(VIDEO) Tri godine zastoja na evropskom putu: "Srbija vodila politiku balansiranja, niko ne govori o njenim obavezama"

Srbija na evropskom putu beleži tri i po godine zastoja, od 2021. nije otvoreno nijedno poglavlje. Prilikom prošlonedeljne posete Beogradu komesarka Marta Kos zatražila je hitno sprovođenje reformi. Nema nas ni na projekcijama za pridruživanje evropskim integracijama do 2029. godine.

07.05.2025. 19:27

(VIDEO) Tri godine zastoja na evropskom putu: "Srbija vodila politiku balansiranja, niko ne govori o njenim obavezama"

Nijedno otvoreno poglavlje - to je rezultat Srbije u pregovorima sa Evropskom unijom prethodne tri godine.

Naša zemlja je ispostavila neformalni dokument reformske agende članicama unije, u kojem je najavila donošenje tri medijska zakona, izbor novih članova REM i rad na zakonu o biračkom spisku.

Te promene trebalo je implementirati januara ove godine, međutim, to se nije dogodilo. 

"Nismo ispoštovali ono što smo obećali na kraju prošle godine vezano za medijske zakone, REM i biračke spiskove, ali mislim da to nije ključni razlog. Ključni razlog je nešto što traje već tri godine - blokada našeg procesa pristupanja jer je EU političke kriterijume stavila na prvo mesto. Razlog tome je i rat u Ukrajini, sa jedne strane, sa druge strane principijelan stav Srbije prema vezano za sankcije Rusiji. Drugi politički razlog su razgovori na relaciji Beograd - Priština", rekao je za Newsmax Balkans diplomata Zoran Milivojević.

Printscreen: Newsmax BalkansDiplomata Zoran Milivojević

Brisel nije optimističan po pitanju otvaranja trećeg klastera o konkurentnosti i inkluzivnosti rasta. Kao crvene linije navode aktuelnu društveno-političku krizu u Srbiji, odnose sa Rusijom i odsustvo suštinskih reformi. 

Selaković: Niko ne govori o obavezama Srbije

Bojana Selaković iz Nacionalnog konventa o Evropskoj uniji ističe da se dosta govori o sintagmi "evropski put", ali da niko ne govori o obavezama Srbije. Stoga, ne postoji način da se odgovornost prebaci na Uniju, dodaje Selaković.

"Ono što je potrebno i gde je zapravo potrebno da se vidi vidljiv pomak, može se grupisati u tri kategorije. Prva se tiče usklađivanja spoljne politike Srbije sa Evropskom unijom. Naravno, u praktičnom smislu to pre svega znači drugačiji odnosi sa Rusijom i Kinom. Druga grupa uslova je vezana za napredak u oblastima usklađivanja sa osnovnim principima EU. Vladavina prava, stanje demokratije, borba protiv korupcije, izborni uslovi, sloboda medija i tek na kraju dolazi taj jedan vidljiv napredak, kad govorimo o normalizaciji između Srbije i Kosova", objasnila je Selaković za Newsmax Balkans.

Politika balansiranja - sedenje na četiri stuba

Prilikom konstituisanja aktuelne Vlade, vladajuća garnitura isticala je da će novi kabinet u Nemanjinoj sa sobom doneti novi optimizam i energiju.

Selakovićeva ističe da nije preterano optimistična, da je Srbija do sada vodila politiku balansiranja, sedenja na četiri stuba, te da nema izgleda za neke promene. 

"Deluje da će i dalje proces ostati u političkom limbu, da će se koristiti kao neka vrsta instrumenta za balansiranje spoljnopolitičke pozicije Srbije. Uz ostala kadrovska rešenja u Vladi, moram da kažem da nisam preterano optimistična", istakla je naša sagovornica.

Srbija je do sada otvorila 22 poglavlja od ukupno 35. Prema projekciji komesarke Marte Kos, pridruživanje evropskim integracijama neće ugledati svetlost dana ni do 2029.

Za razliku od nas, prema istoj predikciji, Albanija i Crna Gora imaju izgleda da pregovaranja zaključe za dve do tri godine.  

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)