(VIDEO) Srđan Kerim u Sintezi: Carinski rat je pogrešan odgovor – Amerika je kasno shvatila da zavisi od Kine
Koliko su Ujedinjene nacije uspele da očuvaju svetski mir nakon Drugog svetskog rata? Koji su razlozi zbog kojih raste potreba za reformom ove organizacije, i kakva je budućnost UN u svetu koji postaje sve složeniji i nestabilniji, za Sintezu odhovara bivši predsednik Skupštine UN, Srđan Kerim.
U svetu koji se sve više oslanja na ekonomski pritisak umesto na diplomatske pregovore, trgovinski ratovi postaju novo oružje globalne politike.
Govoreći o aktuelnim trgovinskim tenzijama između SAD, Kine i Evrope, Kerim ističe da su carinski ratovi pogrešan odgovor na strukturne probleme američke ekonomije.
"Carinski ratovi nikad ništa dobro nisu doneli nikome, pa neće ni sada. Uvođenje carina nije rešenje za trgovinske deficite - to nije dokaz tuđe moći, već sopstvene nemoći", kaže Kerim.
Koronavirus je neke genetičke varijante brže zaražavao. Ipak, to nije oružje koje se može individualizovati kao u filmu, da se napravi virus u odnosu na genetički profil pojedinca, rekao je u SIntezi profesor genetike na Medicinskom fakultetu i načelnik Instituta za sudsku medicinu Oliver Stojković.
O novim tenzijama u globalnim odnosima, posledicama politike američkog predsednika Donalda Trampa i evropskoj potrazi za sopstvenom snagom, u emisiji Sinteza na Newsmax Balkans televiziji govorio je dr Mihajlo Kopanja, docent Fakulteta bezbednosti.
Posle promena u Vašingtonu pokazuje se da je spoljna politika Srbije na mestu i odgovara interesima onoga što je u njenoj osnovi - nezavisnost, vojna neutralnost i odsustvo članstva u bilo čemu. Srbija ima otvorenu komunikaciju sa ključnim akterima na svetu, izjavio je diplomata Zoran Milivojević.
Kako objašnjava, američka ekonomija pati od dubokih strukturnih slabosti: oslanja se na uvoz gotovih proizvoda i sirovina, dok su lanci snabdevanja već decenijama izmešteni u Aziju, zahvaljujući principima ekonomije obima (economy of scale), koji omogućavaju efikasniju i jeftiniju proizvodnju.
"Rezultat takve politike je skuplja roba. A kad se trošak prenese na potrošača, milioni ljudi postaju kolateralna šteta politike koja ne vodi nikuda", upozorava.
Kina šampion geoekonomije
Na pitanje o tome kako upotreba carina kao geopolitičkog instrumenta menja dosadašnju trgovinsku politiku, Kerim naglašava da su Kinezi mnogo ranije prepoznali značaj geoekonomije.
"Kina je još pre 45 godina, nakon smrti Mao Ce Tunga, shvatila da ne može opstati u modelu izolovane planske privrede. Učila je iz tuđih grešaka -analizirala je pad Sovjetskog Saveza i shvatila da je ključ američke pobede bila ekonomska snaga, a ne nuklearni arsenal", navodi Kerim.
Za razliku od SSSR-a, dodaje, Kina se nije upuštala u geopolitičke sukobe s Amerikom. Umesto toga, gradila je ekonomsku moć i postala nezaobilazan deo globalnih lanaca snabdevanja.
"Danas, Amerikanci kasno shvataju da zavise od Kine, a ne obrnuto. Bez kineskih poluproizvoda, sirovina i prerade, nema ni Epl-a, ni savremene vojne tehnologije", dodaje Kerim.
SAD u šakama kineske industrije
Na pitanje o ekonomskoj međuzavisnosti dve sile, Kerim kaže da je stvar jednostavna:
"Americi će trebati 10 do 15 godina da prestruktuira svoju ekonomiju i postane nezavisna od Kine. Carine su samo palijativna mera koja neće rešiti ništa", dodaje diplomata.
Prema njegovim rečima, pokušaji Donalda Trampa da kroz tarife od 245 odsto ograniči kineski uticaj suštinski su kontraproduktivni.
"Shvatili su da su u kineskim rukama. I sad pokušavaju da manevrišu selektivnim primenjivanjem mera, jer znaju da svaka oštrija odluka može da se vrati kao bumerang", navodi Kerim.
Darmanović: Tramp ima lojalne saradnike
Profesor Fakulteta političkih nauka i bivši crnogorski ministar spoljnih poslova Srđan Darmanović za "Sintezu" je govorio o prvih sto dana od početka drugog predsedničkog mandata Donalda Trampa.
"Svedočili smo nizu poteza koji su šokirali ne samo Evropu i svet, već i samu Ameriku", ocenjuje Darmanović.
Prema njegovim rečima, Trumpov politički povratak obeležio je izuzetno agresivan i odlučan ritam odluka:
"Ono što je sve iznenadilo, i njegove pristalice i protivnike, jeste intenzitet tih odluka. To je potpuno drugačiji Trump u odnosu na prvi mandat", navodi Dramanović.
Foto: Newsmax Balkans
On podvlači da između dva Trumpova mandata postoji značajna razlika:
"Trump 1 je došao kao političko iznenađenje, bez pripremljenog tima, i bio je na neki način primoran na brak s postojećom republikanskom infrastrukturom. Oslanjao se na delove administracije koje nije birao sam, a mandat mu je protekao s manje drastičnih posledica", navodi naš sagovornik.
Međutim, Trump 2 je, kako kaže, došao kao "politički osvetnik". U novoj američkoj administraciji ima lojalne ljude, koji ga bespogovorno podržavaju.
Newsmax se bavi temama, a ne pukim prenošenjem informacija. Informišemo, ali želimo I da objasnimo, analiziramo, istražimo. Osvrnućemo se na izazove i prilike s kojima se suočavamo, analizirajući kako se aktuelna dešavanja reflektuju na naš svakodnevni život. Kroz razgovore sa stručnjacima i akterima iz različitih oblasti, pružićemo dublji uvid u važne teme koje se tiču politike, ekonomije, obrazovanja i društvene pravde. Pridružite nam se u ovoj analizi i saznajte više o pitanjima koja su važna za sve nas.
vesti
02:00
STAV DANA ( R )
Newsmax ne prenosi samo vesti – analiziramo, istražujemo i objašnjavamo kako aktuelna dešavanja utiču na naš život. Pridružite nam se!
specijal
02:30
PORTAL ( R )
Portal. Vaš prolaz u svet. Svakog radnog dana u 20h emisija koja objašnjava izbore, pregovore, sukobe i ratove. Otvorite portal i zakoračite izvan naših granica!
specijal
03:00
TRAŽIM REČ ( R )
Tražite reč, pišite nam šta vas muči a mi ćemo Vam pomoći da rešite problem kroz razgovor sa ljudima koji su odgovorni i upućeni... Bićete u prilici da slušate i da pitate. Direktno i uživo. Pišite nam na mejl adresu trazimrec@newsmaxtv.rs
specijal
04:00
SINTEZA ( R )
Lako je postaviti pitanje, umeće je dobiti pravi odgovor. Sinteza - ozbiljna priča!
specijal
05:00
NEWSMAX USA-TOP STORY ( R )
Prikazuje karusel dnevnih objava I najnovijih vesti, sagledanih iz svih uglova. Spoj popularnih priča I najvažnijih vesti koje ostaju vidiljive danima, često inspirisana glavnim događajem dana ili nedelje.
Zbor radnika Radio-televizije Srbije (RTS) zatražio je hitno reagovanje skupštinskog Odbora za kulturu i informisanje i raspisivanje konkursa za članove Saveta Regulatornog tela za elektronske medije (REM).
Uoči praznika, potrošačka korpa je sve teža, ne zbog količine namirnica, već zbog njihovih cena. Na meti kritika su trgovci koji u prazničnoj potražnji vide šansu za dodatnu zaradu.
Prodaja novih hibridnih i električnih automobila u Srbiji je u porastu. Prošle godine, njihov broj činio je skoro trećinu svih prodatih automobila. Međutim, kada se radi o polovnim automobilima, hibridni i električni automobili čine tek nešto više od tri odsto od ukupnog broja prodatih polovnjaka.
U Srbiji će biti promenljivo i nestabilno uz smenu sunčanih perioda i oblačnosti, koja će uslovljavati kišu i pljuskove sa grmljavinom, češće posle podne i uveče.
Zbor radnika RTS izrazio je zabrinutost što im se, od početka blokade Javnog servisa, rukovodstvo RTS nije zvanično obratilo i što nemaju "nikakve instrukcije" na koji način mogu da ostvare "pravo na rad u ovoj kriznoj situaciji".
Pripadnici Ministarstva unutrašnjih poslova isključili su iz saobraćaja N. K. (46) koji je, upravljajući vozilom "audi", u Bulevaru kralja Aleksandra u Beogradu izazvao saobraćajnu nezgodu.
Patrijarh srpski Porfirije uputio je saučešće povodom smrti pape Franje, ističući da je papa bio čovek koji je gradio mir i razumevanje među ljudima i narodima, sa posebnom željom da razvija saradnju sa pravoslavnim crkvama.
Kancelarija za Kosovo i Metohiju ocenila je, povodom hapšenja troje Srba na Kosovu, da "odlazeća vlast u Prištini povlači poslednje očajničke poteze nakon kojih će morati konačno da prizna poraz".
Koliko su Ujedinjene nacije uspele da očuvaju svetski mir nakon Drugog svetskog rata? Koji su razlozi zbog kojih raste potreba za reformom ove organizacije, i kakva je budućnost UN u svetu koji postaje sve složeniji i nestabilniji?
Konstitutivna sednica skupštine Kosova i Metohije prekinuta je po četvrti put, pošto je Samoopredeljenje Aljbina Kurtija zatražilo dodatno vreme kako se ne bi ponovilla situacija od 19. aprila, kada kandidat te stranke za predsednika skupštine Aljbuljena Hadžiju nije dobila dovoljan
Sedam osoba, među kojima je i bivši pripadnik Kosovskih bezbednosnih snaga (KBS), uhapšeno je u vezi sa ubistvom policajca u Kačaniku, saopštio je direktor Kosovske policije Gazmend Hodža.
Komentari (0)