(VIDEO) Srđan Kerim u Sintezi: Carinski rat je pogrešan odgovor – Amerika je kasno shvatila da zavisi od Kine
Koliko su Ujedinjene nacije uspele da očuvaju svetski mir nakon Drugog svetskog rata? Koji su razlozi zbog kojih raste potreba za reformom ove organizacije, i kakva je budućnost UN u svetu koji postaje sve složeniji i nestabilniji, za Sintezu odhovara bivši predsednik Skupštine UN, Srđan Kerim.
U svetu koji se sve više oslanja na ekonomski pritisak umesto na diplomatske pregovore, trgovinski ratovi postaju novo oružje globalne politike.
Govoreći o aktuelnim trgovinskim tenzijama između SAD, Kine i Evrope, Kerim ističe da su carinski ratovi pogrešan odgovor na strukturne probleme američke ekonomije.
"Carinski ratovi nikad ništa dobro nisu doneli nikome, pa neće ni sada. Uvođenje carina nije rešenje za trgovinske deficite - to nije dokaz tuđe moći, već sopstvene nemoći", kaže Kerim.
Koronavirus je neke genetičke varijante brže zaražavao. Ipak, to nije oružje koje se može individualizovati kao u filmu, da se napravi virus u odnosu na genetički profil pojedinca, rekao je u SIntezi profesor genetike na Medicinskom fakultetu i načelnik Instituta za sudsku medicinu Oliver Stojković.
O novim tenzijama u globalnim odnosima, posledicama politike američkog predsednika Donalda Trampa i evropskoj potrazi za sopstvenom snagom, u emisiji Sinteza na Newsmax Balkans televiziji govorio je dr Mihajlo Kopanja, docent Fakulteta bezbednosti.
Posle promena u Vašingtonu pokazuje se da je spoljna politika Srbije na mestu i odgovara interesima onoga što je u njenoj osnovi - nezavisnost, vojna neutralnost i odsustvo članstva u bilo čemu. Srbija ima otvorenu komunikaciju sa ključnim akterima na svetu, izjavio je diplomata Zoran Milivojević.
Kako objašnjava, američka ekonomija pati od dubokih strukturnih slabosti: oslanja se na uvoz gotovih proizvoda i sirovina, dok su lanci snabdevanja već decenijama izmešteni u Aziju, zahvaljujući principima ekonomije obima (economy of scale), koji omogućavaju efikasniju i jeftiniju proizvodnju.
"Rezultat takve politike je skuplja roba. A kad se trošak prenese na potrošača, milioni ljudi postaju kolateralna šteta politike koja ne vodi nikuda", upozorava.
Kina šampion geoekonomije
Na pitanje o tome kako upotreba carina kao geopolitičkog instrumenta menja dosadašnju trgovinsku politiku, Kerim naglašava da su Kinezi mnogo ranije prepoznali značaj geoekonomije.
"Kina je još pre 45 godina, nakon smrti Mao Ce Tunga, shvatila da ne može opstati u modelu izolovane planske privrede. Učila je iz tuđih grešaka -analizirala je pad Sovjetskog Saveza i shvatila da je ključ američke pobede bila ekonomska snaga, a ne nuklearni arsenal", navodi Kerim.
Za razliku od SSSR-a, dodaje, Kina se nije upuštala u geopolitičke sukobe s Amerikom. Umesto toga, gradila je ekonomsku moć i postala nezaobilazan deo globalnih lanaca snabdevanja.
"Danas, Amerikanci kasno shvataju da zavise od Kine, a ne obrnuto. Bez kineskih poluproizvoda, sirovina i prerade, nema ni Epl-a, ni savremene vojne tehnologije", dodaje Kerim.
SAD u šakama kineske industrije
Na pitanje o ekonomskoj međuzavisnosti dve sile, Kerim kaže da je stvar jednostavna:
"Americi će trebati 10 do 15 godina da prestruktuira svoju ekonomiju i postane nezavisna od Kine. Carine su samo palijativna mera koja neće rešiti ništa", dodaje diplomata.
Prema njegovim rečima, pokušaji Donalda Trampa da kroz tarife od 245 odsto ograniči kineski uticaj suštinski su kontraproduktivni.
"Shvatili su da su u kineskim rukama. I sad pokušavaju da manevrišu selektivnim primenjivanjem mera, jer znaju da svaka oštrija odluka može da se vrati kao bumerang", navodi Kerim.
Darmanović: Tramp ima lojalne saradnike
Profesor Fakulteta političkih nauka i bivši crnogorski ministar spoljnih poslova Srđan Darmanović za Sintezu je govorio o prvih sto dana od početka drugog predsedničkog mandata Donalda Trampa.
"Svedočili smo nizu poteza koji su šokirali ne samo Evropu i svet, već i samu Ameriku", ocenjuje Darmanović.
Prema njegovim rečima, Trampov politički povratak obeležio je izuzetno agresivan i odlučan ritam odluka:
"Ono što je sve iznenadilo, i njegove pristalice i protivnike, jeste intenzitet tih odluka. To je potpuno drugačiji Tramp u odnosu na prvi mandat", navodi Dramanović.
On podvlači da između dva Trampova mandata postoji značajna razlika:
"Tramp 1 je došao kao političko iznenađenje, bez pripremljenog tima, i bio je na neki način primoran na brak s postojećom republikanskom infrastrukturom. Oslanjao se na delove administracije koje nije birao sam, a mandat mu je protekao s manje drastičnih posledica", navodi naš sagovornik.
Međutim, Tramp 2 je, kako kaže, došao kao "politički osvetnik". U novoj američkoj administraciji ima lojalne ljude, koji ga bespogovorno podržavaju.
Svilanović: Rastakanje postojećeg poretka
Nekadašnji ministar spoljnih poslova SR Jugoslavije i Srbije i Crne Gore Goran Svilanović ocenio je u Sintezi da trenutno prisustvujemo razaranju postojećeg poretka, ali da nije siguran do koje mere će on biti razoren odnosno kako će izgledati svet posle toga.
"Utisak u Evropi, posebno Evropskoj uniji, jeste da ne vide samo jednog neprijatelja, u liku predsednika Ruske Federacije Vladimira Putina, već utisak je da se pojavio još jedan. To ozbiljno brine političare u EU pogotovo, zato što se osećaju kao da Rusija i SAD nastoje da razore Uniju na sastavne delove, da je jako oslabe", rekao je Svilanović, ističući da je druga briga NATO.
On je podsetio i na raniji audio snimak američke zvaničnice Viktorije Nuland koja je izgovorila "F*** the EU" i, prema njegovom mišljenju, očigledno je da je nešto dublje postojalo u establišmentu SAD, a što je u novoj administraciji isplivalo na površinu.
Svilanović smatra da se sve svodi na dve reči: nepoverenje - političara u EU prema novoj američkoj administraciji, kao i zbunjenost šta se zaista događa. Niko u stvari ne zna kako će se zaista ponašati SAD, zaključio je naš sagovornik.
Vajgl: Ujedinjene nacije nemoćne
Nekadašnji ministar inostranih poslova Slovenije Ivo Vajgl istakao je u Sintezi da živimo u nesrećnom trenutku kada je reč o funkciji multilateralnih oragnizacija.
"To važi podjednako za Ujedinjene nacije koje su nemoćne kada govorimo o velikim krizima. Nemaju instrumenta, a ni volje ni mogućnosti da efikasno posegnu u događanje na Bliskom istoku, Ukrajini itd", rekao je Vajgl.
Svet kao da nije primetio kako se erodira prvobitna funkcija UN, ocenio je Vajgl.
"Tu slagalicu treba ponovo sastaviti. Da li se može sastaviti kroz neku brzu reformu instrumenata i funkcionalnosti UN, pitanje je za milion dolara", navodi naš sagovornik.
Prema njegovom mišljenju, treba razgovarati o tome kako vratiti poverenje u međunarodno pravo, kao i da EU treba da doživi reformu i transformaciju.
Nekadašnji ambasador Srbije u Berlinu Zoran Jeremić o tome koliko će nova vlada Nemačke promovisati dublju evropsku integraciju i da li će se zalagati za proširenje EU. On je istakao da će Nemačka morati da stvori snažnu Evropu i da će Srbija tu imati bitnu ulogu.
specijal
05:00
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
specijal
06:00
PROZORI BALKANA (R)
Emisija kolažnog tipa koju čine prilozi naših dopisnika sa zanimljivim pričama iz čitave Srbije, ali i regiona Balkana. Teme nisu vezane za dnevne događaje već obrađuju zanimljive priče iz ugla običnog, malog čoveka, koje su karakteristične za različite krajeve.
specijal
06:30
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
specijal
07:00
TRAŽIM REČ (R)
"Funkcionalni alkoholizam" - pojam koji se prišunjao i nastanio među nama - kao da je reč o nečemu sasvim bezazlenom. Klinički psiholog i psihoterapeutkinja u specijalnoj bolnici za bolesti zavisnosti u Drajzerovoj ulici u Beogradu Mirjana Martić i Biljana Kuzmanović koja apstinira i leči se tamo već dve godine, otvoreno i iskreno pričale su o svojim iskustvima, objašnjavale zašto je ženski alkoholizam među najtežim izazovima, zašto je najteže priznati sebi i kako je to samo vrh ledenog brega problema sa kojima se savremena žena suočava, ali i zbog čega sve vredi suočiti se.
specijal
06:30
OTVORI OČI
Jutarnji program „Otvori oči“ gledaocima nudi analizu aktuelnih dešavanja od prethodnog dana i najavu predstojećih događaja uz analizu eminentnih stručnjaka i renomiranih gostiju. Emisija nudi uvid u aktuelna pitanja, uz kvalitetne analize i inspirativne price naših dopisnika I reportera koji će se uvek naći “na pravom mestu u pravo vreme”.
Generalni sekretar Ministarstva spoljnih poslova Dušan Kozarev rekao je da su tvrdnje da 100.000 stranih radnika dolazi iz Gane u Srbiju netačne, odnosno "oblik manipulacije, zloupotrebe i rasizam koji na momente prelazi čak i elemente krivičnog dela".
U zajedničkoj akciji Bezbednosno-informativne agencije, Službe za otkrivanje ratnih zločina UKP MUP-a Srbije, a u saradnji sa Tužilaštvom za ratne zločine, u Svilajncu je uhapšen Ljuljzim Haljilji.
Kako da prepoznamo lažnu novčanicu, odnosno falsifikat? Ako pitate zašto, razloga ima. Podaci Narodne banke Srbije (NBS) upućuju na to da je tokom prvih šest meseci ove godine otkriveno više od 950 novčanica falsifikovanih dinara i duplo više stranog novca, među kojima je najviše falsifikata evra.
Mlada italijanska gimnastičarka Tara Dragaš osvojila je bronzanu medalju na Svetskom kupu u Milanu u ritmičkojn gimnastici, a za svoju koreografiju odabrala je pesmu "Lela Vranjanka".
Na ostrvu Rab u Hrvatskoj dogodila se nesreća u kojoj je nastradala devojčica (2) iz Nemačke. Nesreća se navodno dogodila kada je devojčica, spuštajući se niz tobogan, iskliznula iz ruku oca i pala s velike visine na betonsku podlogu.
Bolnica u Batajnici, koja je tokom pandemije korona virusa bila simbol borbe protiv kovida, dobija novu, humaniju namenu - u ponedeljak će početi sa radom kao Centar za palijativno zbrinjavanje Univerzitetskog kliničkog centra Srbije.
Ambasador Rusije u Srbiji Aleksandar Bocan-Harčenko izjavio je da Rusija zahteva hitno i bezuslovno oslobađanje pomoćnika direktora Kancelarije za KiM Igora Popovića, kao i da zahteva povratak dijalogu, na osnovu međusobnog poštovanja u okviru dogovorenih formata.
Zamenik komandanta Vatrogasne brigade Beograd Dragan Miković izjavio je da je u julu na teritoriji Srbije zabeleženo 647 požara, dodajući da je to duplo više nego u prvih 20 dana prošlogodišnjeg jula, kada je zabeležen 271 požar, kao i da je zabeležen veći broj požara na automobilama.
Policija u Beogradu uhapsila je J. R. (31) po poternici za izdržavanje zatvorske kazne od pet godina zbog izvršenja krivičnog dela neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga, koje je izvršio 2022. godine.
Hapšenje Igora Popovića, pomoćnika direktora Kancelarije za Kosovo i Metohiju, zbog toga što je Oslobodilačku vojsku Kosova (OVK) nazvao terorističkom organizacijom, ozbiljno ugrožava i onako krhke odnose Beograda i Prištine, ocenio je diplomata Zoran Milivojević.
Policija u Beogradu, Policijske stanice Obrenovac, uhapsila je I. Č. (49) zbog postojanja osnova sumnje da je izvršio krivično delo neovlašćena proizvodnja i stavljanje u promet opojnih droga i J. J. (42) zbog postojanja osnova sumnje da je izvršila krivično delo neovlašćeno držanje opojnih droga.
Na prvi pogled, vitiligo je samo kožno oboljenje. Za one koji ga imaju, to je mnogo više. Obeležava telo, ali i samopouzdanje, menja način na koji ih drugi vide kao osobe.
U pribojskoj Mesnoj zajednici Kratovo, u zaseoku Pribojske Čelice izbio je požar na nesanitarnoj deponiji zbog koga je na tom delu teritorije opštine Priboj proglašena vanredna situacija, rekao je Boris Mrdović, predsednik Skupštine opštine Priboj.
Komentari (0)