Kristofer Hil: U Srbiji određena pitanja treba da rešavaju građani, a ne strane diplomate
Mislim da većina Srba želi da vidi Srbiju kao deo Evropske unije, što SAD podržavaju, kao što i svuda u svetu podržavaju ljudska prava i slobodu medija, izjavio je američki ambasador Kristofer Hil i napomenuo da, kao strani diplomata, ne može da rešava specifična pitanja jedne zemlje.
Sjedinjene Države uvek podržavaju ljudska prava i uvek podržavamo slobodu medija. To je stalni izazov svuda u svetu, ali su to naše osnovne vrednosti, rekao je Hil za agenciju FoNet, odbacujući prigovore da u Srbiji podržava medije koji su pod kontrolom vlasti.
On smatra da treba biti pažljiv kada se govori o specifičnim pitanjima u određenim zemljama i načinu kako se ta pitanja rešavaju i precizira da moramo biti vrlo pažljivi i kada crtamo liniju, jer određena pitanja treba da rešavaju srpski građani, a ne strane diplomate.
"Mi imamo svoje probleme u SAD, ali kao opšte pravilo, mislim da bismo svi trebali da se malo smirimo. Nadam se da se takve stvari neće ponavljati", poručio je američki ambasador.
NATO ima otvorena vrata za nove članice, izjavio je američki ambasador u Beogradu Kristofer Hil tokom konferencije "NATO i partneri 2024: Kroz poverenje do trajnog mira".
Američki ambasador u Beogradu Kristofer Hil izjavio je da ne može da potvrdi da će biti uvedene sankcije kompaniji NIS, a ako se to dogodi, poručio je da to pitanje nije za Srbiju, već za Rusiju.
Srbija se jasno kreće ka Zapadu i želim da verujem da se SAD i Srbija dobro razumeju, da radimo zajedno na pitanjima, ne samo između dveju zemalja, već i sa drugim državama, istakao je u emisiji Portal ambasador SAD u Srbiji Kristofer Hil.
Hil nije želeo detaljnije ni da ulazi u pitanja studentskih protesta u Srbiji, ističući da postoje osnovne vrednosti koje svi prihvataju, poput prava na slobodno okupljanje.
"To je zaista nešto što treba da odluče ljudi u Srbiji. Moj posao ovde je da se bavim interesima SAD, da radim na boljim vezama sa Srbijom i da vidim da li možemo da nađemo oblasti saradnje, ne samo bilateralno, već i međunarodno", objasnio je Hil.
Za tragediju u Novom Sadu on je rekao da je treba rešiti u pravosudnom sistemu, ali je naglasio da razume veliki zabrinutost srpskog naroda za to pitanje.
Hil podržava slobodu medija, ali navodi da je to tema za institucije, a ne za strane diplomate.
"Razumem želju da se u tome angažuju strane diplomate, čak i da mi se kaže da je to moj posao, ali je moj posao da radim sa Srbijom, srpskom vladom, institucijama i srpskim narodom", obrazložio je Hil.
"Bolji odnos između SAD i Srbije i kroz razgovor sa opozicijom"
On ističe da pokušava da ostvari bolji odnos između SAD i Srbije i kroz razgovor sa opozicijom, sa kojom je imao nekoliko sastanaka proteklih dana.
"Ja odlučujem koga treba da vidim i pokušavam da se sastanem sa širokim uzorkom ljudi, kako bih bolje razumeo situaciju ovde i kako bih bio siguran da srpski narod razume stav SAD o određenim pitanjima", rekao je Hil.
Foto: Tanjug/Strahinja Aćimović
Navodeći da je Srbija jedinstvena zemlja, ali da njeni problemi nisu ni na koji način jedinstveni, on je konstatovao da svako danas ima mišljenje o svemu i da svako i ima pravo na svoje mišljenje.
Upitan o ocenama da je u Srbiji "hibridni režim", Hil je odgovorio da radije ne bi ulazio u opis toga kako SAD vide stanje srpske demokratije.
"Nastavićemo da podržavamo članstvo Srbije u EU"
Kako je istakao, radimo sa Srbijom, podržali smo članstvo Srbije u Evropskoj uniji (EU), što smatramo vrlo važnim, i to ćemo nastaviti da radimo.
Prema njegovom viđenju, očigledno je, međutim, da u svakoj zemlji postoji pitanje da li se nove tehnologije koriste za legitimni policijski rad ili se politički zloupotrebljavaju i da se zato uvek može postaviti pitanje balansa između moći države i prava pojedinaca.
"Ne mogu da potvrdim informaciju"
Na pitanje o najavljenim američkim sankcijama NIS, Hil je odgovorio da i dalje ne može da potvrdi tu informaciju, ali je ukazao na veliki stepen zabrinutosti zbog Rusije i njenih ulaganja u Srbiju, ali i na drugima mestima, koje koristi za svoje ratne ciljeve u Ukrajini.
"Rusija je zato postala zemlja koja je pod teškim sankcijama, kao što su i njeni entiteti pod teškim sankcijama, a jedan od tih entiteta je i vlasništvo koje u Srbiji ima nad NIS", predočio je Hil.
Podsećajući da je kupovina NIS bila prilično povoljna za rusku stranu i da je reč o profitabilnoj kompaniji, naglasio je da je u priči o međunarodnim sankcijama poenta na Rusiji, a ne na pokušajima da se na bilo koji način naškodi Srbiji.
"O litijumu treba da odluči Srbija"
Budući da se u energetskoj saradnji Srbije i SAD pominje i tema litijuma, Hil jasno stavlja do znanja da o tome treba da odluči Srbija.
"Ako pitate za moje mišljenje o litijumu, vidim to kao pravu priliku za Srbiju, rekao je on i dodao da veliko interesovanje evropskih zemalja za litijum nije slučajno.
"Pitanje kritičnih minerala i imati ih u blizini je veoma važno. Nemačka kopa litijum. Mi u SAD kopamo litijum, jer je ta sirovima povezana sa modernom ekonomijom", objasnio je Hil.
Govoreći o saradnji u regionu, on je ocenio da je pomalo razočaravajuće kada se posle 25 godina vratio na Balkan, u kojem je radio devedesetih godina, i video da su ista pitanja ponovo aktuelna.
Voleo bih da sam video veći fokus na dobrim odnosima sa susedima, rekao je Hil i napomenuo da zna istoriju regiona, mada je ovde potreba za istorijom premašila potražnju.
"Voleo bih da vidim Balkan koji je više u miru sa sobom. Srbija je zemlja koja je prošla kroz težak istorijski period, ali mislim da smo sada u trenutku kada treba da se fokusiramo na to kako da pomognemo građanima i kako da obezbedimo da građani imaju bolji život i ostanu u zemlji u kojoj se nalaze", poručio je Hil.
"Dobar trenutak da se pritisne dugme za obnavljanje dijaloga"
Govoreći o dijalogu Beograda i Prištine, on je ocenio da bi sada mogao biti dobar trenutak da se "pritisne" dugme za obnavljanje razgovora koji se vode pod okriljem EU i koje Sjedinjene Države podržavaju. Sjedinjene Američke Države i Srbija imaju razlike u pogledu Kosova.
"Mi ga smatramo nezavisnom državom, dok Srbija još nije na tom nivou, ali svakako želimo da srpska zajednica na Kosovu živi dobro", istakao je Hil.
Želimo da vidimo srpsku zajednicu koja zna šta će biti njena budućnost, koja uživa svoja prava i da ta prava, koja su utvrđena u ideji o Asocijaciji srpskih opština, mogu biti realizovana, naglasio je on, zabrinut što po tom pitanju još nema odgovarajućeg rešenja.
Hil navodi da je proces evropskih integracija bio veoma spor i vrlo frustrirajući za mnoge Srbe, za koje veruje da, uprkos svemu, ipak u većini žele članstvo u EU.
Foto: MUP Republike Srbije
Imate sve ove probleme koje imate i želeli bismo da ih rešite pre nego što uđete u Uniju. Verujem da će, prema svim merilima, bilo da je u pitanju ekonomija ili kvalitet demokratije, Srbija biti jača i bolja zemlja kada bude deo EU, naglasio je Hil.
On se nada i veruje da će tokom vremena EU videti Srbiju kao zemlju koja zapravo donosi nešto za zajednički sto. Ne mogu da predvidim kada, ali mogu sigurno da predvidim da će se to u nekom trenutku desiti.
"Nadam se i da će srpski narod razumeti da je ovo dugotrajan proces, ali da je jasan pravac prema članstvu u EU, rekao je Hil.
On je uveren i da predsednik države i Vlada Srbije iskreno žele članstvo zemlje u Uniji, jer misli da to ima smisla za Srbiju, za njenu ekonomiju, demokratiju i bezbednost.
"Srbija postaje sve važnija za SAD"
Mislim da Srbija postaje sve važnija za SAD, ocenio je Hil i dodao da je Srbija zemlja koja je podržala veliki cilj SAD - osloboditi Ukrajinu "od strašnog ugnjetavanja i ruske agresije".
"Mislim da je Srbija bila važan partner na ovom pitanju. Ono što otkrivam je da Srbija zaista ima nešto o čemu se ne govori dovoljno, a to je da ima uvide u područja Bliskog istoka, Afrike ili Azije i mislim da su neki od tih uvida za nas zaista vredni. Tako da vidimo rastuće partnerstvo", istakao je Hil.
Upitan da li dolazak novog predsednika u Belu kuću znači i dolazak novog ambasadora SAD u Beograd, Hil je uzvratio da nije u poziciji da nagađa šta će nova administracija ili novi predsednik učiniti kada je reč o njegovom mandatu.
"Radim danas i biću ovde sve dok se od mene očekuje da budem ovde i radim najbolji posao koji mogu", zaključio je Hil.
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
13:00
EXPO WEEKLY ( R )
Kroz epizode EXPO 2027, prikazujemo inovacije, naučna dostignuća, kulturnu i sportsku razmenu, kao i jedinstvene paviljone koje će posetioci imati priliku da vide.
dokumentarni
13:30
BG BERZA ( R )
Berza dodatno obogaćuju program analizom privrednih i društvenih dešavanja regiona
dokumentarni
14:00
RAZUMNO
Atraktivni i aktuelni gosti iz celog regiona. Autor Boris Brezo kroz razgovore sa relevantnim sagovornicima ogoliće događaje i teme koje izazivaju kontraverzne reakcije.
specijal
15:00
PRESEK 2
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
15:30
TRAŽIM REČ
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
Urbanističke inspektorke izvršile su inspekcijski nadzor i utvrdile nepravilnosti u tehničkoj dokumentaciji na osnovu koje je izdata građevinska dozvola za gradilište u Ulici kneza Miloša broj 42, potvrđeno je za Newsmax Balkans.
Zemljotres jačine 4,9 po Rihterovoj skali dogodio se u Jonskom moru, u blizini grčkog ostrva Zakintos, saopštio je Evropsko-mediteranski seizmološki centar (EMSC).
Bivši ministar spoljnih poslova Goran Svilanović rekao je u emisiji GrađaNIN, govoreći o trenutnoj situaciji u društvu, da smo svi zaglavljeni u političkoj situaciji, za koju je ocenio da je komplikovana.
Nagle promene vremena i temperaturni šokovi najviše ugrožavaju hronične bolesnike, kaže dr Biserka Obradović, lekar specijalista opšte medicine, dodajući da je usled ovakvih vremenskih uslova neophodna prevencija, kao i zdrav i odgovoran odnos prema sebi.
Donirati sopstvenu kožu nepoznatoj osobi deluje kao najpreciznije tumačenje reči empatija. Iako je značenje pojedinih reči neretko teško precizno opisati, u pomoć dolaze dela, pa postupcima spoznajemo suštinu onoga što predstavljaju.
Direktor Instituta za majku i dete "Dr Vukan Čupić" dr Vladislav Vukomanović rekao je da se u toj ustanovi od otkrivanja bakterije legionele preduzimaju sve zakonom predviđene mere, te da je za pacijente obezbeđena pijaća voda i voda za održavanje lične higijene.
Hidrolog Jelena Jerinić rekla je da je hidrološka situacija u Srbiji trenutno nepovoljna, a najteže je na malim rekama - Kolubari i Jadru, na gornjim tokovima Zapadne i Južne Morave i Toplici.
Na beogradskoj opštini Stari grad od ponedeljka važi novi pravilnik o zonama za parkiranje, a prema rečima gradskog sekretara Sekretarijata za saobraćaj Bojana Bovana uvode se ljubičasta, crvena i bela zona u kojima je parkiranje vremenski ograničeno, a naplaćivaće se i nedeljom.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) tokom prethodne noći izvršili su proveru identiteta ukupno 99 osoba, do službenih prostorija dovedena su dva lica i podnete su 24 prekršajne prijave, saopšteno je iz MUP.
Kako žive naši najstariji sugrađani penzioneri? Neki dobro, a neki jedva sastavljaju kraj s krajem. Razlika između najvećih i najmanjih penzija u Srbiji je veća od 100.000 dinara, pokazuje statistika. Kako ublažiti ove razlike i ima li pomaka u poboljšanju položaja najsiromašnijih penzionera?
Tokom većeg dela dana će biti pretežno sunčano i toplije vreme uz slabu do umerenu oblačnost kasnije posle podne i uveče, navodi se u prognozi Republičkog hidrometeorološkog zavoda (RHMZ).
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Zrenjaninu, po nalogu glavnog javnog tužioca Osnovnog javnog tužilaštva u ovom gradu, uhapsili su I. D. (31) iz okoline Žitišta, zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo napad na službeno lice.
Komentari (0)