Oko 65 odsto naselja letos bilo bez vode, tamo gde je ima - upitan njen kvalitet: "Sve više vodotokova zagađeno"
Tokom jula i avgusta prošle godine više od 65 naseljenih mesta u Srbiji bilo je pogođeno nestašicama vode. Ako sudimo po padavinama ove zime, možemo očekivati još jednu sušnu godinu. Tamo gde u vodovodu ima vode, mnogi u pitanje dovode njen kvalitet jer je on u sve gorem stanju.
Voda za piće dolazi iz dva izvora, podzemnih izvorišta ili akumulacija za vodosnabdevanje, a oba su ugrožena od strane čoveka.
Otpadne vode, od kojih se jako mala količina obradi pre vraćanja u prirodu, nađu put da zagade vodoizvorišta i akumulacije za vodosnabdevanje.
Sve ljudske aktivnosti u prirodi imaju uticaje na životnu sredinu.
Igor Jezdimirović iz Udruženja "Inženjeri zaštite životne sredine" istakao je da je zbog nepostojanja sistema zaprečavanja otpadnih voda, sve više vodotokova opterećeno i zagađeno.
"U Vojvodini su neki bunari pretvoreni u septičke jame i onda smo imali situaciju da vaš komšija, koji je od bunara napravio septičku jamu, ne zagađuje samo svoj bunar, nego zagađuje i okolne bunare i danas kada vam gradska voda više nije ispravna, ne možete te bunare kojima su se decenijama vaši preci snabdevali koristiti za vodosnabdevanje", istakao je Jezdimirović.
Dodao je i to da kanalizacione vode ispuštamo u reke, a u suštini, od tih istih reka zavisimo za vodosnabdevanje.
"Postoji i druga situacija, da dajemo dozvole za eksploataciju šljunka, da se onda rečno dno stanjuje i da taj kvalitet vode koji dolazi u podzemna izvorišta postaje lošiji i umesto da nam treba manje prečišćavanja, moramo da povećamo sistem prečišćavanja, da uvodimo nove metode, jer je neko rešio da iskopa više šljunka ili mu je dao dozvolu ne razmišljajući da se odatle radi celokupno vodosnabdevanje", izjavio je Jezdimirović.
Zagađenje površinskih voda i ugrožavanje vodosnabdevanja u Srbiji
U Srbiji je sve više akumulacija za vodosnabdevanja, ali, čini se, još nedovoljno.
Sve površinske vode se susreću za pojavom koja se zove "cvetanje vode", uzrokovanom klimatskim promenama, ali i dejstvom čoveka, usled čega dolazi do prenamnoženosti algi ili cijanobakterija u vodi. Takva voda nije za obradu i ljudsku upotrebu. Dakle, ni akumulacije za vodosnabdevanje nisu pošteđene zagađenja.
"Analize pokazuju da je sve veći broj površinskih voda koji je zapravo zagađen iz različitih izvora, a posebno ono što zabrinjava jeste ugrožavanje akumulacija za vodosnabdevanje. Najviše iz razloga što su akumulacije vrlo često jedini izvor vodosnabdevanja za velike gradove koji često nemaju alternativu, kao što recimo Kragujevac i Kruševac", navela je Marija Simić Savić iz Udruženja "Ekomar".
Nedostatak kaznene politike
U kakvom su stanju jezera u Srbiji najslikovitije govori činjenica da rezultati monitoringa iz 2023. godine vršenog u rezervatu Uvac pokazuju da je potencijal vodnih tela rezervata Uvac generalno umeren do slab, kao i da pojedini delovi sliva spadaju u treću, četvrtu, pa čak i petu kategoriju kvaliteta, što je krajnje rizično za celokupni biodiverzitet.
Do zagađenja akumulacija za vodosnabdevanje dolazi i zbog nelegalne gradnje i nedostatka komunalne infrastrukture.
"Vrlo često nemaju izbora, ako pričamo o tim vodama koje dolaze iz kanalizacije, prosto građani imaju vrlo malo mogućnosti da sami nešto učine povodom toga. Međutim, postoji veliki broj zagađivača koji su svesni tih nelegalnih radnji koje se odvijaju na obalama akumulacije za vodosnabdevanje, koji su svi svesni da nisu dozvoljene, da su štetne, ali prosto se odvijaju nesmetano jer ne postoji kaznena politika", istakla je Simić Savić.
Matić: Čovek godišnje absorbuje oko 160.000 čestica mikroplastike
Prema podacima do kojih dolaze nadležne institucije, kvalitet voda u gradskim vodovodima je uglavnom zadovoljavajući.
Međutim, treba napomenuti da se voda uzorkuje neposredno nakon njene obrade, pre nego što uđe u gradski vodovod.
U kakvom stanju će poteći sa vaše česme, zavisi od stanja u kakvom su stanju cevi kroz koje je došla do vas.
Ako mislite da ste izbegavanjem konzumacije vode sa česme i korišćenjem flaširane vode rešili problem, razmislite opet. Čak 63 odsto proizvoda za svakodnevnu upotrebu sadrži ogromne vrednosti plastike u sebi, od 15 do čak 50 odsto.
A mikro i nanočestice plastike završe u našem organizmu.
Naučnici Džulijan Ferli i Dejvid Vehman identifikovali su nakon više od 40 godina misterioznu hemikaliju koja je decenijama prisutna u pijaćoj vodi širom Sjedinjenih Američkih Država.
Zavod za javno zdravlje iz Pirota saopštio je da, nakon velike havarije na glavnoj vodovodnoj cevi koja je sanirana u noći između ponedeljka i utorka, voda iz gradskog vodovoda nije za piće, ali se može koristiti kao tehnička voda.
"Možemo inhalirati, možemo uneti na krajevima iz predmeta koje koristimo, koji su poreklom od meke plastike, pre svega kao što su bočice za razna pića, znači ne samo za vodu, može ući kroz digestivni trakt. Računa se da otprilike godišnje čovek absorbuje u sebi oko 160.000 čestica mikroplastike.I onda se ona naravno širi krvotokom do različitih organa, a smatra se da je najveća bioakumulacija u tkivima jetre i bubrega", naglasila je Branislava Matić iz Instituta "Dr Milan Jovanović Batut".
Zato se mnogi pitaju da li da piju vodu sa česme ili iz plastične ambalaže.
"Ako je proveren kvalitet jednog i drugog, bitno je ne piti iz plastike. Znači ako kupite plastičnu bocu, odmah preliti to u neku staklenu čašu, piti, znači ne piti iz te flašice, nego sipati u staklenu, znači staklo je inertni materijal, znači sigurno neće ništa migrirati iz njega u organizam, tako da u suštini što manje kontakta sa plastikom", rekla je Matić.
Ekološki aktivisti kažu da se pitanje skladištenja i transporta čiste pijaće vode može rešiti vraćanjem u upotrebu pojma kaucija i upotrebom staklenih flaša. Kažu da će nas na to naterati sve veće gomile plastičnog otpada na sanitarnim kao i na 3.000 divljih deponija.
Teme koje su u fokusu javnosti iz više uglova. Sučeljavamo mišljenja, a aktuelne goste pitamo sve što zanima građane.
specijal
20:00
PORTAL
Portal. Vaš prolaz u svet. Svakog radnog dana u 20h emisija koja objašnjava izbore, pregovore, sukobe i ratove. Otvorite portal i zakoračite izvan naših granica!
specijal
20:30
PROZORI BALKANA ( R )
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
21:00
SINTEZA
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
22:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-STROGO POVERLJIVO
Strogo poverljivo nudi dubinski prikaz jedne od najintrigantnijih faza regionalne istorije, pružajući uvid u prošlost koja i dalje ima snažan uticaj na savremeno društvo.
dokumentarni
23:00
NEWSMAX USA-TOP STORY
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
Mlađa ženska osoba, državljanka Srbije, poginula je u Budvi kada se odvezala sa sajle tokom parasejlinga i sa više od 50 metara pala u vodu, prenose crnogorski mediji.
Ne treba ići odmah na rušenje, jer rušiti je lako, a graditi teško, kaže za Newsmax Balkans građevinski inženjer Danijel Dašić, komentarišući najavljena uklanjanja nebezbednih gradilišta na kojima su radovi izvođeni u skladu sa građevinskim dozvolama pribavljenim pre 11. septembra 2009. godine.
I pre sastanka predstavnika studenata i Univerziteta u Beogradu koji je najavljen za četvrtak, velika previranja dešavaju se na fakultetima. Ukupno je pet visokoškolskih ustanova u Beogradu čiji su profesori glasali većinski za početak nadoknade nastave, čemu se studenti u blokadi protive.
Vanpretresno veće Višeg suda u Novom Sadu, u krivičnom postupku koji se vodi povodom pada nadstrešnice na Železničkoj stanici, ukinulo je pritvor za četvoro okrivljenih, dok je za njih pet on produžen za 30 dana.
Višedecenijski problem neisplaćenih plata radnicima propalih društvenih preduzeća u Nišu konačno dobija epilog. Do sada je isplaćeno oko pola miliona evra za dve grupe radnika, njih oko dve hiljade, koji svoje zarade čekaju i po 30 godina, a grad završava spiskove od još oko 5.000.
Dim sa zapaljene kraljevačke deponije, tokom prošle noći spustio se na grad. U vazduhu se osećao jak miris paljevine, a gradski Odsek za zaštitu životne sredine i inspekcije za zaštitu životne sredine u Kraljevu oglasili su se saopštenjem tek dva dana nakon što je požar izbio na gradskoj deponiji.
Posle vesti o dvoje starijih supružnika koji su nađeni mrtvi u stanu u Beogradu, tek kada su komšije zvale policiju, ponovo se otvorilo pitanje o tome koliko brinemo o starima. Nadežda Satarić iz Udruženja Snaga prijateljstva za Newsmax Balkans kaže da stari moraju da se oslone jedni na druge.
U svečanoj sali "Srednje zanatske škole" u Beogradu upriličeno je druženje članica Udruženja lekara-pisaca "Vidar", članica ansambla "Ratislav Blagojević i Gledanice" i maturanata u želji da se od donacije i kupovine knjiga obezbedi besplatno matursko veče za učenike.
U nastavku akcije suzbijanja korupcije, pripadnici MUP i Vojne policije uhapsili su tri osobe iz niškog odeljenja Vojnog pravobranilaštva, koje se sumnjiče da su nezakonitim radom u parničnim postupcima nanele značajnu materijalnu štetu Ministarstvu odbrane i Vojsci Srbije.
Viši sud u Beogradu odredio je do 30 dana pritvor Dragoljubu M. (57) zbog sumnje da je u oktobru prošle godine u naselju Leštane ubio svoju partnerku D. C, koju je prethodno zlostavljao, potvrđeno je za Newsmax Balkans u Višem sudu u Beogradu.
Specijalna antiteroristička jedinica MUP-a Srbije jedna je od najboljih i najsposobnijih jedinica u Evropi. To je rekao zamenik komandanta za sve specijalne operacije u Evropi, brigadni general Džozef Lok, nakon prikaza zajedničke obuke američkih specijalnih jedinica i pripadnika SAJ.
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova u Novom Sadu rasvetlili su više od 15 krivičnih dela, među kojima su teške krađe, krađe, prevare i utaje, za koje je osumnjičena S. N. (48), državljanka Bosne i Hercegovine.
Komentari (0)