Vučević o blokadama fakulteta: Zahtevi studenata su nejasni, dokumentacija o nesreći u Novom Sadu je u Tužilaštvu

Predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević izjavio je da studenti imaju pravo da blokiraju fakultete i da to niko ne osporava, ali da mu nisu jasni njihovi zahtevi za otvaranjem dokumentacije o nesreći na Železničkoj stanici u Novom Sadu i naveo da je ta dokumentaciju u tužilaštvu.

Izvor: Tanjug   |  

11.12.2024. 09:46 >> 10:46

Vučević o blokadama fakulteta: Zahtevi studenata su nejasni, dokumentacija o nesreći u Novom Sadu je u Tužilaštvu
Foto: ATAImages/M.M.

"Dokumentacija je u tužilaštvu. Čudno mi je da kolege sa Pravnog fakulteta to traže", rekao je Vučević za K1 televiziju. 

Dodao je da je prvi zahtev bila politička i krivičnopravna odgovornost i dodao da je to ispunjeno, jer su dva ministra podnela ostavke, a da je u najkraćem roku pokrenuta istraga o nesreći.

Vučević je rekao da je mnogo izazova za Vladu Srbije nakon što su popunjena dva ministarska mesta, od nastavka velikih infrastrukturnih projekata nakon tragedije u Novom Sadu, da se stabilizuje sistem, da se budi optimizam među građanima i podrže porodice koje su izgubile svoje najbliže.

Dodao je da je izazov i Kosovo i Metohija, geopolitičke okolnosti, ekonomija.

"Sve ono što je manje, više i redovno, plus ovo što naravno imamo kao vanrednu okolnost što nam se desilo i svakako obeležilo ovu prestupnu godinu. Naravno i pokušaj jedne radikalizacije političke scene u Srbiji, odnosno pokušaj obojenih revolucija, blokada života u Srbiji", rekao je Vučević.

Naveo je da je Srbija danas bolja nego što je bila pre pet godina, 10 ili 15 godina i da je u stanju da poveća plate i penzije i podsetio da su od 1. decembra penzije povećane za 11 odsto, plate od 8 do 11 odsto u javnom sektoru.

Foto: Tanjug/Sava Radovanović

"A pre 10 godina smo morali da smanjimo plate i penzije. Mi danas raspravljamo da li je dovoljno osam, 10, 11, 12 odsto koliko bi mi to mogli da više podignemo plate, koliko bi više mogli da investiramo, koliko bi mogli ljudi bolje da žive, a zaboravljamo da država ne tako davno, nije mogla da asfaltira jednu gradsku ulicu, a ne da razvija sve ove stvari", rekao je Vučević.

"Maloletni učenici na političkim skupovima"

Premijer Miloš Vučević izjavio je da je skandalozno to što profesori koji su politički aktivisti izvode maloletne učenike na skupove na kojima se iznose politički zahtevi.

"Maloletne učenike neko izvodi na političke skupove. I vrlo jasno sam objasnio zašto su to politički skupovi. Jer su to skupovi sa političkim zahtevima. Niko nije odveo decu na minut ćutanja ili u crkvu da zapale sveće, ili na mesto tragedije da polože cveće. Nego je neko iz nedelje u nedelju izvodio decu i to po prvi put čujemo na 15-minutno ćutanje", rekao je Vučević.

Kaže da do sada nismo imali "15-minutno ćutanje" i da se u stvari radi o pokušaju blokade cele države i svih sistema.

"I sistema obrazovanja, da sve stane. Da dece izađu iz škole, studenti sa fakulteta, zaposleni iz firmi, zaustavlja se saobraćaj. A zašto se to radi? Pa da bi se postigli i ispunili zahtevi. A kakvi su zahtevi? Politički zahtevi - smena, ostavka, odgovornost. I opet dolazimo na polje politike", rekao je Vučević.

Foto: Dunja Kovačević

On je istakao da je zato i rekao da je to skandalozno šta su radili deci.

"To su maloletna deca. Moj sin je izašao zato što je jedna profesorica rekla da izađu napolje da odaju poštu poginulima, jer je dečko vaspitan i naravno da je sa svojim drugarima izašao", rekao je Vučević.

Kaže da je ta profesorka, koja predaje četvrtom razredu, ušla u učionicu gde je bio i drugi razred, išla po hodnicima i okupila svu decu.

"Imate ključno pitanje - da li je tada dete nečije u školi, u učionici ili hodniku. Je li on u školi? Jeste. Da li je neko ko je profesor iz te škole pozvao da se izađe napolje sa učestvovanjem u nekom događaju, performansu? Tačno. Kakav je to događaj? To je događaj koji, treba da kaže da dolazi do paralize ili obustave svega. A zašto dolazi? Dolazi dok se ne ispune naši zahtevi. A naši zahtevi su politički", naveo je Vučević.

Istakao je da tako ugrožavaju decu zbog politike i da je najgore što se onda desilo to što su se u školi deca podelila. 
Vučević je dodao da su deca iz razreda njegovog sina Danila stala uz njega, ali da su neka druga starija deca lepila plakate protiv njega.

Dodao je da su Danilovi drugovi onda skidali te plakate i da se tako unela podela među decom od 16, 15 ili 17 godina, zato što neko ima cilj da dođe na vlast bez izbora. 

"I ja im to nikada ne mogu oprostiti. Te stvari su... Ja to nikada ne bih nikome radio. Ja ne znam gde idu u školi deca od Marinike Tepić ili bilo koga drugog od njih, ne znam gde su. Ne znam uopšte šta rade, nek su živi i zdravi. 

Napomenuo je da nastavnici izvode decu na političke događaje i da se na taj način direktno ugrožava dostojanstvo škole, jer se to radi mimo saglasnosti roditelja. Vučević je rekao da je reč o profesorki koja je članica Stranke slobode i pravde i naglasio da su to profesori koji su politički aktivisti.

Na pitanje da li profesori mogu da budu politički aktivisti, rekao je da  kao i svaki građani mogu da budu politički aktivisti.

"To je njihovo pravo, da pripadaju i navijaju za neku politiku, ideologiju, program. Ali to ne mogu da rade u školi sa đacima, to mogu da rade posle nastave, pre nastave", rekao je Vučević i dodao da je to pitanje disciplinske odgovornosti i prosvetne inspekcije.

Preuzmite Newsmax Balkans aplikaciju:

Komentari (0)