Fernandez: Snabdevanje kritičnim sirovinama važno za sve, pratićemo projekat "Jadar"
Podsekretar Sjedinjenih Američkih Država za ekonomski rast, energiju i životnu sredinu Hoze Fernandez izjavio je u Beogradu da je pitanje snabdevanja kritičnim mineralima važno i za Srbiju i za SAD i da će Amerika zato pratiti razvoj projekta "Jadar".
Fernandez je na konferenciji za medije u ambasadi SAD istakao da je od suštinske važnosti za svaku zemlju da bude u stanju da svoje prirodne sirovine iskoristi na korist svog naroda i da se okrene tehnologijama sutrašnjice.
Na pitanje novinara, na osnovu kojih procena je u četvrtak izjavio da će BDP Srbije da poraste zahvaljujući projektu "Jadar" za jedan do tri odsto, Fernandez je rekao da se i SAD i druge zemlje dosta angažuju na pronalaženju novih izvora i u vezi sa snabdevanjem kritičnih minerala, kao i da bi doprinos rastu srpskom BDP "Jadra" mogao da bude i duplo veći od toga ako bi se u Srbiji pravile i baterije.
Dobijanje investicionog kreditnog rejtinga je velika i važna stvar za Srbiju, kao i za svaku zemlju, jer zemlje ulažu dosta vremena da dobiju takvu ocenu i da se tako plasiraju, rekao je američki podsekretar za ekonomski razvoj i energetiku Hoze Fernandez.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić najavio je posle sastanka sa podsekretarom SAD za ekonomski rast, energetiku i životnu sredinu Hozeom Fernandezom, da će u sredu, 16. oktobra potpisati značajan energetski ugovor sa američkom firmom UGTR.
"Treba nam 42 puta više tih minerala ako hoćemo do 2050. da postignemo ciljeve. Sada su neki od tih minerala pod kontrolom jedne ili dve zemlje. Možda pet odsto grafita, litijuma dve trećine. Ako ne povećamo naše snabdevanje za eksponencijalni nivo, nećemo moći da izađemo na kraj sa energetskom stabilnošću, a litijum je od ključne važnosti za to. Zato pratimo razvoj projekta Jadar", rekao je Fernandez.
Istakao je da je zato od suštinske važnosti za svaku zemlju da svoje prirodne sirovine iskoristi u svoju korist i stvori još novih radnih mesta i okrene se novima tehnologijama.
"Zato sam veoma zainteresovan za parlamentarnu debatu koja je vođena poslednjih nekoliko dana, jer to je upravo ono što demokratija treba da radi, da ima otvorenu i jasnu debatu o ovakvim temama, izazov ili napori koje činimo da smo stvorili partnerstvo za mineralnu sigurnost i Srbija se pridružila tom forumu. Želimo da radimo sa 14 zemalja i EU da bismo kontrolisali deo koji predstavljaju 55 odsto ili više svetskog proizvoda, da bismo i privatni sektor u to uključili i ono što je ključno da to učinimo uz primenu visokih standarda zaštite životne sredine", naglasio je Fernandez.
"Američke firme nemaju korist od litijuma u Srbiji"
Istakao je da nijedna zemlja ne želi da trguje očuvanjem svoje životne sredine i da to žrtvuje da bi postigla ekonomski rast, jer bi to bio pogrešan izbor.
"Zbog toga pratimo debatu i verujemo da je značajno za Srbiju da postigne ovakvu investiciju koja će stvoriti radna mesta i približiti je EU i koja će takođe doneti koristi ne samo Srbiji i ne samo EU već svima nama širom sveta. Jer ćemo biti u boljoj poziciji da postignemo energetsku nezavisnost", naveo je Fernandez.
Napomenuo je da Rio Tinto nije američka kompanija i da "američke firme od toga nemaju koristi".
Foto:Tanjug/Vladimir Šporčić
"Mi to radimo zato što verujemo da je to generacijska prilika i za Srbiju i ako se to uradi na pravi način, to je prilika i za nas da proširimo dostupnost kritičnih minerala odnosno lanaca snabdevanja kritičnim mineralima. Možda će to doprineti bruto domaćem proizvodu i više, možda četiri odsto, o tome ću vam reći kasnije", rekao je Fernandez.
Dodao je da je, kako je rekao, postignut sporazum da i konzorcijum proizvođača automobila takođe uđe u taj sporazum, a ne samo da kupuje litijum.
"Nego i da pravi bateriju, baš ovde. Ako se to desi, onda nećemo govoriti od jedan do tri odsto (doprinosa rastu BDP) nego dvostruko više od toga", naglasio je Fendnadez.
"Odluka o projeku 'Jadar' je na narodu Srbije"
Na pitanje da li misli da bi protivljenje eksploataciji litijuma u Srbiji moglo da zaustavi projekat "Jadar" i šta bi to značilo za Srbiju i za EU, kao i to da li saradnja SAD sa Srbijom po pitanju izvora čiste energije uključuje i projekat litijuma i na koji način, Fernandez je rekao da je nedavno potpisan sporazum i da će tu saradnju određivati ono što Vlada Srbije želi da uradi.
"Ako želi savet i podršku, to je ono o čemu ćemo razgovarati. Da budem jasan, odluka da se dozvoli da ovaj projekat napreduje je potpuno suverena odluka koja je na narodu Srbije. Kao što sam rekao, kompanija nije američka. Mi samo mislimo da će od čiste energije u budućnosti svi imati koristi, ali takođe verujemo da smo imali prilike da vidimo na koji način ovakve investicije zaista doprinose napretku privrede zemalja. I to doprinosi BDP-u, otvaranje novih radnih mesta, to je sasvim velika korist za zemlju", rekao je on.
Na kraju konferencije Fernadez je rekao da mu je "veoma drago što je proveo vreme u Srbiji", dodajući da bi voleo da dođe ponovo.
"Smatram da je to prilika za nas da međusobne odnose sa ovom zemljom i sa regionom podignemo na viši nivo. I možemo biti deo prelaska na jednu modernu privredu koja je konkurentna u regionu i da budemo deo revolucije ka čistoj energiji. Video sam ovde da su mnoge američke firme ovde uspostavile svoj rad. To je deo investicija koje su ovde došle i nadam se da će toga biti još", zaključio je Fernandez.
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
dokumentarni
06:00
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
06:30
OTVORI OČI
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
jutarnji program
10:00
STAV DANA ( R )
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
special
10:30
PORTAL ( R )
Portal. Vaš prolaz u svet. Svakog radnog dana u 20h emisija koja objašnjava izbore, pregovore, sukobe i ratove. Otvorite portal i zakoračite izvan naših granica!
special
11:00
PULS PLANETE ( R )
Ulazimo u srž najvažnijih svetskih događaja kroz prizmu kompleksnih političkih odnosa, diplomatije i mišljenja koja pomeraju granice. Pridružite nam se u otkrivanju priča iza naslovnica i kako ti događaji oblikuju naš svakodnevni život. Puls planete s Ikom Ferrer Gotić.
Liderka krajnje desničarske francuske stranke Nacionalno okupljanje Marin Le Pen proglašena je krivom zbog pronevere fondova Evropskog parlamenta. Osuđena je na četiri godine zatvora, a dobila je i zabranu kandidovanja za javnu funkciju u narednih pet godina.
U nastavku borbe protiv korupcije, policijski službenici Uprave kriminalističke policije, Odeljenja za borbu protiv korupcije, po nalogu Posebnog odeljenja za suzbijanje korupcije Višeg javnog tužilaštva u Nišu uhapsili su šest osoba, među kojima je i predsednik Opštine Žitorađa Ivan Stanojević.
Aktuelna akademska godina je pod znakom pitanja zbog blokada fakulteta, a govori se i o tome da je ugrožena i naredna. Profesor Filozofskog fakulteta Čedomir Antić i Bojan Vranić sa Fakulteta političkih nauka objasnili su šta bi moglo da se uradi da bi se akademski život što pre vratio u normalu.
Privremena otpravnica poslova u ambasadi Republike Srbije u Mjanmaru Gordana Jakšić izjavila je za Newsmax Balkans da su svi srpski državljani dobro nakon razornog zemljotresa koji je pogodio ovu azijsku zemlju.
Na severu Srbije će biti promenljivo oblačno i suvo sa kraćim sunčanim intervalima, dok će u ostalim krajevima biti umereno do potpuno oblačno, mestimično sa kratkotrajnom kišom i lokalnim pljuskovima, koji ponegde mogu biti praćeni i grmljavinom, a na visokim planinama sneg, saopštio je RHMZ.
Dekanka Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Beogradu Žaklina Stojanović saslušana je u Policijskoj upravi za Grad Beograd po izričitom nalogu Prvog osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu, saopštio je Dekanski kolegijum tog fakulteta.
Svaka osma žena i i svaki jedanaesti muškarac u svetu bili su žrtva seksualnog zlostavljanja pre 18. godine, podaci su istraživanja UNICEF. Više od 370 miliona devojaka bile su žrtve silovanja ili seksualnog zlostavljanja tokom detinjstva ili adolescencije.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Beogradu u saradnji sa Prvim osnovnim javnim tužilaštvom uhapsili su D. S. (21) zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivična dela razbojništvo i napad na ovlašćeno službeno lice u vršenju službene dužnosti, saopštio je MUP.
Pokret za narod i državu, čije osnivanje je još 2022. najavio predsednik Srbije Aleksandar Vučić, registrovan je 28. marta u Agenciji za privredne registre (APR) kao udruženje, sa sedištem u beogradskoj opštini Zvezdara, u Šejkinoj ulici. Kao zastupnik udruženja navedena je izvesna Tijana Nikolić.
Viši sud u Nišu odredio je do 30 dana pritvor S. C. (69) iz tog grada, zbog sumnje da je 30. marta nožem nanela povredu dekanki niškog Filozofskog fakulteta Nataliji Jovanović.
Komentari (0)