Oko 65 odsto naselja letos bilo bez vode, tamo gde je ima - upitan njen kvalitet: "Sve više vodotokova zagađeno"
Tokom jula i avgusta prošle godine više od 65 naseljenih mesta u Srbiji bilo je pogođeno nestašicama vode. Ako sudimo po padavinama ove zime, možemo očekivati još jednu sušnu godinu. Tamo gde u vodovodu ima vode, mnogi u pitanje dovode njen kvalitet jer je on u sve gorem stanju.
Voda za piće dolazi iz dva izvora, podzemnih izvorišta ili akumulacija za vodosnabdevanje, a oba su ugrožena od strane čoveka.
Otpadne vode, od kojih se jako mala količina obradi pre vraćanja u prirodu, nađu put da zagade vodoizvorišta i akumulacije za vodosnabdevanje.
Sve ljudske aktivnosti u prirodi imaju uticaje na životnu sredinu.
Igor Jezdimirović iz Udruženja "Inženjeri zaštite životne sredine" istakao je da je zbog nepostojanja sistema zaprečavanja otpadnih voda, sve više vodotokova opterećeno i zagađeno.
"U Vojvodini su neki bunari pretvoreni u septičke jame i onda smo imali situaciju da vaš komšija, koji je od bunara napravio septičku jamu, ne zagađuje samo svoj bunar, nego zagađuje i okolne bunare i danas kada vam gradska voda više nije ispravna, ne možete te bunare kojima su se decenijama vaši preci snabdevali koristiti za vodosnabdevanje", istakao je Jezdimirović.
Dodao je i to da kanalizacione vode ispuštamo u reke, a u suštini, od tih istih reka zavisimo za vodosnabdevanje.
"Postoji i druga situacija, da dajemo dozvole za eksploataciju šljunka, da se onda rečno dno stanjuje i da taj kvalitet vode koji dolazi u podzemna izvorišta postaje lošiji i umesto da nam treba manje prečišćavanja, moramo da povećamo sistem prečišćavanja, da uvodimo nove metode, jer je neko rešio da iskopa više šljunka ili mu je dao dozvolu ne razmišljajući da se odatle radi celokupno vodosnabdevanje", izjavio je Jezdimirović.
Zagađenje površinskih voda i ugrožavanje vodosnabdevanja u Srbiji
U Srbiji je sve više akumulacija za vodosnabdevanja, ali, čini se, još nedovoljno.
Sve površinske vode se susreću za pojavom koja se zove "cvetanje vode", uzrokovanom klimatskim promenama, ali i dejstvom čoveka, usled čega dolazi do prenamnoženosti algi ili cijanobakterija u vodi. Takva voda nije za obradu i ljudsku upotrebu. Dakle, ni akumulacije za vodosnabdevanje nisu pošteđene zagađenja.
"Analize pokazuju da je sve veći broj površinskih voda koji je zapravo zagađen iz različitih izvora, a posebno ono što zabrinjava jeste ugrožavanje akumulacija za vodosnabdevanje. Najviše iz razloga što su akumulacije vrlo često jedini izvor vodosnabdevanja za velike gradove koji često nemaju alternativu, kao što recimo Kragujevac i Kruševac", navela je Marija Simić Savić iz Udruženja "Ekomar".
Nedostatak kaznene politike
U kakvom su stanju jezera u Srbiji najslikovitije govori činjenica da rezultati monitoringa iz 2023. godine vršenog u rezervatu Uvac pokazuju da je potencijal vodnih tela rezervata Uvac generalno umeren do slab, kao i da pojedini delovi sliva spadaju u treću, četvrtu, pa čak i petu kategoriju kvaliteta, što je krajnje rizično za celokupni biodiverzitet.
Do zagađenja akumulacija za vodosnabdevanje dolazi i zbog nelegalne gradnje i nedostatka komunalne infrastrukture.
"Vrlo često nemaju izbora, ako pričamo o tim vodama koje dolaze iz kanalizacije, prosto građani imaju vrlo malo mogućnosti da sami nešto učine povodom toga. Međutim, postoji veliki broj zagađivača koji su svesni tih nelegalnih radnji koje se odvijaju na obalama akumulacije za vodosnabdevanje, koji su svi svesni da nisu dozvoljene, da su štetne, ali prosto se odvijaju nesmetano jer ne postoji kaznena politika", istakla je Simić Savić.
Matić: Čovek godišnje absorbuje oko 160.000 čestica mikroplastike
Prema podacima do kojih dolaze nadležne institucije, kvalitet voda u gradskim vodovodima je uglavnom zadovoljavajući.
Međutim, treba napomenuti da se voda uzorkuje neposredno nakon njene obrade, pre nego što uđe u gradski vodovod.
U kakvom stanju će poteći sa vaše česme, zavisi od stanja u kakvom su stanju cevi kroz koje je došla do vas.
Ako mislite da ste izbegavanjem konzumacije vode sa česme i korišćenjem flaširane vode rešili problem, razmislite opet. Čak 63 odsto proizvoda za svakodnevnu upotrebu sadrži ogromne vrednosti plastike u sebi, od 15 do čak 50 odsto.
A mikro i nanočestice plastike završe u našem organizmu.
Naučnici Džulijan Ferli i Dejvid Vehman identifikovali su nakon više od 40 godina misterioznu hemikaliju koja je decenijama prisutna u pijaćoj vodi širom Sjedinjenih Američkih Država.
Zavod za javno zdravlje iz Pirota saopštio je da, nakon velike havarije na glavnoj vodovodnoj cevi koja je sanirana u noći između ponedeljka i utorka, voda iz gradskog vodovoda nije za piće, ali se može koristiti kao tehnička voda.
"Možemo inhalirati, možemo uneti na krajevima iz predmeta koje koristimo, koji su poreklom od meke plastike, pre svega kao što su bočice za razna pića, znači ne samo za vodu, može ući kroz digestivni trakt. Računa se da otprilike godišnje čovek absorbuje u sebi oko 160.000 čestica mikroplastike.I onda se ona naravno širi krvotokom do različitih organa, a smatra se da je najveća bioakumulacija u tkivima jetre i bubrega", naglasila je Branislava Matić iz Instituta "Dr Milan Jovanović Batut".
Zato se mnogi pitaju da li da piju vodu sa česme ili iz plastične ambalaže.
"Ako je proveren kvalitet jednog i drugog, bitno je ne piti iz plastike. Znači ako kupite plastičnu bocu, odmah preliti to u neku staklenu čašu, piti, znači ne piti iz te flašice, nego sipati u staklenu, znači staklo je inertni materijal, znači sigurno neće ništa migrirati iz njega u organizam, tako da u suštini što manje kontakta sa plastikom", rekla je Matić.
Ekološki aktivisti kažu da se pitanje skladištenja i transporta čiste pijaće vode može rešiti vraćanjem u upotrebu pojma kaucija i upotrebom staklenih flaša. Kažu da će nas na to naterati sve veće gomile plastičnog otpada na sanitarnim kao i na 3.000 divljih deponija.
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
specijal
02:30
PORTAL ( R )
Portal. Vaš prolaz u svet. Svakog radnog dana u 20h emisija koja objašnjava izbore, pregovore, sukobe i ratove. Otvorite portal i zakoračite izvan naših granica!
specijal
03:00
TRAŽIM REČ ( R )
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
04:00
DOKUMENTARNI PROGRAM-NEWSMAX ORIGINALS ( R )
,,Newsmax Originals’’ je serijal koji donosi najvažnije priče i događaje iz savremene američke istorije, pružajući gledaocima jedinstven uvid u teme koje su oblikovale Sjedinjene Američke Države i njihov uticaj na svet.
dokumentarni
04:30
DOKUMENTARNI PROGRAM-NEPOZNATE PRIČE PRIRODE ( R )
Nepoznate priče prirode je dokumentarni serijal koji istražuje netaknutu lepotu prirodnih predela Srbije, otkrivajući skrivene tajne, jedinstvenu floru i faunu, kao i živote ljudi koji ih okružuju.
dokumentarni
05:00
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
Rektor Univerziteta u Beogradu prof. dr Vladan Đokić izašao je posle skoro dva i po sata iz Uprave kriminalističke policije, gde je bio pozvan u svojstvu građanina radi prikupljanja obaveštenja u predistražnom postupku zbog krivičnog dela zloupotreba službenog položaja.
"Izjave pojedinaca da je 15. marta zvučni top prekinuo tišinu na protestu u Beogradu su ne samo zlonamerne, nego smatram da treba ispitati odgovornost lica koja su to izjavila", rekao je za Newsmax Balkans profesor Miroslav Bjegović, stručnjak za bezbednost.
Cene goriva u državama bivše Jugoslavije drastično variraju. Na osnovu najnovijih cena goriva i zvaničnih podataka o prosečnim neto zaradama, izračunali smo koliko litara benzina i dizela vozači mogu da kupe za jednu prosečnu platu u svojoj državi.
Dečak Marek iz Bačkog Petrovca četvrtu godinu zaredom pred Vaskrs, uz pomoć mame i bake, organizuje humanitarnu akciju prodaje kolača. Ove godine prikupljeni novac doniraće Teodori povređenoj u padu nadstrešnice u Novom Sadu 1. novembra 2024. godine.
Televizija Newsmax Balkans se pridružila apelu televizije Euronews Srbija koja je u saopštenju zatražila da se omogući rad Radio televizije Srbije (RTS), čije zgrade u Beogradu su blokirane od ponedeljka uveče.
U Srbiji će biti pretežno sunčano, osim na istoku i jugoistoku Srbije gde se uz promenljivu oblačnost još ponegde očekuje kratkotrajna kiša ili pljusak, saopštio je Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ).
Veliki doček priređen je za studente koji su biciklima išli od Novog Sada do Strazbura kako bi skrenuli pažnju evropskih zvaničnika, kao i cele javnosti, na dešavanja u Srbiji prethodnih meseci.
Patrijarh srpski Porfirije ocenio je da se čitav svet, pa i srpski narod, nalazi u dubokoj krizi, ali da je ona uvek ispit i šansa da kroz lično i zajedničko preispitivanje prepoznamo svoje nedostatke, kao i da otkrijemo put izlaska iz nje.
Metereolog Nedeljko Todorović izjavio je da nas u narednih četiri do pet dana očekuje suvo i natprosečno toplo vreme za ovo doba godine sa letnjim temperaturama koje prelaze 25 stepeni, ali upozorava da još uvek nismo završili sa prolaznim hladnim vremenom koje je karakteristično za april.
Televizija Newsmax Balkans se pridružila apelu televizije Euronews Srbija koja je u saopštenju zatražila da se omogući rad Radio televizije Srbije (RTS), čije zgrade u Beogradu su blokirane od ponedeljka uveče.
Razvoj sela, povratak mladih i ulaganje u lokalne zajednice ostaju u fokusu Ministarstva za brigu o selu, izjavio je ministar Milan Krkobabić gostujući u emisiji "Otvori oči".
Komentari (0)