Van Gog - umetnik koji je za života prodao samo jednu sliku i umro u bedi
Vinsent Van Gog danas se smatra jednim od najvećih svetskih slikara, ali za života je bio nepoznat, nepriznat i uspeo je da proda samo jednu sliku. Čuvenog slikara kroz ceo život pratili su beda i duševne teskobe.
Slikar Vinsent van Gog rođen je 1853. godine u Holandiji.
U težnji ka pronalaženju sebe, život su mu obeležila brojna putovanja, česte promene mesta boravka, posla, ali i duševnog stanja.
Ljubav prema slikama rodila se rano, zahvaljujući stricu koji je bio galerista, a potom i bratu Teu, za koga je bio jako vezan.
Iako je u ranoj mladosti povremeno crtao, nije bilo nikakvih naznaka da će Van Gog postati slikar.
Foto: AP/Alexander Zemlianichenko
Ozbiljno počinje da se bavi slikarstvom tek u 28. godini, da bi do kraja svog života naslikao preko 800 slika, što je impresivno, s obzirom na to da je umro u 37. godini.
Van Gogov poslednji dom bila je gostionica Ravu u Overu, najjeftinja koju je mogao da nađe.
Začetnik postimpresionizma
Van Gog se divio impresionistima i družio se s njima, ali nikada im zaista nije pripadao.
Krajem 19. veka umetnici koji su se inspirisali impresionističkim teorijama, počeli su da odbacuju mnoge principe tog pokreta.
Najznačajniji umetnici među njima su bili Pol Sezan, Pol Gogen i Vinsent Van Gog.
Ovi revolucionari nazvani su "postimpresionistima".
Foto: AP/John Minchillo
Na Van Gogov stil veliki uticaj imala je i japanska umetnost, uočljiva na pozadini mnogih njegovih dela.
Za holandskog umetnika sve što je slikao imalo je duboko značenje. Gezda su bila simbol porodice i sigurnosti, suncokreti radosti, zvezde raja, čempresi odvažnosti i besmrtnosti.
Suncokrete, koji postaju njegov lični znamen, počinje da slika za vreme boravka u Parizu.
Vinsentovo unutrašnje rastrojstvo uzimalo je maha pa tako 1889. godine svojevoljno počinje da se leči u psihijatrijskoj bolnici u Sen Remiju. Neverovatno je koliko je baš u tom periodu bio plodan u svom radu. Vreme provedeno u prirodi i prepuštanje umetnosti bili su lekoviti za njegovo stanje.
Foto: Pixabay
Za 26 dana naslikao je 18 slika. U tom razdoblju nastaju "Perunike" i njegova najpoznatija slika "Zvezdana noć".
Još neverovatnije je što je, za razliku od posthumne popularnosti i cene njegovih dela, za života uspeo da proda samo jednu sliku.
Van Gogovo samosakaćenje
Neko vreme Van Gog i Pol Gogen proveli su živeći u Arlu kao cimeri.
Van Gogu je to bilo ostvarenje sna jer se divio Gogenu i verovao da će deliti iste stavove.
Obojica su želela da raskinu sa dotadašnjom umetničkom tradicijom i prokrče put novom pravcu.
Međutim, njihove ideje nisu bile identične. Van Gog je inspiraciju crpio iz sveta koji ga okružuje, što je, između ostalog, bio razlog nesuglasica sa Gogenom, koji mu je zamerao što ne slika iz mašte.
Foto: AP/Martin Mejia
Van Goga je to povredilo jer je izgarao od želje za njegovom podrškom.
Nedugo posle njihove svađe došlo je do mitologizovanog incidenta, kojim se istraživači i dalje bave.
Van Gog je doživeo nervni slom i trenutku krize odsekao deo svog uha, po čemu je prepoznatljiv.
Deo odsečenog uha poklonio je prostitutki.
Taj šokantni događaj ovekovečen je na čuvenom "Autoportretu sa zavijenim uhom".
Muzej Van Goga
Jedna od najznačajnijih institucija kulture u Amesterdamu sadrži najveću kolekciju čuvenog umetnika, koja obuhvata 200 slika, 500 crteža i oko 700 pisama.
Zbog sveobuhvatne i bogate riznice Van Gogovih dela, ovaj muzej godinama unazad privlači sve više posetilaca, poštovalaca čuvenog slikara.
Foto: AP/John Minchillo
Muzej se priključio spisku galerija i izložbenih prostora koji su svoj sadržaj preneli onlajn i omogućili virtuelnu posetu.
Pored toga u velikim gradovima prikazuju se i projekcije Van Gogovih slika u trodimenzionalnom formatu, poznate kao Van Gogh Alive.
Prvi potpuno ručno oslikan animirani igrani film
"Istina je da ne možemo govoriti drugačije osim kroz svoje slike", napisao je Van Gog u poslednjem pismu bratu Teu.
Tih nekoliko redova privuklo je pažnju umetnice Dorote Kobijele, koja se na Akademiji lepih umetnosti bavila životom ovog slikara.
Te reči inspirisale su je da stvori nešto inovativno. Počela je da radi na ručno oslikanom animiranom kratkom filmu, ali se početna ideja razvila u nešto mnogo veće.
Kobijela je zajedno sa svojim suprugom, režiserom Hjuom Velčmanom, stvorila film "Loving, Vincent", prvi potpuno ručno oslikani animirani igrani film.
Politiku ne zanima kultura, to joj ne treba jer razvija kritičko mišljenje koje traži odgovore na pitanja. Kultura u Srbiji nikoga ne zanima, istakao je u emisiji Sinteza predsednik Udruženja književnika Srbije Miloš Janković.
Izložbom "Dualnost Milene Pavlović Barili", u Muzeju savremene umetnosti u Beogradu, predstavljeno je stvaralaštvo naše značajne umetnice i istaknut njen doprinos srpskoj, ali i svetskoj modernoj umetnosti, u međuratnom periodu.
Slike su oživele zahvaljujući sedmogodišnjem radu 125 slikara.
"Film, koji je nominovan za Oskara u kategoriji animiranog igranog filma, koristi 62.450 originalnih uljanih slika kako bi dao glas Vinsentovim poslednjim danima."
Ovaj film nam omogućava da uđemo u Van Gogov svet i vidimo ga njegovim umetničkim očima, kroz tehniku po kojoj je bio prepoznatljiv, kroz boje koje se razlivaju, kroz "pejzaže koji pulsiraju, trepere, kovitlaju se", kroz polja, suncokrete, perunike, noć, zvezde, kafanu i ljude koje je slikao.
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
specijal
02:30
PORTAL ( R )
Portal. Vaš prolaz u svet. Svakog radnog dana u 20h emisija koja objašnjava izbore, pregovore, sukobe i ratove. Otvorite portal i zakoračite izvan naših granica!
specijal
03:00
TRAŽIM REČ ( R )
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
04:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-NEWSMAX ORIGINALS ( R )
,,Newsmax Originals’’ je serijal koji donosi najvažnije priče i događaje iz savremene američke istorije, pružajući gledaocima jedinstven uvid u teme koje su oblikovale Sjedinjene Američke Države i njihov uticaj na svet.
dokumentarni
04:30
DOKUMENTARNI PROGRAM-NEPOZNATE PRIČE PRIRODE ( R )
Nepoznate priče prirode je dokumentarni serijal koji istražuje netaknutu lepotu prirodnih predela Srbije, otkrivajući skrivene tajne, jedinstvenu floru i faunu, kao i živote ljudi koji ih okružuju.
dokumentarni
05:00
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
Beli dim iz dimnjaka Sikstinske kapele označio je da je Rimokatolička crkva ovog popodneva dobila novog papu. Reč je o američkom kardinalu Robertu Fransisu Prevostu, koji je uzeo ime Lav XIV
Evropski parlament usvojio je izveštaj o Srbiji izvestioca Tonina Picule. Za usvajanje rezolucije je glasalo 419 evroposlanika, 113 je bilo protiv, dok je 88 njih ostalo uzdržano.
Stefan Drljača (37) zasadio je, pre deset godina, šumu u selu Dučalovići kod Čačka, podno planina Ovčar i Kablar. Drljača je za Newsmax Balkans govorio o motivima svog poduhvata, dosadašnjem napretku i novim idejama kojima planira da unapredi biodiverzitet i ekosistem.
Pravnica Jelena Krivokapić Nikolić, članica Romskog glasa za pravdu, rekla je da su napadači na porodicu Gaši pušteni na slobodu, navodeći da su žrtve napada uplašene jer dobijaju pretnje.
Kritičari su izrazili nezadovoljstvo Pesmom za Evroviziju, koja će se održati sledeće nedelje u Bazelu, zbog navodne politizacije i ideološke agende, uključujući učešće Izraela i zabranu LGBT zastava.
Svetski poznati muzičar Džon Ledžend (John Legend) zvanično je potvrdio svoj dolazak u Beograd objavom na Instagramu, izazvavši talas oduševljenja među fanovima iz Srbije i regiona, saopštili su organizatori.
Srbija je na aukciji aukcijske kuće Dorotheum u Beču kupila sliku "Portret devojčice sa knjigom u fotelji" Uroša Predića iz 1884. godine, saopštilo je Ministarstvo kulture.
Zvanični uzrok smrti američkog glumca i dobitnika Oskara Džina Hekmena je, prema nalazima Kancelarije medicinskog istražitelja u Novom Meksiku, zapušenje krvnih sudova srca i teška hronična hipertenziva promene na bubrezima.
Reditelj Frensis Ford Kopola dobio je nagradu za životno delo Američkog filmskog instituta (AFI) koja mu je uručena na ceremoniji u "Dolbi Teatru" u Los Anđelesu, uz prisustvo niza filmskih legendi, prenose američki mediji.
Komentari (0)