Proslavljen po svojim visceralnim portretima, Frensis Bejkon proizveo je neke od najmoćnijih slika ljudskog stanja u istoriji umetnosti.
U karijeri koja se protezala skoro čitav 20. vek, pitao je da li je moguće zapečatiti sirove pulsacije mesa bojom. Bekon je rođen u Dablinu 1909. Inspirisan putovanjima u Berlinu i Parizu tokom 1920-ih, započeo je karijeru kao dizajner nameštaja.
Na kraju je, po uzoru na svog heroja Pabla Pikasa, počeo da slika. Njegova najranija velika umetnička dela — uključujući temeljne triptih "Tri studije za figuru u podnožju raspeća" (1944) i "Slikarstvo" (1946) — suočava se sa stanjem čovečanstva u godinama oko kraja Drugog svetskog rata. Ove egzistencijalne slike će na kraju dovesti do njegove značajne serije 'vrištećih papa', zasnovane na Portretu pape Inoćentija X (1650) Dijega Velaskeza.
Godine 2013. "Tri studije Luciana Frojda" (1969) prodate su za 142.404.992 dolara na aukciji, postižući ne samo svetski rekord za umetnika već i za bilo koje umetničko delo ikada prodato na aukciju u to vreme.
Između dva svetska rata, Tamara de Lempicka bila je jedna od najtraženijih portretista u Parizu. Družila se i slikala brojnu elitu svoga doba. Za Lempicku, lično i profesionalno su bili zamršeno isprepleteni. Ona je podjednako volela umetnost i visoko društvo često priređujući raskošne koktel večeri u svom apartman-atelju u Parizu. Lempicka je kupila i uselila se u atelje kasnih 1920-ih. Finansijska stabilnost omogućila joj je to.
Čovek srednjih godina istaknutog izgleda, samopouzdani doktor Bukar uokviren je pozadinom belih geometrijskih oblika sastavljenih od oštrih uglova. Tama iza njih stvara neku vrstu misterioznog kontrasta. U odnosu na donekle spljoštene forme koje čine lik i pozadinu, mikroskop je u potpunosti formalno realizovan. Učvršćuje Bukara za pozadinu; kao da ga drži radi ravnoteže.
Bežeći od Drugog svetskog rata, Tamara de Lempicka svoju slavu sa sobom je donela i u Holivud gde je vrlo brzo postala omiljena umetnica holivudskih zvezda. Iako će njen jedinstven stil već 40-ih godina naglo izgubiti svoju popularnost, Tamara de Lempicka ostaće zapamćena kao jedna od najistaknutijih umetnica Art deco stila koja je svojim jedinstvenim stilom zabeležila jednu epohu i ljude koji su je činili.
Amadeo Modiljani je bio italijanski slikar jevrejskog porekla. Kao i mnogi drugi umetnici tokom ovog perioda, boravio je u Parizu gde je stvorio neke od svojih najpoznatijih skulptura, crteža i slika. Iako je Modiljani bio plodan i stvorio je stotine dela, živeo je oskudno veći deo svog tragično kratkog života.
Umetnik je poznat po svojim portretima, koji prikazuju lica koja karakterišu dugi vratovi i lica, kao i male, zamagljene oči sa potpisom, što postaje njegov prepoznatljiv stil.
Godine 1917. upoznao je devetnaestogodišnju Žan Ebutern sa kojom je počeo da živi zajedno. Postala je jedan od njegovih glavnih modela koji je naslikao više od 25 puta.
Izložbom "Dualnost Milene Pavlović Barili", u Muzeju savremene umetnosti u Beogradu, predstavljeno je stvaralaštvo naše značajne umetnice i istaknut njen doprinos srpskoj, ali i svetskoj modernoj umetnosti, u međuratnom periodu.
Slika holandskog umetnika Vinsenta van Goga "Ribarski čamci" biće ponuđena na aukciji krajem septembra prvi put u poslednjih 30 godina, a očekuje se da će slika postići cenu do 50 miliona dolara.
Kovačičko naivno slikarstvo, element nematerijalnog kulturnog nasleđa Srbije, upisano je na Uneskovu Reprezentativnu listu nematerijalnog kulturnog nasleđa čovečanstva, saopštilo je Ministarstvo kulture.
Modiljani je 1917. prvi put izložio svoja platna aktova u galeriji "Bert Vejl". To je bila njegova jedina samostalna izložba tokom života, i izazvala je veliki skandal nakon čega policija naređuje da se platna skinu sa izložbe. Zbog toga su Modiljani i Žan pobegli u Nicu. Tamo je nastao najveći broj njegovih dela koja kasnije postaju najpoznatija i najskuplja dela.
Engleski kolekcionari su počeli da kupuju njegove radove nakon nekoliko uspešnih izložbi u Engleskoj. Ali Modiljani se razboleo od tuberkuloze i umro početkom sledeće godine. Dan posle njegove smrti, Žan je izvršila samoubistvo ikočivši iz stana svojih roditenja na petom spratu. Pokopani su zajedno na groblju Per Lašez u Parizu.
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
15:00
PRESEK 2
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
15:30
TRAŽIM REČ
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
17:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-NEPOZNATE PRICE PRIRODE
Nepoznate priče prirode je dokumentarni serijal koji istražuje netaknutu lepotu prirodnih predela Srbije, otkrivajući skrivene tajne, jedinstvenu floru i faunu, kao i živote ljudi koji ih okružuju.
dokumentarni
17:30
PROZORI BALKANA BEST I
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
18:00
PRESEK 3
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
Urbanističke inspektorke izvršile su inspekcijski nadzor i utvrdile nepravilnosti u tehničkoj dokumentaciji na osnovu koje je izdata građevinska dozvola za gradilište u Ulici kneza Miloša broj 42, potvrđeno je za Newsmax Balkans.
U Užicu je održan protest ispred Gradske uprave zbog određivanja jednomesečnog pritvora za sedmoro građana koji su osumnjičeni za napad na pripadnike policije tokom blokade saobraćajnica, nakon čega je ponovo blokiran magistralni put Užice-Zlatibor.
Iza protesta u Srbiji stoji Evropska unija. Iz njihovih centara se finansira sve što se dešava. Cilj je destabilizacija Srbije čime se pod kontrolu stavljaju i ostali srpski prostori. Destabilizacija u BiH je koordinisana usko sa svim što se dešava kod nas, izjavio je advokat Goran Petronijević.
Vatra je opustošila nekoliko sela u Topličkom okrugu, na jugu Srbije. Izgorele su kuće, traktori, stoka, a mnogi meštani ovih sela ostali su bez ičega. U suzama su za Newsmax Balkans ispričali da je u trenu nestalo sve što su godinama i decenijama stvarali.
Bivši ministar spoljnih poslova Goran Svilanović rekao je u emisiji GrađaNIN, govoreći o trenutnoj situaciji u društvu, da smo svi zaglavljeni u političkoj situaciji, za koju je ocenio da je komplikovana.
Kolumnista NIN, novinar i književnik Ilija Tucić rekao je za Newsmax Balkans da je velika nepravda što se mnoga manja mesta u Srbiji u medijima pojavljuju samo u lošim vestima, ali da ćete, gde god da odete naći lepo lice, samo što, nažalost, kako je naveo, "lepe vesti ne prodaju robu".
Na Petrovaradinskoj tvrđavi je počeo 25. Egzit festival, koji će trajati do 13. jula, a na glavnoj bini prve večeri posetioce očekuje nastup holandskoj di-džeja Tijesta, koji je više puta dobio titulu najboljeg na svetu.
Dres kod je ponovo aktuelan u poznatom milanskom pozorištu Skala, mada nikada zvanično nije ni bio ukinut, ali se proteklih godina nije primenjivao, prenose italijanski mediji.
Komentari (0)