima jedinstven uvid u teme koje su oblikovale Sjedinjene Američke Države i njihov uticaj na svet.
dokumentarni
23:00
NEWSMAX USA-TOP STORY
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
Portparolka Bele kuće Kerolajn Livit kategorično je demantovala neproverene izveštaje da je šefica kabineta predsednika Sjedinjenih Američkih država Donalda Trampa, Suzan Vajls, zabranila predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću da prisustvuje događaju u Mar-a-Lagu.
Ministarstvo prosvete pripremilo je izmene i dopune pravilnika o školskom kalendaru za 2024/2025. godinu koje predviđaju da se školska godina može produžiti za osnovne škole najviše pet nastavnih dana, a za srednje škole najviše 20, odnosno 25 nastavnih dana (za gimnazije).
Stanari ulice Kneza Miloša već pet dana blokiraju gradilište kod broja 42 gde je planirana izgradnja stambeno-poslovne zgrade na šest spratova. Kako su najavili, ostaju do daljnjeg na istom mestu i sa istim ciljem.
Vlajko Kaurin, koji je u logor Jasenovac dospeo sa šest i po godina, govorio je za Newsmax Balkans o zločinima kojima je svedočio i ispričao kako je to odrastati i živeti sa jednim tako traumatičnim iskustvom.
U Srbiji će biti malo svežije vreme, promenljivo, u prvom delu dana na severu i zapadu Srbije pretežno oblačno, a mestimično se očekuju kiša i lokalni pljuskovi sa grmljavinom, najavio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
Policija u Šapcu uhapsila je Z. P. (53) iz Vladimiraca, zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivična dela teško delo protiv bezbednosti javnog saobraćaja i nepružanje pomoći povređenom u saobraćajnoj nezgodi.
Kako će izgledati kraj školske godine za osnovce sasvim je izvesno, ali izmene školskog kalendara od strane Ministarstva prosvete ne daju odgovor na pitanje kako će i kada maturanti srednjih škola polagati maturski i prijemni.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Beogradu su, saradnji sa Trećim osnovnim javnim tužilaštvom, uhapsili J. D. (24) zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo izazivanje opšte opasnosti.
U Srbiji stupa na snagu izmenjeni Zakon o bezbednosti i zdravlju na radu. Za poslodavce ovo podrazumeva nove obaveze - veću zaštitu za zaposlene, edukacije, uvođenje preventivnih mera i bolju kontrolu uslova rada, ali i veće kazne za nepoštovanje pravila, koje mogu dostići i milion i po dinara.
Rešenjem Višeg suda u Nišu za još 30 dana produžen je pritvor Nišlijki S. C, za koju se sumnja da je 30. marta nožem ispred Pravnog fakulteta napala dekanku Filozofskog fakulteta Nataliju Jovanović. Po ovom rešenju pritvor može da traje najduže do 28. maja.
Vožnju u pojedinim krajevima Srbije otežavaju pljuskovi, mokri kolovozi i vidljivost koja je na pojedinim deonicama smanjena na minimum. Jaka i obilna kiša u kratkom vremenu popunjava sve neravnine i donosi veću količinu vode na putu, upozorili su iz Auto-moto saveza Srbije (AMSS).
Komentari (0)