(VIDEO) Tri godine zastoja na evropskom putu: "Srbija vodila politiku balansiranja, niko ne govori o njenim obavezama"
Srbija na evropskom putu beleži tri i po godine zastoja, od 2021. nije otvoreno nijedno poglavlje. Prilikom prošlonedeljne posete Beogradu komesarka Marta Kos zatražila je hitno sprovođenje reformi. Nema nas ni na projekcijama za pridruživanje evropskim integracijama do 2029. godine.
Nijedno otvoreno poglavlje - to je rezultat Srbije u pregovorima sa Evropskom unijom prethodne tri godine.
Naša zemlja je ispostavila neformalni dokument reformske agende članicama unije, u kojem je najavila donošenje tri medijska zakona, izbor novih članova REM i rad na zakonu o biračkom spisku.
Mađarski premijer Viktor Orban kritikovao je predsednicu Evropske komisije Ursulu fon der Lajen na društvenim mrežama zbog poziva Ukrajini da ubrza pristupanje Evropskoj uniji.
Evropska komesarka za proširenje Marta Kos poručila je u Evropskom parlamentu da je Evropska unija (EU) predana da podrži Srbiju na putu ka članstvu, ali je potrebno da Beograd obavi ključne reforme, koje i studenti i građani traže već pet meseci.
Te promene trebalo je implementirati januara ove godine, međutim, to se nije dogodilo.
"Nismo ispoštovali ono što smo obećali na kraju prošle godine vezano za medijske zakone, REM i biračke spiskove, ali mislim da to nije ključni razlog. Ključni razlog je nešto što traje već tri godine - blokada našeg procesa pristupanja jer je EU političke kriterijume stavila na prvo mesto. Razlog tome je i rat u Ukrajini, sa jedne strane, sa druge strane principijelan stav Srbije prema vezano za sankcije Rusiji. Drugi politički razlog su razgovori na relaciji Beograd - Priština", rekao je za Newsmax Balkans diplomata Zoran Milivojević.
Brisel nije optimističan po pitanju otvaranja trećeg klastera o konkurentnosti i inkluzivnosti rasta. Kao crvene linije navode aktuelnu društveno-političku krizu u Srbiji, odnose sa Rusijom i odsustvo suštinskih reformi.
Selaković: Niko ne govori o obavezama Srbije
Bojana Selaković iz Nacionalnog konventa o Evropskoj uniji ističe da se dosta govori o sintagmi "evropski put", ali da niko ne govori o obavezama Srbije. Stoga, ne postoji način da se odgovornost prebaci na Uniju, dodaje Selaković.
"Ono što je potrebno i gde je zapravo potrebno da se vidi vidljiv pomak, može se grupisati u tri kategorije. Prva se tiče usklađivanja spoljne politike Srbije sa Evropskom unijom. Naravno, u praktičnom smislu to pre svega znači drugačiji odnosi sa Rusijom i Kinom. Druga grupa uslova je vezana za napredak u oblastima usklađivanja sa osnovnim principima EU. Vladavina prava, stanje demokratije, borba protiv korupcije, izborni uslovi, sloboda medija i tek na kraju dolazi taj jedan vidljiv napredak, kad govorimo o normalizaciji između Srbije i Kosova", objasnila je Selaković za Newsmax Balkans.
Politika balansiranja - sedenje na četiri stuba
Prilikom konstituisanja aktuelne Vlade, vladajuća garnitura isticala je da će novi kabinet u Nemanjinoj sa sobom doneti novi optimizam i energiju.
Selakovićeva ističe da nije preterano optimistična, da je Srbija do sada vodila politiku balansiranja, sedenja na četiri stuba, te da nema izgleda za neke promene.
"Deluje da će i dalje proces ostati u političkom limbu, da će se koristiti kao neka vrsta instrumenta za balansiranje spoljnopolitičke pozicije Srbije. Uz ostala kadrovska rešenja u Vladi, moram da kažem da nisam preterano optimistična", istakla je naša sagovornica.
Srbija je do sada otvorila 22 poglavlja od ukupno 35. Prema projekciji komesarke Marte Kos, pridruživanje evropskim integracijama neće ugledati svetlost dana ni do 2029.
Za razliku od nas, prema istoj predikciji, Albanija i Crna Gora imaju izgleda da pregovaranja zaključe za dve do tri godine.
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
10:00
STAV DANA ( R )
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
specijal
10:30
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
specijal
11:00
AVANTURA BALKAN
Krenite sa nama u avanturu sa Dušanom Radenkovićem, u trku u kojoj nema stajanja ni kompromisa!Trka traje bez prestanka i predaha kroz ceo serijal, sa više od 70 najrazličitijih lokacija. Lokacije su najlepša i najatraktivnija mesta u Srbiji, Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Severnoj Makedoniji, Hrvatskoj i Sloveniji.
specijal
12:00
PRESEK 1
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
13:00
EXPO WEEKLY
Kroz epizode EXPO 2027, prikazujemo inovacije, naučna dostignuća, kulturnu i sportsku razmenu, kao i jedinstvene paviljone koje će posetioci imati priliku da vide.
Urbanističke inspektorke izvršile su inspekcijski nadzor i utvrdile nepravilnosti u tehničkoj dokumentaciji na osnovu koje je izdata građevinska dozvola za gradilište u Ulici kneza Miloša broj 42, potvrđeno je za Newsmax Balkans.
U Užicu je održan protest ispred Gradske uprave zbog određivanja jednomesečnog pritvora za sedmoro građana koji su osumnjičeni za napad na pripadnike policije tokom blokade saobraćajnica, nakon čega je ponovo blokiran magistralni put Užice-Zlatibor.
Iza protesta u Srbiji stoji Evropska unija. Iz njihovih centara se finansira sve što se dešava. Cilj je destabilizacija Srbije čime se pod kontrolu stavljaju i ostali srpski prostori. Destabilizacija u BiH je koordinisana usko sa svim što se dešava kod nas, izjavio je advokat Goran Petronijević.
Vatra je opustošila nekoliko sela u Topličkom okrugu, na jugu Srbije. Izgorele su kuće, traktori, stoka, a mnogi meštani ovih sela ostali su bez ičega. U suzama su za Newsmax Balkans ispričali da je u trenu nestalo sve što su godinama i decenijama stvarali.
U teškoj saobraćajnoj nesreći, koja se dogodila oko pet sati na magistralnom putu u Bijeloj, u blizini hotela Park, stradao je mladić, potvrdilI su iz Službe zaštite i spašavanja.
Ana Ilić (33) iz Vatrogasno-spasilačke jedinice iz Niša osvojila je prvo mesto među ženama na takmičenju "Najjači vatrogasac-spasilac" održanom u Sankt Peterburgu. Ana je za Newsmax Balkans govorila kako je postala prva žena vatrogasac u Nišu i kako je vatrogastvo od hobija postalo njeno zanimanje.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da država nikada neće dati "zeleno svetlo" policiji da oštrije reaguje prema onima koji blokiraju, već samo uz minimalnu upotrebu sile i u krajnjoj nuždi.
Bivši ministar spoljnih poslova Goran Svilanović rekao je u emisiji GrađaNIN, govoreći o trenutnoj situaciji u društvu, da smo svi zaglavljeni u političkoj situaciji, za koju je ocenio da je komplikovana.
Studenti i građani blokirali su saobraćaj na Autokomandi u Beogradu, a blokade su održane i u Užicu, Novom Sadu, Nišu, Boru, Čačku, Zrenjaninu i još nekoliko gradova Srbije.
Profesor Pravnog fakulteta Vladan Petrov kazao je za Newsmax Balkans da Rezolucija o Srebrenici spada u domen tzv. kulture sećanja, pa se kao takva usvaja u Generalnoj skupštini UN po olakšanoj proceduri, a uz to nema obavezujuće dejstvo prema međunarodnom pravu.
Evropska komisija objavila je novi izveštaj o vladavini prava u Srbiji, sa lošijom ocenom u odnosu na prethodne. Predsednik Građanskog demokratskog foruma Zoran Vuletić istakao je za Newsmax Balkans da se u Srbiji reforme ne sprovode i da je put ka Evropskoj uniji zatvoren.
Komentari (0)